Ako si môže 13-ročná dcéra privyrobiť?

emqfashion
24. máj 2023

ahojte, dcera (13r.) by si chcela zacat zarabat trosku viac, roznasa letaky, avsak chcela by hlavne teraz pred letom este nieco, kludne jej s tym aj pomozem, neviete o niecom?

anjelicek26
24. máj 2023

Deti nesmu pracovat.

uhnakova
24. máj 2023

Do 16 rokov nehrozi.

syslik81
24. máj 2023

ja som cesavala psov a vencila ... tak mozno skusit tak ak mate neakych v okoli a ma k nim vztah .. inak moc moznosti nema .. tu kde zijem deti umyvaju auta niektore kosia travnik susedom ...

vamajka
24. máj 2023

@emqfashion ona legalne este nemoze brigadovat

pietra
24. máj 2023

oficialne brigadovat nemoze, takze len nejaka susedska vypomoc - umytie auta, umytie okien, strazenie deti, vencenie psov, ... Sesternicina dcera uz v tomto veku piekla torty a zakusky

anjelicek26
24. máj 2023

@pietra - 13 rocna inak ani tie deti strazit... nema ziadnu trestnopravnu zodpovednost...to je ako keby ich ta mamicka nechala same, ak sa nieco stane, tak je v base...

pietra
24. máj 2023

@anjelicek26 ale zas neprehanaj, uplne bezne zo skoly a skolky chodia vyzdvihovat deti mladsich surodencov alebo ich doma strazia a neverim, ze sa nikdy nic nestalo a nemame plne basy matiek, ktore dieta zverili inemu dietatu.

apolka77
24. máj 2023

Ešte možno urobiť nákup nejakým susedom seniorom za poplatok...či venčiť psa , postarať sa o zvieratko keď su na dovolenke. Ale to všetko i niekoho koho poznáte ste dobrí známi, susedia..

anjelicek26
24. máj 2023

@pietra surodenec nie je cudzie dieta ;) Fakt si toto netreba zamienat. Mamicka moze nechat dieta zo surodencom od 10 rokov ak je dieta zrele. Napriek tomu seda zona. Cudzie dieta do 14 rokov nemoze ani ten babysitting. A neprehanam, take su proste fakty... a "nikdy sa nic nestalo" - ano vela krat sa aj nieco stalo. Nasa skolka nepovoluje vyzdvihovanie surodencami do 16 rokov... kedysi platili ine veci, to mi je jasne... casy sa zmenili...

pietra
24. máj 2023

@anjelicek26 tak nikto zas necaka, ze bude strazit uplne nezname dieta. To by v tych 13 naozaj nemohla robit absolutne nic, lebo vsade je nejake ale a hlavne to, ze detska praca je nelegalna. Tym strazenim moze byt myslene aj to, ze nie je s dietatom uplne sama, napriklad mam znamu, ktorej dieta v skolkarskom veku nevie ostat samo, zahra sa len na chvilocku a potom otravuje a ona nemoze pracovat napriek HO. Takyto clovek by mozno vyuzil postrazenie na dvore, v detskej izbe, ...
Z hladiska trestnej zodpovednosti ani toho psa nemoze vyvencit, keby sme to uz brali takto.

salamistka
24. máj 2023

Neviem si predstaviť v 13 rokoch brigádovať, ja v tom veku som sa hlavne učila a pomáhala doma rodičom...moje auto by som určite nedala umyť 13 ročnému dieťaťu, veď ja sama kým si ho poriadne umyjem, dušu idem vypluť, tiež z okna domu by mohlo vypadnúť, môjho psa ja ledva udržím na vodítku a starať sa o cudzie dieťa, to už vôbec nie.

oonnaganamakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaga18
24. máj 2023

Ak je zrucna, môže skúsiť výrobu náramkov, bižutérie a ponúkať cez sociálne siete, piecť torty, či cheescake, uhačkovať deky, hračky pre miminka... oficiálne žiaľ nič, na to si ešte pár rokov musí počkať.

teleskop
24. máj 2023

@anjelicek26 ja som v 12 prvy krat brigadoval u bratranca v obchode atu som a mam sa velmi dobre 🙂 a LEN svojou zasluhou...

oli18
24. máj 2023

@apolka77 od (znamych) seniorov brat peniaze za nakup? To ucit dceru, ze starym ludom sa ma pomahat za peniaze ? Mna ucili, ze nezistne.

taminka1986
24. máj 2023

@emqfashion zvys jej vreckove a je vybavena

anjelicek26
24. máj 2023

@teleskop ja to takto nevidim. A hlavne nemam rada to "a tu som"... ver mi, ze dieta v tom veku ma mat - skola, ulohy, zo 3 pravidelne domace prace, upratat, vediet drobnost navarit a tym to aj hasne... ma mat cas byt dietatom. Lebo ten cas ti nikto nevrati. Zazitky ti nikto nevrati. Peniaze su, boli, budu... ona ich v tom veku, ked ma rodicov, absolutne nepotrebuje. Ked je na tom rodina financne zle, nech si najde brigadu popri praci otec - mama. Ona taku tarchu nema na svojich pleciach citit. Ja som tiez od 16tich brigadovala kade-tade, stala velmi skoro na vlastnych nohach financne, viem, aky je to pocit a ako to vie cloveka stiahnut a chciet viac, skoro som kvoli tomu odisla s vysky, ze ved zarobim krasne... vdaka bohu mi to vtedy niekto vyhovoril... nikdy by som nebola bez vysky tam, kde som dnes. Len v tej dobe, v tej situacii a veku mi to prisli "strasne skvele peniaze".

domkakvet
24. máj 2023

@emqfashion brigadovat oficialne nemoze.

slavomira236
24. máj 2023

@anjelicek26 ani okna umyvat cudziemu decku by som nadala x keby vypadlo z okna??

oonnaganamakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stvura
25. máj 2023

@emqfashion bohuzial nic, ani tie letaky by nemala roznasat - zrejme si ju na inu osobu napisala 🙂...moj syn uz tiez nad tym spekuloval, ale skutocne to pravne nejde, od 16r oficialne.

ivangeline
25. máj 2023

Ako pisu...susedska vypomoc a co tak vreckove? ;D

janka1011
25. jún 2023

@stvura no zas to roznášanie letakov taká drina nie je a veľa detí to robí na iné meno...nič zlé na tom nevidím, skôr by som dieťa podporila v tomto ako by malo celé prázdniny sedieť nad mobilom...samozrejme len pokiaľ samé chce brigádovať.

stvura
27. jún 2023

@janka1011 napisala som ze oficialne nie, neoficialne moze robit hocikde kde si to majitel/vlastnik vezme na triko...na vychode stoja uz 13tky pri ceste...takze asi tak. Moze robit hocikde

janka1011
27. jún 2023

@stvura roznášanie letákov je skutočne porovnateľné s 13-kami stojacimi pri ceste...🙉

kitchi1
27. jún 2023

Pridam ti tu odborny text aby ma mamicky neukamenovali ..ja som bezne takto brigadovala. V 13tich som bola ale dost vyspela nemla som problem si zajst do tlaciarne po letaky a potom to roznasat...prikladam clanok pana Mihala
OD AKÉHO VEKU JE MOŽNÁ PRÁCA DETÍ - ŠTUDENTOV?

*

DO 14,99 ROKOV

Dieťa vo veku do 14,99 rokov môže vykonávať LEN ĽAHKÉ PRÁCE, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú jeho zdravie, bezpečnosť, jeho ďalší vývoj alebo školskú dochádzku, a to LEN PRI:

- účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach
- športových podujatiach
- reklamných činnostiach (čo je napr. roznášanie letákov a reklamných novín).

Dieťa môže pracovať len na základe POVOLENIA INŠPEKTORÁTU PRÁCE, vydaného po dohode s regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

*

OD 15 ROKOV DO SKONČENIA POVINNEJ ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY

Dieťa vo veku 15 rokov môže až do skončenia povinnej školskej dochádzky (do konca 10. roka školy, teda v zásade do konca prvého ročníka strednej školy, čím sa myslí koniec prázdnin, teda do 31.8. školského roka, v ktorom dieťa chodilo do prvého ročníka SŠ) vykonávať AKÉKOĽVEK ĽAHKÉ PRÁCE, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú jeho zdravie, bezpečnosť, jeho ďalší vývoj alebo školskú dochádzku.

Dieťa môže pracovať len na základe POVOLENIA INŠPEKTORÁTU PRÁCE, vydaného po dohode s regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

*

OD SKONČENIA POVINNEJ ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY DO 17,99 ROKOV

Dieťa po skončení povinnej školskej dochádzky (od 11. roka školy, teda v zásade od druhého ročníka strednej školy, teda od 1.9. školského roka, kedy dieťa chodí do druhého ročníka SŠ) môže vykonávať AKÉKOĽVEK PRÁCE, ktoré sú PRIMERANÉ jeho fyzickému a rozumovému rozvoju a NEOHROZUJÚ jeho mravnosť.

Povolenie inšpektorátu práce sa NEVYŽADUJE.

*

Na záver ešte raz definícia povinnej školskej dochádzky.

Podľa § 22 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. školského zákona, žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v školách podľa tohto zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.

*

Z toho vyplýva, že akékoľvek práce bez povolenia inšpektorátu práce môže vykonávať len žiak strednej školy, ktorý:

- navštevuje školu v poradí už 11.-ty školský rok a má najmenej 15 rokov veku alebo
- 16.-ty rok veku dosiahol už v predchádzajúcom školskom roku.

Treba zdôrazniť, že školský rok končí až 31. augusta.

*

Príklady

Zamestnávateľ chce od 1.7.2022 zamestnať na dohodu o brigádnickej práci študentov (DoBPŠ) žiaka SŠ Antona, ktorý má 15 rokov, má za sebou 9 rokov základnej školy a končí prvý rok na strednej škole. Nejde pritom o "ľahké práce".

Nie je to možné, pretože Anton skončí povinnú školskú dochádzku až 31.8.2022. Na DoBPŠ sa môže zamestnať najskôr od 1.9.2022.

*

Zamestnávateľ chce od 1.7.2022 zamestnať na DoBPŠ žiaka základnej školy Borisa, ktorý má 16 rokov a práve končí posledný - deviaty rok na základnej škole. Nejde o výkon "ľahkých prác". Žiakovi Borisovi končí povinná školská dochádzka 31. augusta 2022, pretože v školskom roku 2021/2022 dovŕšil vek 16 rokov.

Boris sa však od 1.7.2022 ešte nemôže zamestnať, pretože skončí povinnú školskú dochádzku až 31.8.2022. Na DoBPŠ sa môže zamestnať najskôr od 1.9.2022.

*

Zamestnávateľ chce od 1.7.2022 zamestnať na DoBPŠ žiaka strednej školy Davida, ktorý má 16 rokov a končí druhý rok na strednej škole. Je to možné, pretože David skončil povinnú školskú dochádzku už v školskom roku 2020/2021 - vtedy absolvoval 10 rokov vzdelávania (9 rokov základná škola, 1 rok stredná škola).

*

Viac o zamestnávaní študentov, dohodách atď. na mojej stránke relia.

kitchi1
27. jún 2023

@stvura ide to len musis zajst na inspektorat praca a vypisat papiere. Ziadna veda...

mamelka
27. jún 2023

@anjelicek26 v Nemecku môžu dokonca od 13r robiť Babyssiter, roznasanie letákov, venčenie psa, pomoc pri nákupe, odhrnanie snehu, zahradna práca.

barbora19911
27. jún 2023

@emqfashion ..brigádovať v 13 ? :o ja som sa v 13 hrala s bábikami :D

samimami777
27. jún 2023

Opýtať sa po susedoch či nepotrebujú pomoc v záhrade , okná umyť, psov vyvenčiť/postrážiť ak idú na dovolenku , kvetiny polievať ak budú týždeň dva mimo domu alebo ak je múdra môže doučovať niekoho mladšieho. Brat takto ako pubertiak 3 deti z angličtiny a matematiky doučoval