Motivácia 14-ročného k učeniu

4. jan 2023

Ahojte,

prosím o radu, ako motivovať 14 ročného chalana k učeniu. U nás je to každodenný zápas, musím sedieť pri ňom ako pri prváčikovi, inak by sa neučil, kontrolovať poznámky, skúšať ho atď.
Predtým to bolo iné, ako nastúpil do 8 ročníka totálna katastrofa, všetko ignoruje, stále sa vyhovára na on-line sme to nerobili, pričom vtedy si plnil svoje úlohy.
Nepomáhajú žiadne vysvetlenia.

Máte niekto skúsenosť ?

Ďakujem za každú radu.

markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. jan 2023

@elizabet173 ahoj, to je dobrý nápad, vyskúšam to. Doma má klasické povinnosti, ako utrieť riad, povysávať, vyniesť smeti, prechádzka so psom, síce ofrfle ale urobí. Čo sa týka zlých známok, má zobratý mobil, je to tvrdý oriešok , je mi to o to viac ľúto ,že je šikovný , len tá snaha chýba

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. jan 2023

@elizabet173 jeho reakcia je hnev, potom ignorácia, venuje sa hre na harmonike, zo športov dosť bicykluje, plávanie a posilovňa, vyskúšam tvoje tipy , ďakujem krásne

euka210
4. jan 2023

Ako ja neviem, so 14r by som sa neucila. Ucim sa s prvakom a 9r a 11r si robia ulohy sami, aj sa ucia. Jasne, ze ked treba pomoct, vysvetlit, pomozeme.
Sam musi chciet a vediet, ze je to pre jeho dobro.
Zakaz mobilu je podla mna dobra motivacia.
Ale puberta je v tomto tazka...mala som siedmakov...mudry, ale skola nezaujem...robil reparat z dejepisu, lebo mal 4...dostal potom 3...ale mudry bol kludne na 2. A zase iny, rozumovo slabsi, ale snazil sa ako vedel, len aby nemal 3.

dadis
4. jan 2023

@autorka moj syn mal takuto krizu v 13tich rokoch. Sadla som si s nim, ukazala som mu moju vyplatnu pasku, vyplatnu pasku jeho otca, ponuky na profesii, ceny prac pri rekonstrukcii, autoservisu. Vysvetlila som mu, ze sice znamky nie su dolezite, moze si vybrat aj iny smer (napriklad to remeslo, alebo umenie, sport). A ze ako obsluha na pupmpe bude zarabat az 3x menej nez niekto s beznou vysokou skolou alebo dobrym remeslom, dobrym talentom. Ze ma sa snazit robit v zivote to, co ho bavi, ale je rozdiel, ak pre to nebude robit teraz nic a ziadnu snahu nebude prejavovat. Lebo pracovat musi v dospelosti kazdy a bez snahy nieco dosiahnut, bude musiet robit nie to, co ho bavi, ale len to, co robit vie. Napriklad obsluhu na pumpe alebo v lidli. Nejako ten rozhovor pomohol 🤷‍♀️

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
renab
4. jan 2023

Ja som synovi povedala, ze do 16tich musi chodit do skoly. A potom ma na vyber. Bud bude chodit do skoly dalej, alebo mu zaplatim maximalne na 2 mesiace ubytovnu a nech sa stara. Mne len urobi laskavost, nebudem ho musiet zivit...

monikaaa898
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadis
7. jan 2023

@monikaaa898 Kto sa dobre ucil, ten si plati na umytie okien upratovacku 🤷‍♀️

h2
7. jan 2023

Ja som končila ZŠ ešte za socíku a doteraz si pamätám, ako sme boli v rámci rozhodovania o výbere profesie na exkurzii v nejakej továrni. Ja som sa síce učila dobre, ale tá továreň na mňa zapôsobila takým odstrašujúcim dojmom, že aj keby som dovtedy učenie flákala, tak po tomto by som sa začala učiť, ako divá, len aby som neskončila na nejakom takom mieste.