Výchovy na základnej škole

18. sep 2023

Aký by ste k tomu mali postoj? Syn je výborný žiak, teraz 8 mak. Nebaví ho však výtvarná a hudobna. Na konci 7 ročníka mal 2 dvojky - jednu z výtvarnej. Teraz to má strašne nešťastne nastavené, výtvarnú majú v rozvrhu 6 tu hodinu v piatok, po dosť náročných hodinach. Píšu tam kopu poznámok, povedal mi, že to proste už fyzicky nedáva. Z hudobnej ich učiteľka núti nahlas solo spievať pred celou triedou. To odmietol, už doniesol 5. Nepáči sa mi tento systém, ešte som sa nerozhodla ako a či vôbec to idem riešiť. Berú sa na strednú školu do priemeru aj tieto známky? Pravdepodobne pôjde na gymnázium. Učí ho to tá istá učiteľka a by som povedala, že je nanho zaťažená

deti95060810
18. sep 2023

neberú sa do priemeru...

uhnakova
18. sep 2023

aj u nas celé zle, namiesto oddychovej hodiny, ako keby mali ist rovno na všmu. Pravdupovediac z detstva si pamatam, že každá jedna učiteľka na telesnú/výtvarnú/hudobnú plus pestovatelske prace bola šibnutá a trpela dákym komplexom. Mne vždy rodičia povedali, že je to jedno, že to mám len nejako vydržať a teraz to hovorím ja mojim deťom.

autor
18. sep 2023

@deti95060810 no tak to si ma potešila. Nechám to teda tak

deti95060810
18. sep 2023

tak mne to vadilo, lebo z hudobnej a telesnej som mala aspoň 1...🙂

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
palicka
18. sep 2023

Preco sa ako rodicia nespojite a cez Radu akoly netlacite, aby vychovy neboli klasifikovane? Je to prezitok. Niektori ucitelia si potrebuju poriadok udrziavat znamkami..

zuzanockamt
18. sep 2023

@palicka O klasifikácii rozhoduje pedagogická rada a nie rodičia.

autor
18. sep 2023

@zuzanockamt to.by mohli byť na niektorej škole výchovy neznamkovane?Myslela.som, že to je jednotné nejakým zákonom. Škoda, že nie sú na báze dobrovoľnosti

zuzanockamt
18. sep 2023

Autorka
Áno, sú školy, kde sa neznámkujú. Podľa toho, ako je to odsúhlasené na pg.rade.

terry2003
18. sep 2023

Áno, naozaj sa na niektorých školách výchovy neznámkuju. Napríklad na mojej základnej škole sa neznánkovala výtvarná výchova.

evkamotka
18. sep 2023

Vsak si otvor stranku gymnázia, na ktore pojde a je tam presne vypisane, co sa berie do uvahy. Z roka na rok hudobnu nezaradia do kriterii, ak tam tento tok nie su

terry2003
18. sep 2023

*neznámkovala

palicka
18. sep 2023

@zuzanockamt pedagogicka rada az po prerokovani v Rade skoly. Nepisala som, ze rodicia. Pred prvou pedagogickou radou zasada Rada skoly, ktora sa vyjadruje k organizacnemu poriadku....samotnu klasifikaciu by mala mat skola v skolksom vzdelavacom a ten dokonca Rada skoly schvaluje. Takze ano, 4pdicia sa k danej problematike cez svojich zastupcov, mozu a mali by vyjadrit

kaktusik007
18. sep 2023

tak podla mna dostal patorku spravne, osmak si nema co povedat ze nejde odpovedat - co spev na hudobnej vlastne je.

na tychto hodinach ucitelky vacsinou hodnotia snahu, nie umelecke vykony ---- cize ak mas drzeho syna ktory to robit nebude, lebo mu je to trapne ci neviemake, nediv sa zlym znamkam

janulik2008
18. sep 2023

@kaktusik007 vieš čo ja aj chlapca chápem, pamätám si doteraz ako sme sa spolužiačke smiali keď sme na hudobnej akože mali "superstar" ... ona spievala a my sme sa rehotali ...

prasiatko30
18. sep 2023

@kaktusik007 davat spievat chalana, ktory mutuje a vie, ze nevie spievat je skoradost ucitelky

tosomja
18. sep 2023

Ako keby každý vedel spievať a kresliť.
Ja som neznášala telesnú na základnej, samé šplhanie na tyči, na špagáte, preskakovanie cez kozu, debničky, brušáky, beh, skok do diaľky, všetko na čas a na známky. Doteraz neznášam tento druh "zábavy a cvičenia"
Najlepšia moja známka bola 3.
Nech sa zameriava na to, čo mu ide. Maliar ani operný spevák byť nemusí 🙂

tosomja
18. sep 2023

@kaktusik007 pre mňa je to trápenie žiaka a radšej dám spievať troch spolu ako sólo.

luccija
18. sep 2023

@tosomja neznášala som všetky výchovy.A úplne najviac spievať pred triedou.Na telocviku preskok cez kozu a 15 min v najväčšom teple normálne si pamätám to vyschnute boľavé hrdlo.
Podľa mňa by výchovy nemali byť znamkovane

uhnakova
18. sep 2023

@luccija my sme behavali 12 minutovku raz rocne. Cely rok sa behalo na telesnej jedno az dve kolieska po skolskom dvore a vtom bach 12 minutovka. To bolo asi na to dobre, aby aj ten maly zvysok dievcat, co este cvicili, telesnu znenavidel.

kacena4
18. sep 2023

vychovy nemusia byt hodnotene, avsak skola sa casto prikloni ku klasifikacii z dovodu lepsieho priemeru znamok ked pôjde na strednu. to ze tvoje dieta nechce spievať a je unaveny nie je dovod na nehodnotenie. ked bude na strednej budu mat na neho vyssie naroky ako len 6 hod. hudobna. len to nechaj tak a neofukuj ho. v zivote bude 8hod pracovat a potom cestovat z prace a do prace a potom este riesit rodiny.
drzim palceky nech to zvladne tento sk. rok

kaktusik007
18. sep 2023

@prasiatko30
@janulik2008 ano, beriem. A suhlasim. ale ked uz k tomu doslo ----proste ona nemohla mu tu patorku nedat - ked bol drzejsi.
@tosomja toto je dobre riesenie ;)

annm81
18. sep 2023

Hodnotenia týchto predmetov sa berú tradične nie príliš vážne. Podľa mňa to je chyba. Máme dieťa talentované na matiku, ale nemožné v telesnej výchove a potom druhé dieťa, čo to má naopak. To prvé často dostane úľavy, lebo veď on nemá bunky na telesnú a nebudú mu kaziť vysvedčenie. To druhé žiadne úľavy nedostane, hoci tiež nemôže za to, že sa narodilo fyzicky zdatné a nemá bunky na matiku. Základná škola by mala rozvíjať dieťa po každej stránke a férovo hodnotiť každý aspekt ľudských schopnosti.

zuzanockamt
18. sep 2023

@palicka Asi toľko k tomu
V súlade s uvedeným ustanovením riaditeľ školy predkladá rade školy na vyjadrenie nasledovné materiály:

návrhy na počty prijímaných žiakov a návrhy na počty tried,
návrh na zavedenie študijných alebo učebných odborov a ich zameranie,
návrh školského vzdelávacieho programu a výchovného programu,
návrh rozpočtu,
návrh na vykonávanie podnikateľskej činnosti školy alebo školského zariadenia,
správu o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach podľa § 14 ods. 5 písm. d) uvedeného zákona,
správu o výsledkoch hospodárenia školy alebo školského zariadenia,
koncepčný zámer rozvoja školy alebo školského zariadenia rozpracovaný najmenej na dva roky a každoročne jeho vyhodnotenie,
informáciu o pedagogicko-organizačnom a materiálno-technickom zabezpečení výchovno-vzdelávacieho procesu.

Rada školy určite neschvaľuje klasifikáciu.

tosomja
18. sep 2023

@annm81 presne tak. Súhlasím. Raz to možno tak bude.

marianarem
18. sep 2023

@tosomja Suhlasim, v tomto veku chalani mutuju a spievanie je trapenie. Nasa ucitelke hudobnej ich tiez vyvolavala po jednom a vsetci chudaci schytavali 4ky a 5ky, hoci aj neodmietli a zaspievali. Bol medzi nimi aj chalan, ktory je dnes profesionalny hudobnik a zivi sa hranim aj spevom. A ani on nedopadol vtedy lepsie. Bolo mi ich fakt luto.

prasiatko30
18. sep 2023

@annm81 hej ale ak tvoje dieta ma bunky na hudobnu vychovu napr, tak ho mozes dat na zus a ak je fakt dobry tak moze studovat na konzerve - a ti ludia co maju bunky na vychovy maju moznosti excelovat v tom v com ich bavi 😅

annm81
18. sep 2023

@prasiatko30 Ale tu je predsa téma o základnej škole. Už z názvu vyplýva, že má učiť základy. ZŠ je povinná a pre toho, kto má talent na hudobnú,.neexistuje škola, kde by mohol v podstate ignorovať prirodné vedy alebo jazyky, je teda spravodlivé dávať iným deťom možnosť ignorovať hudobnú, telesnú či výtvarnú výchovu? Ja si najmä myslím, že je dôležité vychovávať deti tak, aby mali základné znalosti a schopnosti vo všetkých smeroch. (Mimochodom, kvalitná výuka hudby má vplyv na matematické schopnosti)

autor
19. sep 2023

@kaktusik007 podľa teba je dieťa drzé, keď povie, že spievať nevie a odmietne? Povedal jej, že je tu pieseň môže odrecitovat lebo naspamäť ju vedel. Osobne si myslím, že to drzé správanie nie je.
@kacena4 určite ho neofukujem. Ale tiez ho učím odmietnuť veci, ktoré sú mu nepríjemné - a samozrejme zasat potom dôsledky. Toto je mi ale úplne proti srsti. Táto učiteľka je riadny exog. Je na ňu viacej sťažnosti. Napríklad počas covidu sa mali natáčať na video ako cvičia. To zvlášť dievčatá mali s tým problém

lujza123
19. sep 2023

@annm81 moja reč. Známkovane výchovy dajú vyniknúť deťom ktorým napríklad učenie moc nejde, no sú fyzicky zdatne alebo umelecky nadané. Naopak samým jednotkárom (alebo skôr ich rodičom) tiež musí dôjsť že sa niekedy nedá byt vo všetkom vždy najlepší a že to je tak isto v poriadku.
Kamoska je Ucitelka, učí vychovy a známkuje. 1 ký dáva tým ktorý sa snažia a tiež už dala aj 5.
Cez covid mali pár krát online vyučovanie z telesnej , pár jednoduchých cvikov, referát robili mali si vybrať nejaký šport a písať o ňom. Niekory rodičia z toho robili doslova tragédiu že čo si to dovoľuje online telesna