V 2. ročníku na obchodnej som zistila, že by som chcela študovať odevný dizajn

lenkaa2003
7. dec 2020

Ahojte, potrebovala by som poradiť, som v 2. roč. na strednej Obchodnej akadémii, ale zistila som, že by som bola najradšej na Umeleckej odevný dizajn. Keď som si vyberala strednú, robila som si tiež príjmačky na umeleckej, kde ma aj zobrali🙂. Ale nakoniec ma od toho odhovorili, že v tom nebudem mať istotu atď, že z obchodnej budem mať zaručenú prácu...veď chápete... A kreslenie, tvorenie, atď bolo vždy moje a hlavne obliekankeee. Milujem to, ale nebola som si naozaj istá, či by som sa tým vedela uživiť... Myslím teda navrhovanie. Ale teraz keď už mám celkom lepší prehlad o predaji, o tom ako to funguje s peniazmi atď... Si začínam uvedomovať, že v dnešnej dobe sa všetko dá! Pretože máme sociálne siete, ktoré sú momentálne veľmi super reklamou atď... Mamina bola na odevnej, vie šiť...Ale ostala som celkom v... pretože neviem, čo teraz ďalej, keby sa mám teraz rozhodnúť na strednú, tak by som mala 100% jasno. Pred dvoma rokmi som mala riadnu pubertu a naozaj som to moc neriešila. 🥺 Vie mi niekto poradiť? Napadla ma varianta Vysoká odevný dizajn... či by to nebolo odveci, ale naopak by mi obchodná dala vedomosti o tom ako sa predať a tá vysoká by ma už len naviedla na môj konkrétny cieľ. Takže by som popri strednej sa snažila aj venovať dizajnu...Vopred ďakujem za odpoveď❤️

ivec16
7. dec 2020

uz by som skolu nemenila, umeniu, dizajnu sa mozes venovat aj popri obchodnej, ak vie tvoja mama sit mas navrh, moze ti poradit, mozes sa tomu venovat vo volnom case, ako samouk sa dokazes naucit vela, mozes navrhovat aj ked yo nemas vystudovane, mozes najst niekoho kto chodi na odevnu a vypytat od neho z akych knih sa ucia.., vsetko mas vo svojich rukach... ak ta to bavi... mozes potom pokracovat na vysokej. skole v umeleckom smere... chodila si na zus?

medeaa
7. dec 2020

@lenkaa2003 presne tak, v dnesnej dobe sa vsetko da, aj robit remeslo bez odbornej skoly, pretoze okrem dostupnych informacii a roznych portalov ako napr. Sashe (alebo zahranicne Etsy), su aj rozne kurzy a pod... Nemen teraz skolu, dostuduj Obchodnu, aj to sa ti zide. Popri tom sa venuj odevnenu dizajnu. Neviem, ci sa da neskor studovat aj externe, ale isto by som si to pozistovala. Zit na volnej nohe nie je prechadzka ruzovou dolinou, aj ked to ma aj svoje obrovske vyhody.

kubkovamama
7. dec 2020

@lenkaa2003 ahoj,ja mám podobný odbor,návrhárstvo a odevný dizajn+modelarstvo.Ak si šikovná,môžeš sa tomu venovať aj vo voľnom čase a treba si nájsť niekoho kto ťa bude viesť,doučovanie,súkromné hodiny.Ucia sa náročné veci, ktoré na 150% budeš potrebovať ak by si chcela ísť na VŠ umeleckého zamerania.No rátaj s tým,že toto je kvázi životný štýl a pohltí ti to kvantum času a kreslenia do noci.Po škole som sa výhradne venovala len tomuto,bohužiaľ prišlo obdobie keď ma to neuzivilo.Doplnila som si vzdelanie a pracujem v zdravotníctve,čo ma tiež veľmi baví a odevné veci robím popri tom.Plus kreslenie,technické veci a konštrukcie zo školy využijem aj u muža v stavebnej firme a máš aj základy grafiky,robíme logá.Podla mňa je to veľmi všestranne zameraná škola,naučíš sa parádne veci,len ich musíš vedieť aj využiť a neustále sa v tom pohybovať.Stale kresliť,stále vyrábať,z tohto pohľadu ja by som skôr volila prestup kým si len 2.rocnik.Este vzhľadom k tomu,že si ešte mladučká,je to finančne náročnejšia škola,treba sa určite dohodnúť s rodičmi.

miadi
7. dec 2020

Ostan na skole dokonci ju. Potom mozes skusit vs ale tam sa nedostanes. Na ten odbor beru 3 ludi rocne. Chodila som na umelecku skolu .. jeden spoluziak textilak šprt gay maniak do tvorby mal viac talentu ako baby v jeho odbore sa na VS dostal az na druhy pokus a to cely rok behal na “konzultacie.” ( zatial co spoluziacka s minimom talentu no zazobanym tatkom sa dostala hnet.) Potom si nasiel job vo francuzsku navrhuje latky pre dizajnerske znacky . Vacsina spoluziakov nakoniec. Robi nieco uplne mimo umenia lebo konkurencie je strasne vela a kym sa tym uziviš tak ., od mami sa nauc šit to je zlaklad prax. Kreslit mozes kazdy den aj cez vikendy a v lete. Hlavne figurativne musis ovladat perspektivu, dejiny umenia modu a jej štyl ..ked Ta tri bavi vobec to Nie je tazke. Ale na uspech potrebujes viac ako len socialne media.

0silvia0
7. dec 2020

@lenkaa2003 no presne pre toto som detom nekecala do vyberu sš. Tiez som chcela aby isla dcera na obchodnu, ale ked sa rozhodla pre umelecku, akceptovala som to.

gabesz1
7. dec 2020

Ahoj! Úplne súhlasím s ,, miadi". Má 100% pravdu ( no aj ostatní, ktorí ti napísali - vyjadrili svoj názor. Nemeň školu - ak si naozaj šikovná a skutočne ťa baví návrhárstvo, dizajn, tak to dokážeš dotiahnuť do úspešného konca. Veľa zdaru!

baska19
7. dec 2020

Skús si zistiť či odevná škola nemá pomaturitné štúdium? Treba aj to pozisťovať a po skončení Obchodnej by si mohla na dva roky aj odevnú doštudovať, ja mám Obchodnú a dorábala som si pomaturitne ešte Hotelovku-Cestovný ruch čiže mám sprievodcovstvo ale živí ma obchodná 🙂

sara07
7. dec 2020

rozhodne by som ostala na obchodnej
ked budeš vidiet kolko sa platí učtovníčke budeš rada že si vieš všetko sama urobiť
odevnemu dizajnu sa môžeš venovat kedykolvek, začiatky budu tažké s obchodnou si nájdeš prácu hned alebo sa zamestnat rozbehnut si odevnu firmu a ked ta to uživí venovat sa len tomu
máš hromadu knih atd na to aby si predávala a vymyšlala atd nepotrebuješ vysoku odevnu nerob si iluzie , talentu ta nik nenauči

anjelicek26
7. dec 2020

Pekne ostan na skole, kde si. Obchodna skola ti da velmi vela moznosti sa uplatnit v praxi, ci na plny, alebo neskor skrateny uvazok, praca s domu ako uctovnicka je lakava, ked neskor budes mat deti,viem, ze je to este daleko, ale treba mysliet popredu. Odevny design si sprav ako nadstavbu, ked budes mat toto v rukach. Momentalne sa "vzdelavaj" doma, kup si knihy, sleduj youtube videa, velmi vela sa naucis... moja dcera chce studovat graficky design, ale chodi na normalne gymnazium, cas ukaze, co bude jedneho dna. Nadherne kresli, chodi vecer na kurzy pre pokrocilych, venuje sa tomu.

evkamotka
7. dec 2020

Vsak chod potom na taku vysoku

alexk12
7. dec 2020

Mňa by zaujímal ten človek co ta od hovoril obchodná akadémia ti dá do života akurát veľké h... Pokiaľ nejdeš na vš ďalej s oa sa neuplatnís ani už ako admin sila žiaľ...

lenkaa2003
autor
7. dec 2020

@ivec16 Áno chodila som. 🙂 A mám o to naozaj záujem, takže mňa to aj vo voľnom čase fakt baví, nemusím sa nútiť do toho aby som pre to niečo spravila, naopak veľmi rada.

lenkaa2003
autor
7. dec 2020

@miadi Dobre ďakujem, no to by ma ešte zaujímalo, že, čo by som musela všetko dobehnúť aby som vôbec spravila talentovky 🥺

lenkaa2003
autor
7. dec 2020

@baska19 Dobre určite zistím😊

nistika
7. dec 2020

@lenkaa2003 to sa stava vela ludi si vyberie strednu skolu a nechcu to robit...priklad ja mam zdravotnu....ale stale mas moznost ist na hocijaku vysoku skolu, s tym ze dobehnes nieco k prijmackam....ale osobne poznam dve baby co chodili na strednu odevnu a nieje to ziadna vyhra....je to len stredna...uchytili sa v predajni odevov...skladaju tam veci a predavaju....tu vysku dnes potrebujes aj v tomto smere ak chces naozaj nieco navrhovat designovat....cize o nic si neprisla. kludne dokonci obchodnu a potom uvidis co a ako

vevapeto
7. dec 2020

@lenkaa2003 ahoj Lenka. Moja sestra vyštudovala ten odbor, ktorý máš na mysli ( v Trenčíne, končila v 2006). Ona pracuje v archeológii a nikto z jej triedy sa móde a návrhárstvu nevenuje, podľa mna je to veľmi ťažko sa uplatniteľný odbor, ak nemáš €€€, šťastie a taký talent na návrhy, ktoré tu ešte neboli. Ako píšu holky vyššie, dokonči OA, ta sa ti neskutočne v živote zíde ( potom mozes na VS ekonomickú, ktorá ta aj uživí). Módu a navrharstvo môžeš ako koníček. Ak si ozaj šikovná , uplatniš sa ( hlavne v zahraničí). Teraz je ťažká doba, vyberaj si štúdium, ktoré ťa hlavne uživí.

lenkaa2003
autor
7. dec 2020

@nistika Dobre ďakujem, celkom ma dokopalo k tej móde aj to, že mamina počas korony veľa šila, vrátila sa k tomu a to najskôr cez rúška a neskôr začala šiť aj v jednej firme, kde sa robí s oblečením a aj tam rúška, plus nejaké oblečenie... Brigádovala som tam, takže cca som si skúsila aké to je s tým tovarom, balenie expédovanie atď... Ale to už je mimo veci... Teraz popri škole som sa napríklad dostala aj ja počas korony zas k maľovaniu a maľujem na rifľové bundy cez instagram... Ale veľmi rada by som niekedy mala vlastnú značku.

miadi
7. dec 2020

@lenkaa2003 talentovky na strednu nie su tazke. Staci vediet malovat a kreslit. Tazke je dostat sa na vsvu .. tam beru 3-4 ludi zo sto. 1 mà mega talent druhy mà otca herca umelca treti mà otca podnikatela. I

akvi
7. dec 2020

@lenkaa2003 no ak ta OA nebavi, tak ja by som sa veru nesilila a sla na tu odevnu. Alebo aby si nezahodila zbytocne tie 2 roky studia OA, tak by som si ju dokoncila dialkovo. Musela by si zamakat, ale ak ti to za to stoji, tak by som to skusila. Poznam uz dost studentov, ktori studuju dve stredne skoly, jednu dialkovo. OA mavaju ponuku dialkoveho studia. Resp. ja napr. poznam studenta, co studoval gympel, plus pobocku zahranicnej skoly - tam chodil ako denny, na gympli mal IVP a robil komisionalky. Odevna sa asi dialkovo nebude dat koli tomu, ze su tam tvorive predmety a dielne. Preto by som to spravila tak,ze odevna denne, OA dialkovo.

evabb35
7. dec 2020

@lenkaa2003 zase na OA získaš vedomosti, aj také praktické zručnosti ktoré sa Ti pri podnikaní aj v umení či móde ešte zídu, Ale neviem či sa pri OA vôbec dá časovo stíhať ešte študovať nejaký umelecký študijný smer, lebo aj tie umelecké práce vyžadujú strašne veľa času a hlavne energie. Neviem si to vôbec predstaviť študovať naraz dve stredné odborné školy. Ani po skončení OA popri práci si to neviem predstaviť. Jasné, že veľa pracujúcich žien doma šije, ale to po nociach a to nerobia nejaké umelecké štúdie. Nad umeleckou prácou treba veľa rozmýšľať a aj pri ekonomickej práci treba dosť rozmýšľať.Ale je to asi aj dosť individuálne. Veľa podnikateliek z umeleckej brandže funguje len s podporou rodiny.

baska19
8. dec 2020

@alexk12 podľa toho ako veľmi ťa baví účtovníctvo na OA , mňa to bavilo už na škole potom som robila vyše 10 rokov na živnosť popri materskej najlepšie čo som mohla mať, A nie nemám výšku lebo na účtovanie ti výšku netreba iba ak chceš byť nejaký manažér tam už potrebuješ ekonomický smer ale za ten čas zabudneš aj účtovať potom ti je obchodná dobrá akurát tak na spravenie prijímačiek na VŠ. 😉

lenkaa2003
autor
8. dec 2020

Práveže ja mám aj obchodnú rada, ale bojím sa, že sa už potom pôjde ťažšie po skončení ešte tým smerom ktorým chcem 😕

alexk12
11. dec 2020

@baska19 ja viem sama mam oa ale keďže nemá prax nikde do firmy ma nechceli zobrať dnes berú už vysokoškolácky na "obyc," faktúrantku. A na živnosť to robiť nemôžem nemám kiientelu

gabika0825
20. dec 2020

@lenkaa2003 to kto ti povedal že obchodná znamená zaručenú prácu? To je čo za kravinu? Na OA chodila väčšina ludí pokial si pametám za mojich čias a keď sme ju aj ukončili úspešne nikto sa nezamestnal v odbore ktorý skončil 😄 prvá práca po škole vždy bude trošku iná ako si si predstavovala a tá škola ti nedá úplné vedomosti o tom ako predáš. Ale záleží aj od odboru ktorý tam študuješ. Alebo či tak všeobecne? Ale ak ti rodičia vedia zaistiť dobrú prácu v tom odbore rovno po ukončení štúdia tak je to iné. Ak ťa baví odevný prešla by som z OA na tú umeleckú. Pojdeš od začiatku ale myslim si že to nie je stratené keďže si len druháčka