Náklady na puberťáka

shopoholocka
30. dec 2014

Dievčence koľko Vas vyjde mesačne puberťak,puberťačka?Moja ma takmer 17 a akosi sa mi zda,že ma vyjde dosť 😀 😀
Tak
Každy mesiac nechty 14eur
posilka 15 eur
nejaka kozmetika vždy nieco tak 10eur
vreckove dostava 10 eur ale to kvoli tomu,že vždy si popritom ešte vypyta okolo 20eur postupne na tzv kavičky s kamoškami
diskoteku ma povolenu 1krat mesačne cena 10eur
Keď to zratam je to 69eur a nepocitam ani s oblečenim 😀
Alebo ja malo zarabam?😀

shopoholocka
autor
2. jan 2015

@hrustik1 ja som sa pytala kolko vas stoji pubertak?co si mi na moju jednodzchu otazku odpovedala Ty?Nic k teme....nio sa Ta nepytal na tvoj pistoj k umelym nechtom vrrrrr ked nemam co pisat k teme tak nepiseeem🙂

jajka257
2. jan 2015

@sunshineka ved v poriadku. Ja chapem aj takychto ludi. V tom pripade drahy vysokoskolak by mal zdvihnut zadok a zarabat. Ja som pracovala celu VS, lebo som inac nemohla. V pripade, ze mlady clovek chce, pracu si najde. A potom si moze este mapisat do CV, ze ma nejaku prax. Ale tu sa hovorilo o 15 a 17 rocnych. Nie o dospelych ludoch. V takom pripade, ze ona sedi doma a len natrca ruku, hoci vie, ze rodicia viac nemozu, je to zly vplyv z domu. To je zas o hodnotach. Mna viedli k tomu, komu sa neleni, tomu sa zeleni od mala. Brigadovala som u bratanca v restike ako 13 rocna, umyvala som riad a podlahu. Nasi mi povedali, ze dobry zivot zacina tym, ze na zaciatku som dole a potom sa dostanem hore. A mali pravdu

sunshineka
2. jan 2015

@jajka257 a konecne sme sa dostali k tomu,o com ja hovorim.ze mnoho rodicov na to nema,ale da aj z posledneho,aby sa dieta nemuselo hanbit pred ostatnymi a potom si dieta neuvedomi predsa,ze rodicia na to nemaju a stale pyta viac.o tom to vsetko je.a zrazu uznavas,ze ano pracou si treba zarobit,kdezto vyssie si sa pohorsovala ako detom nedoprajeme.ja by som detom dala vsetko aj to posledne,ale viem,ze im tym len ublizim.skromnost a pokora este nikomu neublizila a do zivota velmi vhodne.aj ked dnes si ludia mylia pokoru s nepriebojnostou,ale aj pokorny a skromny clovek je priebojny.ja osobne mam averziu na pubertakov,ale bohuzial doba je taka,ze nemusia ani zadkom pohnut a maju vsetko a potom sa posmievaju deckam,ktore musia doma nieco pomoct.kolko dievcat same od seba navaria,poupratuju same od seba?maloktora.myslia si,ze vsetko sa spravi same.praca este nikomu neublizila.nato by sa mali rodicia zamerat a viest decka k zivotu a nie to,ci nejaka nastka ma na umele nechty.

sunshineka
2. jan 2015

@shopoholocka ty musis vediet,aky mate prijem a v akom duchu ju chces vychovavat.neviem,aku kozmetiku kupuje kazdy mesiac,ale tak malovacky vydrzia aj dlhsie.sampon takisto a zase nemusi mat 4 druhy samponov,3 druhy masiek,to by u mna nepreslo.posilka je v pohode,je dobre,ze sportuje a kavicky...za nasich cias sme sedeli na sodovke vacsina kamosiek.ziadna nedostala tucne vreckove.ked sme nemali peniaze,tak sme nesli.skor by som setrila na obleceni.je zbytocne mat plne skrine handier skor tam by som sa snazila ju nasmerovat,ze nemusi mat vsetko na co si zmysli

sisaka
3. jan 2015

@shopoholocka moja 16 ročná ma "vyjde" určite viac, ale žijem v zahraničí, takze náklady sú vyššie. Ja vediem dcéru k tomu, aby si aj ona platila nejaké veci, od 15 pracuje a "kavicky" , kozmetiku, ktorú nepovažujem za nevyhnutnú, oblečenie, ktoré nie je potrebné ....si platí sama. Aspoň ma predstavu, koľko treba makať, aby si mohla kúpiť $200 kabelku. ked sme jej všetko platievali tak vždy hovorila, že potrebuje len napr. $50, teraz keď ma platiť ona tak je to až $50 a aj popremysla, či toľko peňazí chce minút.Peňazí mame dosť, ale odmietam jej všetko hradiť z čisto vychovnych dôvodov, chcem aby z nej vyrástol človek ktorý chápe hodnotu peňazí, vie s Nimi hospodáriť a v dospelosti je schopny samostnaneho fungovania, bez závislosti na rodičoch.

sas113
3. jan 2015

ja mám 20 rokov, ešte som na strednej a bývam na intráku, takže rodičov asi stojím dosť, ale dostávam vreckové 13 eur na týždeň s tým, že mám zaplatené ubytovanie a nič viac. Nebrigádujem nikde a ani som nikdy nikde nerobila, no šetrím kde sa len dá, nekupujem si hlúposti, oblečenie najčastejšie v sekáčoch, kde sa dá mimochodom veľmi dobre nakúpiť, stačí hľadať 🙂 Asi pred tromi rokmi som začala piatky, keď chodím domov po celom týždni, stopovať, čo mi jednak ušetrilo nehorázne peniaze a navyše som stretla veľa zaujímavých ľudí s rôznymi skúsenosťami a názormi. 😉 kino, divadlo, jedlo a vlastne všetko čo potrebujem pre život si kupujem z tých 13 eur, čo dostanem. Nie vždy mi vyjde na všetko, čo chcem, preto rozmýšlam a plánujem dopredu 🙂 aj posilku som už vymenila za cvičenie doma. Aj keď nikde nerobím, som si vedomá toho, že peniaze na stromoch nerastú a aj moji rodičia sú len ľudia a nemali by pracovať od rána do večera, samozrejme, že doma pomáham, varím a pečiem a nečakám za to nič.
Ale jasné, že aj mňa občas chytí "šajba" a chcem všetko, no potom to aj tak vačšinou ľutujem a mám výčitky, že som minula veľa peňazí celkom zbytočne. 🙂
takže, som síce mladá, ale plne si uvedomujem hodnotu peňazí a to si myslím je v dnešnej konzumnej spoločnosti veľmi dôležité. 🙂

nikawero12
3. jan 2015

@sas113 s mnoho tvojich názorov sa mi páči, ale ked som čítala o tom, že stopuješ, tak mi "mráz po chrbte prebehol". Dievča zlaté, tie ušetrené peniaze nestoja za to, aby sa ti pri stopovaní niečo stalo. A tvoji rodičia o tom vedia?

sas113
3. jan 2015

@nikawero12 rodičia o tom, myslím si, vedia. Nepýtajú sa ma na to a ja im o tom zbytočne nehovorím, lebo viem, že s tým veľmi nesúhlasia. Väčšinou však nestopujem sama a zatiaľ sa mi našťastie nič nestalo. Taktiež veľa mojich spolužiakov stopuje, aj dievčatá, a majú len dobré skúsenosti. Viem, že je to v dnešnej dobe nebezpečné, ale nájdu sa aj dobrí ľudia 🙂

nikawero12
3. jan 2015

@sas113 viem že sa nájdu aj dobrí ľudia, ale bohužiaľ veľaje aj zlých ľudí. A rodičom sa ani nečudujem, že s tým nesúhlasia.

zitaje
4. jan 2015

Ja som na RD tak je penazi pomenej. Ale ani ja sama som nikdy v zivote nemala gelove nechty a nebola som na kozmetike 😅 , takze pre mnaosobne je to zvlastne, ze nejaka pubertacka toto vyzaduje od svojich rodicov. Ani do prace som nechodila som v kostymcekoch, ani na stekloch a nemala som upravovane obocie ci umele mihalnice, lebo to proste nemam rada, takze aj pracu mam samozrejme taku, kde to netreba a staci, ze som ucesana a v cistom a nerozgajdanom 😎 😀 . Takze moje deti vyrastaju v takomto "okliestenom" prostredi, dievcata ako male nemohli pochodovat v maminych stekloch, kedze ziadne nevlastnim , ale zato moja 12-rocna sa vyziva v tom, ked moze u pribuznych vozit vo furiku drevo na kurenie a ked uz dva vikendy nejdeme na vylet do lesa, tak jej to chyba.
Ono je to ozaj v rodine... proste deti ziju tym, co je pre ne prirodzene, co poznaju. Ak sa v tom prostredi citia fajn, je sanca, ze im to ostane. Ak niekomu pride OK, ze 15-17r. dievca chodi pravidelne na kozmetiku, ku kadernicke atd., ok, kazda sme ina... Ja som nechodila ani ked som zarabala dobre, lebo v tom akosi nevidim zmysel, nijaku pridanu hodnotu, nepovazujem to za potrebne. Ale ked aj mama chodi, chapem, ze chce casom aj dcera. Vsak preco nie, ked je to v rodine svojim sposobom standard. Je to vec hodnotoveho rebricka, stylu zivota rodiny.