Neprispôsobivý 17 ročný puberťák. Čo s ním?

pulzka
7. apr 2019

Dobrý deň žienky. Chcem sa opýtať máme doma veľmi neprisposobiveho 17 ročného pubertaka. Robí veľmi zle veci či doma aj vonku. Úrady nám pomôcť nevedia polícia tiež. Jedine riešenie je vyhodiť z domu len neviem aké problémy z toho moZme mať. Rodina mu dohovára úrady tieZ aj policajti a nič. Psychológ nula bodov. Povinné odsedí a to je všetko. Psychika u nás doma je na minime. A mám ešte dve mladšie deti ktoré sú všetkého svedkom. Prosím nemáte niektorá skúseností čo z toho mozme mať? Ďakujem

deti95060810
7. apr 2019

skús napísať do skupiny právneporadenstvo.sk

pribinak
7. apr 2019

Cez urad prace vybav Liecebno výchovne sanotirium.
Ak pácha trestnú činnosť tak normalne ries reedukačné zariadenie

seahorse27
7. apr 2019

Ak ma za sebou aj nejaku trestnu cinnost, sud moze nariadit pobyt v reedukacnom centre. Ale mozno tak daleko este nie je...neviem, ake zle veci narobil. Mozno by ste mohli skusit ineho psychologa, ktory nasmeruje hlavne vas, ako k synovi pristupovat (mozno rodinna terapia) alebo mozno aj psychiatra - to uz by vas mal nasmerovat psycholog. Inak 17-rocny chalan uz nie je pubertak, ale adolescent a typicke puberatalne prejavy by uz za normalnych okolnosti mali byt na ustupe.

pulzka
autor
7. apr 2019

Redukacny nehrozí to mi na úrade povedali. A policajti všetko má svoj postup . Nedá sa rýchlejšie

pulzka
autor
7. apr 2019

@deti95060810 ďakujem skusim

pulzka
autor
7. apr 2019

@seahorse27 aj trestné činy a nič všetko máme čakať a psychológ psychiater len odsedí a nic

seahorse27
7. apr 2019

@pulzka Mrzi ma to, lebo mam vo svojom okoli pripady, kde sa to riesilo sudnym nariadenim - pobyt v RC.

pulzka
autor
7. apr 2019

@seahorse27 na sociálke mi povedala že majú problém 11 ročne deti umiestniť do redikacky a nie to 17 ročného. Ja už som psychicky na dne a j celá rodina

abbey1
7. apr 2019

Ako prvé, nepochopím, že ste to nechali zájsť až tak ďaleko. Určite sa problémy nespustili zo dňa na deň. Aké k veci. Určite by som mu dala podmienku, buď pôjde dobrovoľne na liečenie, alebo ide z domu a je to koniec našich vzťahov. V Banskej Bystrici je zariadenie, ktoré má slušnú povesť. Vybavenie mu tam miesto. Ak nenastúpi, tak bohužiaľ dovidenia. V tomto veku už musí sám pochopiť, či chce žiť ďalej v sr....,alebo má záujem sa vrátiť do normálu. Len nechápem, že keď už sú tak záväzné problémy, ako píšeš, že ešte nie je niekde umiestnený. Ak to nestihnete teraz, po 18 už vy ako rodičia nemáte šancu.
Bohužiaľ, keď to zašlo takto ďaleko, musíte už jednať dôsledne. Držím päste vám a hlavne chalaniskovi.

pulzka
autor
7. apr 2019

@abbey1 to sa rieši už tri roky a je všade slušný pre úrady pre všetkých takže

abbey1
7. apr 2019

@pulzka Tak potom, aké konkrétne problémy má? Píšeš, že doma i vonku a teraz, že pre všetkých je slušný?

seahorse27
7. apr 2019

@pulzka No je pravda, ze tie zariadenia dost zredukovali a ponizili im kapacity, maju plne stavy. Umiestnovanie by malo sancu mozno k septembru na zaciatku skol.roka, ale vsetko zavisi od sudcu, je to o ludoch. Ak by mal ozaj trestne ciny za sebou a nieco by vyviedol v podmienke, tak este je moznost ustav pre vykon trestu odnatia slobody pre mladistvych (Sucany) - tam vacsinou chodia taketo velke decka, ktore opakovane pachaju trestnu cinnost, je to vlastne basa s minimalnym stupnom starzenia. Drogy neberie?

mamcotka
7. apr 2019

@pulzka môj 17 ročný syn je práve teraz v puberte..oneskorenej. má aj psychické problémy z minulosti ktoré mu spôsobil otec a ini.. mám s ním problémy že má pocit že nič nemusí a má len práva a žiadne povinnosti. Pred mužmi má rešpekt ( učitelia, dedko) predo mnou a babkou nič. Taký malý egoista a však nerobí zle. Ani vonku ani doma.len neposlucha a myslí si že on robí všetko lepšie a všetko vie lepšie ako ja.. aké máš ty s ním problémy?

pulzka
autor
7. apr 2019

@mamcotka presne to iste len on nemá psychické problémy

pulzka
autor
7. apr 2019

@seahorse27 zatiaľ nie ale kamaráti sa s takými. A mi len čakáme na súd za krádeže takže všetko treba čakať len on už stupňuje intenzitu

pulzka
autor
7. apr 2019

@abbey1 kradne doma tiez. A pokiaľ nemá trestné činy tak je pre všetkých slušných chlapec to mám od úradníčky

abbey1
7. apr 2019

Nerozumiem to u. Čakáte na sudy, ale pre úradníčky a všetkých je slušný chlapec. Ak ho videli psychologičky, sociálni pracovníci, to všetci sa nechali oklamať a neprekukli ho? Skúšala si obtelefonovat všetky dostupné psychiatrické zariadenia, či by ti ho vzali na terapiu? Kedy bude mať 18?

derdia
7. apr 2019

No ja si myslím,že dieťa má mať lásku a istotu ale výmenou za slušné správanie....ako pardon táto doba nás uci milovať dieťa bezpodmienecne a také podobne kydy....haha...a potom si tie decká robia čo chcú a manipulujú nami svojimi rodičmi a sme im ukradnutí....ja to vidím na dcere....ja sa k nej správam super ,snažím sa aby bola šťastná a spokojná a vychádzam jej v ústrety....(pretože s manželom tak fungujeme a je to super)...ale u nej som musela prehodnotiť prístup....a byť tvrdšia a aj protivna..dobrotou som nedosiahla nic.Takze u nás odtiaľ potial...a nerobiť z detí chudiatko,ktoré sa len učia žiť....oni dobre vedia čo je ok a čo už ok nie je...ale jednoducho on vás má na háku a vie,že si môže robiť čo chce....ja by som mu zobrala všetko.okrem bývania a jedla.a uvidela by som

eliska13
7. apr 2019

@pulzka preco neprichádza resocializacne do uvahy?nedá sa mu dohovorit, že ak neprestane vymenis zámky a bude na ulici?aký bol predtým niečo sa muselo stať, že je taký.Chodi k psychiatrovi na nejakú diagnózu nedá sa ho poslať na liečenie?

eliska13
7. apr 2019

@pulzka väčšinou robia deti zle, keď si myslia, že nie sú milovane, doma nikoho nezaujímajú, tak idú von za partiou.Chodi do skoly?má vôbec pred niekým rešpekt?nepomohlo, keby mu riaditeľ,niekto z rodiny dohovoril

pulzka
autor
7. apr 2019

On si od každého vypočuje ale to je všetko . A proste sú stanovené nejaké pravidlá a on ich nechce dodržiavať tak preto je taký.

pulzka
autor
7. apr 2019

@abbey1 18 vo februári budúci rok a áno môžem ho dať do zariadenia ale na vlastné náklady a to nezvladneme finančne. A postup uradnicok oni si s ním pohovoria a to je všetko.

eliska13
7. apr 2019

@pulzka všade treba dodržiavať pravidlá.Neodpovedas chodí do školy?takže sa nebojí nikoho nerešpektuje nikoho...robí zle, kradne...tak jedine ho posadiť a povedať, že ak nechce žiť slušné vymenis zámky či ho postrašiť, že si vybavila liečebnú psychiatricku.,že to dáš vybaviť súdne....neviem nakoľko je inteligentný čo si vie zistiť, pochopiť, ale veď 17 r by s ním už mala byť normálna reč.Bol k tebe vždy taký necitlivý, lebo normálne dieťa trápi, že mame a rodine robí problémy
Prečo rebeluje súrodenci, nový muž?alebo má psychiatrickú poruchu a nevie sa ovládať.Ked Ti nevie pomôcť polícia, úrady, tak zostáva jedine....ale, ak ho vyhodis už úplne stratí dôveru neviem ako ste na tom, ale keď kradne z domu asi zle....fetuje, pije?

pulzka
autor
7. apr 2019

@eliska13 zatiaľ do školy chodí ale občas vymeskava hodiny svojvoľne. A súrodenci sú a boli aj v case jeho normálneho správania nový muž nie je stále ten istý. Presťahovali sme sa a zmenil kamarátov. Ale stále v tomto istom meste. A vyhrážky typu vybavím ti to a to aj pôjdeš súdnou cestou tam a tam nezaberá vôbec. Má epilepsiiu nesmie piť ani fajčiť ale robí to. Vobec neberie ohľad na nič. Len on a nik iný.

0silvia0
7. apr 2019

@pulzka tie problémy začali presťahovaním a nájdením si novej partie? Predtým bolo všetko úplne ok? Nemal predtým nejaké komplexy a touto partiou získal sebavedomie? Berie na epilepsiu lieky a pri tých liekoch aj pije? Ako funguje doma? Príde zo školy, ako sa správa k vám, rodičom a súrodencom? Či sa zatvorí do izby a nekomunikuje? Pomôže niečo doma, aspoň vyniesť kôš, uprace si aspoň po sebe?
A v škole mu nehrozí vyhodenie, keďže vynecháva školu ako chce? Učí sa aspoň trochu? Je tretiak?

pulzka
autor
7. apr 2019

@0silvia0 predtým boli tiež problémy ale to sa dalo ešte . A príde szo školy hodí tašku a ide von a áno pije. Nedá si povedať a je prvák lebo prestúpil zo školy na druhú školu. Kvôli chorobe musel školu opustiť a mohol pokračovať ale bolo sa treba veľa učiť tak si vybral od prvého ročníka. On doma prakticky prespí naje sa a to je všetko. A keď dáme zakaz tak doma robí cirkus len aby som stratila nervy a pustila ho preč. A keď sa pýtam čo mu je tak to by som nepochopila znela jeho odpoveď. A zatiaľ vyhodenie nehrozí

judar
7. apr 2019

Zálužie a dovidenia

pulzka
autor
7. apr 2019

@judar nechápem

mondolina
7. apr 2019

@pulzka
Píšeš že opakovane kradne, ak sa dopustí ďalšej krádeže v priebehu 12 mesiacov tak sa jedná o trestný čin. A keď kradne aj doma tak to treba nahlásiť.....

pulzka
autor
7. apr 2019

@mondolina všetko je hlásené kde by som si to mohla dovoliť zatajiť. A vravím len teraz čakáme na súd za krádež v decembri. A mimo toho sú tam ďalšie krádeže ktoré musia zdokumentovať a trvá to neskutočne dlho. A jediné čo dostane sú povinné práce