Šikana - rozbitie nosa

erika2x
12. máj 2017

Ahojte prosím vás potrebovala by som veľmi súrne radu. Môj syn sa včera pobil s druhým chalanom, skončilo to tak je chalanovi nič neni a môj má rozbitý nos. Chalani si to vysvetlili podali ruky a sú v pohode. Problém nastal dnes v škole. Niekto tú ich bitku nahral na mobil a všetci si v škole to video púšťaju. Najlepšie na to celé je to, že chalanisko je frajer a macher lebo rozbil môjmu nos a môj je nikto lebo mu nič nespravil. Chápete to ? Vôbec neviem čo robiť? Utekať do školy za tým čo púšťa to video nech to okamžite vymaže? Čo mu mám povedať aby som sa mu nevyhrážala ale aby to aj dotyčný pochopil? Nie je to trestné, či môžu si púšťať hocičo?
Podotýkam že môj chlapec chodí to školy inde, toto mi len dcéra teraz volala čo sa deje na škole /základnej/.

esther03
12. máj 2017

@erika2x ak tam syn nechodi a nestretava sa s aktermi, nevidim dovod riesit co kto o nom povie. Boze, vies kolkokrat ho ohovoria a aj nepravom? Neschvalujem samozrejme, ale zabranit sa tomu neda. Ked ma dcera s tym problem a niekto sa do nej preto "obuva" naucila by som ju par inteligentnych a vtipnych odpalov. Zide sa jej to do zivota, ze bude vediet ako sa proti debilom branit.
Co sa tyka skoly- zajst za riaditelkou a upozornit, ze ti a ti ziaci skoly pustaju take a take video kde je tvoje dieta a pokial nebude stiahnute do 3 dni podavas trestne oznamenie.

katka253111
12. máj 2017

@erika2x a ma videu nie je ako si podali ruky a ospravedlnili sa?

dominika6
12. máj 2017

@erika2x jaaaj no tak stalo sa..chalani sa pobili..preboha dakedy sa na ulici chalani bili bežne medzi sebou a hrali sa na frajerov..nik nič neriešil..nech sa s tým syn vysporiada že jednoducho dostal do nosa a smola je že v dnešnej hnusnej dobe sa to ešte točí na video a šíri dalej..
nech sa naučí brániť bud slovami alebo nech začne trenovať..

martul
12. máj 2017

@dominika6 Jáááj no stalo sa. Skús si predstaviť, že by sa to stalo tvojmu dieťaťu. Tu nejde o tú bitku. To akože sa mám nato vykašlať a nedajboh si chlapec niečo spraví a budem to potom do smrti ľutovať. Koľko sa už stalo takých prípadov že si dieťa niečo spravilo, lebo sa mu posmievali ubližovali. Dcéra mi volá, plače píše že už to nemôže počúvať ako sa mu posmievajú a pozerajú video, to je ok?

martul
12. máj 2017

@dominika6 a trénovať má čo? Karate, box? Aby nabudúce on niekoho zmlátil?! To je veľmi múdre riešenie.

sopka10
12. máj 2017

@martul asi tak , ako pokial to bude na sebaobranu tak ok , ale nemyslim si ze dieta to roozna v danej situacii a skor to zneuzije aj ked to nepravi umyselne

dominika6
12. máj 2017

@martul ale prosím ťa..aj pred 20rokmi sa medzi sebou deti posmievali,dávali si prezývky,chalani sa bili,dievčatá sa ohovárali..vždy sa v triede či v partii nájde jedinec čo sa vyťahuje..
a píšem nech začne trenovať bud slovne alebo inak..ak sa nevie ani brániť že ho pošle do prdele,ok tak nech si to furt celý život za neho riešia rodičia...nemá 8 ani 12r...tak ho nechať sa s tým vysporiadať chlapsky..a to hovorím v dobrom..

dominika6
12. máj 2017

@sopka10 na bojových krúžkoch ich účia v prvom rade obranu..nie zneužitie sily..to by sa mu hodilo

missguerlain
12. máj 2017

@dominika6 Prosim ta, ty si najprv precital prispevok a celu diskusiu, a potom reaguj...ona neriesi syna a to, ze dostal do nosa!!

stella333
12. máj 2017

@erika2x No je mi celej situacie luto. Hlavne deti podrz a treba im vysvetlit, ze kazda afera trva len par dni, o mesiac si uz nikto na nejaky rozbity nos nespomenie. Treba to nechat ukludnit a ist do stratena. Teraz to decka riesia za par dni budu riesit nieco ine.

esther03
12. máj 2017

@missguerlain ved to, keby aspon riesila to, ze si dali do nosa, ale taku hovadinu, ze to niekto natocil a teraz to kdesi pusta? Ved sa skontaktujem (osobne alebo prostrednitcvom skoly) s rodicmi a poviem, ze ak to nebude stiahnute tak davam trestne. Ak uz jej to teda tak strasne vadi. Ale uprimne, ked ho ma toto rozhadzat co potom nespravena maturita, opustenie frajerkou, rodinne problemy...a xy dalsich ovela viac traumatizuijucich veci? Ak je toto problem pre jej deti, tak by mala najmä popracovat na ich psychickej odolnosti.

vevesh
12. máj 2017

@esther03 no tak az taka hovadina to nie je- co je raz na nete, je na nete a dostane sa k tomu kazdy blb- najdu sa nejaky mantaci, co si budu chciet na nom "zacvicit", ci o 20-30rokov sa k tomu mozu dostat vnucata ci nepovolane osoby a to nehovoriac o sucasnej situacii, ze deti to nezvladaju v pohode (ako sa ma 1 tinedzer postavit voci 200 ludom, ktori sa na tom zabavaju- to nie su dospeli, ze vedia spracovat situaciu "sam proti celemu svetu") - netreba to bagatelitovat, ze je to "len videjko" ...😕😕😒😒

@erika2x hlavne detom zdoraznit, ze im budete oporou , nech sa deje cokolvek a drzat na ich strane, hajit ich prava- to detom doda sebaistotu a odvahu tuto situaciu zvladnut ...

sopka10
12. máj 2017

@dominika6 chapem a mas pravdu ale ved aj doma ich ucime napr. nebit sa a aj tak sa biju ... vies dieta nechape vsetko tak ako dospely clovek ...a nevie sa pasovat s niek.situaciami hned ako nastanu

missguerlain
12. máj 2017

@esther03 To, ze dostal do nosa, to je vyriesene, podali si ruky, ide sa dalej...video je problem, ty zijes v tomto svete ked tresknes taku 'hovadinu', ze je hovadina riesit, ze to ktosi natocil a niekde to pusta? To prave moze byt ten najvacsi pruser toho vsetkeho...co tam po rozbitom nose, stane sa, zabudne sa, ale video v svete dnesnych deti/teenagerov to je este len super nastroj na psychicke deptanie s dalekosiahlejsimi nasledkami ako len rozbity nos.

esther03
12. máj 2017

@vevesh ja to nebagateliztujem, ale uz je to vonku, cize ak aj povie tym, ktori to pustili von, aby to stiahli a ti to aj naozaj spravia, dalsich milion tinedzerov to uz stiahlo a moze pustat dalej. Ako chces vsetkym zabranit, aby sa to nesirilo dalej? Bude na kazdeho davat trestne? A hladat kto sa skryva za nickom quasimodo 36 alebo strapka16? Ano, ako pohorzenie trestnym tym co to dali von, ich rodicom je ok, ale sireniu nezabranis. Kazda sranda trva tri dni a za ten cas ich to aj prestane bavit. ALE! Dolezite je naucit jej deti, aby niektore veci nebrali prilis vazne, naucit ich branit sa (humorom- teda vtipny odpal), naucit ich povedat seriem na vas, mna to nezaujima, naucit ich niektore veci si nevsimat atd. Mne je proti srsti tato extra ochranarska vychova ked rodicia deti prilis ochranuju, fukaju im miestecko, riesia a vybavuju za nich veci, ktore si vie tinedzer vybavit sam (ked sa vie pobit, vie si aj odkomunikovat niektore veci s vrstovnikmi atd). Nenaucia ich vsak pohybovat sa v ich prostredi tak, aby utrpeli co najmensie psychicke ujmy. Len maly prikald. Poznam rodicov, ktori mali 21 rocnu dceru. Tu prepustili z prace pre zmeny vo firme a rodicia prisli do firmy riesit preco ju prepustili, ci s nou boli nespokojni a co sa vlastne stalo. Dievcina chuda o tom netusila dokym rodicov nestretla v praci (bola uz vo vypovednej dobe). Trapas pre nu aj pre sefa, ktory nevedel ako na toto reagovat.

esther03
12. máj 2017

@missguerlain precitaj si moj posledny prispevok a budes vediet ako to myslim...

missguerlain
12. máj 2017

@esther03 Inak chcela by som vidiet teba ako by ti bolo jedno keby teba niekto natocil v situacii, ktora ti je neprijemna, a potom by si to video ludia ukazovali, sdielali a smiali sa na tebe, najlepsie este aj pred tvojou rodinou. Ak by sa ta to vobec nedotklo, tak gratulujem, si ojedinely druh. V opacnom pripade uplatnit vlastnu radu a popracovat na psychickej odolnosti😉

esther03
12. máj 2017

@missguerlain uprimne? V mojom veku by ma takato facina naozaj nevytocila a nemala by som z nej psychicku ujmu. Som vo veku, ked uz mam nazory inych dost u prdele, viem si totiz spravit vlastne 😀 A k tomu vediem aj svoje deti.

vevesh
12. máj 2017

@esther03 vidno, ze si nalezitu alebo obdobnu situaciu nezazila a ani to neprajem nikomu- ale cele to nie je o psychickej pohode deti a ich obrany schopnosti (ktora sa neda porovnat s dospelou osobou), pretoze keby to iba tak jednoducho "fungovalo", ze niekoho posles do dalekych krajin a zijes si v pohodicke dalej, tak by sikana na skolach nebola celospolocensky problem v zapadnych krajinach - problem je niekde inde, a to u deti, ktore to natocili, ktore to zdielaju a ktore sa na tom hufne zabavaju - na tom, ze silnejsi slabsiemu nazivo "dobre" ublizil za preliatia krvi......a tato mladez je nasa buducnost ?!?!?!

esther03
12. máj 2017

@vevesh este raz, a pomaly, ja nikde nehovorim, ze, ze dospely je to iste ako dieta a ver, ze ja to viem velmi dobre nakolko mam vystudovanu psychologiu. To co hovorim je, ze treba pracovat s dietatom na zvladani takychto situacii lebo ich zazije v zivote este neurekom. Tak isto hovorim, ze treba oslovit riaditelku or rodicov na stiahnutie videa, to vsak neznamena, ze sa nebude sirit dalej (cez ine deti, ktore si to stiahli). Osobne si myslim, ze ich to bude bavit chvilu. Co sa tyka sikany- najviac ohrozene su prave deti, ktore su ine (tu naozaj staci akakolvek inakost, aj dobre znamky) alebo slabsie alebo take co sa nevedia branit (nemyslim fyzicky, ale skor psychicky) atd. Takze este raz opakujem s detmi treba pracovat, aby boli schopne zvladnut aj drobne neuspechy nie ich extremne ochranovat. To je skor na skodu ako uzitok.

stella333
13. máj 2017

@vevesh Ono by stacilo s mladezou pracovat, aby si uvedomili, ze zajtra sa to moze stat im, ze ich niekto pri niecom natoci a bude sa na tom zabavat. Toto si myslim, ze je len jedna bitka a nic zaujimave, co by mal niekto riesit este v dospelosti. Inak tiez si myslim, ze treba dieta naucit zvladat taketo situacie, v zivote sa im nevyhne, naucit prijat porazku a ked je to niekomu smiesne, nech sa zasmeje, nabuduce sa mozno bude niekto smiat na nom. Vysvetlit, ze ked sa mu nieco nepodarilo, nevyslo, ze to je normalne a stava sa kazdemu. Mozno sa nehrat pred detmi, ze sme dokonali a ukazat mu, ze aj na nas sa niekto kedysi "smial".

maslenka47
13. máj 2017

@erika2x zistit, kto video nahral a kto ho siri. Oznamit na policii a ziadat napravu. Najst video na prislusnej socialnej sieti (FB, Youtube, ..) a nahlasit ho ako obsah, ktory porusuje tvoje prava. Neslubovat si od toho vela, pretoze aj ked sluzba nevhodny obsah zmaze, tak dotycny to moze o 5 minut nahrat zas...

A detom vela vysvetlovat a vysvetlovat a vysvetlovat. Je naivne ocakavat, ze deti budu ine ako dospeli. Si obcas pozri bulvar co sa sprostosti sa riesi tam. Zivot nie je fer ani nikdy fer nebude, akokolvek velmi by si chcela. Nad slabsim vzdy vyhra ten, kto sa neboji otvorit hubu - aj keby to, co hovoril 100x nebola pravda.

katarinamarkova
15. máj 2017

@erika2x ....,,a moja dcéra je na WC a odtial mi píše čo sa deje a plače že ako jej bratovi ubližujú.,,....
....,,Lenže môj syn koho sa to týka do tej školy už nechodí, len tie deti čo si s neho robia srandu. Tak neviem či to vôbec tam môžem riešiť.,,......

???

ok, chlapec už do školy nechodí, zato vaša dcéra píše vystresovaná uplakaná z WC-ka - toto snáď nie je dôvod postaviť sa a niečo robiť?

danielahamar
5. sep 2017

u nás nešlo o video ale fotky, deti to museli stiahnuť, dostali dvojky so správania, ale môj syn má strach z netu dodnes, je to cca 4 mesiace... a verte tomu, že tie deti, čo to dali na net sa nehanbia a nikto sa mu ani neospravedlnil, takže čo sa týka škôl -učitelov, riaditeľov, je mi z nich na grc /česť výnimkám/ a priznajme si, to čo sa deje u detí verzus počítače, nemá obdoby... mne bolo dnes povedané, že môj si zato môže sám, lebo je tak aktívny na hodinách, že druhé deti to nevedia zniesť a psych. šikana je na svete, tiež som rozmýšlala, že nejaký šport na obranu, ale u nás sa jedná o psych.šik.

martul
6. sep 2017

@danielahamar presne takto to bolo aj u nás, ziadna lutost ospravedlnenie, nič. Fagani po nas zazeraju este sa cítia ukrivdení, vraj zvelicujeme ved to su len deti...