Ako prežiť pubertu?

17. feb 2023

Prosím vás, dajte mi návod ako prežiť pubertu svojej dcéry. Toto je masaker, fakt doslova, masaker. Nič ju nezaujíma, na všetko má čas. Nevníma, a potom keď niečo nespraví čo jej poviem, tak sa začne so mnou hádať, že klamem a nič také som nehovorila. Do vývrtky ma dokáže vytočiť - furt je zdutá, prevracia oči .... ja viem že puberta, ale aj ja mám jedny nervy. Každé ráno ísť nasratá a bez chuti do práce. Nie som typ človeka, ktorý dokáže mať veci v pi*i. Ináč by som sa na ňu vyprdla nech si vstáva ráno do školy sama, a nech znáša následky keď to nestihne. Aj keď sa neučí, tak nech si nesie za to zodpovednosť ... ale ja to proste nedokážem. Neviem ju pustiť do školy s tým, že viem, že sa neučila. Aj keď si miliónkrát zaumienim, že kašlem na to, že mi to za tie nervy nestojí, sa každý deň za niečo naťahovať.
Ako sa naučiť "mať niektoré veci u riti" a nechať nech sa kúsok popáli aj sama? Má 13 rokov, už dva roky sa takto handrkujeme za vstávanie, za domáce práce, za učenie, za všetko. Nepomáhajú tresty, odmeny .. nič.

kofa77
17. feb 2023

este poviem, ze syn je taky, ze ked ja poviem cierne, on just biele. z principu. tak keby som bola ako moja matka, tak sa hadame jak psy, tak to necham tak, alebo obratim na srandu. proste treba ustupit z nejakych predstav o detoch, z nostaligickych spomienok, ze ja za mladych ciac toto a hento...
ze je 5 hodin na PC? tak je, keby som za mlada mala pc, tak som tam tiez. aj na mobile. jedine, na com trvam, aby bol samostany, lebo ti dospeli, co si nevedia ani ohriat parky a usta otvorit nikde, lebo vsteko mamicka vybovala, to jemoja nocna mora.

autor
17. feb 2023

@kofa77 áno presne toto, čím som prísnejšia, tým viac sa tá struna napína a je to ešte horšie, oveľa oveľa horšie .... A potom prídu sem mudrlantky a budú mi kázať, že som benevolentná ako keby pohltili všetku múdrosť sveta. A keď som nezvládala výchovu kým bola malá, tak sa čo čudujem.

0silvia0
17. feb 2023

Ale @autorka, ved vacsinou sme ta pochopili a podporili.

kofa77
17. feb 2023

su deti, ktore aj v puberte su take pritulnejsie, aj tu jedna mama pisala, ze dcera s nou ide na nakup, na vylet, spolu ony dve. u nas scifi aj za dobrych cias 😔

ale tak ja som sa zmierila, hlavne, nech vie, ze ho lubim a moze prist, ked bude treba-co si myslim, ze asi by velmi neprisiel, ale aby aspon vedel. si casto hovorim, ze dietatu treba dat korene a kridla a tiez, ze zivot nie je to, co chcem, ale co dostanem.
inak poradit neviem, skus brat vyssie davky magnezia, mne to pomaha

simsalabim
17. feb 2023

@negymama no ona je velmi zlata, vobec nie velka rebelka, aj ked z mojich deti ma najmenej pokojnu pubertu - ale teda bez excesov a problemov. Je pravda, ze ma vyhranene zaujmy a je velmi citliva, preto zle znasala odmeranych ucitelov, neempaticky pristup a tak.

lenusiatko
17. feb 2023

@autorka
Mozno Ti pomoze, ked Ti poviem, ze ja som kvoli mojej dcere v puberte prestala pracovat. Zacalo to v jej 10 rokoch, teraz ma 15. Je vysokonadana autistka a prezili sme si peklo, kym sme vobec prisli na jej diagnozu a vsetko, co s tym suvisi. Totalne zachvaty zrutenia zo skoly, cele tyzdne prevalane v posteli v pyzame, nadavky od nej ku mne take, ze dovi dopo. Absolutna ignorancia, vydieranie, plac. V skole, na kruzkoch genius a doma peklo. Nikto mi neveril, vsetci tuk tuk ako si vymyslam. V bezpecnom prostredi doma sa vzdy zrutila a vsetci sme si to vyzrali. Pocula si nadavku kokotka? Tak ma volala moja dcera. Ona bola ten skryty zamaskovany autista a v puberte to uz nezvladla. Ten tlak zo skoly, jej perfekcionalizmus, pocit, ze musi zvladnut vsetky problemy tohto sveta, to obrovske nepochopenie. Dusa pubertaka musi byt velmi bolava a citliva. Najdite si k sebe cestu, zloz vsetky zbrane, len ju vystiskaj, povedz, ze ju lubis, nech sa deje cokolvek, bez vyhrad. Lahnite si spolu a len sa stiskajte, viem, je to divne, ale iny recept nepoznam. Pre mna obdobie puberty je tym najtazsim v mojom zivote, co som zazila, som na smrt vycerpana, ale nevzdavam to.

dadis
17. feb 2023

@kofa77 To som asi ja pisala s tymi nakupmi a vyletmi 😅😬. To take az teraz po 2 rokoch temna s dcerou a teraz sa z toho velmi tesim, ze sa nas vztah zlepsil 😂😂. Lebo to bol des 😂😂. Ale skoro 16r syn si zije svoj zivot - vela vo volnom case cvici, malo je doma - maminku potrebuje najma na varenie a pranie 😀. Ale v poslednej dobe mi pripada, ze tiez potrebuje menej svojho priestoru - minule si vecer doniesol notebook ku mne do obyvacky a hral sa sach tam pri mne 🤷‍♀️. Ale su to inak standardni pubertaci, co su najradsej, ked mama od nich nic nechce a mozu sa zavriet v izbe 😂😂😃🙈. A spolocny cas? Strernene sa spolu cez tyzden pri veceri, pokecame. Rano uz vacsinou len s dcerou, syn chodi uz aj pred skolou cvicit. Cez vikend tiez trenuju, potom chcu mat cas pre seba - su zavreti v izbe, robia si poriadok, ucia sa alebo niekam idu s kamosmi. Skocime rychlo na nejaky nakup. Od decembra chodim s dcerou do wellness v nedelu. To je tak vsetko 🙈😀. Ja ani neviem, ze ich mam ,kym nezjedia doma vsetko jedlo alebo sa nepobiju medzi sebou 😂😂😂

0silvia0
17. feb 2023

@kofa77 mne dcera (18 rocna) dnes rano zavolala len tak, ze sa chce porozpravat, bola vo vlaku na ceste do skoly. Sice ma zobudila (som v kupeloch momentalne) ale ten pocit som mala ze óóó ona mi sama od seba zavolala. Ono po tej puberte sa tie vztahy pekne krasne utriasaju.

simsalabim
17. feb 2023

@0silvia0 presne tak, oni sa potom zas skludnia, len v puberte nimi velmi lomcuju emocie. A nsozaj je mile, ked sa ozvu ci pridu sami.

@dadis Veru uz potom neskor su taki sebestacni a je super, ked sa sami rozhodnu dobrovolne s nami stravit cas. Ist na vylet ci sadnut si k nam s notebookom. Mladsia dcera mi vlezie v obyvacke pod deku a keca a keca. S obomi dcerami sme dnes spolu u kadernicky 👍

Autorka - skus si urcit par veci, na ktorych budes trvat a ostatne nechaj. Hadky s pubertakom nemas sancu vyhrat 🤷‍♀️ Ja uz davno neriesim, ze po ranajkach ostanu riady na stole - sprace ich, ked sa vrati…. a podobne. Toto za hadku nestoji. A ako som ti uz pisala, ak tvoja kvoli vlasom pride do skoly neskoro - jej problem. Nechaj to na nu. Nech sa vychysta sama. Neupozornuj ju, nenahanaj. Ak pride neskoro, vydiskutuj si to s nou v klude. A povedz, ze 2x bude mat problem.

m.i.r.i
17. feb 2023

@0silvia0 mam to iste so synom...skolsky system v nom zabil vsetku zvedavost a nadsenie po vedomostiach. V preskolaku vynikal, chodil do kniznice, sedel v encyklopediach, ako prvak pocital priklady zo stvrteho rocnika..sam, zo zaujmu..vsetko ho zaujimalo, na vsetko sa pytal..neskutocne sa tesil do skoly, ze sa tam bude ucit nove veci, co sa tam dozvie...do toho prisiel prvy rocnik, po prve totalna nuda pre neho a k tomu drezura sedenia v lavici....same poznamky, ze beha po triede, beha po chodbe, vykrikuje odpovede za spoluziakov...doma sa ma pytal preco sa neucia nieco normalne a zaujimave, ze ho to tam nudi a nebavi...ked som povedala ucitelke, stara skola, aby mu davala naviac ulohy alebo niecim ho zaujala, tak odmietala, ze ked ostatni vedia sediet, ma aj on..zacala ho ponizovat, drezura sa zhorsovala...a od druheho rocnika zacal uplne stracat zaujem o ucenie...odpor ku skole a k systemu zacal byt velky...zamyslal sa nad nespravodlivostou, riesil preco ucitelka deli deti na hlupe a geniov..vsetkych skatulkuju...zmenili sme v tretom rocniku skolu, co pomohlo aspon v spravani, ale vztah k uceniu to nezlepsilo...prestal citat, ucenie berie ako nutnost..teraz ma 13, je sportovec a od tohto roku ho mam na domacom vzdelavani...nic lepsie som nemohla urobit...ten klud co nastal doma sa neda opisat..ten vztah k uceniu sa tak lahko nadobudnut neda, on uz skolu a vsetko s nou spojene vysoko nenavidel..ale ked sa ucime spolu, aj ked sa mu najprv nechce, tak potom si to uzivame...vzdy ma potom vyobjima a povie aky je rad, ze nemusi sediet v nudnej hnusnej skole..ze mame taketo hodiny, kde sa vela rozpravame, nasmejeme..moze pritom sportovat..je toho vela...ale keby som mozno mala inak podmienky a viac o tom vedela, bola by som od zaciatku pre neho hladala minimalne alternativnu skolu alebo iny sposob vzdelavania...teraz uz len verim, ze ked bude starsi tak pochopi to co sa mu snazime vstepit, ze vzdelavanie nie je o biflovani v skole, sedeni na hodinach a sutazivosti, porovnavani so spoluziakmi a znamkach..

0silvia0
18. feb 2023

@m.i.r.i super ste to vyriesili. Perfektne, ze ste sa zmobilizovali a konali. Asi mame rovnake typy deti, zial, moj syn skoncil vzdelavanie maturitou s tym, ze skolu uz nechce ani vidiet.
On este vychytal prve dva rocniky zs perfektnu ucitelku, ktora ho akceptovala a pristupovala individualne. Od tretieho rocnika prisla psychicky labilna, trestajuca a neakceptujuca ucitelka, potom dalsia este horsia a uz to islo dolu vodou.
A pritom paradoxne dcera ta ista skola, uplne ini ucitelia, iny pristup, a nasledne iny postoj k uceniu. Mali uzasnu mladu ucitelku, pre ktoru ucenie bolo poslanim.

som_realistka
18. feb 2023

😀Moja staršia dcéra mala výborne výsledky v škole ale čo sa týka ostatného, lenivá voš, ani prádlo do koša, kde sa vyzliekla tam to nechala, po pár mesiacoch nervov, som jej takéto kôpky začala hádzať do izby, a nastavila pravidlo, co nie je v koši neperiem, nebrala to vážne, až jedného dňa nemala čisté nohavice do skoly😀. Mladšia dcéra je medvedík čistoty, ale školu ma na háku, teda mala, kým sme nezačali plánovať dovolenku, a s otcom sme jej vysvetlili, že bez jazyka, sa nedostane nikam, a bez vzdelania si žiadne dovolenky, výlety, pekne oblečenie nebude môcť dovoliť, niekedy bohužiaľ treba použiť ako argument aj peniaze.

emma022
18. feb 2023

Nečítala som celú diskusiu, ale to, že ju nič nezaujíma nemusí znamenať, že je lenivá. Dnes strašne veľa teenagerov trpí depresiami a z toho plynie ich nezáujem o nič, vrátane vlastnej budúcnosti. Odchod otca môže byť kľudne jeden z dôvodov depresie. Možno má pocit, že nestojí za nič, otec sa na ňu vykašľal a mamu zaujímajú len výsledky v škole. Týmto sa ťa nechcem nijak dotknúť, len rozmýšľam, čo asi cíti.

enka81
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
enka81
18. feb 2023

Presne tak, nemame nahodou obe jedno a to iste dieta? 🤣 . Skusila som zvoľniť, ono to niekedy funguje, niekedy nie, rána su strasne, hlavne ked sa na mna uz v aute oduje, lebo zvysim na nu hlas, nech si pohne. Dokaze byt oduta aj poobede, ale tvarim sa, ze to nevidim a komunikujem s ňou, akoby nic. Hlavne som pochopila, ze nesmiem s ňou stratiť kontakt, lebo potom , ked ju prejde toto obdobie, by velmi ťažko hľadala cestu ku mne. Ja to robim tak, ze sa snazim byt s nou - napríklad vecer jej poviem, ci si nepozrieme nieco v telke, kludne aj rozprávku , nieco, čo ju baví. Nie vzdy som nadsena jej vyberom, ale postupom casu uz castejsie vypne pc a ide vecer do obývky, že čo si dnes pozrieme. Zo začiatku velky zaujem nemala. Takže skús len s nou nestratit kontakt, kedy ste obe v pohode, aj ked len raz do tyzdna, casom to bude častejšie. A este mala rada pre teba, zvolni, uvedom si, ze sa rozculujes hlavne ty, im to ide jednym uchom dnu a druhým von, teba to bude drzat cely den. Popremyslaj, co je pre teba najdolezitejsie, aby splnila a skus sa s nou dohodnúť, ked nebudete ,,na vojnovej nohe". U nas je to skola, klavir, plavanie, aby si veci plnila bez reptania a snazila sa. Napriklad plavanie, chodi do klubu uz 8 rokov, bola velmi sikovna ale puberta urobila svoje, covid tiez, zvolnila som, dala som jej jeden den, kedy nemusi ani na trening, ani na zus, ale len za predpokladu, ze ostatne dni bude trenovat poriadne. Takze skus nieco vymysliet aj ty, daj jej v jej očiach nejaky tvoj ústupok

dia6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirka414
9. apr 2023

😞

dia6
13. apr 2023

@enka81 presne ako môj syn. Bol šikovný, chodí 5.rok na ZUŠ, ale zlenivel.
Veľmi ma to mrzí, stále som mu dohovárala... ale on má svoju hlavu. A kvôli škole a neustálemu dohováraniu mám pocit, že sa začíname odcudzovať, to by som nerada a tak tiež rozmýšľam, že zvolním.
Ale je to náročné, ja som v puberte tiež bola drzá...ale mám pocit, že to so mnou nebolo až takto zložité.
No... mali by sme, my rodičia, ak to všetko zvládneme, dostať aspoň metál. 🙃🙂

sofinkasara
31. okt 2023

Presne toto prežívam aj ja s dcérou. Ma 13 za mesiac 14 a od 11tich riešim stále jej pubertu. Je to čoraz horšie. Lenivá, odvrava mi a pokiaľ jej nepoviem sama od seba nič nespraví. A keď na mňa zvýši hlas vtedy aj ja sa jej to nepáči a začne sa vyhrážať až ju dám do decaku. Bola som na ňu sama, mam priateľa ale on riesi veci iným spôsobom tak sa snažím o to ja. Vôbec ma nerešpektuje ale keď niečo chce vtedy som pre ňu dobra. Nechcem jej zakazovať ale niekedy je toho na mňa moc. Hlavne keď som sa dozvedela ze mala pohlavný styk ale nič mi k tomu nechce povedať. Nevieme nájsť k sebe cestu a naozaj ma neberie ako mamu. Naozaj to mame s tými pubertiakmi ťažké a ja len dúfam ze z toho vyrastú..