Ako je to u vás s vychádzkami vašich 11-12 ročných slečien?

10. feb 2020

Ahojte maminky.
Som rozvedena, zijem sama s detmi.
Obaja su na druhom stupni ZS.
Syncek v pohode, rozumny, racionalny typ, dcerka rychla raketa, ktora prv kona, az potom (mozno, niekedy) rozmysla.
Donedavna to bolo v pohode, dcerka bola velmi snaziva, ucenie jej az tak nejde ako bratovi, musi na to vynalozit vacsie usilie, napriek tomu doteraz bola vzdy vyznamenana.
Ale uz asi rok vidim, ze ju doslova a dopismena plieska puberta.
Papuluje, je stale v bratovi (ze proste hned na neho agresivne zautoci, ked povie nieco, co sa jej nepaci), v skole nevaha chlapcom strelit, do ucenia ju nonstop musim nutit a kontrolovat, ci ozaj na nic nezabudla, a do toho stale komunikuje s kamoskami cez mobil, nataca videa, vytvara rozne fotokolaze a pod.
Donedavna sme mali mobil striktne zakazany, resp. obmedzene pouzivanie na cca hodinu denne, ale teraz bola aj casto chora, ulohy zhanala ako inak cez messenger (uz vsetci tak v triede komunikuju), takze mobil castejsie v ruke.
A uz vidim, ze je to tazke ustriehnut.
S kamoskami sa dohovaraju, ako pojdu von, stale by chcela chodit po vonku sama, bez kontroly, vraj vsetci tak chodia. Chcela by chodit na rozne prespavacky a podobne, ale ja vidim, ake su tie dievcata a nedoverujem im celkom.
Aj vcera, mala sa ona a este jedna jej kamaratka stretnut s dalsimi 2 dievcatami, ktore nikdy predtym nevideli, "spoznali" sa cez net.
Tak som volala mamine druheho dievcata, ci pozna situaciu, ci svoju dceru pusti, a ona ze jasne, v pohode, nech ide, ze treba detom doverovat.
Tak ja uz neviem, ci sa tento svet zblaznil, alebo ja som zbytocne uzkostliva.
Pustate svoje siestacky, siedmacky samy von? Kontrolujete kam idu, s kym, s kym komunikuju?
Maju povolene mobilne telefony, socialne siete?

vroni
10. feb 2020

@luccija, my žijeme vo Viedni, takže obchodov je tu dosť. 😉 Ale puberta pod chodenim do obchodu skôr rozumie chodenie do kaviarni (co sú skôr cukrárne), idú na ľadový alebo bubble čaj a cítia sa hrozne dospelo (nemám nič proti, čaj stojí menej než handry), tiež je skôr introvertna, má svoju tlupu kamošiek (štyri alebo päť), rovnako "postihnutých", takže si rozumejú. S kamošom zase skôr také motokáry (väčšinou ich tam vozime a vyzdvihujeme) alebo trampolíny.

luccija
10. feb 2020

@aylinn ty si v zahraničí nie?to oni z nej spravili také dieťa:(jedného dňa sa im vzoprieť a potom sa budú cudovat

luccija
10. feb 2020

@vroni tak to áno taký babinec je fajn.Tak nebudú pri nás sedieť stále😅

sashabb
10. feb 2020

Ak by sa tu dal napísať príspevok anonymne, tak by som vám napísala čo vedia robiť 12-ročné slečny 🙈 mne sa normálne rozum zastavuje a verte, že rodičia o ničom nevedia a už vôbec ani len netušia čoho sú schopné. Ale tak také bežné - fotky na instagrame v priesvitných tričkách a pózach lahkých dievčat sú úplne bežné. Takže určite treba kontrolovať, nakoľko tie deti sú ešte velmi hlúpe a hlavne naivné.

kittykat22
10. feb 2020

Pomaly bude cas vytasit realnu debatu o tehotenstve, drogach, zneuzivani online, alkohole. Spoluziacka otehotnela s ucitelom telesnej v 9 rocniku na ZS, spoluziak fetoval od 7 rocnika 😀 a to bol rok 1998. 😅

autor
10. feb 2020

@sashabb
@kittykat22 Baby, nestraste ma 😅
Ale ano, realne viem, coho su schopne, aj preto sem pisem a zaujima ma, ako to mate nastavene Vy, ako zabranit tomu, aby sa to nestalo zrovna nam, a tak ...

autor
10. feb 2020

Napriklad vcera sme tak lezali pritulene (stale je to maznoska) a hovori mi, mami, musim Ti nieco povedat, ale budes sa velmi hnevat ... Ale uz som jej povedala, ze ked aj nieco vyparati, alebo cokolvek sa stane, nech sa neboji mi to povedat, ze vsetko spolu vyriesime. Ze viac by som sa hnevala, keby som sa to dozvedela neskoro a nie od nej. No, tak z nej vypadlo, ze za nou dolieza nejaky 17-rocny mladenec 🙄
Ako, vazim si, ze mi to povedala, ale nechapem. Nema este ani 12, postavu detsku. Jasne, ze si to v sebe vyhodnotila, ze to nie je spravne, aj mi to povedala .... ale aj tak ....

kittykat22
10. feb 2020

mala si na to povedat - dcerka neboj, lopatu mam pripravenu 😅 miesto v lese vybrane 😅😅

autor
10. feb 2020

@kittykat22 😀 Vsak to ... ze sama som na nich, je to o to tazsie, ale tak zatial to davame, klop klop .Inak ona je brutalne pekne dievca, postavu ma vysoku, vysportovanu, tehlicky na bruchu ... takze ja viem, ze sa chlapcom paci, ale zatial som bola informovana len o spoluziakoch 😝 😀

kittykat22
10. feb 2020

tak jej povedz, ze si predstavujes jej frajera v jej veku pripadne +1. Vysvetli jej, ze je tam neskor sice maly vekovy rozdiel - ale potom maju deti trosku ine myslienky a napady. A aby si tu lasku co najviac uzila, tak by mala zostat v tomto vekovom rozmedzi 🙂

janage
10. feb 2020

Tak daj na mobil rodicovsku kontrolu a vymalovane😉

hettinka
10. feb 2020

Moja dcéra v tom veku sedela doma, isla maximálne s kamoskou tu do mesta, návrat do 19:00. Von sama začala chodiť až na strednej, aj u kamošky spala až v 15-16 rokoch, občas, raz za pol roka možno a potom kamoska zasa u nás. V zom veku začali aj vylety do Bratislavy vlakom a tak. Ale spala doma vždy.
Chlapci ju tiež začali zaujímať až na strednej, po deviatu triedu boli všetci “trápni”.

matabb73
10. feb 2020

Ja mám tiež dcéru v tomto veku, má 11 a chodi do šiestej. Von chodi sama už dávno, s kamarátkami. Bývame na sídlisku a všetky kamarátky a ich rodičov poznám. Doma musí byť do zotmenia. Mobil má , sociálne siete tiež. Tiež stále natáča videá a sedí pri mobile pokiaľ je doma. Po chlapcoch pozerá už od škôlky, aj teraz je do jedného zaľúbená. Ale je to len platonická láska, tak nemám čo riešiť. Na prespávačku chodi k jednej kamaratke uz od šiestich, jej mama je moja najlepsia kamarátka, takže tam tiež nevidím problém. Učiť sa jej nechce, radšej by celý deň kreslila alebo tancovala. Tu ale neustúpim, lebo aj napriek učenia známky nič moc. Najnovšie už chodia partia kamarátok spolu do kina a po obchodoch do nákupného centra. Proste klasická puberte. Vždy musí byť na telefóne, keď ide bezo mňa a chodí s deťmi ktoré poznám. Veľa sa s ňou rozprávam o rôznych rizikách, ale nechcem ju držať moc na krátko. Takto ako ona žije väčšina dievčat v jej veku. Keď sa ale má učiť do školy na písomku alebo poruší nejaké pravidlo, nepustím ju nikam.

simonah73
17. feb 2020

ja mam osmacku a von nechodieva. jednak sa ani nepyta, ak chce aby nejaka spoluziacka prisla k nam nemam s tym problem alebo ak ma niekto oslavu tak moze ist ale nie ze pride zo skoly a ide sa von flakat. mobil ma, je aj od 13 na fb a vie, ze jej hocikedy mozem mobil skontrolovat.

kaliiii
22. feb 2020

Mám 14. Keď som bola 7-čka chodila som po vonku na prespavačky,výlety...všetko super. Ak by mi to zakázali tak by som hľadala možnosť ako zdrhnúť von a robila horšie veci ako doteraz. Veľa báb čo poznám dostali ”voľnosť” až v 15+. Doslova sa zbláznili...chalani, párty, drogy a alkohol.

gabika0825
26. feb 2020

Tak dospieva... čo je zlé na tom že chce mať prvú lásku? Veď má 12 ja som už mala v 12 prvú pusu zasebou. Kolegyňa má syna čo má 8 rokov a má už frajerku a pusu si dávajú stále aj za ruky sa vodia 😃 ešte ich má aj odfotených na tapete v mobile. Ja chápem tvoje obavy že v tejto dobe sú rozny ludia deje sa hocičo ale ja si myslím že nič zlé nerobí. Nech ide s kamarátkami von, buď rada že si robí na mobile koláže a nerobí horšie veci. Daj jej trošku volnosť. Je v puberte a jasné že učenie ju nebaví. Ty ako matka máš úlohu ju kontrolovať či má do školy všetko hotové veď to je normálne sa zaujímať o dcéru. Mne príde tento príspevok bezpredmetný... nevidím žiadny problém. Normálne dievča čo dospieva a môžeš byť rada že ti hovorí veci čo sa jej dejú a že ich nezamlčuje

anne_mary2
27. máj 2020

veru, doba sa strasne zmenila... ja v takom veku som najskor este v skole v prirode plakala vecer za rodicmi 😁🙈🙄🤷🏼‍♀️...