10-ročný syn si nezapisuje úlohy a hrozí mu pokarhanie. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

mám skoro 10-ročného syna. Problém nastal vtedy, keď im učiteľka prestala na Edupage zapisovať úlohy. Nezpisuje si ich do slovníčka. Dostal poznámky, päťky. Dostal upozornenia od učiteľky. Od nás rodičov mal zákazy, dohovárania. Nič. Chvíľku si aj začal zapisovať a teraz zase nič, hrozí mu pokarhanie.

Sme ako rodičia zúfalí, nevieme prečo to robí. Klame. Aj sme sa s ním rozprávali a povedal, že nevie. Učiteľka na nás tlači ako to ideme riešiť.
Ešte chcem dodať, že syn je riešený aj v CPPPaP kvôli pozornosti a porozumeniu. Ešte ho čaká jedno vyšetrenie a potom budeme mať výsledok. Ale zatiaľ čo som sa rozprávala s tou psychologičkou, tak povedala, že má nejaký problém s tým porozumením.

Syn je inak kľudný, flegmatik. Keď mu dám na doma niečo na precvičovanie, spraví to bez problémov. Problém je len to, že si nezapisuje úlohy.

Vedeli by ste mi niečo poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Asi lepšie by sme poradili, ak by sme už vedeli výsledky vyšetrení. Teraz budú naše odporúčania viac všeobecnejšie. Dúfame však, že aspoň čiastočne pomôžu.

V prípade, ak je problém pozornosť, pomôcť by mohlo zavedenie určitých rituálov. Napr. aby si vždy na konci hodiny skontroloval, či má poznačenú úlohu. Či už na tabuli, ak im tam učiteľ píše, alebo ak nie, tak napr. u kamaráta.

Z Vašej strany ho skúste v začiatkoch viac kontrolovať, napr. sa môžete dohodnúť aj s matkou iného kamaráta, či si u nej môžete overiť, či má úlohu zapísanú. Ak si ich zaznačí správne, nezabudnite ho pochváliť aj poukázať na pozitívne dôsledky, že nemá ani poznámky.

Podobný postup je možný aj pri probléme s porozumením. Tam je len iný dôvod, prečo má problém so zapisovaním. Najmä ak má problém so sluchovým porozumením, teda že ťažko vníma, ak učiteľka úlohu len nadiktuje a nenapíše ju na tabuľu. Tiež je vhodné, aby si to po hodine odkontroloval u kamaráta. Kontrola z Vašej strany by tiež mohla byť vhodným riešením.

Ak to zvládne, postupne kontrolu znižujte, aby cítil, že dôverujete jeho schopnostiam. Možno potrebuje len získať nejaké návyky, keďže doteraz sa viac spoliehal na to, že mu úlohy učiteľka napíše do Edupage a vy skontrolujete.

Dúfajme, že sa situácia upraví, ak by mali ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.