Výber strednej školy

ivivaiveta
19. dec 2014

Caute baby, blizi sa termin podania prihlasok na stredne skoly, tyka sa to aj môjho syna..rozhodujeme sa medzi ucilistom alebo strednou s maturitou..kedze on tomu uceniu moc neda, bojim sa, ze pride na strednu s maturitou a nebude to zvladat...ale zas vcera mi jedna pani hovorila, ze jej syn ma tazsiu ucnovku a viac ucenia, ako synovec studijny odbor, cize maturitny...ja neviem, co mam robit, bojim sa, ze ked ho dam na maturitny, nebude stihat ucivo, ale zas ma bude skriet, ze nema maturitu...viete mi niekto poradit, ci fakt z 90ˇ% ucnovky maju lahsie ucivo ako stredne s maturitou, alebo to vôbec nie je pravidlo..som z toho jelen...ma tu niekto skusenosti?..diky

janinah
19. dec 2014

@womankc súhlas.....dobrá psychologička vás usmerní,moja dcéra prešla tými testami a dozvedela sa veci /aj ja/ ,ktoré jej pomohli v rozhodovaní o škole.....je spokojná so školou teraz....a ešte poznámka-nedaj pred ním najavo,že sa bojíš,že školu nebude zvládať,nepátraj kde je koľko fyziky,musíš mu veriť a on to musí cítiť,že mu veríš....

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@janinah lenze ja mam pocit, ze on nevie, co chce, ucnovku si vybera, lebo ze tam menej ucenia a este taktyto odbor...ja netusim, co s nim chce robit, kde sa zamestna....a ze si on maturitu potom dorobi?.to mu neverim vôbec..mna proste trapi, ze ok, ked uz ucnovka, tak aspon nejake remeslo dobre, ale to on nechce ani pocut..

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@radlinka ja mam pocit, ze on sam nevie...ale povedz mi, co bude robit s vyucnym agromechanika?

radlinka
19. dec 2014

@ivivaiveta no v tom neporadim ale poznam aj kvalifikovanych agromechanikov, ktory maju vlastne firmy. Mozno ho bavi aj nieco ine...musis sama najlepsie vediet k comu inklinuje a co by chcel v buducnosti robit. 🙂

ribera
19. dec 2014

Na vela ucnovkach sa da spravit matura (ked na to chlapec ma, tak si ju spravi). Ale hlavne nech si vyberie skolu, ktora by ho viac bavila. Matura sa precenuje. Ja mam doktorat a nezarabam ani polovicu toho, co moj muz bez matury.

mima4
19. dec 2014

@ivivaiveta
moj nazor: v sucasnosti ucnovky su skor "pomocne skoly", ziadnych sikovnych remeselnikov nevypluvaju, ich absolventi koncia s absolventmi socialnej prace a podobnych odborov akurat vo vyrobe za pasom....
Takze radsej normalnu strednu s maturitou. Bohuzial, uroven skol isla velmi dole, o remesle nemoze byt ani rec... mozno 1 zo 100 ucnovkarov sa presadi, aj to odide do zahranicia a nauci sa tam remesla - napr. fakt ho to varenie bavi....

tykat
19. dec 2014

snazila by som sa aby isiel na maturitný odbor, ak nebude stíhať na prestúpi na učňovku...je to reálnejšie ako dorábať si maturitu...plus nechcem nejako sortovat alebo podceňovať deti na učňovke ale na učňovke je väčšia šanca na "vydarenú" partiu, kde nie je učenie - tam je nuda a kde je nuda - tam je priestor na somariny...otec je kde? ten by mal tiež synovi dohovoriť, že život nie je o tom ako sa vyhnúť zodpovednosti a povinnostiam...akože vybrať si moje dieťa školu "lebo je tam málo učenia" tak by bolo doma tóčo... 😠

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@tykat ved aj ja som uz na to "toco" nabrusena..pocuvam tu nezmyselne hlasky, az mi rozum stoji...tie decka fakt niekedy tvrdohlavo melu svoje a nedomyslia následky svojich rozhodnuti, takze pritvrdim 🙄 ..pan sploditel, ze jemu je to jedno, co si vyberie 😠

jana_eyre
19. dec 2014

@ivivaiveta ja mam ucnovku za sebou a ucivo tam je zrejme naozaj lahsie, hoci mali sme ho dost - predpokladam ale ze menej ako ludia na inych skolach.. ale kedze som nikdy nebola dobry ziak a skolu som skoncila s velmi dobrymi vysledkami, mozem povedat, ze sa zvladnut urcite da.. je to uz sice pomaly 11 rokov dozadu, co som maturovala, ale pochybujem, ze sa nieco zmenilo..

ja som tam isla preto, lebo som na zakladnej mala same 4rky, ucenie mi neslo.. ucebny odbor mam aranzerstvo, pretoze rada kreslim.. ked som ziskala vyucny list, pokracovala som na maturitny odbor - obchodna prevadzka.. tie dva roky boli tazsie ako prve tri, ale ani raz som neprepadla a maturitu som dala skoro na same jednotky 🙂

v ucilisti vidim velku vyhodu v tom, ze ak sa cloveku nepodari dosiahnut maturitu, ma v rukach aspon vyucny list.. ak sa mu nepodari urobit priemyslovku, bude mat vlastne ukoncenu len zakladnu..

mimochodom, na ucnovke boli moji spoluziaci uplne normalni, vacsina z nas je uspesna v praci, hoci iba kuchari a cukrari ostali pri svojich odboroch.. mam par byvalich spoluziakov, ktori su sefkuchari..
urcite nie su ucnovky pomocne skoly...

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@jana_eyre Jani, ja ucnovky nepodcenujem, ani neberiem ako nejake pomocne skoly...mne iba stve, ze nevie, co chce, hlada cestu mensieho zla, lebo sa mu ucit nechce a vybral si odbor, z ktorého som zhrozena, ze co potom s nim bude robit

izabelkas
19. dec 2014

@ivivaiveta Zivot je kratky, treba robit to co nas bavi. Je uplne jedno co to je. Ak to bude robit s vasnou, laskou, nadsenim, tak sa uzivi aj samo ako zivnostnik bez maturity. Skus sa s nim porozpravat co ho bavi, alebo vsak uz snad aj vies o nom nieco. Hoci vyberat strednu je tazke, takmer nikto v tom veku nevie co by chcel robit a spoznavanie sa - to trva cely zivot, pretoze sa aj menime, co ma bavi dnes, nemusi zajtra.

jana_eyre
19. dec 2014

@ivivaiveta ja som si odbor tiez vybrala iba podla toho, ze sa tam kresli.. nic viac som o aranzerstve nevedela (btw. nie je to aranzovanie kvetov) a nakoniec som uctovnicka.. (najprv som pracovala ako predavacka, potom v logistike, potom pohladavky a nakoniec uctovnictvo)

tym chcem povedat, ze je vlastne jedno aku skolu si vyberie, az ked bude dospely bude svoj zivot nejako smerovat a spracovavat.. je velmi malo deti, ktore v podobnom veku vedia co by chceli v buducnosti robit.. vacsinou im skolu vyberu rodicia, alebo si vyberu skolu podla jedneho predmetu, o ktorom si myslia, ze ich bude bavit..

izabelkas
19. dec 2014

@ivivaiveta Ucit sa mu nechce... Vysvetli mu, ze ani Tebe sa chodit do prace nechce... (teda ak je to pravda 😀) Ale tak co, nikomu sa nechce... proste mame nejake povinnosti na svete, zodpovednost... Podla mna to vidim na citlivy rozhovor az do duse, chce to zamyslenie. Spytaj sa ho preco si tu skolu vybral a co si mysli ze sa tam robi.

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@radlinka vlastne firmy?povies mi o tom prosim viac, lebo ja netusim, co tam robia...to maju svoj akoby servis, kde opravuju polnohospodarske stroje, ci?a kto im ich dava opravovat, ked kazde druzstvo, ak aj nejake ostalo ma svoje dielne predpokladam..lebo je uz som ho videla len na druzstve,ako opravuje kombajn 😎

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@izabelkas on nevie, co chce..vôbec nie je ustaleny...podla mna toto bol len vyber z moznosti, ake u nas v meste mame, toto sa mu zdalo akoze najlepsieucit sa mi nechce, tak rychlo len tri roky bars co, ved aj tak nikto nerobi vo svojom obore,tak podme do toho..a uz som pisala, na pc hra len hry, kde moze zariadovat domy nabytkom a na dizajn, na maturitny nechce, lebo ze on nebude chodit do skoly na to, co on uz vie..by ta piclo z neho...

izabelkas
19. dec 2014

Tiez si myslim, ze to viac menej jedno co si vyberie, v zivote aj tak zalezi na inom. Cesty zivota sú take klukate, vacsinu ludi aj tak zaveje inam ako tam co vystuduju. Dnes uz aj tie vysoke skoly nemaju uroven vacsina, dnes ma kazdy titul a Tvoj syn by nemal ani maturitu? So stvorkami podla mna nejako prelezie uz ked tomu uceniu vela neda... Tak sem tam sa pouci a vacsinou ak nie, tak 4-ku mu snad daju. Dala by som ho na ten dizajn jednoznacne. Vies cim mozes oferovat? Ze ked uz vsetko vie, tak vlastne aj to ma skolu bez ucenia. 😀

izabelkas
19. dec 2014

@ivivaiveta Este mu mozes dohovorit ako ho ludia budu vnimat. Ako lajdaka alebo ako menej inteligentneho ak pojde na ucnovku. Povaha je aka? V kolektive nemava problem? Lebo na takych skolach je dost vykvetu...

jana_eyre
19. dec 2014

@izabelkas nikdy v zivote som nemala dojem, ze by ma niekto bral ako lajdaka a menej inteligentneho kvoli tomu, ze mam ucnovku.. ale prave pre taketo predsudky som sa zo zaciatku hanbila niekomu hovorit na aku skolu chodim.. neskor, som sa hanbit prestala - pretoze som si uvedomila, ze ludia maju predsudky vzdy voci comukolvek co nepoznaju..

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@izabelkas tak to si dala dobru poznamku, lebo on je tazky introvert, uz minuly rok sme bojovali so sikanou v triede a vztahy nadvazuje velmi tazko..a ma taky divny pristup, ked mu vysvetlujem veci okolo toho, tak mi povie, ze to mu hovorim len preto, aby som ho znechutila.. 😠

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@izabelkas presne to som mu povedal, reku co si sisi, ved ked to podla teba vies, tak to bude pre teba lavou zadnou..on ni, on si furt svoje melie...

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@jana_eyre ved nebolo povedane, ze kazdy, kto chodil na ucnovku, je grázel...ibaze je tam dost vykvetu, to pocuvam aj ja, tak to neber osobne..ja poznam aj vela ucnovkarov, co dnes podnikaju a maju sa lepsie ako vysokoskolaci....a vzhladom na jeho povahu, este aj po papuli sa mu ujde, mam obavu..

jana_eyre
19. dec 2014

@ivivaiveta ano, to som pocuvala aj ja, ked som si vybrala ucnovku.. ale ked som uz na ucnovku chodila, vykvetu som moc nevidela.. ako vravim - su to predsudky, najma ludi, ktori ucnovku nenavstevovali..

inak introvert som aj ja.. nemala som problem s nikym za celych 5 rokov co som ucnovku navstevovala..

ivivaiveta
autor
19. dec 2014

@jana_eyre a nie je ucnovka ako ucnovka..dievcenske kolektivy su predsa len kludnejsie, ako tie chlapcenske..vsade...

jana_eyre
19. dec 2014

@ivivaiveta inak ja to nejako osobne neberiem, len mi lezie na nervy, ked vzdy vsade pocuvam ako je na ucnovkach zle, aki divni ludia tam chodia a je tam kopa grazlov.. taki sa najdu na akejkolvek skole.. aj preto, lebo deti na konci zakladnej su uplne ine, ako napr. decka v 3tom rocniku na strednej..

jana_eyre
19. dec 2014

@ivivaiveta nemala som dievcensky kolektiv.. nasa trieda bola spojena - aranzer, cukrar.. na nadstavbe sme boli potom s kucharmi a casnikmi, takze spoluziakov som mala viac ako spoluziaciek..

izabelkas
19. dec 2014

@jana_eyre
@ivivaiveta
Introvert som aj ja a mozem povedat nie teraz, ze by na ucnovkach boli grazli vyslovene, ale proste take zivsie deti. A to mne nevyhovovalo. Uz na zakladnej som sa citila zle kvoli mojej introvertnej povahe. Preto mi vyhovovala stredna viac kde isli take deti co sa viac venovali knizkam ako hlupostiam. Na zakladnej mi vadili taki co nakoniec isli na tie ucnovky... Hoci vynimky sa najdu vsade. Mali sme tam aj velmi mile deti, dobre, co nikomu nerobili zle, len sa zle ucili. Tak kazdy nie je na ucenie, ale tak mozu byt dobri v niecom inom. Nic nie je len cierne, len biele... Kazdy z nas ma slabe a silne stranky.

radlinka
19. dec 2014

@ivivaiveta pozri ja na SK nezijem, takze viem len z vlastneho uhla pohladu, v ktorej krajine sa uplatnia ludia s podobnym zameranim ako si vybral tvoj syn. Vies co...tlac ho do jazykov, nech sa drvi anglinu a nemcinu, na ostatne moze kaslat. A ked bude aj agro-mechanik dobry, moze ist napr, do Skandinavie, kde sa farmy stale rozrastaju a dobre agronomicke / agromechanicke firmy maju zelenu Moze si zalozit firmu, opravovat, prenajimat, predavat, prezentovat sa, inovovat. Ak sa ti nepaci, tak mu vyber podla seba, aj tak ho buducnost donuti zorientovat sa svojim smerom. Ja som si podala na medinu a teraz po rokoch rozmyslam, ze sa nato opat dam... zacalo ma to este viac bavit, ked vidim kolko tupcov lieci v zahranici...pardon nedalo mi 🙂 Prosim ta a uz to neries...porozpravajte sa da dohodnite na niecom co vam obom bude vyhovovat. 🙂

mpg
20. dec 2014

@ivivaiveta Ešte ma napadlo či by nebol lepší odbor automechanik - oprava automobilov - je to podobné a asi by mal skôr prácu.

17alexis
20. dec 2014

@ivivaiveta Možno si vyberá školu len preto, aby nejakú mal. Ja som tiež šla na strednú, ktorá ma síce neskutočne bavila, no od začiatku som vedela, že NIKDY vyštudovaný odbor nebudem robiť a už som väčšinu naučeného aj zabudla.