Dcéra chce drahé veci

9. sep 2023

Ako reagujete, keď deti chcú niečo drahsie, a sú už na strednej? Napríklad drahý telefón alebo oblečenie, topánky za 200e a podobne. Kúpite alebo by si mohla ísť už na to z časti aj sama zarobiť?

janulik2008
9. sep 2023

@seahorse27 vieš čo ona doteraz o PS ani necekla keďže doma nemáme ale bola na prázdninách a tam sa hrala 😁 ja som aj pozerala že sa tam dá aj Disney+ pozerať atď. ak som dobre pochopila 🫣😁

janulik2008
9. sep 2023

@kornelies 2.000€? To sú aké prosím ťa? 😁

anita6666
9. sep 2023

Nezabudni,že keď budeš argumentovať brigádou, mladé trumpety si vždy nájdu najľahšiu cestu 😆

seahorse27
9. sep 2023

@janulik2008 to je jasne, vzdy sa na nieco namotaju, co vidia u inych deti 🙈

deninka233
9. sep 2023

Ja vždy hovorím, že nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Radšej jedny poriadne tenisky za x sto eur ako každé dva tri mesiace lacnoty z deichmanna (iného obchodu). Deti učím, že si treba vedieť dopriať, pokiaľ na to máme. Komu dáš, keď nie sebe? Treba sa vedieť dobre ohodnotiť. Ak na dačo nemám, uvažujem ako na to mať a nie ako sa uskromniť. Mladej by som sa opýtala, ako to spravíme, keď chce také tenisky, aby sme si ich mohli dopriať. Nech príde sama s návrhmi. Ak si chce zarobiť na brigáde - podporila by som ju. Možno by prevzala na mesiac domácnosť každé poobedie a večer, aby som ja mohla viac zarobiť. Alebo by povedala, že počká na Vianoce a celá rodina sa poskladá po dvacke. Alebo že vyradí dáke svoje staré veci a predá… atď atď. Ale deti ku skromnosti nevediem. Vediem ich k tomu, aby uvažovali či je potrebné mať takú vec a či si ju môžeme dovoliť a ak nie, tak ako to spraviť.

yanni
9. sep 2023

@janulik2008 ak Disney+ nemas predplatenu, tak nie. Myslis, ze koli tomu, ze je to PS, tak tam ti to daju zadara?

janulik2008
10. sep 2023

@yanni my ho mame práveže predplatený 😃

lujza123
11. sep 2023

Keby niečo drahé chce môže si odložiť z vreckového, z peňazí čo dostane na Vianoce, narodky atd a môže si zarobiť. Ja mám našťastie naozaj veľa prác kde ju mozem “zamestnať” či už domáce prace, v mojej robote, u mojej rodiny, u otca … u nás sú takmer všetci živnostníci či podnikajú takze takých pomocných prác sa nájde veľa.
A isto by som jej doložila keby vidím že niečo naozaj chce a snaží sa.

Dcéra je ale taká šetriva povaha, ona si všetko odkladá co dostane, ani vreckové neminie cele. Niekedy to práveže až preháňa. Povedala som si že už je veľká, že jej nebudem kupovať oblečenie že jej dám peniaze nech si kúpi sama, dopadlo to tak že všetko ušušnila a ráno pred školou iba nervacila že si nemá co obliecť lebo ma 2 trička, obidve špinavé a teraz co…
To je taký istý extrém ako kúpiť si extra drahé tenisky a potom nemať na nič.

Ale patrí to k životu, naučiť sa rozumne hospodáriť, či už chce dieťa niečo na čo nemá alebo sa boji míňať peniaze.

ivana11155
11. sep 2023

Mam dve deti v tomto veku. My to mame tak, ze ked chcu drahsie, doplatia si zo svojho. Ja dam sumu kolko by realne stali a moze si doplatit. Ked napr. dcera chcela gelove nechty, slusne som jej vysvetlila, ze to nutne nepotrebuje, bud si zaplati zo svojho alebo ich nebude mat, lebo ja to platit nebudem. O tyzden mi povedala, ze si to rozmyslela a tie nechty nepotrebuje. Takto to uz bolo s viacerymi vecami napr. oblecenim, ked poviem, ze cele kupit zo svojho, zvycajne to potom nechce. A nerobim to preto, ze na to nemame ale chcem aby sa naucili hodnotu penazi a aj realne uvazovat, ci to naozaj potrebuju resp. tuzia po tom. Nasi maju zo sviatkov, narodeniny, meniny vianoce dost nasetrene+ obe babky cosi daju este aj pocas roka. Ja ani vreckove nedavam. Co potrebuju, vsetko zaplatim/kupim.

jovan236
11. sep 2023

Trochu drahé veci ani ja si také nekúpim…treba ale to to ľudia učiť deti od mala nie zrazu.To nechcem nikoho uraziť ale pekne obliecť sa dá aj za málo a keď chce niečo drajšie tak na sviatok či vianoce-to si môže povedať čo chce a sa jej na zložia tí čo ju chcú obdarovať.Ja som ako 15ročna už brigádovala a poznám to ako sa v škole všetko závodí tomu druhému a nemala som skrátka lebo mama nemala.Ale vždy som bola pekne oblečená aj keď nie v značkovom.Ja nepotrebujem ani teraz mať velké logo na tričku😏.A som skromná,viem čo je hodnota peňazi.Nemala som mobil dlho ani pc ani net dokonca.Mobil som si sama platila a paušál ked som prekročila tiež.A potom keď som začala randiť už s mojím mužom sme sa striedali dokonca keď sme chodili na džus lebo aj on si musel na všetko zarobiť a neprišlo mi to fér že by platil iba on.