Mám 18 a cítim sa stratená

7. sep 2022

Ahojte,v poslednej dobe sa cítim velmi stratená.Som v poslednom ročníku na gymnáziu a nemám ani poňatia čo chcem ísť ďalej štdovať. Nemám ani tušenie kde by som raz chcela pracovať.Proste nič.Mám pocit,že všetci okolo mňa majú svoje plány a ciele do života a ja nemám nič. Nemám vôbec žiadny sen za ktorým by som túžila ísť. Dokonca sa aj medzi spolužiakmi cítim ako sprostá. Cítim sa neschopná. Nechcem o sebe hovoriť len negatívne veci ale momentálne to tak vnímam 😕

grace55
7. sep 2022

Máte na skole vychovnu poradkynu, alebo kariérneho poradcu? Co keby si skúsila stretnutie s nim/nou? Inak kľud, kopa ludi to nevie ani v 50-ke.

cyberk
7. sep 2022

jaaj z toho si nic nerob, ja som prave preto sla studovat jazyky, a tak VS bola pre mna prechadzka ruzovou zahradou, studentsky zivot som si naplno uzivala, no prekladatelka som nechcela byt... aj po VS som mala strach, ze kde preboha skocim... moc som si veru neverila... no dostala som sa do partie (z teraz uz manzelovej strany), kde mal kazdy skvelu pracu a plat a nechcela som zaostavat, a tak ma to motivovalo mierit vyssie a vyplatilo sa.. mam pracu, ktoru milujem a sadla mi ako rit na serbel 🙂
... takze to, ze teraz sa tak citis, tvoj osud je v tvojich rukach, nikdy nevies, co ti zmeni zivot ...

anavixy
7. sep 2022

Ja som bola absolutne najdena, az kym som si v 21 rokoch neuvedomila, ze ma ta cesta absolutne nenaplna a neodisla z vysnenej VŠ 🙂 potom som sla tam, kam ma to tiez tahalo a viem, ze som si vybrala dobre. Sice to bolo zdrzanie, zbytocne vyhodene peniaze, ale nie zbytocne skusenosti. Nikde ani nie je napisane, ze musis ist rovno na VŠ, ale mas este dost casu si rozmysliet kam chces ist. Neunahli sa a keby aj, vzdy mozes zmenit svoje smerovanie. Veľa šťastia 🍀

estrella5
7. sep 2022

Kopec oveľa starších ľudí nevie, čo by chceli v živote robiť a stále sa hľadajú 🙂 Je to normálne.. Aj neskôr.. A v 18 úplne! Vôbec sa tým netráp a nerozmýšľaj o sebe takto negatívne. Život máš pred sebou a máš ešte kopec času "sa nájsť"... ❤
Ideálne podľa mňa je nájsť si brigádu a takto v praxi postupne skúšať, v ktorom odvetví ti to sadne, a v ktorom naopak sa nebudeš cítiť dobre (vnímaj skôr prácu ako takú, nie kolektív alebo tak). Takto si aj zarobíš, aj nadobudneš prax a aj ti to pomôže utriediť si cca čo áno, čo nie...
Zároveň sa môžeš o jednotlivé práce zaujímať aj teoreticky. Zisťovať aké sú možnosti, ako ľahko sa dá kde uplatniť, pýtať sa zamestnaných ľudí okolo seba na ich prácu, čítať diskusie o práci... Pozeraj aké sú VŠ, aké sú tam odbory, profil absolventa, uplatnenie z daného odboru v okolí .....
A v neposlednom rade sú aj kariérni poradcovia a podobne...
Nemusíš sa stresovať, že sa musíš rozhodnúť hneď a napevno. Môžeš si dať pauzu po SŠ a nastúpiť prípadne na VŠ až o rok... Môžeš nastúpiť na VŠ, ukončiť ju hoc aj po semestri a ísť na druhú (takýchto prípadov je veľaaaa)... atď atď... Nehovoriac o tom, že veľa ľudí nakoniec aj tak pracuje v inom odvetví ako vyštuduje... Nestresuj sa tým, že ako sa rozhodneš po SŠ, tak to bude nemenné na celý život. Je fajn k tomu pristupovať zodpovedne, ale zas svet sa nerúti 🍀A ešte jedna vec - neporovnávaj sa s ostatnými, zameriavaj sa na seba, príp.sa inšpiruj/motivuj niekým, ale určite sa necíť zle lebo niekto to alebo tamto...

autor
7. sep 2022

@estrella5 ja som momentálne v takom stave kedy si nedokážem ani seba na vysokej škole predstaviť a nedokazem si seba predstavit ani ist do prace :( je mi zo seba otrasne

grace55
7. sep 2022

Možno to ani tak nesúvisí s chybajucou víziou budúcnosti ako s tým ako o sebe zmyslas. Zaslúžiš si dobrý zivot a dobru buducnost! Ako spomína estrella5, neporovnavaj sa. Každý žiarime inak a inokedy. Som vo veku tvojej mamy asi a ver mi, keby som mohla čosi zmeniť, je to, ako som sa vnímala, keď som bola mladá. Ušetrilo by mi to kopu zbytočného trápenia a pochybnosti.

hanahsuza
12. sep 2022

Netráp sa tým, dokonči si tento ročník, usiluje sa najlepšie ako vieš a potom si daj pauzu. Môžeš cestovať, vyskúšať rôzne brigády, oddeliť sa od rodičov, aby si zistila kým si, lebo aby bola z teba vzorná žiačka k tomu ťa asi viedli skôr oni a preto si tam, kde si. Ak je to tak, nevyčítaj im to a ani sebe, toto je len časť tvojej cesty a raz im za to možno aj poďakuješ, ale potrebuješ vedieť ako ďalej a na to musíš prísť sama, ale len toto tvoje uvedomenie je toho začiatkom ❤