Akú strednú školu pre dcéru, ktorá chce byť spisovateľka?

salamistka
15. okt 2015

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aká stredná škola je potrebná pre dcéru, ak by chcela byť spisovateľkou a ilustrátorkou? alebo sa to nejako špeciálne neštuduje? ďakujem

eeffka
15. okt 2015

😀 sorry, ale talent sa neda naucit v ziadnej skole
ak by bola taka dobra v kresleni uz davno navstevuje ZUS , ak je uzasna v pisani v 14-15r uz davno publikuje v detskych casopisoch, kombinacia talentovaneho dietata pismom aj kresbou by bolo pozehnanim pre kazdu slovencinarku a uz by ju hnala kade tade po sutaziach

cairka
15. okt 2015

@eeffka, ale no, ukáž mi,ktorý zo slávnych spisovateľov publikoval už na základnej škole. Moja tiež píše príbehy a sama ich ilustruje a publikuje len v svojom zápisníku 😉Bola aj na súťaži,to je pravda, ale nikto tie práce zo súťaže nepubliloval 😉
@salamistka, ak sa chce lepšie naučiť narábať s jazykom, tak gymnázium a novinárčina potom, ale osobne si myslím, že akúkoľvek strednú, čo ju bude baviť a písať vo svojom voľnom čase.

hanka_april
15. okt 2015

moja kolegyna, sice je personalistka, ale viac si zarobi na kresbach, resp. ilustraciach a navrhoch na tetovania - celkovo taka umelecka dusa, tak vystudovala gymnazium a potom pedagogiku vytvarku a anglictinu (ale podla mna do ZUŠ ani nechodila, lebo mala vzdy vlastny styl 😀)

maciatkolulu
15. okt 2015

@eefka nie, talent sa neda naucit, ale je potrebne ho zveladovat, odkial vies, ci nepise do nejakeho skolskeho casopisu, alebo niekde, sorry to musis hned pouzivat ironiu? A predstav si, ze moja matka je redaktorka a vie aj kreslit. Si predstav, ze xy ludi je talentovanych napr.na hru na klavíri a popritom aj na jazyky. Takze ono to existuje. Takyto pre teba zvlastny jav. @salamistka ja by som ju dala na gymnazium, pokial bude fakt dobra je celkom jedno aku skolu bude mat, prezila by aj s ucnoukou. Ale pokial je lepsia v kresleni, tak na supku napr. Inak @hanka_april ma pravdu na ilustraciach sa celkovo viac zaraba, alebo dajme tomu na foto. Autor clanku dostane menej ako ilustrator, alebo fotograf.

pribinak
15. okt 2015

ak ju chces podporit, prihlas ju na zus na vytvarnu, tam moze zacat chodit kedykolvek, co sa tyka pisania, tak stredna skola gympel a mozno pedagogicks

slunce3
15. okt 2015

Polygrafia alebo masmedia.

marianna_peskova
15. okt 2015

Nerozumiem, prečo práve stredná škola. Keď je malá šikovná a talentovaná, nech ide na "obyčajnú školu" a popri nej navštevuje kurz kreatívneho písania. V prípade, že by si to v budúcnosti rozmyslela s dráhou autorky.

liwka
15. okt 2015

ani tak veľmi nezáleží na škole ako na konkrétnom slovenčinárovi, ktorý vie to dieťa niekam posunúť (súťaže.. a pod). Ak na škole nie je ochotný slovenčinár, treba skúsiť hľadať ďalej, osloviť známych, príp. slovinárov na rôznych školách, poslať im jej tvorbu, nech sa k tomu vyjadria. Ja ako slovinárka som mala veľmi nadané deviatačky a po úspechoch v súťažiach školských časopisov bolo potrebné ich nasmerovať niekam, kde budú pokračovať v tom, čo milujú- šli sem: http://sosmis.sk/novastranka/ a pokiaľ viem, sú veľmi úspešné...

Treba dcérku podporovať, držím palce 😉

kacena4
15. okt 2015

existuje napr. stredna skola uzitkoveho vytvarnictva
ale http://www.uips.sk/registre/vyber-skol-podla-kr... najdes zoznam vsetkych skol podla toho co je vam najblizsie

sardinka335
15. okt 2015

Ja sa priklanam k tomu mať v prvom rade nejake ,,remeslo,, a neupinať sa na to ze ,,bude spisovatelka,, to je velmi nestály a neistý chlebík...spisovatelov je dnes ako hub po daždi na našom malom Slovensku z Evita pressu a Marenčina. Samozrejme treba mať sny a ist si za tým. Písanie by som nechala na volný čas, pripadne podporila nejakym kurzom ,,tvorivého pisania,,. Spisovatelia maju zväčša uplne prozaickejšie vzdelanie, zamestnanie...a to pisanie prišlo tak nejako popri tom a kto je dobrý sa uchytí. Čo sa týka ilustrácii možno grafický dizajn, nejaka umelecka škola... 🙂 Talent treba iste podporiť, rozvíjať.

skoricaxx
15. okt 2015

ahoj nájdite spolu nieky literárny klub

jasminet
15. okt 2015

normalna bezna skola, ktora jej nieco do zivota da a cim sa v realnom zivote bude moct v pripade "nudze" aj zivit.... pisat a kreslit moze popri akejkolvek skole, su rozne vytvarne a umelecke kurzy, ak nieco napisala treba dat precitat cloveku, ktory sa v tom vyzna a ak je naozaj dobra usmerni ju kam po skole ist...
mam kamaratku, ktora isla na gymnazium, popri tom pisala, potom sla studovat na vysoku skolu dramaturgiu a scenaristiku..nic jej neutieklo

simca06022011
15. okt 2015

Nie specialne sa to nestuduje na SS. vS sa uz nejaka najde...

sendy1977
15. okt 2015

odkiaľ ste? môžno by ju zaujala aj táto škola Prvé slovenské literárne gymnázium. http://pslg.webnode.sk/

muska_miruska
20. okt 2015
Používateľ muska_miruska je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od muska_miruska.

priemyslovka v B.Stiavnici-odbor grafika. je tam viac odborov umeleckých

l3yla
20. okt 2015

Predpokladám ,že plánuje vysokoškolské štúdium, takže jednoznačne gymnázium a potom sa rozhodnúť čo ďalej 😉

alaguema
20. okt 2015

čo sa týka písania, škola nie je vôbec podstatná. Potrebuje talent. Veľmi výrazný talent, píše už kdekto. Ak sa treba rozhodnúť, tak gymnázium a potom SJ a literatúra jej môže byť k písaniu len na osoh a zrejme ju to bude aj zaujímať a baviť, ak rada píše. Ak je viac talentovaná výtvarne, tak tam je x umeleckých sš, kde to využije a kde sa vyprofiluje.

fra
20. okt 2015

na to ilustrátorstvo by asi šla najlepšie šupka ( škola užitkoveho vytvarnictva či ako sa to teraz volá), tam to natrénujú hoci talent je nevyhnutný- ved preto sú tam aj talentovky .... no a byť spisovateľom? na to primárne asi netreba školu, ale pozorovať.... a ČÍTAŤ a to popri hocijakej škole - keby to aplikovali všetci budúci "spisovatelia" neboli by tu tisíce kníh vhodných akurát tak do zberu .... napríklad americko- blázkovychodný finančny matematik a teraz aj uspešny spisovateľ Nassim Taleb čítal od 12 rokov cca 30- 60 hodín týždenne- tomu hovorím vyzva 🙂

maminkynafazulka
20. okt 2015

Co tak nejaka praca co ju uzivi? Ajked ani to uz nieje vzdy lahke...taku najst.. Myslim ze by to chceloinu skolu... A pisania malovani sa mozxe venovat aj popri tomu ;)

womankc
20. okt 2015

asi by som volila klasické gymnázium , v prípade ,ž e by ju jej sen prešiel , mohla by voliť akúkoľvek vysokú školu . počas toho by som ju dala na ZUŠ výtvarné, alebo nejakú polygrafiu teda tiež možno už je viacero škôl čo majú grafiku aj tak by sa dalo a čo sa týka písania , riešila by som to nejakými kurzami ako tu už vyššie písali niektoré prispievateľky
mimo iné : fakt dobré príspevky tu padli a teda osobne @liwka ma potešila , vážim si učiteľov , čo svojim žiakom dajú aj niečo navyše

cacianka
18. nov 2015

Kým dcéra nastúpi na nejakú strednú školu, ešte môže zmeniť výber povolania aj 5x...
Ak by sa chcela zamerať na písanie ako také, skúste si pozrieť stránky SŠ v Bratislave - masmediálna komunikácia. predtým mala zameranie na knihovníctvo, sídli v Krasňanoch na Kadnárovej, neviem terajšie presné označenie, ani ako sa momentálne profiluje, ale mám info keď sa menila.
Ale - základ je čítať, čítať a 100x čítať, rozširovať si slovnú zásobu, osvojiť si poriadne gramatiku, komunikovať, všímať si okolie, a písať a písať a písať. možno by bolo dobré pri bežnej škole navštevovať dobré krúžka alebo ZUŠku, so zameraním na literatúru, dramatický krúžok, pozrieť sa po knižniciach, aj tam vyhlasujú a organizujú rôzne tvorivé súťaže. atď.