Nealko pivo a energetický nápoj pre mladistvých

evica01
4. sep 2020

Mozu na SK v obchode ZO ZAKONA predat tento tovar ludom do 18 rokov?
Nepytam sa ci vo vasom obchode pradavaju, ani ci je spravne pit tieto napoje detmi a ani v ktorej krajine je to zakazane 🙂
Dakujem.

sissy27
4. sep 2020

@evica01 zákaz sa vzťahuje na nápoje s viac ako 0,75 objemového % alkoholu, takže nealko pivo a energeťáky môžu legálne predať aj mladistvým.

s_a
4. sep 2020

Na samoobslužnej pokladni vždy musí predavačka overiť vek aj na nealko radler, ktorý by mal mať 0,00% alkoholu.. raz si od nás pýtala aj občiansky na takýto radler :D mala som vtedy 25 a muž 28 rokov

evica01
autor
4. sep 2020

@s_a 3 nie je cudne, ze na nealko vyrobok potrebujes mat 18 rokov?
Niektore nealko napoje mali stopu alkoholu. Na etikete bolo napisane 0,01% alko. Neviem ci aj teraz take napoje existuju. To pochopim, ze sa nemoze predat. Ale nealko?

1xenia1
4. sep 2020

Mne v obchode raz nechceli bez občianskeho predať ani zápalky :D

stary_ujco
4. sep 2020

Samozrejme že môžu...

sissy27
4. sep 2020

@s_a nemá čo overovať vek, viď môj príspevok vyššie.

simca06022011
4. sep 2020

Neviem ci mozu ci nie.. ale kontroluju. Aj samoobsluzne pokladne, co som bola v soku, a aj pokladnicky .. pri pive urcite, energetaky nekupujeme .. ono myslim, ze vacsinou maju asi chybu v systeme skaldovom, oznacia celu skupinu ako "overit vek"... ciez overuju pri vsetkych pivach.. atd. Inak by museli skumat ktore ma kolko alkoholu. Nie kazde je 0,0% a ked si vezmete tie nizko alkoholicke, vraj nealká... 2-3 plechovky a ste alkoholom na velkom pive :D zo zaujimavosti som hladala k tomu nejake infosky chvilku.. ohladom legislativy (hlavne tie energetaky by ma zaujimali), ale nansla som na rychlo nic.

kate_cs
4. sep 2020

Baby, čo píšete o samoobslužných. To si tam obchod nadstavuje do systému sám, je to pre celú kategóriu sortimentu pivo. Nemá to nič spoločné s tým, čo hovorí zákon.
Neviem ti povedať ako to je zo zákona, ale podľa mňa energeťák a nealko pivo, kde je vyslovene na výrobku uvedené 0,00% alkoholu by predavačka mala predať. Nemá právomoc ti nepredať výrobok.

diana999
4. sep 2020

Ja som pred pár rokmi videla ako si dvaja chlapci okolo 10r kupovali energy drinky,.. A v pohode im to prešlo cez predavačku, čo ma trosku prekvapilo 😅😅

tinka9501
4. sep 2020

Robila som v obchode a zo zakona nie je zakazane predavat energetaky alebo zapalky alebo nealko pivo mladistvym do 18..no ako svedomie mi nedalo ked k nam chodili 6 rocne deti kupovat zapalky a energetaky..nepredala som

evica01
autor
4. sep 2020

@diana999 to je ako keby si male deti objednali kavu 🤦🏼‍♀️

diana999
4. sep 2020

@evica01 no hej.. Tiež im v jedálničku nemá káva co robiť 😀

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
diana999
4. sep 2020

@taskataska byť na mne aj to by som zakázala 😀😀😀

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
diana999
4. sep 2020

@taskataska bohužiaľ to nie je na mne😀🖕🏽

jajka71
4. sep 2020

@sissy27 to ano, ale pamatam sa, ked jedna z mojich mladsich sestier neodolala a dala si energetak pri uceni na vs skusky....2 ci 3 dni nevedela zaspat (158cm a 50kg aj s topankami), teraz u nej byva najmladsia pocas vs a dava pozor aby si energetak nedala i ked ma po 18tke... ;)

evica01
autor
5. sep 2020

@jajka71 to je riadna pliaga 🙏🏻

sissy27
5. sep 2020

@jajka71 tak myslím, že v otázke (ne)vhodnosti konzumácie energeťákov sa tu asi väčšina z nás zhodne 🙂 a čo sa týka nealko piva u detí tiež. Ale otázka znela inak, vyjadrovala som sa len k nej.

evica01
autor
5. sep 2020

@sissy27 a si si ista, ano? Mas to z pravej ruky, ze sa to moze predavat detom. Nic sa nestane, ziadna pokuta?
Pisala som na SOI ohladom tejto otazky, plus zuvaci tabak.
V kazdom pripade dakujem za reakciu 😊

sissy27
5. sep 2020

@evica01 áno, som si istá. Miesto vypisovania diskusií a na SOI a uisťovania sa, či som si ja istá, si stačí prečítať zákon, voľne dostupný na internete. Hlavne ak podnikáš alebo sa chystáš podnikať v tejto oblasti.

evica01
autor
5. sep 2020

@sissy27 myslis, ze som nehladala?
Zakon je z r. 2014. Novsi som nenasla. Tak snad bude ten ok. Niekedy ale nemam cas hladat medzery v zakone, bolo mi jednoduchsie napisat (vypisovat) sem. Potom mi napadlo napisat na soi.
Mozno som nasla nieco co mi nesedi. Alebo ma mozno niekto presviedca napriek zakonu o opaku. Fakt neviem.

Preco ti to vysvetlujem? Neviem 🤷🏼‍♀️ Taka som ti ja cudna osoba niekedy.

paneboze
14. sep 2020

get a life