Prečo sa učitelia strednej školy nechávajú oslovovať profesor?

gir
29. jún 2016

"Akademický titul profesor je priznávaný vymenovaný prezidentom...,". Profesora na strednej škole nikto nemenuje, stačí, že na nej učí.

ivca88
29. jún 2016

ano, je to nefér voči tým, ktorý si titul profesor riadne odmakali - a este aj stale odmakavaju, keďže oni musia aj prednášať...
ale nič s tym nespravis...

ivca88
29. jún 2016

ale zase ber to tak že je to len oslovenie,
nie je to reálne

gir
autor
29. jún 2016

Jasné, ale je nikto si nedovolí dať sa oslovovať Dr. keď ním nie je. A práve že je to v takom akademickom prostredí, tak by si na to mali dať pozor.

ivca88
29. jún 2016

@gir no, keby to nejaky študent povedal "profesorovi" tak by si isto na neho zasadol...
nik nie je taký odvazny, resp. hlúpy 😀

ivca88
29. jún 2016

ale na mojej strednej škole bolo mnoho ucitelov, ktorý boli Ing.,
takže mne to bolo ukradnute, a oslovovala som ich pán/ni inžiniér/ka..
avšak neobstala som, dokonca to bolo riešené s p.u.triednou 😀
aaaaach... sladke spomienky 😀

ewisam
29. jún 2016

A preco ta toto trapi? Treba si trosku historiu pozriet... Myslis, ze taky prof. Juraj Palkovic 1769-1850 bol menovany prezidentom? 🙂

inka04
29. jún 2016
sorciera24
29. jún 2016

@gir lebo je to len stary zvyk (oslovenie zachovane zo starych cias)...nic viac....kazdy vie, ze titul Prof. sa ziskava inak a ako sa ziskava a ma ho malo ludi.... kebyze oslovis ucitel normalne panu citel, resp. jeho titulom, nik sa neurazi;)
a ano, je to oficialne pouzivane podla slovnika (ako uz uviedli vyssie;)
podla mna zas zbytocna debata......ze toto niekoho trapi....

effkaa
29. jún 2016

Keď som bola na strednej ja, tak noví učitelia niektorí, nás žiadali, aby sme ich volali podľa reálneho titulu. Mali sme angličtinara inžiniera, ale mali sme v tom chaos, lebo vacsina ostatných bola oslovovana "profesor". Ja som učila na 8rocnom gymnáziu a tam je zvyk oslovovať všetkých krstným menom. Takze mňa volali menom. Ale keby som učiť niekde, kde volajú všetkých "profesor", nechala by som to tak. Je to dlhoročný zvuk.

ivca88
29. jún 2016

@inka04 no dokonca 😀
zase som o kusok mudrejsia ..
tuším sa im pôjdem ospravedlnit 😀

evittam
29. jún 2016

Mať tvoje problémy a ministrov plat..... 😀 😀 😀

gir
autor
29. jún 2016

@ewisam Prepáč ale ja neriešim históriu ale dnešnú realitu, na stredných školách učia Ing. Mgr. Dr. a nechávajú sa v pohode titulovať profesor. Netrápi, len je zvláštne, že pedagóg sa necháva oslovovať titulom, aký mu nepatrí.

gir
autor
29. jún 2016

@evittam Prečo,? Keď nechceš nediskutuj, ja ťa nenútim 🙂

cerez
29. jún 2016

Možno je to zvyk, alebo prejav "úcty", ale nemalo by sa oslovovať, keď profesorom nie je. Úcta, rešpekt nie je v titule. Tiež som sa nad tým niekedy zamýšľala, no tu je všetko možné. 😒

evittam
29. jún 2016

@gir Len tak, musíš sa strašne nudiť keď kvôli niečomu takému zakladáš ešte aj diskusiu - ale tvoja vec.....

ewisam
29. jún 2016

@gir No bol to bezny sposob oznacovania pedagogov na lyceach a gymnaziach tak sa to zauziva dodnes....a ako by sa mali podla teba oslovovat? Ucitelia su na zs a na strednej skole si student nemusi presne pamatat titul, kazdeho svojho vyucujuceho. Akoby si ich jednotne nazvala?

gir
autor
29. jún 2016

@cerez Presne to so myslela, teraz nejdem zhadzovať učiteľov ale práve učiteľ by si mal dávať pozor ako sa nechá oslovovať.

mojkamojka
29. jún 2016

@gir tak zvolaj strajk a bojuj za svoje prava respektive nepravosti, ktore sa deju na strednych skolach....Co tam po historii, co tam po zvykoch, co tam po tom je ten ucitel ma to oslovenie aj tak v pazi a nijako speci po nom netuzi...

gir
autor
29. jún 2016

učitelia na ZŠ nemajú titul? Ja by som ich volala jednotne pán učiteľ od škôlky až po SŠ. A na VŠ už samozrejme tituluješ. Možno sa aj ty nudíš, keď odpisuješ do diskusie, ktorá ťa nezaujíma.

sorciera24
29. jún 2016

@gir ak si si precitala odkaz na tu jazykovu poradnu alebo sa pozri do slovnika KSSj.....tak zistis, ze ten ucitel sa tak podla normy nechava oslovovat uplne normalne..... 😉
mne to pride tak smiesne....to je ako keby napr. mas 2-3 tituly a oslovia ta niekde napr. na urade (co je bezne) len menom, bez titulu.....sa teraz urazim, nie?.... 😀
diskusia ala "robime z komara somara" a este aj bez dovodu.....

gir
autor
29. jún 2016

@mojkamojka neviem prečo tak agresívne reaguješ. Nechala by si sa oslovovať pani doktorka?

gir
autor
29. jún 2016

Ja tu nejdem vyvolať tretiu svetovú 😀 len ma to zaujímalo.

mojkamojka
29. jún 2016

@gir ak by sa v mojej profesii podla spisovnej slovenciny (tak ako je to v tebou uvedenom pripade) oslovovali vsetci vysokoskolsky vzdelani ludia pani doktorka, tak ano nechala by som sa tak oslovovat...Inak sa sa svojim titulom nenecham oslovovat a pouzivam ho len ak ma fakt niekto silno vytoci 😀 Btw moj prispevok nebol agresivny, iba mierne ironicky 🙂

natalym
29. jún 2016

@gir Mne to tiež vadí. Je to nevhodné. Čo pán učiteľ je málo, či čo?

marinablue
29. jún 2016

@gir je to historicky dané oslovenie. Nemá to s akademickým titulom nič spoločné. V Slovenčine máme aj iné slová ktoré pomenúvajú dve alebo viac rozdielnych vecí. A nikto sa nad tým nepozastavuje. (koruna, kohútik, stolička.....) Tak napríklad prečo sa zadné zuby volajú stoličky keď si na nich neposedíš? To ťa netrápi . Ale prečo sa slovo profesor používa aj na oslovenie pedagógov na SŠ to už hej. Nemám rada ľudí ktorí závidia aj nos medzi očami. A ani ľudí pre ktorých je titul dôležitejší ako človek samotný. Snáď to nie je tvoj prípad. 😉

mojkamojka
29. jún 2016

@natalym ale na strednej skole nemusi ucit iba ucitel (teda absolvenst pedagogickej fakulty). Moze tam ucit chemik, inzinier, magister, doktor...ktokolvek. Niektori maju aj pedagogicke minimum (tiez nemusi byt robene na pedagogickej fakulte), ini (najmä v obdoroch kde je problem ziskat niekoho na ucenie) vystudovali iba svoj odbor resp. maju maly alebo velky doktorat.

ewisam
29. jún 2016

@gir Lenze sa teda mozme zamysliet aj nad tym, preco su studenti na VS oznacovani ako kolegovia profesorom, doktorom, docentom.... vari su si akademicky rovni? Alebo spolupracuju? Snazim sa ti vysvetlit k teme, preco to tak je, ak mas lepsie vysvetlenie, rada si ho precitam 😎

natalym
29. jún 2016

@mojkamojka Myslím si, že pán učiteľ je v pohode pre každého.
Však stačí žiakom na začiatku objasniť titulovanie a basta.

gir
autor
29. jún 2016

@mojkamojka aj mňa keď niekto osloví titulom, je to O.K. ale nenechám sa oslovovať titulom, pokiaľ mi nepatrí. Ale v tvojom prípade ma pobavilo, že "vytiahneš" svoj titul keď ťa niekto vytočí. A to má aký účinok? 😀

natalym
29. jún 2016

@gir No na čo si to sem písala? Tak ťa dodrbú, že to aj oľutuješ.