Nezvládam výchovu 11 ročného syna

zlamama77
14. nov 2016

prosím poradte, niekde robím vo výchove chybu, Syn, si začína robiť čo chce aj napriek jasným pravidlám a uzavretým dohodám.dalsí problém je že až nezdravo ho začal priťahovať PC a hry, ich pozeranie alebo hranie. Tiež, začína klamať, teda, stalo sa už pár krát, hlavne, aby zatajil, že porušil pravidlá. Začína ním tiež plieskať puberta.
V poslednom období - asi rok a pol, doslova bojujem s tým, že silou mocou chce hrať hry na počítači, alebo, mobile, (prípadne pozerať kraviny na youtube), a ked ho vypracem odtiaľ, hned ide k telke k starým rodičom...(kým prerobíme a budeme moct ist byvat do svojho, docasne sme u rodicov, financne sa neda sa sami, som MD).

napr. kedže syn ma problemy s pozornostou, a mam maleho tiež dosť hyper, aby nerušil staršieho idem s malym von na chvilu az ma starsi pokoj pri ulohach. (alebo som v kuchyni,al.inde) často sa stalo, že starší ,,čumel,,bez povolenia namiesto toho, aby robil to, na čom sme sa dohodli. Alebo, sa už cielene pýta, kam idem, kolko tam budem, kedy prídem....(plánuje hry, alebo ,,čumenie,, aby som o tom nevedela.
týka sa to podobne, aj iných vecí, na ktorých sa dohodneme.
snažím sa, aby nemal veci, alebo, činnosti iba mnou ,,nadirigované, nariadené,, a nechcem mať z neho ,,cvičenú opicu,, ktorá slepo a bez mihnutia oka vykoná všetko, tak vačšinou sa dohodneme, a vysvetlime si, čo, prečo a kedy treba. hlavne, úlohz, povinnosti, ptom oddych. Tiež , niekedy povolím aj tie hry ale obyčajne to dopadne tak, že namiesto 30 min sú 2 hodiny, aj to ho nemožem od PC , Tv dostať...a potom hladá iné...podobne, dohodneme sa nakolko bude u nejakeho kamarata, kedy sa ma ohlasiť, ale často to poruší
Uvedomujem si, že nemôže takto vedome a svojvolne robiť to, čo sa mu zachce, ale, akosi začína sa mi to vymykať z rúk. Oznámil mi, že aj ked ja nedovolim, ale nech si ,,píšem,, že on si kúpi dotykový mobil z vreckového, lebo všetci majú a hrajú hry.../teraz sú to hry, ale čo bude potom?)
Na druhej strane, aby som povedala aj to pozitívne, je šikovný, aj mi niekedy pomože (je dosť vyťažený, škola, tréningy), ....za porušenie dohod boli aj tresty, napr zákaz pozerania, ale niekedy aj napriek tomu ,,čumel,,....aj výchovná bola, aj ked neviem, či to má efekt a necítim správne takto moc reagovať...nechcem zakazovať kamarátov, lebo fakt je s nimi málo, vačšinou cez víkend, nechcem zakazovať šport lebo je dosť hyperaktivny a ked sa nevyburi športom tak mu to prepina, ...
jeho výchovu riešim vačšinou ja, je z predošlého vzťahu a manžel to skor necháva na mna, aj ked občas prejaví svoj názor, snažím sa so synom hodiť reč, aj, prečo to robí, ale že nevie, že sa chce pozerať. často mu preto nadávam, a zdá sa mi, ako by sme spolu bojovali..a táto situácia nie je dobrá, no neviem, ako to zmeniť.
Niekedy mám dojem, akoby bolo pozeranie nejakým únikom, ale často ho láka aj ked podľa mna má bezproblémový deň, robím si starosti, lebo z veľkého množstva činností ktoré ho zaujímali pred časom, už nemá záujem o nič. ked nepozerá, tak nevie, čo má robiť (hoci má nesmierne množstvo možností) a svoj volný čas len tak bezcielne rozhajdáka.
Ako mamka mám toho dosť, hlavne pri malom je dosť fuška aby bolo všetko porobene, čo treba a tak nemožem stále stáť pri staršom. Syn mi často hovorí, že ho nikto nemá rád, že sú všetci proti nemu, (za každú drobnosť ho pochválim, ked sa dá, ale často ho aj hreším - ) .Aj má napadlo, či nemá napr. depresie, lebo máva ,,dobré dni,, a ,, zlé,, a niekedy všetko porobí super, inokedy je to zúfalý boj. Nechcem, aby sa cítil že ho nemám rada, ked ho hrešim, ale nechcem nechať bez reakcie situáciu, ked porušuje dohodu, alebo robí niečo nevhodné..
Prosím, poradte, čo by ste robili, alebo, čo by ste isto nerobili...ďakujem

(prípadne, poradte spoločné hry pre 11 a 2 roč, )

denaka
15. nov 2016

Ach jaj!!! Mám doma to isté plus jeden kus. 10 a 8 chlapci a 2m dievča. Myslela som že je to len môj prípad. Ale asi je to fenomén dnešnej doby. Neviem ti dať radu lebo sama neviem čo robiť. Nedodržanie sľubov, youtubery, bezhranicné hranie hier.... to je u nás na dennom poriadku. A pritom sa dobre učia, majú treningy aj kamarátov. Tí ale namiesto "behania" sedia radšej pri bedniach. Súhlasím že pol hod. je málo. Ja dovolim do dvoch hod. ale nie kazdy deň. Spoločný program na dedine s malou???? To je nic moc. Idem ich čakať na kociku ku škole alebo ideme spolu na nákupy. Keď sa dá a je pekne male prechádzky v nedeľu futbal. Proste ich dostať z domu. A ja dovolím pc len keď sú poučený, upratanú izbu, vyložia umyvacku, vynesú smeti.... Jediné čo funguje je že musíš byť tvrdá v tom koľko ste sa na hraní dohodli. Ak hod. tak si ju stopnem a natvrdo to ukoncim. Tiež máme lepšie i horšie dni. A každý deň zaberá niečo inakšie ale snažím sa nenechať to len tak. Vidim že matky ktoré už rezignovali svoje deti už vôbec nemajú podkontrolou. A na rozumné vysvetľovanie by som sa tiež nespoliehala. Áno treba sa o tom rozprávať ale sú to aj tak deti takže na nezodpovednosť majú ešte právo. Česť výnimkám!!!! Prajem tebe aj nám veľa trpezlivosti! 🙂

katarinapekna
15. nov 2016

@zlamama77 máš viac nevyriesenych problémov v zŽivote,syn je len dôsledok ostatneho nerieseneho......

kvetinka75
15. nov 2016

ja som teraz napr. na TV vymazala niektoré primitívne programy, všetci sa čudujú, že iným tie programy fungujú a nám nie, som ticho a nejako ich to už ani netrápi. A nikoho nenapadlo hľadať ich a znova naladiť. A zrazu sa menej času trávi pred TV.

alaguema
15. nov 2016

@zlamama77 hovorí, že ho nikto nemá rád. Tu by mi kontrolka blikala a alarm vyzváňal. Ako je možné, že 11 ročné dieťa má pocit, že ho nikto nemá rád??? Ak ti to hovorí takto otvorene, tak je snáď jasné, čo ti hovorí, nie?

janickacrazy
15. nov 2016

@zlamama77 Mna napr. prekvapuje, že sa s tebou vobec chce ten 11ročný ešte hrať, moj syn sa v tom veku už vobec nechcel hrávať a tobož nie so mnou. Podľa mna proste potrebuje tvoju plnú pozornosť. Lenže ty sa vačšinou venuješ len malému, to je problém. Takže napr. cez víkend pošli manžela s malým von aspon na hodinu-dve a ty sa venuje staršiemu synovi, zober ho niekam alebo sa s ním len rozprávaj. Zakazovanie počítača nič nerieši. Stanovte si nejaké pravidlá, 30minút je ozaj málo, to ani hru nestihne poriadne dohrať. Napr. ked si napíše úlohy, tak može byť 2 hodiny na PC. Spoločné hry pre 2ročného a 11 ročného to ma trochu pobavilo. Máloktoré deti s takýmto vekovým rozdielom sa budú spolu hrať. Pre toho staršieho je to skor práca ako zábava hrať sa s krpcom. Ja mám tiež deti s veľkým vekovým rozdielom, viem, o čom hovorím. Moj 17ročný sa skor "zahrá" s ročným ako ten 6ročný, pre 6ročného je to jednoducho bábo, ktoré nič nevie a všetko mu búra. Dievčatá sú v tomto iné, ale chalani sú proste chalani. Písala si, že chodí aj na tréningy, takže stále pri PC nesedí hádam. Podľa mna 2 hodiny denne v jeho veku pri PC je ok.

mandala77
15. nov 2016

@zlamama77 napadlo mi pár vecí. Chýba tam mužský prvok v rodine, ten by mal byť tým, kto určuje pravidlá a buduje rešpekt. Na mňa pôsobíš dosť prísne a autoritatívne.

Dieťa potrebuje aj voľnosť a slobodu, nech si sám v nejakom čase robí čo on chce a uzná za vhodné, aj keď Ty s tým môžeš mať problém. Trest má súvisieť s porušením dohody. Čiže ak sa dohodnete na sledovaní hry na hodinu a to poruší, tak musí dopredu vedieť, že trest sa bude týkať tej hry a nie, že nebude môcť ísť von a mal by aj vedieť aký trest to bude. Nie že raz je taký trest a druhý krát iný.

Tie hry vnímaš podľa mňa dosť negatívne. Nie je na tom zas tak nič zlé, ak sa to odsleduje. Videla som na to veľmi dobré video od jedného psychológa, len už je zamknuté a môžu vidieť len predplatitelia na tej stránke.
Z toho čo píšeš a on ako sa k tomu stavia, ho veľmi dusíš tým, čo si TY myslíš, že je pre neho vhodné. Ak on vníma, že ho nemáte radi, to je zdvihnutý ukazovák. Dieťa potrebuje v prvom rade pozornosť, lásku a záujem. Vtedy sa s ním dá dohodnúť.

lucka_ke
15. nov 2016

môj má 9 a tiež nedokázal kontrolovať čas, tak som mu kúpila časovač taký jednoduchý do kuchyne 🙂 tam si nastaví polhodinu a hrá sa kým to necinkne, potom vstane, urobí si pauzu, niečo zje a potom druhá polhodina, v piatok a sobotu má dovolené dve hodiny, ale tiež musí robiť prestávky, keď nedodrží tak zákaz úplný na týždeň, inak sa s ním nedalo... telku mu tiež redukujem, má klavír čo ho veľmi baví, kreslí si, stavia LEGO, šport nemá rád, ale tiež ho lákajú kamaráti tak sa stretávame pravidelne s inými deťmi kde oni sa bláznia a ja si robím
čím budú starší tým ťažšie to bude,tak treba nastaviť jasné pravidlá hneď (telesné tresty nie, je to ponižujúce a za chvíľu aj tak nebudeš dávať facky chalanovi vyššiemu ako ty 🙂 )

viera27
15. nov 2016

no a ja dam trosku z ineho brehu. Mala som doma to iste, v bledemodrom ako sa hovori. Tiez som sa vyzurila, vystekala atd atd. Ale tak ked mal v skole ciste jednotky, upratal dom a splnil co som chcela (aj ked s odvravanim, vsak puberta, nie???) tak kvoli comu som mu to mala zakazovat? Nakoniec som na to rezignovala. Vysledok? Ma 17, studuje na prestiznej skole v zahranici (sam si vsetko vymyslel a vybavil aj skusky zlozil). Anglictinu ma vdaka tym "youtuberom" na takej urovni, ze ju uz nepotrebuje ako predmet, tak si ju ide prihodit za spanielcinu a cinstinu. A to uz vie francuzsky (inak vsetky hry aj pc si poprepinal do fr, aby ju cim viac pouzival) a uci sa japonsky. A hry programuje uz vlastne, nakolko kupene ho uz nudia 😀 .
Synova najlepsia kamoska, vek 16. Rovnake. Vdaka neustalemu civeniu do PC ma tiez spickovu anglictinu, pise anglicke blogy a romany, za nasporene peniaze si kupila graficky tablet a kresli kraaasnu mangu. O rok sa chysta tiez do zahranicia, akurat vybera skolu a krajinu.
Takze nie vzdy sa tieto "zavislaciny" koncia zle, no. Ja mam doteraz v zivej pamati, ako ma nasi vyhanali vonku, lebo som prilis vela citala. A vraj sa mi pokazia oci atd atd. Vzdy je nieco ine. Decka nasavaju ako spongie a teraz je jednoducho doba elektronicka. Odrezavat ich od toho nasilu, len kvoli tomu LEBO... nema cenu. Teda za predpokladu, ze si vedia aj splnit svoje povinnosti, aj skole sa povenuju.

intrograla
15. nov 2016

No toto presne počúvam od mojej tety a jej 12 ročného syna. Iba čumí na počítač, hrá hry, behá s kamarátmi a klame, aby sa neprišlo na to, že nedodržiava pravidlá. Akurát v tomto prípade presne viem, kde vo výchove nastala chyba. Správanie tvojho syna je dôsledok zlej výchovnej metódy. Napíšem ti ako je to u môjho bratranca a možno nájdeš aj ty, kde si robila chybu. Ako 5 ročný dostal notebook, však nech sa vtedy ešte dieťa pohrá. O čosi neskôr tablet. Nech urobil čokoľvek zle, tak sa mu mama vždy povyhrážala, ale NIKDY nedodržala slovo. A tak z vyhrážok, že mu zoberie počítač, nepustí ho von, vypne wifi, nikdy nič nebolo. Zaveď pravidlá a jasne synovi dopredu povedz čo ho čaká, ak to nedodrží. Chalani v tomto veku hrajú online hry, pozerajú videa, takže by malo stačiť ak vypneš wifi. Samozrejme úplná izolácia od sveta hier a celého toho youtubového šialenstva nie je možná a snáď ani dobrá, tak nechaj ho hrať pokiaľ sú všetky povinnosti splnené (uprataná izba, napísané úlohy....).

siska53
15. nov 2016

@zlamama77 Nemam sice este take velke deti..ale.. Mali by ste sa porozpravat a dohodnut si,idealne aj spisat a nasledne dodrziavat pravidla, take,ktore budu vyhovovat obom stranam.
Pc a telka sa uz velmi nedaju vylucit z nasich zivotov,tak stanovit tam nejake pravidla.. Po dohode s nim,aj on ma k tomu co povedat.. Najst vychodisko.. Bud k nemu uprimna,povedz ako to vnimas ty.. A aj to,ze ta trapi,ze ma pocit,ze ho nikto nema rad..z niecoho to muselo vzniknut... Mozno je to taky ten pocit ked ma niekto nastve,tiez mam pocit,ze ma nikto nema rad..je to vsak len chvilkove,ziadna depka a pod..
Ved podla toho co pises,je inak v pohode.. Aj sportuje,aj skola mu ide..

Od chalana nemozes velmi ocakavat pomoc s babatkom,rzs.malym dietatom. Chalani na to velmi nie su,skor malokedy. Ked potrebujes,aby zabavim maleho tak ho o to poziadaj,aj povedz ako dlho to bude trvat. On nie je povinny sa starat o brata.
To,ze s vami nechce chodit? Uf,som sice uz dost stara,ale pamatam si,ze tiez som v tom obdobi s nasimi velmi chodit nechcela. Otravovalo ma to,radsej som bola s kamoskami. A ked uz s rodicmi tak na bicykli. Teda ja a sestra,oni nebicykluju a to mi vyhovovalo. Stratila som sa im,potom vratila k nim. Takze toto ja vnimam ako normalny proces osamostatnovania sa dietata.. Ono sa raz vrati,aj ked ten vztah uz bude mat zas inu podobu.
Chapem,ze si zufala,ja mam zas deti,teda najma to mladsie,este stale vo faze vzdoru a kedze aj my sme emotivnejsi,aj starsi vie byt este taky,no neda sa to porovnat so situaciami spred roka.

hettinka
15. nov 2016

@natalym u nás to bez PC nejde už len kvôli škole. Polka úloh na PC.

alaguema
15. nov 2016

@viera27 určité percento deti je schopné zužitkovať akýkoľvek podnet vo svoj prospech. Aj z "čumenia" vyťažia maximum, príklad je tvoj syn a jeho kamoška. Je tam potenciál a kreativita. To však plošne neplatí. Pre mnohé decká je to len bezduchá zábava, ktorá ide na úkor rozvíjania iných zručností, pre ktoré majú predpoklady, ale nie je čas a priestor ich rozvíjať, lebo PC.

natalym
15. nov 2016

@hettinka My máme PC vo firme, v robote, takže idú si robiť do roboty. Výhoda. 😀

papricka33
15. nov 2016

@jankalukasova vieš, len 11 ročný chalan je už dosť inteligentný aby vedel dať padne argumenty. Ako mu môže babka a dedko zakazovať TV, keď aj oni pri ňom sedia 🙂

Dnes sa strasne nadáva na decká, že sú závislé na virtuálnej realite. Ale od niekial ten životný štýl museli odkukať. Starí rodičia (myslím všeobecne, aj tí naši) trávia voľný čas pri telke a rodičia na sociálnych sieťach. Aj teraz pred chvíľou som sa s drobcom vrátila z mesta. Sadli sme si aj na kebab. Vedľa mňa pár, medzi 30-40. Dojedli, vytiahli "placky" a ticho do nich čumeli. Taký smutný pohľad, ked si uvedomíme aký je život krátky. Je to jednoduché a pritom veľmi ťažké. Jediná cesta je vzor. Ak dieťa rastie v rodine kde sa číta, sportuje, "hand maduje" 🙂 ...Tak číta, športuje a majstruje. Príde mi to ako čistý alibizmus "vodu kázať a víno piť". Kopec oteckov nakúpi PS, X boxy a neviem aké somariny a potom rodina celé dni buzeruje deti, aby sa na tom nehrali ☹
Dá sa to aj v dnešnom svete brať s mierou. Zostať začlenený v kolektíve a zároveň sa neblázniť za každou somarinou. Môj muž nemá ani FB účet, dosť zazeral, keď som ho zaviedla dcére. Ale naučila sa s ním rozumne narábať a využívať ho naozaj ako komunikačný kanál, nie ako poldňovú aktivitu. Vzhľadom na jej záujmy, koníčky, krúžky... má kopec známych a kamarátov a to aj po celom Slovensku, s ktorými sa aj reálne stretáva. Vďaka FB sú v kontakte a utužujú si reálne kamarátstva. Inak športuj, muzicíruje, spieva, a občas so mnou majstruje a pečie 🙂. Médiá a sociálne siete sú niečo ako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán. Treba z nich vyťažiť to pozitívne, ale nenechať si ničiť život a žiť ho naozaj (ale to platí tak pre deti, ako dospelých 😉 Tu na MK by sa o tom dal napísať román 🙂

hettinka
15. nov 2016

@natalym no to by nešlo ... napríklad včera si mali ešte niečo operatívne zistiť večer, komunikujú s pani učiteľkou aj mailami, takže ak by mali niekam stále chodiť, bolo by to zaťažujúce aj pre nás. A to nehovorím o stredoškoláčke, tam je to nonsens, byť bez počítača a tlačiarne. Dnes už bežný štandard, že decká majú k dispozícii takéto vybavenie.

Ja nie som apriori proti, veď tiež veľa fungujem na počítači ... skr ide o to dieťa správne nasmerovať,a by PC primárne brali ako pracovný nástroj, pomocníka ... a nie len prostriedok na zábavu. Napr. ja mam žiakov, čo cele dni sedia na PC, ale nevedia slušne napísať dokument vo WORDe, alebo spraviť prezentáciu ... to naš štvrták zvláda uplne v pohodičke.

jankalukasova
15. nov 2016

@papricka33 počkaj počkaj... aké pádne argumenty... on je dieťa.. to nie je o tom, že sa s ním bude viesť diskusia ak nemá splnené povinnosti. Keď tam príde, prvá otázka má byť, či to dovolili rodičia, ak nie, nech sa páči- odchod. Tu nie je priestor na diskusiu a argumenty, že prečo oni áno a on nie. Ja som veľký zástanca rozhovoru a komunikácie, zvlášť s deťmi, ale nie vtedy, keď sa ignorujú pravidlá. Ak som doma splnila všetko čo som splniť mala, bol priestor na diskusiu, ale nie so starými rodičmi... s rodičmi. Keď raz naši povedali, že tento film pozerať nebudeme, tak babka s dedkom nás jednoducho vypoklonkovali von a bolo. Prípadne zaznela veta, toto si musíš vyriešiť a dohodnúť s rodičmi... áno... niekedy, keď bolo všetko ok, tak sme sa šli opýtať, či by sme predsa len nemohli... a naši prižmúrili oko...

hettinka
15. nov 2016

@jankalukasova chceš č nechceš, dieťa sa nevychováva príkazmi a zákazmi, ale v prvom rade osobným príkladom. A ak je rodina funkčná, deťom sprostredkuje od malička správne vzorce správania, spravidla sa s nimi dá komunikovať ... samozrejme, každé dieťa v nejakom veku skúša hranice. Ale závisí od toho, či rodič povolí alebo nepovolí, ale aj či ponúkne altrenatívny program. U nás je to tiež tak, že deti s nami nevysedávajú večer pri telke, lebo ja chcem mať tiež svoj klud a tiež si chcem pozrieť aj film, aký ja chcem ... ale tak sa najskor zahráme a dohodneme sa, že si budú v posteli čítať ana telku sa pozrú popoludní, ked pôjde niečo pre deti.
A nie že síce rodič zakáže, ale ked dieťa začne vrieskať, nudiť sa, alebo otravovať, tak mu ten počítač hneď vráti. Respektíve mu vezmú počítač, ale sami si sadnú pred obrazovku a dieťaťu sa nevenujú.

jankalukasova
15. nov 2016

@hettinka no veď to je v poriadku... ale ja nikde nepíšem, že je to riešenie postať ho preč a ísť si sama pred tú telku sadnúť... vyššie som písala, že asi sa mu treba venovať a asi sa s ním aj treba učiť, lebo má jednoducho 11 rokov a sám doma sa proste učiť nebude. V tomto prípade bol žiaľ asi "model rodiny" nie úplne správny a ten chlapec z toho môže mať v hlave poriadny zmätok. Ak ho starý rodičia vykážu s tým, že to nie je odkomunikované s rodičmi, tak je to buď preto, lebo to pre neho nie je vhodné a je teda potrebné vymyslieť iný program, vtedy aj v podobe toho PC, prípadne knižka alebo iná aktivita... nepovažujem za úplne správne mu hodiť na krk mladšieho súrodenca ako tu niekto písal... alebo je to preto lebo nesplnil to čo mal a musí sa k tomu jednoducho vrátiť a dorobiť to.
Zvlášť v tomto prípade, keď už to skĺzlo niekam, kam nemalo... ale to, že bude mať režim a mantinely o ktoré ho puberta môže plieskať, to ešte neznamená, že nemôže dostať láskavý prístup a pozornosť, ktorú k tomu aby sa dostal do nejakého režimu jednoznačne potrebuje.

hettinka
15. nov 2016

no so starými rodičmi mam svoje skúsenosti ... vieme svoje, koľko tí toho urobia, čo vôbec nie je odkomunikované,a lebo ešte vyslovene proti vôli rodičov. Lebo však starkí majú rozmaznávať 🙄 a ešte sa vnúčatka budú zastávať ...

Ale je pravda, že ak sa niekde niečo pokazí a problém sa buduje a stupňuje niekoľko mesiacov aj rokov, asi sa nevyrieši zo dňa na deň ... ale postupne sa treba vymotať zo začarovaného kruhu.

andreasiskova3
15. nov 2016

@viera27 môj starší syn je tiež dosť ,, zavesený ,, na you toube atď., ale vďaka tomu je najlepší z triedy v angličtine a učiteľka mu dala robiť minuloročné maturitné testy z AJ zo strednej školy a mal v celom teste 2 chybičky 😀 Je deviatakov a učiteľka sa ho pýtala, že odkiaľ tak dobre vie anglicky 🙂 Že z videii a z wikipedie, ktoré číta v angličtine 🙂 Super. A má odtiaľ aj plno iných vedomosti, takže to už neriešim. Pokiaľ funguje okrem toho aj v škole aj doma, nech si do toho kuka.

haannka
15. nov 2016

@viera27 krasne si to napisala...moj ma 8 rokov, po nauceni si kazdy den pozera videa v anglictine a v skole je v nej uplne top...dokonca mi hocikedy v priebehu debaty odpoveda v anglictine a ani mu to nepride ze "odbocil" z rodnej reci 😁. Tiez ma same jednotky, takze nema cenu mu zakazovat pokial vie, co je jeho povinnost este pred zabavou 😉

mmmj
15. nov 2016

@zlamama77 aj ja sa pridavam, ze sa treba snazit co najviac zaujimavych aktivit spolu. Je to tazke pri malom dietati, moze to byt aj to, ze si po narodeni mensieho surodenca u zneuzil tolko tvojej pozornosti ako predtym. Aj moja (sice je mladsia) je neznesitelna a protivna, ked sa jej dost nevenujem, ked vymyslim nejaky vylet, vystavu pre deti, tvorive dielne alebo hocico kde spolu mame nejake zazitky, tak je ako vymenena.
Ale skusit nejaky skautin? to by ho nebavilo?Mozno by si tam aj nasiel dobru partiu kamaratov, aj sa vyblaznia, aj sa ucia discipline, kopec zazitkov...aby ho to vytiahlo vonku

uhnakova
15. nov 2016

@viera27 moj brat je podobny pripad a v podstate aj ja. V zivote nam rodicia PC nezakazovali a dotiahli sme to vcelku daleko, brat vystudoval informatiku a matematiku, ja fyziku. Absolutne odporucam nezakazovat detom ich konicky, je to kontraproduktivne. Samozrejme hranice slusnosti v rodine musia byt dodrzane, ale da sa najst ina cesta ako zakazy oblubenych cinnosti.

katarinamarkova
15. nov 2016

@zlamama77 tú šikanu ste riešili ako?
a čo takto zavolať kamošov k vám a pripraviť im program bez tv, pc, tabletov?
už chápem s tým pustením.....asi neustriehneš keď bývate v jednom dome, kde zrovna v akej miestnosti sa nachádza a či tam nesedí pri tv, ktorú majú rodičia pustenu.......
aj si ho odtial hned postavila? ,,na tom sme sa nedohodli, že teraz budeš pozerať, tv, sprav si povinnosti a potom si kľudne pozri svoj obľúbený program,,....napr. takto
či si ho nechala sediet aj nadalej.

natalym
16. nov 2016

@hettinka No my máme aj stredoškoláčku a fungujeme takto. Je nám zbytočné mať pc aj doma, keď v robote máme tri. Majú mobily, tam majú maily, všetko.
To je jedno, ja som len celkom rada, že doma nemáme pc. 😀

natalym
16. nov 2016

Ja neviem baby robiť animátora 11 ročnému decku? Ako to čo je? Nám kto robil animátorov? A nikdy sme sa nenudili.

sardinka336
16. nov 2016

@natalym presne tak....dneska musiš tie deti zabávat do omdletia chudatka. Ja som doma mame v zivote nepovedala, ze sa nudím. Na to bola jej odpoved ze mozem ist trhat burinu do zahrady...takze som to nikdy neriskovala 😀

Inak toto mam ja doma momentalne na dennom poriadku - dvoch gemblerov, zavislých na youtube, dneska moda čumeť na to ako niekto hrá Minecraft a deti do toho čumia ako zhypnotizované a pozeraju na to. Dcera mi po hodine hrania ked jej hovorim, ze pomaly vypinajte zahalaší, ze ,,teraz som to zapla!,, 😖 Svojho času sme prišli do takeho štadia, ze ked syn odlozil tablet tak nevedel ,,čo so sebou,, a kazdu mnou ponukamu aktivitu bojkotoval...proste odmietal všetko ostatne a len by mal svoj ,,trojboj,, tablet, telka, mobil
Ja uz v nervoch som myslela ze to hodím z okna ten tablet.
Kazdopadne nastavila som kuchynsky budik na hodinu a hovorim ked zazvoni tak vypnut inak beriem z ruk nekompromisne. V zime je to ovela tazšie lebo ist von sa velmi neda - tma, zima takze treba deťom ponukat aktivity doma a aj nech niečo robia, syn umyje umyvadlo, kupila som hotove listkove cesto nech niečo upeču decka alebo len tak nech si zoberu ,,ine hračky,,.
A zakladatelka - ak dieta porušuje pravidla tak asi si nevyvodzovala dosledky takze zistil ze ich porušovat moze. A moj syn nejde k babke ani nikde bez mojho dovolenia, to by som sa na to kukla...a najpodstatnejšia vec je ze moj manzel a jeho otec je vo vychove aktívny, venuje sa detom kolko moze, aj on sa s nimi zahrá. U chlapca je ten mužský vzor veeeelmi dolezity. Ked je dobre počasie tak sme napr. soboty vzdy vonku v prirode, máme take miesto kde chodime opekat, syn tam rube drevo (neviem kolko matiek dovolí detom v 10r. robit so sekerou a ohnom, ved aj ja sa modlím aby sa nič nestalo) proste muz mu ukazal ako sa rube drevo, zaklada ohen...ako sa chytaju ryby..a to uz on tam robí aj sam, nachystá si naradie, teraz chce na Vianoce tu maskovaciu plachtu, ze si tam bude bunker stavat...proste tam si na ten tablet ani nespomenie a naučí sa take zručnosti o ktorých iní chlapci ani nesnivaju lebo tatko na to sere...Skúšaju na nás tie decká, kde su hranice a ako pevné su naše ,,vyhražky,,.
Takze za mna dopriat im ten tablet ale stanovit jasne kolko sa na nom bude, ze to bude po spravení si D.Ú. a tak...a občas treba mrknut čo tam tie decka hraju...lebo napr. GTAčko im nedovolim aby si tým vymyvali mozgy. To ze Gogo sa tam natiera Nutellov a jeho frajerka mu robi mejkap to mi nevadi.

alaguema
16. nov 2016

@sardinka336 no veď sme zase doma...treba zaplatiť upratovačku, aby si mohla robiť animátorku, inak to nestihneš! 🙂 ...a hlavne - mať ako rodina "quality time" 😀 Ja som rada, že sme sa rozhodli pre život na dedine. Tu sú ľudia ešte celkom normálni 🙂

zupap
16. nov 2016

Nečítala som všetky komentáre. Myslím ,že je to normálne správanie danom veku keď začína puberta. Niekedy sú tak rozhodeni z tých hormónov ,že nevedia čo od dobroty 🙂 . A skúšajú a testujú našu trpezlivosť 🙂 Ja mám práve cerstvo 13r syna,a druhého syna o 10 rokov mladšieho,plus 11 dcéru .Staršie deti už skúšajú, miestami katastrofa .Ale nerobím paniku,beriem to tak,ze to patrí k veku . Samozrejme pravidlá musia byť, povinnosti musia mať stopro splnené aj keď sa na hlavu postavia, tréningy vybavené a v takomto ideálnom prípade má môj syn povolený každý druhý deň na 2 hodiny pc . Samozrejme sa zabudne,hlavne ak si nevšimnem a musím ho vyháňať, sám by tam najradšej sedel celodenne. Mobil po novom večer mi odovzdáva v obývačke a osobne ho vypinam a odložím aby ho to nelákalo🙂