Pokarhanie triednym učiteľom

svetluska82
25. jún 2013

Ahojte. Vcera moj syn doniesol pokarhanie triednym ucitelom za porusovanie sk. poriadku, bola som prekvapená, pretože pred týždnom som bola na rodicovskom a pani ucitelka mi povedala, ze je zivsí a na hodinách casto vyrusuje, ale nie je to az take vazne. Synovi kazdý den dohováram, nech sa správa slusne, nech nie je za triedneho sasa a zabavaca no marne. CO mám robit? Syn je piatak boli sme aj na vysetrenia na hyperaktivitu, no nic sa nepotvrdilo. Syn je velmi uzavretý, ked sa ho opýtam ako v skole , stale povie dobre. Doma je poslusný, problemy s nim nie su. Svoje priestupky v skole zatlka, k nicomu sa neprizna. Ako to má riesit?? Bojim sa, ze bude mat vo vyssích rocnikoch dvojku zo správania. Poradte, ako syna povzbudit, aby sa mi otovril a nezatlkal vsetko. Zatial má zakaz PC a vreckového, no on je taký flegmatik, na vsetko povie len dobre.Som uz zufala.... ☹

maznacik007
9. dec 2013

@cawes to ja nepopieram .... skola vsak aj tak stale musi aj vychovavat ... a s tymi ulohami proste niekedy sa stane a zasa moze byt aj problem v tom ze si dieta nezapise a to su este deti na prvom stupni ... co sa o nich pise ... a nemusi ist o to ze naschval si zabudnu ci nespravia ...

a zasa niektori ucitelia to s ulohami prehanaju ... aspon mne sa zda ... ze nie je ok ked prvak ci druhak si denne robi a pripravuje sa do skoly dve hodiny ... ty to budes vediet porovnat ako je to v zahranici ked budes mat vacsie dieta ... co viem ja zo skusenosti znamych a kamosiek tak tam casto ani nevedia co su domace ulohy ... a ked tak pripravuju si len projekty ..

jankagm
9. dec 2013

veď samozrejme, rodičia by boli najradšej, keby žiadne úlohy neboli a doma ich deti neobťažovali so školskými povinnosťami......kedysi to bola samozrejmosť....a potom sa čudujeme, prečo sme dopadli v medzinárodnom porovnávaní úrovne vzdelávania medzi najhoršími- jednoducho naši žiaci sú označení za sprostých- super vizitka vo svete.....veď ok, neučte sa doma so svojimi deťmi....a ak sa niekomu zdá veľa venovať sa doma decku 2 hodiny, tak ja nemám slov!!!! dnes žiaci nevedia, čo je to knižnica, lebo rodičia na takéto ,,blbosti,, nemajú čas.....žiaci nevedia čítať, nepoznajú pravopis...to, čo sa v škole učia treba doma precvičovať

adamtim
10. dec 2013

@maznacik007 plne súhlasím, presne - ako mám s dieťaťom štvrtákom doma skontrolovať úlohu, ktorú si v škole zabudne poznačiť....o to ide, že učiteľ by mal mať taký prístup k žiakom, aby mal prirodzený rešpekt, vedel "odpustiť" malý prehrešok a silno potrestať nevhodné správanie. Veď má na to školu, prax...no nie každý má na to aj nadanie a ochota tiež chýba. Nie je správne, dávať na rovnakú stupnicu poznámku za zabudnutú domácu úlohu / ktorej napísanie je rovnako dôležité či si ju napíše dnes alebo zajtra - stále ide o to, že sa tým utvrdí v učive nie?/ a poznámku za to, že sa dieťa pobije, alebo vyvedie niečo horšie. Mne ide o toto. Počúvala som v nedeľu diskusiu 4 ministrov školstva - traja bývalí mali vynikajúce pripomienky, návrhy - len škoda, že ich nerealizovali keď mali tú možnosť. Najhoršie názory mal ten aktuálny. Povedal, že chyba je v rodičoch, že sa deťom nevenujú, že jemu sa rodičia v maximálnej miere venovali / tak neviem - pred cca 70 rokmi isto / a že on to požaduje aj od terajších rodičov. Mne sa rodičia nikdy nevenovali, čo si pamätám, tak mne samej záležalo na dobrých známkach, nevedela som si predstaviť že prídem do školy nepripravená - ale nikdy ma rodičia neskúšali, nedávali mi denne diktáty ako to robím napríklad ja teraz. VIem, učili sme sa hlavne memorovaním, čo dnes nie je prípustné, ale niečo to malo do seba. Nie som učiteľka a viem prečo. Ale obhajovať sa tým, že učitelia majú veľa práce, ktorú si nosia domov - opravy písomiek a pod? A veď ich nikto nenúti, aby učili. V práci sú pár hodín, tak je logické, že nestíhajú a musia opravovať doma. Ale si každý vybral toto povolanie a ak ho to nebaví, nech to nerobí. Ja si tiež nosím prácu domov, baví ma, tak to tak robím. Ale ak niekto robí prácu, ktorá ho nebaví, nebude mať ani trpezlivosť ani snahu tie detičky "vychovávať-vzdelávať". Máme v rodine učiteľku a keď som jej ukázala cez leto zošity a žiacku knižku, skoro sa rozplakala nad tými poznámkami a tým krutým známkovaním.... vraj ona veru takto deti nedemotivuje, práve opačne sa snaží z každého jedného žiaka vytiahnuť to najlepšie a nie stále a stále poznámkovať banality. Povedala mi, nech sa ako rodičia sťažujeme na takýto prístup k deťom a zvlášť na prvom stupni. Ja sa sťažovať nechcem, chcem len, aby so mnou tie učiteľky komunikovali a to skôr, ako to bude mať následky pre dieťa - myslím zlý prospech a nemožnosť dostať sa na dobrú strednú školu. Vždy je to o prístupe, ochote. A ak ja chodím za učiteľkami a dožadujem sa tej komunikácie, predsa vidia moju snahu o nápravu detí, ich chýb a povahových čŕt a chcem, aby aj z ich strany bol takýto prístup. Chcem veľa? Chcem veľa od učiteľky, ktorá má v triede 12 detí???? Alebo 14 detí???? Nás bolo v triede 34 na ZŠ a veru učiteľka nemala čas vypisovať poznámky toľkým deťom - a veru tiež sme povyvádzali kde čo - poriešila na mieste a bolo vybavené a efektívne. Ale ja som za to, aby ma učiteľka poznámkami informovala o správaní mojich detí, len keď potom sa tieto poznámky akéhokoľvek typu len posčítavajú a na základe ich počtu sa udeľuje pokarhanie a viac, tak neviem, čo si mám o tom myslieť. Nie je to efektívne pre tie deti a ni to nedáva pravdivý obraz o správaní dieťaťa.

adamtim
10. dec 2013

@matkamirko veru pravda-pravda, chystám sa do školy na dlhšiu debatu, dúfam, že pochopia moju snahu a zmenia prístup a budú viac informovať ...... rada by som mala ideálne deti, s ktorými sa netreba toľko učiť, s ktorými by nebolo nutné riešiť akékoľvek prehrešky v škole.... ale nemám dokonalých chlapcov, sú živí, citliví a stále veľmi detskí, takže už som pochopila, že si ešte užijem kadečo a zažijem pri nich veci, ktoré rodičia super detí nezažijú. Ale vychovávam ich ako najlepšie viem a vládzem. Je to taký problém, žiadať pomocnú barličku vo výchove aj od učiteľov? Najmä, ak deti v škole trávia denne 8 hodín.....Na rodičku bolo veľa rečí povedaných zo strany riaditeľky, že rodič a učiteľ majú viesť deti ruka v ruke, že nemajú spolu bojovať ale si byť nápomocní pri výchove a vzdelávaní detičiek, že jedine tak z detí vyrastú plnohodnotné bytosti. Tak reči sa hovoria a chlieb sa je......

adamtim
10. dec 2013

@fidka79 mňa nezaujíma prístup druhých rodičov - ja som obe triedne učiteľky poprosila, aby keď je problém, ma informovali - že spoločne to poriešime - ona nech to rieši okamžite v škole a ja si "poriešim" dieťa ešte aj doma. Vedia o tom, že ja som za a ak s tým majú iní rodičia problém, nech s nimi inak rieši veci. Chcela som počuť na toto aj iné názory z iných kútov Slovenska..... ale musím to ísť riešiť do školy a konkrétnymi učiteľkami , to je mi jasné.

adamtim
10. dec 2013

@jankagm že nepoznajú pravopis, nevedia čítať??? tu je zle nastavená celá koncepcia hodiny..... je málo priestoru na precvičovanie, utvrdzovanie si učiva v škole......v škole idú veľmi rýchlo, preskakujú učivo, veľmi krátko sa venujú jednej látke.... alebo v prvej a druhej triede staršieho syna jeho učiteľka sústavne chýbala. Mala choré deti, tak hups na OČR - dva týždne doma, týždeň v práci, mesiac doma, týždeň v práci - za týždeň sa snažila dohnať učivo z mesiaca..... na jedno písmenko mali dva dni ..... v škole napísali jeden riadok a doma mali napísať 10. V priebehu jedného dňa mal syn na každý z 5tich hodín iného učiteľa, ktorý keďže iba zastupoval, deti toho veľa nenaučil..... namiesto telesnej výchovy púšťa deťom DVD rozprávky, namiesto informatiky sa hrajú PC hry /aj nevhodné, ktoré sú u nás doma neprípustné/ , namiesto výtvarnej výchovy pozerajú DVD..... ako potom deti dobehnú zameškané učivo doma? Majú nesprávne základy učiva od prvej triedy, veľmi zlý začiatok vzdelávacieho procesu, toto sa už ťažko doma doháňa, nech robím, čo robím. Ako je možné, že dieťa mi donesie za jeden deň 10 známok !!! aj 3 z jednej hodiny a na ďalší týždeň, dva žiadnu? Je tých zvláštnych postupov u nás veľa, ale zatínala som zuby, kým nezačali udeľovať "výchovné opatrenia" na základe sčítania akýchkoľvek poznámok a aj zápisov v triednej knihe, o ktorých ja ako rodič nie som informovaná, keďže v žiackej o tom nie je žiadna zmienka. V našej škole sú všetko len mladé učiteľky, preto som si dovolila napísať "učiteľôčky", ktoré mi prídu nemastné-neslané. Nechcela som sa dotknúť mladých učiteliek celoprošne, naozaj česť výnimkám. Staršie učiteľky majú taký "mamičkovský" prístup, prísne ale spravodlivé a také už u nás bohužiaľ neučia, čo ma veľmi mrzí. Myslela som, že mladá krv prinesie nové metódy, chuť a snahu, ale vidím, že to nie je celkom tak.

zuzkaanicka
10. dec 2013

@adamtim necitala som ostatne komentare ... mas pravdu v tom, ze deti mali mat asi predtym v ziackej nejaku zmienku o tom, ze nieco vyviedli, alebo nemali domacu ulohu ... otazne je, preco to tam nebolo zachytene ... navyse, chapem, ze ak predtym boli vychvaleni na rodicovskom, tak spominane listy museli byt pre Teba sokujuce.
Ale, skus si precitat svoj uvodny prispevok ... tam je tolko nenavisti voci ucitelom, ze sa to zle cita ... nehovorim, ze ucitelia nerobia chyby, ale niektori rodicia za vsetko vinia len ucitelov ... dieta dostane zlu znamku, nevadi im, ze nieco nevie, vadi im zla znamka a teda na vine je ucitel ... ucitelia nemaju ziadnu autoritu, no ak sa rodicia nenavistne a s opovrhnutim budu o uciteloch vyjadrovat, tak aku mozu mat autoritu? ... netvrdim, ze toto je Tvoj pripad, ale ten uvodny prispevok by tomu aj nasvedcoval.

adamtim
10. dec 2013

@maznacik007 nedávno mi hovorila známa, ktorá sa presťahovala s dcérkou - bývalou spolužiačkou môjho mladšieho syna do Nórska. Vraj jej dcérka v škole v SR bola nešťastná, doma sa nemala čas pohrať, lebo bola zavalená úlohami denno-denne. Tam? Skoro žiadne domáce úlohy a dieťa je maximálne spokojné, učí sa hlavne v škole, doma tiež ale podstatne menej a hlavne dobrovoľne, lebo ak je úloha, tak kreatívna, robí ju s radosťou a chuťou. V škole učiteľky vysvetľujú látku dovtedy, kým to nepochopí aj to posledné dieťa, každé dieťa. Kým to tak nie je, nepreberá sa nové učivo. Neviem na ako mieste v tom európskom prieskume vzdelanosti skončilo Nórsko, ale isto vysoko. Tam vraj učiteľky zisťujú u rodičov, či dieťa nemá s niektorým učivom problém, stačí povedať a venujú sa tej látke viac znova a znova - v škole. Je tam viac individuálny prístup ako tu. Možno aj toto by bola cesta. Možnosti u nás sú, lebo ich je v triede len 12 ....

adamtim
10. dec 2013

@zuzkaanicka och určite nebolo mojou snahou písať nenávistne, ja si vážim každú prácu a najmä učiteľov, viem, že nie je vôbec ľahké v dnešnej dobe učiť, viem, že rodičia si doma deti zastávajú, nakydajú pred nimi na učiteľov - ja toto isto nerobím, len hľadám riešenie prospešné pre moje deti a nielen moje. Ak môj príspevok tak pôsobí, je to mojim rozčúlením a maximálnym sklamaním z ich prístupu. Nezbavujem sa viny, že moje deti nemali úlohu, pomôcky.... že kopal syn do stoličky spolužiaka. To nie. Ani nie som zaujatá voči učiteľom .... len hľadám ako z tohto von čo najefektívnejšie pre budúce správanie sa detí a prijala by som návrh, ako to riešiť s deťmi a ako to riešiť s učiteľmi....

zuzkaanicka
10. dec 2013

@adamtim no, ale po precitani toho prveho prispevku ... hmm ... ten velmi pozitivny voci ucitelom nie je ... je tam toho celkom dost a nie prave najkrajsie o uciteloch napisane 😖

elika74
10. dec 2013

@adamtim Mozno ti pomoze porozpravat sa o tychto veciach s vedenim skoly, lebo tu na MK nic nevyriesis. Chápem, ze ta mnohe veci v skolstve rozculuju, ale bud pripravena na to, ze ani po rozhovore s vedenim vsetko nevyriesis. Teoretizovat o tom, ako by kto mohol robit nieco lepsie je jedna vec a byt na mieste toho dotycneho a robit veci co najlepsie a idealne je uz druha vec. Ja viem o pripade, ked ucitel vysvetloval a vysvetloval ucivo, kym to kazdy nepochopi, ale na konci sk. roka nemal prebratu celu ucebnicu. Mozno naš system chce naucit vela a preto sa tak ponahlame. Niektory ziak to stiha a iny nie. Zober si, ze by si mala nadpriemerne inteligentne dieta, ktory pochopi vsetko na prve pocutie, ale cely mesiac by nepostupoval s ucivom, lebo to este niekto v triede stale nechape, bola by si spokojna?

adamtim
10. dec 2013

@elika74 aj na tomto je kusisko pravdy, to je fakt.... treba sa asi realisticky pozrieť na vlastné deti... a priznať si vlastné zlyhanie.....

zuzkat1
10. dec 2013

@adamtim
@elika74 ja som sa po materskej vratila do roboty a prevzala triedy po zastupujucej ucitelke. Ta mala presne ten pristup-dobre znamky a ucivo kym kazdy nepochopi.vysledok? 7Mak ktory nevie po angl.vymenovat clenov rodiny,farby alebo napocitat do 20.mal 3ku a napr.8ci sa ucili zo 7mackych knih atd... Teraz si vezmi ze oni idu na strednu skolu a tam sa ucitelka bude cudovat preco nemaju prebrate ucivo. A taky naozaj skutocny 3kar ako k tomu pride ze ziak na prepadnutie ma 3ku? vies kazda minca ma 2strany.

sandy84
10. dec 2013

@svetluska82 necítila som príspevky.opýtaj sa muža,deda,koľko raz dostal poznámky,resp.vtedy aj pozaucho od učiteľky. 🙂 je to chlapec,takže od neho nechci aby bol tichá voda.dostal trest a Ty ho akože začni brať za.,,veľkého,,občas sa zver aké máš problémy a on to bude brať,že ste rovnocenni a sama uvidíš zmenu

elika74
10. dec 2013

@adamtim ...vlastne zlyhanie? nemyslim. Ty sa o deti staras, zaujimas sa co bolo v skole, ty ako skolacka si bola vzorna, snaziva, vzdy pripravena, ale tvoje deti ziju v inej dobe a nie su tvojimi kopiami. Zaujimalo by ma, ako reaguje tvoj syn na pokarhanie. Trapi to aj jeho? Pokarhanie dostal on, nie Ty ako matka. Mám taký pocit, že to berieš moc osobne.

jankagm
10. dec 2013

@adamtim rada by som učila deti štýlom ,,vysvetľujem, kým všetci nepochopia,, ........ale ruky mám zviazané časovo-tematickým plánom, musím dodržiavať osnovy.....takže ak to nechápeš, dohovor ministrovi, alebo sa do toho Nórska presťahuj!!!!

mariuska1503
15. dec 2013

@adamtim ja len zareagujem toľko, že mám doma tiež slušné dieťa, ale napriek tomu dostal pokarhanie tr. učiteľa. Doma si nedovolí ale tým že je najnižší z triedy si z neho spolužiaci robia srandu a on sebe aj im potom dokazuje, že napriek výške sa vie zviditeľniť. Ale iné som chcela. Ja som tiež ostala prekvapkaná z toho, že syn dostal to pokarhanie, lebo v žiackej nemal žiadnu poznámku, ale nie všetky poznámky sa píšu do ŽK. Na poznámky slúži aj klasifikačný hárok, a stačí, že ich má tam zapísané. Choď si to skontrolovať do školy - musia ti to dať k nahliadnutiu a možno pochopíš, prečo to pokarhanie.

macamac
15. dec 2013

@adamtim mňa zaujalo to, že vysvetľovať dovtedy, kým všetci nepochopia
no neviem, neviem
neviem,ako to je v Nórsku
ale vieš, dnes chodia do školy - normálnej ZŠ- aj deti s rôznymi poruchami
menšími, väčšími
aj s takými, s ktorými by v minulom režime do klasickej ZŠ nechodili
chápeš
dnes, ak rodič odmietne dať dieťa do špeciálnej školy, má na to právo, tak jeho trochu špeciálne dieťa chodí do normálnej školy, do normálnej triedy
dokonca školy dnes majú aj svojich psychológov a špeciálnych pedagógov pre takéto deti, aby boli nápomocní pri stanovení diagnózy a učiteľovi dali rady, ako s ním pracovať, čo ešte známkovať a čo už nie
ALE znova
ak rodič nesúhlasí, nemôže byť žiak vyšetrený a ani rodič tým pádom nespolupracuje
a teda také dieťa je brané ako ostatné
a tým pádom nehrozí, že pochopí a zvládne všetko
a teda z toho vychádza, že v mnohých triedach by učiteľ začínal školský rok aj končil tým istým - a to prvým učivom, kebyže má ísť podľa modelu Nórska 😝

dúfam, že chápeš

jankagm
15. dec 2013

@macamac presne si to vystihla 🙂

zuzkaanicka
15. dec 2013

@macamac ja sa usmievam (teda, to je skor take gogolovske-cez slzy) 😉 ... ono to je uz bohuzial take "vyborne" aj na VS ... keby som mala vysvetlovat dovtedy, kym to vsetci pochopia, tak mi bude stacit jedna priprava na cely semester 😝 ... ale toto pochopi iba ten, kto si uz ucenie vyskusal 😝

mariuska1503
15. dec 2013

@jankagm Janka dovoľ mi prosím jednu otázku. Dala by si žiakovi poznámku za to, že.....? Vysvetlím:
Učiteľka zadala deťom úlohu na vyučovacej hodine, čo majú vypracovať. Môj syn ako správny puberťák 😎 si hlasno povzdychol, lebo sa mu nechelo 😀 No a pani učiteľka dala zápis do žiackej knižky: Váš syn hlasito prejavuje nezáujem k zadaným úlohám - vzdychá. 😀 😀 😀 Skoro som odpadla, keď som si to prečítala a nevedela som či sa mám smiať, či synovi vynadať, či čo vlastne robiť. Tak som neurobila nič, iba som mu povedala, že mne sa tiež nie vždy chce ale nechám si tie prejavy pre seba, že nech to už nerobí. Nedala som mu trest, lebo to bolo citové gesto a podľa mňa nie neslušné, len proste to z neho tak vyšlo. 😉

macamac
15. dec 2013

@mariuska1503 😀 😀 to aká haluz 😀 😀
nemám slov 😅 🤐

zuzkaanicka
15. dec 2013

@mariuska1503 tak uz aj vtipy sa zapisuju do ziackej knizky? 😅 😝

mariuska1503
15. dec 2013

@zuzkaanicka 😀 😀 😀 😅 😅 😅 však aj ja som sa pobavila a samozrejme volala všetkým kamoškám či som degeš ja alebo niekot iný 🙂

zuzkaanicka
15. dec 2013

@mariuska1503 tak, povedzme si uprimne-ucit pubertakov-to nie je ziadna sranda ... mne staci doma jedna 😅 ... ale keby kazdemu v triede za nejaky pubertalny prejav mala dat poznamku, tak nerobi nic ine 😅 😝 ... ale dobre si mu povedala, nikoho nebavi stale vsetko, ale vzdychat nemusi 😅

jlp
15. dec 2013

ahoj nic si s toho nerob aj ja som mala dvojku zo spravania v 7. rocniku - na ucitelku som spod tricka vytiahla bieleho potkana pocas odpovedania :D ... doteraz ma nepozdravi :DDD a to neznamena, ze som bola hlupa. Len som sa v skole nudila. Neviem ake ma znamky synator, ale pokial je to v norme, tak by som si hlavu nerobila. Ja som skoncila doktorandske studium na VS v obore matematiky a to som mala na ZS z nej 4 na vysvedcku, lebo som mala v pazi ucenie sa pravidelne.

mariuska1503
15. dec 2013

@zuzkaanicka minuloročnú žiacku knižku som povedala, že dám zarámovať, lebo to učiteľka perlila v tých poznámkach. Ale pritom ho mala rada ale za každú kravinu mal poznámky - už si to ani nepamätám. Ale ja keby som učila na škole tak by ma už dávno zavreli, lebo by som to bila hlava nehlava. Ja by som tie decká nezvládla. Verím, že to učitelia majú veľmi ťažké hlavne v dnešnej dobe, keď rodič je menší pán ako jeho dieťa a učiteľ je len .....radšej sa nevyjadrím.

mariuska1503
15. dec 2013

@jlp Ak to patrilo mne, tak našťastie čo sa známok týka, v tom je to v poriadku. Dokonca ľúbi chodiť do školy. Nebýva chorý a aj keď by som mu chcela urobiť voľno, tak by to neprijal. Ale vystrokavať rohy (lebo rožky, je slabé slovo 😉 ) to vie riadne 😝

jlp
15. dec 2013

@mariuska1503 bolo to pre autorku spravy, ale az teraz pozeram, ze je to prispevok davno neaktualny, tak ked som pobavila, som rada :d

zuzkat1
16. dec 2013

@jlp ty pozdravis a ona neodzravi?