Ako donútim ôsmaka, aby sa učil?

aslana
15. jan 2016

Dievcata potrebujem od niekoho poradit. Moj syn/osmak/ uplne odmieta sa ucit, je mu jedno ci prepadne o chvilu treba rozmyslat nad strednou skolou a on nema ani predstavu co by ho bavilo. Niekedy mam pocit ze sa snazi,sedi nad knihami, aj sam mi ochotne odovzda mobil aby som mu verila ze sa uci no vysledky nevidiet. Rozpravala som mu uz vela preco sa musi ucit,ze to robi hlavne pre seba, aj nejake zakazy boli, ani to nepomohlo.teraz som s nim dokonca uzavrela dohodu ze za kazdu dobru znamku dostane peniaze,hoci vim ze to asi nie je velmi dobry napad...tak uvidime aka to bude pre neho inspiracia.
Jeden cas som si myslela ze problem je v ucitelke,no ta ista uci aj druheho syna a ten ma same jednotky, takze to sa vylucilo. Rozpravala som aj s triednou ucitelkou a ta mi na prekvapenie povedala ze v ich triede su vsetci chlapci na tom rovnako,dokonca aj ten co bol pred rokmi jednickar teraz prechadza na stvorkach, ako keby sa dohodli. Ja fakt nechapem zeby to ta puberta s nimi takto "nabijala"??? Inak s nim nejake extra problemy nemame....
Najviac sa obavam toho,ze manzelovi uz dochadza trpezlivost a vcera na neho nakrical ze si kupi remen a za kazdu zlu znamku dostane vyprask a ked prinesie zle vysvecko tak ho vyzenie z domu...aj som sa s nim pohadala ze ako moze take nieco povedat a vie ze to prehnal. syn vie ze toto by som ja nepripustila,to by som radsej utiekla s nim...
Poradi mi niekto ako ho dotlacit do ucenia bez nasilia, mali ste niekto taketo problemy?

celasapremenim
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fiffinkaa
7. okt 2019

@aslana ako sa dari chlapcovi, aku skolu si vybral? Zvlada to?

aslana
autor
13. okt 2019

@fiffinkaa dakujem za opýtanie,,,, je tretiak na ss, studuje graficky dizajn, najprv som sa obavala ci ju bude zvladat, ale v pohode, bavi ho to a oproti zakladnej skole si opravil priemer znamok o 2 stupne, cize som velmi rada, a k uceniu pristupuje zodpovednejsie,,, asi je to tym ze uz rozmysla inak a aj kolektiv v triede vela robi,,, vtedy na zakladnej to ucenie flakal hlavne kvoli kolektívu a kvoli par ucitelkam ktore ho podceňovali....

fiffinkaa
17. okt 2019

@aslana super dakujem za pozitivne spravy..chlapci su chlapci treba im dat cas a podporit ich. Nech sa dari!

dadka75
17. okt 2019

Ja ti to poviem takto.. máme 6 detí... 2 sú na VŠ , 1 tento rok maturuje a chystá sa na VŠ, 1 tretiačka na SŠ a syna, kt. je ôsmak... (ešte máme prváčku, ale tú zatiaľ do tejto kategórie neradím 🙂) Ani jeden z nich nebol taký ten dravý typ, každého sme do učenia museli naháňať... Tí starší to zvládali celkom dobre, ale najhoršie to zvládame tiež s ôsmakom, to je hotová tragédia, presne, ako píšeš... nič ho nezaujíma, nič sa mu nechce, všetko mu je jedno... známky si pohoršil z 1-2 na 2-3 až 4... Jediné, čo ho zaujíma je mobil, PC. Keď mu ich vezmeme, mám pocit, že sa odmieta učiť z trucu... Sedí nad knihami duchom neprítomný. "Naučený" je za 10 min, keď mu položíme akúkoľvek otázku, samozrejme nemá páru, čo sa ho pýtame... Keď ho to pošleme doučiť sa, je úplne podráždený, že sa už učil... Ja vidím veľký problém aj v tom, že na ZŠ majú wifi, na kt. sa ráno deti napoja a celý deň sú mimo... Cez prestávky hrajú hry a mám taký pocit, že aj cez hodiny... Ich zmyslom je byť online a hrať sa... Keď sa s ním doma učíme, má úplne neprítomný výraz, mysľou je úplne niekde inde... Nejde to ani po dobrotky, ani po zlotky.. Keď sa mu snažíme vysvetliť, že on sa bude mať v živote dobre, ak vyštuduje ide to jedným uchom dnu, druhým von... Manžel je úspešný v práci, máme sa dobre a mám pocit, že syn si myslí, že je to tak automaticky... že dovolenky, dobré autá, človek získa automaticky a nie vydretou zásluhou... Takže presne viem, ako sa cítiš, ja tiež neviem ako ďalej... asi chlapci len musia padnúť na hubu, prepadnúť a potom sa snáď resetnú...