Učiteľka na strednej škole

30. dec 2023

Dobre ráno dámy , ženy , slečny. Asi najradšej by som poprosila o názory pani učiteľky ( či profesorky - za mojich čias sme tak učiteľom na strednej hovorili). Dá sa to zvládať ? Aké sú dnešné decká ? Predsa len Stredná škola už nie je základná a ten ucitel má omnoho viac zodpovednosti niečo tie decká naučiť . Môže to robiť niekto kto má trému kto je hanblivý ? Mám VS vzdelanie pedagogického smeru a po skončení rodičovskej dovolenky plánujem vyskúšať pozíciu učiteľky (samozrejme ak by má niekam zobrali atd). Ale nikdy som to nevykonávala. Samozrejme kľudne napíšte aj baby čo učíte inde alebo len tak Vás názor poteším sa. Krásny deň prajem

nelca0510
30. dec 2023

Ešte stále nás tituluju profesorky ( ja viem,nemáme ten titul). Dá sa to zvládať,za mňa väčšia spokojnosť ako na ZŠ. Hlavne od prvej chvíľky mať nastavené pravidlá a nepustiť.

zuzana76
30. dec 2023

za mna lepsie na ZS, ucila som vyse 20 rokov na gymnaziu a teda to uz neboli gymnazisti ako kedysi, ucit sa im nechcelo a na maturitu ich pripravit musis, navyse mali neustale nejake akcie, potom sa nestihalo prebrat a ty si v strese, kedze to ucivo uz bolo dost obsirne, na ZS sa stiha, ale zase kazdemu vyhovuje nieco ine

zuzana76
30. dec 2023

ale pre mna teda praca v skolstve uz no go

andreakotesova
30. dec 2023

Robila dom si DPŠ počas RD a už počas praxe na OA som usúdila, že to robit nebudem... už by som bola v base... DPŠ som však dokončila 🙂

vetthy
30. dec 2023

moja najstaršia dcéra má 29, dve vysoké školy pedagogiky, brala to ako poslanie, učiť bol jej sen odmalička. s deckami to neskutočne vie. na začiatku decembra sa mi priznala, že po skončení zimnych prázdnin sa už do školy nevráti, podpísala kontrakt v Holandsku, budúci týžden letí. takže za necelých desať rokov sa z nej stala sklamaná, vyhoretá osôbka. priznala mi, že ked piatok uzavrela tak týžden, že ju cez týžden ani študenti, ani rodičia neatakovali ani psychicky, ani fyzicky, už to bol vydarený týžden. pritom učila naposledy na dvojjazyčnej súkromnej škole.

vetthy
30. dec 2023

@nelca0510 rada by som si prečítala voľačo o to, aké máte na nich páky. odkedy aj z voľakedy elitných škôl stali kvôli financovaniu zberne bárjakých indivídui, vyučovacia a výchovná práca sa stala podľa mna tažkou, skoro nevykonateľnou.

zmrzlinka2021
30. dec 2023

@zuzana76 čiže už neučis?

deti95060810
30. dec 2023

učila švagriná. murárov na učňovke. Už pred x rokmi mala od riaditeľa presne dané čísla koľko môže dať prepadnúť študentov - ono si to zaslúžilo takmer 90 perc. triedy, ale povel od riad. znel 0 .
takže záleží od typu škôl , na tých prestížnych gymn. je to asi podstatne lepšie...😉

zuzanockamt
30. dec 2023

@zuzana76 Čo ťa odradilo najviac od tejto práce?

mandzula
30. dec 2023

@nelca0510 okrem toho, ze profesor je vedecko-pedagogicky titul, je aj pracovnym oznacenim stredoskolskeho ucitela - len tak pre zaujimavost.🙂

h2
30. dec 2023

Nie som síce učiteľka, ale ak je to, či to môže robiť hanblivý človek s trémou, o tebe, tak na strednú nechoď. Radšej základná a aj to radšej len prvý stupeň. Ináč ťa dnešné decká "zožerú za živa".

zuzanockamt
30. dec 2023

@h2 Hanblivý s trémou veru na žiadny stupeň. Zožerú ju aj prvostupniari.

meganka13
30. dec 2023

Závisí od veľa faktorov, na akej škole budeš, aký budeš mať kolektív kolegov, aké vedenie, či ťa podržia v začiatkoch, obzvlášť ak si ešte neučila. Doba a decká sú iné ako keď sme my boli na strednej. Ale zasa nie je to úplne všetko len čierne. Ak to chceš robiť dobre a naplno, tak je to makačka, prácu si berieš aj domov, pripravuješ sa a opravuješ testy po nociach keď máš obstarané vlastné deti a domácnosť, nie vždy sa dá všetko stíhať v škole. Decká vedia byť aj zákerné, ako písali vyššie zožerú ťa zaživa, ak sa dáš. Mne najviac vadí ten ich prístup - neviem, nechcem, nemôžem, nedá sa... Nie sú ochotní nič obetovať, zabojovať, stačí byť podpriemerný, hlavne v značkových teplákoch s najnovším mobilom... Je ťažké ich namotivovať a dostať ich na svoju stranu, vytvoriť si s nimi vzťah nie na základe toho, že sa ťa boja, ale že ťa rešpektujú ako človeka. Ale dá sa to a samozrejme veľa detí je úplne super a zažiješ s nimi krásne chvíle 🙂

sella38
30. dec 2023

Hanbliva? Mizno introvert, ale hanbliva? 😲

Na druhy stupen urcite nechod, siedmaci, ci osmaci ta zozeru aj s topankami.
Mozno skor ta stredna skola, ale isto nie nejaka chlapcenska ucnovka...

Musis skusit, inac nezistis.... popr. asistent?

yoxinka
30. dec 2023

@meganka13
Ja len tak odveci, lebo veľa sa nad tým v týchto dňoch zamýšľam. Ja som síce naučila, ale školu na to mám, robila som v iných oblastiach, ale vždy s deťmi/mládežou, prípadne, učila som mladých dospelých. Chcem ísť do školstva, zatiaľ na pozíciu asistenta, lebo chcem si tak oťukať, aká je tam naozaj realita. Mám dve školopovinné deti (8ročny gympel a základka), čo mi doma hovorí 12 ročný syn, to ma desí. Všetky deti na mobiloch, len sa chvascú, kto má aké auto, čo má značkové a podobne somariny. My deti vedieme k slušnosti, vytrvalosti, disciplíne, máme prachy a môžeme si dovoliť veci, ale deti neobliekame programovo do značkového, práve sa im snažíme vysvetľovať, že tieto materiálne veci sú nepodstatné. Podľa toho, čo píšeš, je to tak ako to opisuje môj syn, ale toto musia tie decká mať z rodín. A tá priemernosť, to je naša národná mantra. Mám pocit, že akokoľvek niekto vybočí, je zatlačený späť, lebo proste musíš byť ako celé stádo. Kamoška je špeciálna pedagogička a hovorila mi, že toto ale majú takto nastavené aj učitelia, nedovolia decku vybočiť … ja keď počúvam syna, mám pocit, že sa v rozmýšľaní v školstve nezmenilo nič odkedy som ja chodila do školy … ale veľmi ma láka to vyskúšať.

heln
30. dec 2023

ahoj, ja sice nie som ucitelka, ale vychovavatelka na stredoskolskom internate. trema a hanblivost nie su dobre vklady pre ucitelstvo, ziaci ked vycitia, ze mas tremu a si neista, tak ta "zozeru". ale ak s tym vies popracovat, tak preco nie, su to mladi ludia, ktorych treba formovat a pozitivne ovplyvnovat.

zuzana76
30. dec 2023

@zuzanockamt
@zmrzlinka2021 este ucim, dufam, ze posledny rok - dva, musim ukoncit skolu, lebo sa chystam na zmenu kariery, resp. na ziskanie zivnosti potrebujem toto studium. Ucit sice uplne prestat nechcem, ale uz len vylucne privatne, kedze ovladam tri jazyky na urovni C 1, chcem sa udrziavat vo forme. K zmene som sa odhodlala, kedze praca ucitela je cim dalej, tym viac dehonestovana. Nemala som nejake vyrazne problemy, myslim, ze kto si svedomito pracu plni, tak problemy nema. Ale celkove nastavenie spolocnosti, tlak na vykon ucitela, pricom chyba adekvatna podpora rodiny, deti v skole cim dalej, tym viac nepripravene, vyslovene chyba zakladna vychova z rodiny a pracovat s dietatom, ktore nema stipku slusneho spravania, dakujem. Ja som od prirody skor jemnejsi clovek, ale dokazem si urobit poriadok na hodine, len to ide na ukor mojho vnutorneho nastavenia, mojej energie a mam pocit, ze sa zacinam menit. Celkovo mi zacina prekazat nastavenie nasej spolocnosti, ludia, ktorí maju len plno rečí, kritizuju, ruku k dielu neprilozia, vsetci vedia, ako maju ucitelia ucit, ale realne nikto z tych ludi neučí a vedia o praci ucitela z pocutia, pripadne videnia ako vonkajsi pozorovatel. A kedze vidim, kam nasa spolocnost smeruje, ze dnes sa napr. na zdravotnu skolu dostane pomaly ziacka so stvorkami, obavam sa buducnosti a kym sa da, treba sa na buducnost pripravit.

vakaveronika
7. mar 2024

@zuzana76 koho myslíte tými, čo majú len plno reči? učiteľov?

zuzana76
8. mar 2024

@vakaveronika nie, myslim rodicov, ci nezainteresovanu verejnost, ktori stravili v skole svoje detske roky, nemaju ponatia o tom, ake to je v sucasnosti, ked ziak a rodic sikanuje ucitela, napr., agresivne spravanie rodicov

zuzana76
8. mar 2024

@vakaveronika vacsina rodicov, ak je nejaky problem, tak hovoria ucitelovi, ako ma ucit, ako ma pristupovat k detom, vzdy je problem len u uciteľa, ale nikto sa nepozrie na to, ze dnes su mnohe deti vychovavane stylom - len ja a moje potreby