IPhone pre teenagerov

blanblan
24. jan 2024

Ahojte. Chcem vedieť aký je pohľad iných rodičov na toto: Dcéra, 16 ročná mi tvrdí že všetci majú iphone, len ona nie a cíti sa preto menejcenne. Rozumiem tomu a mrzí ma to. Ona zas rozumie že je to draha vec a že neprehadzujeme peniaze vidlami aby sme jej ho mohli kúpiť. Ide však v prvom rade o princíp, prečo by také decká mali mať hneď zrovna najdrahší telefón, skôr ako sú schopné si naň zarobiť alebo minimálne prispieť. Z toho čo počúvam jej kamošky ktoré majú možno aj nižšiu životnú úroveň ako my, majú iphone, značkové kabelky.... nerozumiem z čoho tí ľudia potom žijú...tak ma zaujíma pohľad z druhej strany...naozaj majú všetci tie najdrahšie telefóny? Ak ano, tak prečo, čo vás vedie k takejto kúpe, prečo myslíte že nestačí jednoduchší, obyčajnejsi mobil?

anit05
26. jan 2024

mám už dospelé deti, ale keď boli tínedžeri mali sme dohodu - chceš drahšiu vec/ imidžovku/ brigáduj a my ako rodičia ti iba prispejeme.
No a fungovalo to. Teraz dedíme po deťoch iPhony my 😉
Nikdy som neriešila, že " to má pol triedy", " prečo im to rodičia kupujú" a pod... Keď naši niečo chceli tak sa jednoducho na tom museli podielať finančne aj oni. Dovtedy som im kupovala mobily aké som uznala za vhodné ja.
Vždy to tak bolo, rifle z tuzexu za hriešne peniaze🙂 mal len niekto a ostatní sme mu závideli, ale bez ujmy sme z toho vyrástli a určite si s tým poradí aj tvoja dcéra.

mikadooo
26. jan 2024

@blanblan vieš čo, moja má len 12 a podľa nej tiež "všetci" majú to a hento. A potom zistím, že aha okej, traja z triedy majú iphone, ktorý im rodičia dali, keď si kúpili lepší. Skús si tú info trošku poza bučky overiť. Lebo všetci zďaleka nemusia byť všetci. (Ak teda dcéra nechodí na nejaké súkromné gymnázium, v tom prípade pravdepodobne ide o zámožnejšie rodiny a nejaký iphone hore dolu im žily netrhá).

mentolka12
26. jan 2024

raz ked na to pride aj u nas tak syn dostane tiez iphone. Preco? pretoze aj my pouzivame tuto znacku. pretoze mame domacnost kde su nabijacky tejto znacky. A preco? pretoze napr. moj muz uz 6 rok taka s tym istym telefonom, zatial co sused uz ma 3 telefon. Ja nikdy netvrdim a ani tvrdit nebudem, ze iphony su TOP telefony na trhu, nie nie su. Je to o zvyku. Stale som mala androidy, az kym ma manzel neprehovoril na windows cista katastrofa pre mna. Tak mi dal svoj stary iphone na vyskusanie a uz to bola laska. nebudeme pre syna zhanat ine ked je tu moznost mat iphone po nas. Este dodam, my nie sme zatazeni na vzdy nove modely,

smejo111
26. jan 2024

@blanblan sup sup brigada a zarobit si, ked si zarobi nech si kupi, aj my sme mali pokec, ze moze ale nemusi mat, ze to je len materialna vec, ktora sa moze stratit, pokazit a bude ju to viac mrziet ako ked strati lacny. Kazdy ma ine priority. Ale vek na brigadu ma, nech skusi pre to nieco urobit,

olimuc
26. jan 2024

iPhony mozno maju … ale ake stare, bazarove, repasovane … aj my sme iphonova rodina… maly dostane 6s ked bude potrebovat, pretoze z byvalej firmy mi ostal. Ja mam 4 rocny iPhone, ktory tiez raz podedi, ked Apple 6 zablokuje. Nie je potrebne mat najnovsi model. Hlavne ocenim moznost sparovania a “sledovania” sledujem aj babku na 5tke ale ta uz je za zenitom … ale babka chce “novy” iPhone a 8pluska repasovana je uplne postacujuca. Myslim ze tvoja dcera bude mozno aj s 11stkou pro … mozno pro max z 256 GB spokojna a nevyhodi za nu vsetky € …

tilly
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monita357
26. jan 2024

lebo ludom jebe 🤦🏻‍♀️

kikulienkadd
26. jan 2024

Ahoj,áno, požiadavky dieťaťa sú,ale rodič určuje hranice. Ani ja nemám iphone,mám rovnaký samsung ako môj syn a tak mu to aj vysvetľujem: vždy bude mať niekto lepšie, drahšie veci ako ty,ale náš finačný level je toto. Samozrejme mohla by som mu kúpiť a drahší, ale načo, aby sa s ním vychvaľoval? Ďalšia vec: ak sa pokazí mobil synovi, mne aj mužovi,potrebujeme hneď nové, takže hľadám také,ktoré sú pre nás zaplatitelné a aj nahraditelne. Vždy synovi vysvetľujem,že čas, ktorý spolu trávime je jedinečný a nie sú všetko len super veci,my máme krásne vzťahy...

cimage
26. jan 2024

To, ze ich maju vsetci je blbost, niekto moze mat stary model, ktory zdedil po rodicoch, alebo kupili z druhej ruky. To, ze sa citi menejcenne kvoli telefonu nie je problem toho telefonu, ale jej postoju k tomu. To, ze niekto ma novsi telefon nic neznamena. Mala by z toho urobit skor prednost, ze sa neopici po ostatnych.
Ja s muzom mame Iphony, nie najnovsie, ale vobec ma to netankuje, funguje super a nemienim ho menit, len preto, ze ma cca 4r. Co je uz bohuzial v dnesnej dobe dedecek. Pamatam sa v UK, ked vysla nova rada, tak mladasi stali v rade aj cez noc a rada sa tahala az za roh, len aby mali najnovsi model hned v prvy den co je na trhu 🤦🏽‍♀️. Nevadilo, ze potom nemali studenti co jest a splacali to x-rokov, kym nedosiel novsi model a takto dokola.

senta_sofia
26. jan 2024

@blanblan nejde len o znacku, u nas mame iphony a zatial co ini uz vymenili niekolko lacnejsich telefonov, ktore vydrzali ledva zaruku, tie nase funguju. SE rada nie je cenovo az taka draha. Aj co sa tyka funkcionalit, zalohovania dat, prepajania zariadeni mi iphone velmi vyhovuje

tilly
26. jan 2024

Ako tu už niekto spomínal. Nemusí to byť najnovší iPhone. Len to musí byť iPhone. Pre decká je to statusova záležitosť.
Nechápem to, ale taká je móda.

Ja mám lacný Samsung, pritom by som si kľudne mohla kúpiť aj ten najdrahší iPhone, ale mne vyhovuje android viac a teda strkať peniaze do nezmyslu, ako je telefón, keď to nie je môj pracovný nástroj mi príde totálna hovadina... radšej strkam peniaze do cestovania, kozmetiky, športu, jedla a dobrého vína, ako do elektroniky. Radšej budem mať telefón za 300 eur a aspoň raz do mesiaca si niekam zaletím alebo vyrazime na výlet, ako by som sedela doma s najnovším iphonom a veľkou telkou a Apple watch a ipadom a pod.. ale každý to máme inak...
A hlavne decká to majú inak. Dieťa nepríde do školy a nezačne sa chváliť, že bolo lyžovať v moritzi alebo bolo pozrieť v Madride cez víkend. Dieťa budú ostatní brať, keď bude mať iPhone 🤷‍♀️. Aj za našich čias boli veci, ktoré sme všetci chceli. A čo si všímam okolie, tak všetky deti majú iPhone a väčšinou tie novšie. A niekedy to až nechápem. Rodičia sa sťažujú, že je všetko drahé, že si nič nemôžu dovoliť, ale potom decká vytiahnu nové iPhone...

milanemila
26. jan 2024

@blanblan no kazdy zije podla seba, niekto kupi iphone, niekto nie 🤷🏼‍♀️ 16r moze uz brigadovat, tak by som sa s nou dohodla, ze nejaku cast si zaplati ona a nejaku ty a dostane ho napriklad na narodky.
Ja nevidim nic zle na tom kupit dietatu aj drahu vec ak pozna jej hodnotu, vie si na ni davat pozor a nepovazuje to za samozrejmost.
Ma 16 rokov, myslim ze sa s nou uz da ako tak bavit ako s rovnocennou, tak ak naozaj na to nie su peniaze treba jej vysvetlit. Napr ok vieme kupit telefon, ale napr cele leto potom budeme sediet doma, lwbo peniaze neostnu na dovolenku/vylety.
To jej tvrdenie, ze vsetci spoluzici maju iphone by som brala s rezervou, deti zvyknu takto “prehanat” rovnako ako vsetci mozu byt dlhsie vonku, vsetci maju vyssie vreckove atd 🤷🏼‍♀️

mira0611
26. jan 2024

@blanblan ahoj, pred 2 rokmi som aj ja mala podobnu dilemu. Moj syn ma iphone ja mam obycajny samsung.
Podmienka na ziskanie iphonu bolo dobre vysvedcenie a 50%uhrady telefonu vlastny penazi a ostatne teda doplatim.
Predal cez FB a bazos vela svojich zbytocnych veci tak si nazbieral 450 euro, 400 dal zalohu, ostatne ja platim cez orange mesacne, 50 sme mu nechali, na nabijacku, ochranny kryt a sklo. Kedze ma narodky vo februari tak po vysvedceni na narodeniny dostal iphone. Tak si ho strazi ako oko v hlave.
Tvoja dcera ma pravdu, bohuzial kazdy ma iphone...

lucopeda
26. jan 2024

zial dnes je velka moda mat vsetko najnovsie a najdrahsie aj ked realne na to nemam, ved nech druhi vidia. A ako som sa minule dozvedela (od kompetentnej osoby) vela ludi, prave z tej najnizsej vrstvy, si poziciava peniaze len by si takuto vec kupili a potom to ani nemaju z coho splacat. Zial ale rozumova vybava takych ludi nedovoluje premyslat nad buducnostou, ked to potebuju mat teraz.
Za druhe neverim ze vsetky decka v triede vasej dcery maju najnovsi iphone, len ona nie.
Skuste sa s nou o tom porozpravat, aj ked chapem v puberte je to tazke, ze toto nie je nieco co jej ma zodvihnut sebavedomie.
Drzim palce 🙂

kristinkakvetinka
26. jan 2024

@lucopeda presne máš pravdu.Poznam jednu rodinu kde dcére kúpili iphone na splátky za 1500 e 🤦‍♀️ pritom žijú od výplaty k výplate,v podnájme ,vela krat si poziciavaju peniaze a beru rozne uvery na taketo veci ,ale komu niet rady tomu niet pomoci. Radšej pôjdem na skromnejšiu dovolenku ako vrazit do mobilu .

zdenin
26. jan 2024

Tiez romu nerozumiem.u nas mame samsungy a sme spokojní

blanblan
autor
26. jan 2024

@vyhuelka prosím ťa a v čom je teda tak veľmi lepší ten iphone ako Android, lebo toto mi mladá nejak nevedela vysvetliť...

bluka2
26. jan 2024

Tak poviem ti za seba. Moja dcera nemá mobil, ale väčšina spolužiakov ano. Takže keby prišla s takou požiadavkou, tak by dostala môj iPhone a ja by som používala firemný aj na súkromne účely. Ten si teraz beriem iba na sluzobky do zahraničia, ale našiel by teda vacsie uplatnenie. Vychádza mi to ako najlacnejšie riešenie

pictbridge
26. jan 2024

Môj syn strašne chcel iPhone kúpili sme mu 13 ku minulý rok na Vianoce. Ma 14 rokov a majú aj jeho 2 spolužiačky. Ale on si veci veľmi váži a dava si na ne veľký pozor. Povedala som mu ze ďalší si už bude kupovat sám a prijal to. Nevidím v tom nič zlé ale on je celkovo veľmi pokorný poslušný toto bolo najmenej čo sme za jeho dobrotu mohli urobiť 🙂

blanblan
autor
26. jan 2024

@monita357 😂

sissi2183
26. jan 2024

Nie, nema kazdy iphone a uz vonkoncom nie na zakladnej alebo strednej skole. To by ostatni vyrobcovia mohli rovno zabalit vyrobu mobilnych telefonov. Ako tu uz bolo spomenute, mozno 20 percent ma a deti to casto vykresluju tak, ze kazdy ma len prave oni chudatenka nemaju.
Mam iphone uz roky, lebo muz ma iphone a mne na sviatky tiez kupuje vzdy iphone. Nase male deti mobily nemaju ziadne, ale maju ipady, ktore im muz kupil kvoli kompatibilite s nasimi telefonmi a kupil im starsie zlavnene modely. Ony to ale neriesia ako znacku, ci to je nejaky apple im je srdecne jedno. Ja mam aj macbook, ktory som dostala od muza, ale podla mna su to len pekne dizajnove a nenormalne predrazene hracky. Macbook mam v sufliku ako je rok dlhy, pretoze v Europe, kde clovek pracuje vo worde a exceli mi je mac na dve veci. Slak ma triafal, ked som zivotopis davala dokopy v macbooku. A moze mi nejaka soplana rozpravat aky uzasny je macbook, ked raz nastupi do prace, moze sa pripravit na to, ze v 99percentach firiem od nej budu pozadovat MS Office. Najviac mi na predajnej strategii applu lezie na nervy, ze podsuvaju kazdy rok nove a vzdy drahsie modely, pricom napriklad teraz mam 14 a predtym som mala 12 a ako bezny uzivatel medzi nimi nevidim absolutne nijaky rozdiel. Jediny rozdiel je len v cene.
Bohuzial je ale doba taka, ze rodicia hoci na to nemaju decka naobliekaju do handier od hilfigera, guess atd uz odmalicka, aby sa navonok prezentovali, ze na to maju. Ja detom nekupujem tieto komercne znacky z principu, lebo nechcem, aby ich ucitelia v skole, skolke skatulkovali. Maju mnoho drahsich veci, ale su to spanielske, anglicke znacky, ktore vacsina u nas nepozna.

lucopeda
26. jan 2024

@kristinkakvetinka prestiz je prestiz co na tom ze nemas na suchy chleba (toto ani mona hlava neberie) a uver splacaju dalsim uverom a ziju v zacarovanom kruhu.

sulavikova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
blanblan
autor
26. jan 2024

@lucopeda presne tak si myslím aj ja že to je, a mne osobne je úplne jedno kto čo má, nesledujem to, ale štve ma že nejake prihluple materialisticke indivíduá počnúc sociálnymi sieťami a končiac rodičmi čo sa tiež viac starajú o svoj iphone ako o dieťa, ovplyvňuju tych najviac ovplyvniteľných, pre kt.je momentálne najdôležitejšie byť in, vrátane môjho decká. Ufff, sorry, nezvyknem takto kriticky písať, uľavila som si....😅😅

barbie2023
26. jan 2024

Mňa niekedy udivuje ako sa ľudia ženu za najnovšími technológiami. Najlepšie fotky, najkvalitnejšie videa, neviem aký zvuk... Pritom ak nie sme profesionálni fotografi, kt. aj tak ma okrem talentu, kt ti ani najlepší iphone nedá, tak aj skutočný fotak a aj dôvod ho mat. Načo nám je bežným ľuďom a tobôž deťom všetko také profi úžasne neviem aké??? O co viac ho to posunie v živote, keď ma krajšie fotky ci lepšie videa ako ten co ma priemerný mobil? A ľudia sa ženu vo všetkom takto - načo je niekomu x konove auto keď na diaľnici môže ísť max 130 a v meste 50?? Ľudia sú blbi a platia za niečo co nepotrebujú a reálne nevyužiju a to len a len preto, že chcú pred druhými dokázať, že su niečo extra. Prestíž, nič iné...

mclissa
26. jan 2024

@sissi2183 len taka rada, asi mas zle zdroje ale MacBook, vyuzijes vsade a nemusi ti lezat v sufliku. Ja mam oficialny full package MS Office v nom a urobim na nom vsetko.

fairyy
26. jan 2024

@barbie2023 viac koni je o rychlejsom vystartovani nie o maximalnej rychlosti auta (je to vhodne ak denno denne sa potrebujes pripajat na usekoch, kde idu auta rychlo a ty startujes z miesta - ovela vyssia bezpecnost pre cestujucich v aute) ale chapem ze si chcela dat priklad a uplne s tebou suhlasim nie je to potrebne sa nahanat za nepotrebnymi drahymi vecami...avsak moja dcera ajfon ma len preto lebo nam ho dali v praci a ja neznasam ios 😂😂 a jej som povedala ze telefon nekupujem tu mas tento zvykni si alebo nemaj (nechcela ho strasne ho nechcela lebo bola zvyknuta na android ako ja, no hold zvykla si aj ked niekedy frfle ze nieco nevie nastavit)

barbie2023
26. jan 2024

@fairyy jasne.. No vidíš tak toto sa nevyznám, ale podstata je stále rovnaká, čo som chcela povedať. A keď na to človek má peniaze tak v pohode nech si kúpi, ale trápiť sa pre to, zakladať pôžičky alebo drieť kvôli tomu je pre mňa nepochopiteľná kravina. Čas je vzácny a mame ho relatívne málo a z toho deti už chodia na brigády nei aby sa živili alebo vzdelavali ci zažili nejaké super veci ci zaplatili výlety, ale kvôli kravinam ako sú značkové veci keď sa dajú kúpiť aj neznackove rovnako užitočné. Takže takto som to myslela a ak ma niekto iný názor tak ok, každý nech si mina na čo chce čas aj prachy.

monichetta
26. jan 2024

iphone je iba moda a nie realne vec, ktora 'stoji za tie prachy' takpovediac. to treba teenagerom vysvetlit. ludia sa spravaju stadovite a preto ma vacsina iphone, poznam vela takych, ktorym skapali 2 iphony zatial co moj cinsky telefon funguje bez problemov uz roky. netreba sa v nicom riadit inymi, ale sam sebou, mat svoj rozum, to je odkaz pre dceru. a uz vobec nie je niekto menejcenny lebo nema iphone, to je absurdne.

betulinka1
26. jan 2024

@blanblan ma 16 tak jej povedz, ze v lete moze ist na brigádu a zarobí si a vy doložíte. Moj ma iphone po mne a druhy dostal teraz na Vianoce ale Akontácia bola cca. 100 € a teraz muz plati v paušáli 30€ sa mi zda. A nie je to preto aby frajerovali ale my mame prepojené telefony a vidime, kde su deti. Cize tym, ze sme mali my rodicia iPhony, tak sme to poriešili. Uprimne neverim, ze maju vsetci spolužiaci iPhony ale ak po nom túži, tak sa urcite cesta najde, nemusi sa vyhovárať na spolužiakov. Osobne som za to aby rodicia plnili túžby detom aj ked sa nam zdaju nezmyselne.