Nealko pivo pre 15 ročného

natalia_17
31. okt 2018

Dovolili by ste,?

pininka
1. nov 2018

Píšete tu niektoré z pozície svojho zamestnania, či uz prežitého závislosti. Ja si tiež dobre pamätám keď nám chodili prednášať o závislostiach, boli sme medzi závislými, nás profesor bol bývalý alkoholik a nehanbil sa otvorene o tom hovoriť. Ale aj on povedal,že ak si pri ňom syn dá za obedom pivo (mal 19) nebude z toho robiť žiadnu tragédiu, pretože závislosť akákoľvek nevzniká preto že mama kúpi domov pivo, ale že mám problém,väčšinou veľky problém a alkohol mi navodí stav že všetko je fasa. Áno alkohol je na Slovensku veľmi tolerovaný a áno pijú ho aj mladistvý a do nemoty, ale skôr by som sa pozrela na tu výchovu, že niekomu nevadí že nemá doma 14 ročne dievča a to sa vracia v noci spite domov, videla som to viackrát na vlastné oči. Ku všetkému treba deti viesť a vychovávat. Mám susedu ktorej mama bola ťažká alkoholicka,keď ju to chytilo a doma nič nebolo píla propolis, alpu, hocičo. Jej dcéra ju za to nenávidela a nenávidela aj alkohol. Až kým sa nevydala a nezobrala si debila, ktorý ju od začiatku fyzicky a psychicky týral, doslova jej držal ústa a lial do nej víno. Keď išli v lete na ihrisko a ona si dala radler, nalial jej doňho vodku. Výsledok je, že aj predispozícia a aj slabšia povaha a kopec problémov spôsobila že aj z nej je dnes ťažká alkoholicka. Všetko je to o povahe človeka a jeho sile. Tiež som mala ťažký život, ale zahanat to alkoholom mi prišlo total kontraproduktívne.

dskjhfdlkdjhl
1. nov 2018

@alami no, keby "rovnica alkoholizmu" bola taka jednoducha, tak by to malo aj jednoduche riesenie. Uprimne, statistiky su jedna vec, skutocnost ina, ovela komplikovanejsia. Ako tu zeny predo mnou pisu, alkoholikom sa clovek nestane preto, ze ochutnal v detstve alkohol (je uplne jedno, ko mu ho ponukol), to by boli takmer vsetci Slovaci alkoholici a to rozhodne nie su.
Vacsina dospelych ochutnala ten alkohol dost skoro (a to nielen na Slovensku) a napriek tomu normalne funguju. Ako som uz pisala, najlahsie je vsetko zakazat, problem je naucit dieta samostatnosti a zodpovednosti. Ziadny rodic nebude nad svojim dietatom stat naveky, takze to zakazovanie moze fungovat chvilu, ale nie cely zivot. Vyrovnany clovek nepotrebuje zatemnovat mysel alkoholom, to este neznamena, ze musi byt totalny abstinent.

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalia_17
autor
1. nov 2018

Dakujem vsetkym za nazor. Aby som to upresnila, ja rozhodne synovi alkohol ochutnat neponukam, ale sam si zvykne obcas vypytat doma po obede alebo ked sme nkekde na grilovacke ci si moze dat NEalko pivo. Ja na tom nevidim nic zle ked si ho raz za cas da. Skor moj partner ma za to neskutocne odsudzuje ze mu to dovolim a prirovnava to k tomu ze mu mozem dat uz rovno aj beznikotinove cigarety ze to je to iste.. :( Preto ma zaujimali aj nejake nestranne nazory. Ja si tiez pamatam ze som v 15 uz skusala aj tvrdy alkohol s kamoskami, takisto cigarety, a teraz nepijem ani nefajcim. Skor ci neskor to urcite skusa kazde "dieta". V tomto ma on zatial nastastie jasno a cigarety neznasa. Viem ze bude skusat aj alko, a presne viem ze ked mu to ja zakazem urobi to poza moj chrbat a este horsie veci.. takze mi pride cudne mu zakazovat nealko alebo kapucino povedzme (co sa priatelovi tiez nepaci) a o tri roky zrazu co, zatoze bude mat uz 18 sa moze stat do kolien??? To dospievanie ako aj zakazy a povolenia by mali byt postupne a nie ze nemoze nic a v 18 zrazu vsetko 🙄

matqa411211
1. nov 2018

@eva8 sorry ale asi si ma zle označila :D

ebi88
1. nov 2018

@natalia_17 kapucino? Ta toto ne. Partner je tak trochu dzigi

0silvia0
1. nov 2018

@natalia_17 priatel ma svoje biologicke deti?

anabella111
1. nov 2018

Hm.....ja vidim cestu niekde medzi marlenkinym uvedomelym nazorom...a ostatnymi...Dat vynimocne vyskusat a povolit je rozdiel. Nealko pivo je nahrada za pivo alhoholicke..Pivo je napoj pre dospelych..ako beba pre deti. Nevidim dobry dovod ani pre vznik detskeho sampanskeho..Neviem preco sa uz male deti maju ucit pripijat si na oslavu niecoho. Nevinne decko ucime zabavat sa ..ako sa zabavaju dospeli...A prave naopak..my by sme sa mali pozriet na tie deti..ako oni krasne vedia vyjadrit slavnostny pocit. Objimaju sa..bozkavaju..hladia navzajom..my prideme a dame im sampus a pohariky..aby sme najkrajsi kontakt premenili na dotyk poharov so sladkou vodou. To je kultura..ved to my deti ucime..ako sa zabavat..s poharikom. Pivo detto...dospelacky špas..a ano..nema osemnast ..nezaraba..nech okusi..ale nema nan narok. Pre co?..z principu. Cigarety..ak vymyslia neskodne cigarety..0%dechtu..0%nikotinu..A daju do nich marťankov..ktori sa dajú inhalovat..Budete si pofajcievat so svojim deckom?...Nebudete..preco?..Z principu. Ale zas..ak vas 16- 17 r. syn studuje murarcinu a rozhodol sa vam v zahrade postavit garaz..a sprava sa zodpovedne a maka ako dospely..nedate mu pivo..ked poziada?..Bez vycitiek. 16 rocnemu teliatku..co sedi na nete 10 hodin denne a hra sa..tomu ho nedate. Lebo to babo este nevie ..ani ze kos sa nevysypa na poziadanie..ale ked je plny. Nac mu mutit rozum napojom..ktory je stvoreny pre ludi..ktori uz vedia co je zodpovednost?...A tej sa nenauci s povolenim vsetkeho...ale s rozlisovanim v prvom rade.

alami
1. nov 2018

@anabella111 perfektne napisane. Absolutny suhlas!

alami
1. nov 2018

@natalia_17 a preco by mohol v 18 vsetko? Odide v den svojich narodenin. Bude sa o seba starat mimo tvoj byt sam? Ak ano, tak uz je to jeho vec, to je pravda. Povedzme si ale pravdu aka realne je, ze ti zostane doma, v tvojom dome, za tvojim stolom za PC, v tvojom teple, s tvojou vodou, kurenim, elektrikou, stravou... Preco by si akoze zrazu mohol robit co chce? Ale samozrejme, zalezi od vychovy. Kto mame ako vychovane dieta a ako nas respektuje. Ci bude ono dirigovat nas, alebo my jeho vychovu. Aj v 18tich.

siasis
1. nov 2018

Zakazane ovocie chuti najlepsie...mne mamina dovolila kadeco a nemala som problem a ani som nepotrebovala robit sprostosti zato kamoske co mala vojensku vychovu dopadla dost katastrofalne...a tiez do 8 vonku, ziadne chaty, ziadne opekacky, ziadny frajer nic.....a teraz......

pininka
1. nov 2018

@anabella111 klobúk dolu, práve kvôli takýmto názorom tu rada chodím, aj keď ich je žiaľ menej a menej

evica01
1. nov 2018

@anabella111 👌👏👏👏

alami
1. nov 2018

@siasis a ja som mala prisnu vyvhovu a mam 40, nepijem, nefajcim, nedrogujem. Nepijem ani na oslavach. Cudne nie, ved som sa podla vasich popisov mala odtrhnut z retaze. Skusat zakazane. Jasne ze sa tu ozvu len tie, co im dovolenie pit neublizilo. Alkoholicky na kona asi moc nechodia, tie maju ine zaluby.

siasis
1. nov 2018

@alami nie kazdy sa vie ovladnut 🙂 je super ze ste medzi tych nepatrili 🙂 ale vacsina to nedokaze lebo uz maju 18 su zodpovedny samy za seba a uz to ide 🙂

eva8
1. nov 2018

@matqa411211 jooooj, prepáč 🍂, to bolo adresované @marlenka222 , pretiože tiež v niečom podobne zmýšľam ako ona, ale nie až tak striktne

matqa411211
1. nov 2018

@eva8 pohode nevadí 🙂

0silvia0
1. nov 2018

@alami presne tak ako vzdy neznamena prisna vychova nasledne odtrhnutie sa z retaze, tak isto ochutnanie nealko piva pred 18-kou neznamena nasledny alkoholizmus. Tam je kopec dalsich faktorov, ale najhlavnejsi v oboch pripadoch je zrelost a psychicka odolnost konkretneho jedica.

ajka0207
2. nov 2018

@marlenka222 mne to nedáva uplne zmysel, ze ked si zarobi, tak môže pit v 15 alkohol? A ked nezarobi, tak nie?

lubi40
9. nov 2018

@asia83 uz som sa bala, ze som divna. Aj moj 4 rocny pije 0.0% pivo🙂

lubi40
9. nov 2018

@0silvia0 Podla man nie je problem s toleranciou alkoholu na slovensku, su krajiny ako nemecko, belgicko, holandsko, francuzsko, kde je konzumacia alkoholu povelena ad ovela nizsieho veku (v BE tusim 15 rokov). Problem na slovensku, podla mna, je vo velkej tolerancii opitosti a nezodpovednej konzumacii alkoholu. Opity clovek je najvacsi geroj...
Polovica frnncuzov si obed bez pohara vina nevie ani predstavit, takisto polovica belgicanov si na obed v praci na pivo, ale tym to konci. Urcite je zdravsie si dat pohar piva ako vypit pohar coly alebo fanty...

hiro
9. nov 2018

@hettinka "umelé arómy nepoužívam, radšej kvapnem trošku tuzemáku" -> Tuzemak je komplet durchom chemicka aroma naliata do liehu co tiez nie je najkvalitnejsi alkohol ;)

pieces
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
asia83
9. nov 2018

@lubi40 Ale pravdaže, však na plechovke v popise sú samé nuly. Alkohol 0,0 percento objemu. Tak neviem, prečo by ho 15 ročný chalan nemohol. Inak obsahuje veľa vitamínu B, je dobré na obličky, takže v pohode.

pupavocka101
9. nov 2018

@asia83 nevidim ani ja v tom problem, ked je to nealko tak preco nie, ak by malo nejake percento, tak by som nedala, ale nealko kludne, predsa radsej nech vyskusa takto akoby potom mal skusat kadetade pivo, alkohol a pod 🙂

asia83
9. nov 2018

@pupavocka101 No, Boh chráň s akýmkoľvek percentom alkoholu, no toto je malinovka. Ono tie deti keď vyrastú, nezabránime tomu, ak si pivo či alkohol v spoločnosti bez nás, dajú. Je už potom na nich, na ich pevnej vôli, inteligencii, povahe, výchove, či to s jedným pohárikom skončí alebo nie.

pupavocka101
19. nov 2018

@asia83 hej hej presne takto len myslim, ze cim clovek viac bude zakazovat, prikazovat, tym to je horsie, ze je fajn sa o tom doma aj rozpravat, aj dat ochutnat aj len ked to nealko, ale cim viac clovek bude zatvarat oci a zakazovat taketo veci tym to bude dieta viac pokusat

tamaee
3. okt 2020

Jasne veď ja som ako 12 ročná pila nealko radlera? A? Veď je to malinovka

gugugaga123
8. nov 2020

@natalia_17 jasné. Ja som nealko pila uz v 10😀