Oplatí sa ísť na umeleckú školu?

15. máj 2021

Ahojte chcem sa vas spýtať hlavbe teda tych ktorý na umeleckú chodili či sa niekde zamestnali a či sa to vôbec oplati. Rozmýšľala som nad obchodnou a umeleckou umelecka by ma veľmi bavila ale je to draha škola a bojim sa že mi nakoniec bude k ničomu a na vysoku sa nedostanem alebo sa nezamestnam. Na obchodnej by ma to moc nebavilo ale predsa len by som už mala väčšiu šancu. Hlásim sa na grafický dizajn prijali ma a som 5. Nedokážem sa rozhodnut na obchodnej mam aj pár kamarátov a ide tam veľa ľudí. Ďakujem každému za odpoveď. ❤️

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aniko2
15. máj 2021

Ahoj, mám 2 známych ktorí chodili na umeleckú. Kamarátka sa týmto smerom uplatniť nevedela a tak si spravila pedagogickú a teraz učí. Kamarát si spravil aj vysokú v tomto smere, chvíľu aj pracoval ako grafik no neoplatilo sa mu to (veľa práce málo peňazí) , tak teraz pracuje mimo toho čo vyštudoval a občas doučuje kreslenie.

lindous
15. máj 2021

Jedna kamarátka bola na strednej umeleckej, odtiaľ išla na VŠVU a teraz sa tým živí, robí grafický dizajn pre firmy, sem-tam maľuje niečo súkromne na objednávku...druhá kamarátka tiež skončila strednú umeleckú a teraz robí úplne mimo odbor (má dobré zamestnanie, je spokojná, len to nemá nič s tým čo študovala) 🤷🏻‍♀️ takže podľa uplatnenie záleží len a len od tvojej šikovnosti, od toho koľko času a práce do toho investuješ, ako sa budeš vedieť predať 😊

lucka_ke
15. máj 2021

kamarátova dcéra tvrdohlavo chcela umeleckú, lebo ona nič iné v živote robiť nechce, vyštudovala a nevedela si nájsť uplatnenie, tak robila telefonistku v Orange a teraz tiež robí niečo úplne mimo umeleckých vecí, nehovorím, že sa ti to tiež stane, ale len mať školu nestačí, treba mať aj talent a kontakty na dobrú prácu

autor
15. máj 2021

@aniko2 objednavky mam už aj teraz takze si tak mimo skoly zarábam

dollyzv
15. máj 2021

Ja mám Sukromnu umeleckú ,odbor grafika ale nikdy ma to nebavilo,okrem intraku a základných poplatkov čo sú na každej škole ako zrps,popripadne triedny fond a peniaze za učebnice angličtiny sme nikdy nič iné neplatili 🤔 teraz je kopec výborných grafikov ktorí vôbec nemajú umeleckú školu,len ich to proste bavilo a zákaziek majú nad hlavu lebo sú v Tom jednoducho dobrí..ak ťa to baví,choď ak v Tom teda chces aj ostať..ja som od začiatku vedela že toto nieje premena,zadania som robila viac menej s nechuťou..vždy som mala za 1,ale čo z toho keď to človeka nebaví..a teda po škole som sa zamestnala v administratíve,po pár rokoch v automobilke a momentálne som na materskej ale kopec spolužiakov čo mám,tak vo svojom odbore ostali..ako sa im darí a či majú dostatok práce neviem..

elenka74
15. máj 2021

Tak choď na umeleckú, budeš to mať ťažké, ak ťa na OA nebude baviť účtovníctvo alebo iné odborné predmety.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janickacrazy
15. máj 2021

moja kamoška chodila na umeleckú, mala aj talent, no robí predavačku, nevedela som nejak inak uplatniť, druhá známa takisto umelecká škola a tiež robí niečo úplne iné, ale vieš toto je veľmi individuálne a ked vravíš, že je o tvoju prácu záujem,tak by som do toho išla na tvojom mieste, účtovníčok je tiež na mraky všade

julie19
15. máj 2021

Ahoj, chodila som na súkromnú umeleckú, vysokú školu už som ale robila iný odbor, kde som sa dokázala aj zamestnať aj zarobiť ... ale mám spolužiakov ktorí v umení v rôznych formách ostali... reštaurátori, kurátori, grafici, fotografi, atd. Ako zarábajú to netuším ale prácu majú ... a oni spolužáci zas nesli ani na vysoku a rovno isli hladat pracu 🤷‍♀️ ... co sa týká financii, ja som napr školné platila hádám len prvý rok, potom mali traja najlepsi ziaci z ročníka školné odpustene (za sutaze, za prospech, za prezentaciu školy)

luccija
15. máj 2021

Záleží kde bývaš?pozri si ponuky práce na profesii.Ak tam máš reklamné agentúry...kamarátka má dizajn Kremnica?a pracovala v drahom kuchynskom štúdiu veľa hodín, ale za veľa peňazí dnes tetuje obočia a našla sa v tom😉máš rôzne možnosti...ale, ak to nie je naozaj tvoja srdcovka nešla by som tam

dollyzv
15. máj 2021

Ja mám tiež súkromnú ako som spomínala a platila som len čo som napisala

janne318
15. máj 2021

Pokiaľ si sebavedomá a nebojíš sa výziev, v zahraničí si uplatnenie určite nájdeš. A ver, že si ho vonku nájdeš určite skôr s umeleckou školou, než s OA. Ja pracujem v zahraničí už takmer 15 rokov - mám prelezenú polku sveta a môžem Ti povedať, že tých možností, ktoré sa otvárajú mladým šikovným a schopným ľuďom, je nekonečne veľa. Nepracujem síce v umeleckej sfére, no mám pre túto oblasť oči otvorené najmä kvôli dcére, ktorá má tiež záujem uplatniť sa a ukázať svoj talent, získať nové skúsenosti a stále na sebe pracovať.

littlebubble
15. máj 2021

Mám vyštudovaný podobný odbor.Sny boli veľké, ale nakoniec ma život zaviedol inam kde som spokojná 🙂.
Nám škola dala len nejaký základ, ale reálne sa vyžaduje niečo iné.Človek by mal už ovládať všetko ak sa chce v tomto odbore zamestnať.Treba tomu venovať veľa času a zaujímať sa o to pretože je veľa šikovných ľudí aj bez školy.Ja som chcela učiť na VŠ, ale plány sa zmenili.

Myslím si, že na toto človek školu nepotrebuje, ale prečo to nevyštudovať ak ťa to baví.

ivangeline
15. máj 2021

Graficky dizajn je skvely odbor. ;) Ak ta to bavi,urcite chod.

monka105
16. máj 2021

Nie je umelecká ako umelecká. Sestra tento rok skončila grafický dizajn na umeleckej, keby sa doma sama inciatívne neučí robiť s tými programami, tak nič nevie. Plus jej to znechutilo kreslenie, keďže sa nevenuješ len čisto grafike, ale rôznym technikám. Teraz si dala prihlášky na marketingovú kominikáciu, tak som sama zvedavá, ako to dopadne.

annamaria_65
17. máj 2021

Moje dve známe vyštudovali umeleckú. Jedna robí na pumpe a druhá robí taterku. Tak neviem či sa im to oplatilo .

tncka
17. máj 2021

Neoplati

vikykubik
17. máj 2021

Môj syn chodí 1.ročnik na umelecku dizajn exterieru snáď sa uplatní a s týmto ak bude šikovný vie si aj zarobiť dúfam v budnucnosti

alazala
17. máj 2021

No môj názor je, že z umeleckej školy sa vo svojom odbore uplatnia len tí naozaj najlepší. Z obchodnej sa vo svojom odborne uplatnia bez problémov aj tí priemerní.

glhhhhhhhh
20. máj 2021

poznám asi 5 grafikov z umeleckej z košíc, všetci do jedného super uplatnenie, škola vraj tiež ponuka kvalitné vzdelanie. ked uz teraz tusis ze ta oa nebude bavit ani nechod. Kamoska tak dala dceru na gymnazium na ltore nechcela a sama 4, 5.

susitko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz