Žiak po škole

martato
14. feb 2023

Rodičia taká otázka, či ste sa s tým stretli a ako ste reagovali. Môj syn je poctivý žiak, na hodinách až moc disciplinovaný,nevyrušuje..ale nájdu sa vždy spolužiaci,ktorí nonstop vyrušujú. Učiteľ povedal,že budú po škole,pretože už sa za posledné hodiny nazbieralo viac ako 40min. Učiteľka si to za každú hodinu odrátala. Ja som učiteľke povedala ,že s tým nesúhlasím. Prečo tí poctiví majú furt ísť smerom kolektívnej viny. Strašne mu to uberá na sebadôvere, hnevá sa aj na spolužiakov ..a druhá stránka vecí. Keďže chodíme z práce po 16h s manželom a máme aj mladšie deti,on ako najstarší má aj iné "povinností, úlohy". Povedala som učiteľke, že už pominuli tie časy,keď toto bolo v móde. Nikde v zákone nie je, aby si toto mohol učiteľ uplatniť. Nech si to vyrieši s vyrušujúcimi a myslím,že keď ich je v triede 18 žiakov,dá sa to ustriehnuť, alebo riešiť to iným spôsobom.
Druhá pani učiteľka to vyriešila tak,že synovi odpustila písanie písomky,keďže na každú hodinu je ukážkovo pripravený.. myslím,že toto je lepší postoj ..

anjelicek26
14. feb 2023

Nie, nie je to lepsi postoj... ked je trieda potrestana kompletne, nie je dovod robit tvojmu dietatu "extra maminka ide za ucitelkou"... robis mu medvediu sluzbu... oni su kolektiv, tym, ze ho budes vyclenovat mu vies spravit riadne problemy... mamickin synacik, ucitelkin milacik, nieco extra - dobre sa uci, ma vynimky...toto je ako predloha na podte ma vyclenovat a silny mobbing...

Samozrejme mas pravdu, ale (!) jedna hodina navyse syna nezabije jednorazovo... ked s dynamikou triedy nesuhlasis, stale mas moznost dat syna na lepsiu skolu, kde svojou ucenlivostou zapadne viacej. Ale taketo on moze - on nemusi - skutocne v kolektive nesmies robit...

dennissa16
14. feb 2023

@martato neviem ako je to bežné v iných školách, ale u nás dá učiteľka max poznámku celej triede (čiže aj tým, ktorí napr nevyrusovali) za vyrusovanie.
Ale nejaké po skole sa nikdy nekoná. A určite by som nesúhlasila ani ja.
Dieťa nevie ovplyvniť správanie svojho spolužiakov

rychenza
14. feb 2023

@martato My sme protestovali sami žiaci na ZŠ, učiteľka to uznala a neskôr vyberala tých, ktorí vyrušovali, ostali po škole. Kolektívnu vinu neuznávam.

skolara
14. feb 2023

Len si chránite svoje detičky, aby ich hodina po škole nezabila náhodou. Deti sú iné v škole a iné doma. A mimochodom Ferko je v škole žiak Fero a áno aj Ferkove správanie musí byt v škole ine, ako doma mame za sukňou.

kittykat22
14. feb 2023

Riesila som to iste. Ucitelka postupovala rovnako ako ty a isla som za nou a potom aj za riaditelkou. Moje dieta nebude po skole, pretoze niektore deti sa nevedia vpratat do koze. Problem je v rodine, pretoze rodicia (u nas su to 2 single matky) si nevedia dat dohromady deti. Chalani drzi, arogantni, ukazuju v 3r poza chrbat fakaca. No tak to zabudni, ze moje dieta bude po skole pre tieto deti.
Po mojej staznosti ako ucitelke, tak riaditelke sa od toho upustilo. Sa zblaznili asi. A k odpovedi, ako je to spravne. Spravne? To ste asi padli na hlavu vazene. Nikde v zivote to tak nefunguje, ze sused, kolega spravi problem a vy za to platite. Uz by som vas chcela vidiet, podielat sa na doplacani vody, energie za susedov, v praci zrazky, pretoze kolegyna nedodala veci. Zasmejme sa.

eeffka
14. feb 2023

Neviem kolko ma rokov ale moja 10r by sa rovno ozvala. Kolektivne vina? Co sme v roku 5?

luccija
14. feb 2023

@kittykat22 súhlasím.Neuznavam kolektívnu vinu si to otocte, že pracujete v robote, aby ste všetko stihli a kolegyňa sa flaka a šéf povie, že všetci zostanete dlhšie.
Toto je presne štýl, že sa budú robiť ešte väčšie rozbroje v triede medzi deťmi.Ucitel čaká, že tí dobrí si to vyriešia s vyrusujucimi a tí sa "polepšia"
Absolútne nesuhlasim

simkima
14. feb 2023

ako raz na vystrahu ok, ale ak to ma byt opakovane, tak si myslim, ze to je demotivujuce pre tie deti, ktore sa pripravuju a na hodinach nevyrusuju. nevidim dovod, aby sa trestali vsetky deti bez rozdielu

loliki
14. feb 2023

@martato Určite takéto možnosti trestania zo zákona nemá. V podstate trestá samu seba. Syn - každý žiak má po vyučovaní opustiť areál školy. Ak sa mu tam niečo stane a nemal tam byť, kto bude zodpovedný?

luccija
14. feb 2023

@loliki nerozumiem...veď ma hodinu po škole, takže je zodpovedný učiteľ ako vzdy

mimkax
14. feb 2023

Nasho vcera nechala ucitelka po skole. Je piatak, nemal dopisanu domacu ulohu, suhlasim ze trest bol na mieste, no syn dochadza, my s muzom obaja v praci, autobus zmeskal a na dalsi cakal na zastavke 45 minut… stazovat som sa nestazovala, ale priznam sa, ze stotoznena s tym nie som. S trestom urcite ano, len nie s takouto formou. Mala ho tam uz nechat az kym mu nepojde dalsi spoj 🙂)

79viktoria79
14. feb 2023

@mimkax ono kazda ucitelka ma iny trest,mon je poctivec, ešte rano niekedy kontroluje, či niečo nezabudol,a raz sa mu stalo,ze zabudol d.u z matematiky,lebo ona im to dava niekedy aj na bezkriddy,a hned mu dala 5, tiez som sa nestazovala ,ale potom niektorý by kolko mali tych 5? nepoviem keby si ju zabudne 5x, ale prvý? a toto,ze ked dochadza a necha ho , čo mu autobus odbehne,by som sa ozvala urcite

whatever1
14. feb 2023

To ze po skole ostanu iba jednotlivci neznamena ze ti nepotrestani budu vycleneni z kolektivu. Je ine ak by v tomto konkretnom pripade udelila ucitelka vynimku iba jednemu dietatu lebo mama uradovala. A ine ak sa vdaka autorke budu trestat len jednotlivci a ti nevinni pojdu domov.

januska12323
14. feb 2023

Ako mu tá hodina po škole ublížila?

vevesh
14. feb 2023

No, u nas sa to dlho neriesilo, po skole sme viaceri nesuhlasili.....neuznavam kolektivnu vinu, viackrat by som nesuhlasila, ale jednorazovo nevidim problem. U nas to vyriesili tak, ze urobili jednorazovu vynimku pre danu triedu a deti isli povinne v sobotu do skoly🙈🙈🙈🙈pomohlo a skludnili sa... (rodicia sme boli samozrejme par dni vopred informovani).🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

petrad15
14. feb 2023

Tiež by som proste s takým niečím nesúhlasila. Prečo by malo moje dieťa takto stále doplácať na hlúposť svojich spolužiakov, ktorým to je zjavne jedno, že ostávajú pernamentne po škole

zabka79
14. feb 2023

@martato toto je aj na nasej skole. Ziaci za trest pisu pisomku vsetci alebo namiesto hudobnej maju slovencinu ako trest. Ak by doslo k tomu ze by mal byt po skole urcite by som ucitelke povedala ze toto nie. Cez toto vlak nepojde

elenka.k
14. feb 2023

@martato ja som tiež raz takto povedala triednej a ona na to, že sú jeden kolektív a všetci sú za jedno v dobrom aj zlom. Musia sa podrobiť .... po čase tým dobrým žiakom prešla trpezlivosť a tých zlých začali upozorňovať ...... pridali sme sa aj my rodičia na tých čo vyrušujú, aby svojím deťom dohovorili .... Je lepšie.

elenka.k
14. feb 2023

@januska12323 napr.: tak aj môj bol nervózni, že tam musel sedieť, hoci si to nezaslúžil mohol svoj voľný čas prežiť po svojom ... ináč
Ako sedením na siedmej hodine, keďže počas vyučovania nie je konfliktný.

luxus10
14. feb 2023

na to, aby ktokolvek mohol zdrzat dieta v skole, potrebuje pisomny suhlas rodica, nakolko sa jedna o volny cas dietata....poniektore tu zijete v riadnom stredoveku...

loliki
14. feb 2023

@luccija Veď práve. Tá hodina je vymyslená len samotnou učiteľkou. Keby trochu rozmýšľala, tak takéto tresty nevymýšľa. Veď robí si sama sebe zle. Ešte keby to bola nejaká triednická hodina, ale nútiť 20 detí zostať po škole... 🙄
@luxus10 Súhlasím.

mane01
14. feb 2023

@martato tak proti nechavaniu deti po skole som sa postavila aj ja, a nebola som sama, ako som sa neskor dozvedela. Je to nevhodne a navyse neucinne a celkovo je to hlupost! Co vsak vytocilo mna bolo, ze clovek plati decku trening alebo doucovanie a ono ho zmeska, lebo ucitel vsetkych nechal po skole, lebo neurobili nastenku!!! A ani mi nemohol zavolat, ze nepride pred skolu, kde som ho cakala, lebo v skole nemozu pouzivat telefony! Ale s tym, co pisali baby, ze vyclenit dieta z kolektivu a tak.. to je ozaj citliva vec a treba opatrne, paci sa mi, ako to vyriesili @rychenza

betulinka1
14. feb 2023

@martato kolektívna vina za co? Akoze ja by som tiez isla za ucitelkou a ohradila sa, ze moje dieta nebude po skole a hotovo. Naopak si myslim, ze to nie je v poriadku, ked je vzrušujúci žiak po skole spolu s detmi, co nevyrušuju. Ak by s tym ucitelka mala problem, pokecam si aj s riaditelom.

lubkavargova1
14. feb 2023

Nie je to spravne..preco by mal trpiet doslova nevinna obet? Akoze fajn, prijimam fakt, ze ich treba deti ci uz v MS alebo na ZS postupne pripravit na zivot a "zivot je boj"...ale aj tak...my s novou kolegynkou nechavame deti vybavit veci medzi sebou. Samozrejme, ze sledujeme ich po jednom oku aj okom vzadu na hlave a za usami a vsade 🙂 ale deti su natolko chytre, ze si to vybavia medzi sebou (slovne a aj strucne-rucne) a ideme dalej v zivote. Ja samotna ako pedagogicka by som sa ohradila, ze je to blud, a potom fuuuuuurt sa nevieme zmierit s faktom, ze jednou nohou sedime v base, nedajboze sa tam daco stane, tak kto bude mat zodpovednost?? A potom pri tej vsetkej birokracii a milion papieroch co mame furt pisat, chcem vidiet toho "odhodlaneho" pedagoga, co toto dobrovolne dodrziava,ze nechava deti po skole...cisty blud. Sme radi, ked po vyucovani si vieme na hodinku sadnut a pisat v klude papierovacky.

martato
autor
14. feb 2023

Áno nie sme v minulej ére ,keď sme trpeli..kolektívna vina. Nepáči sa mi a ani tomu dieťaťu to nepridáva na sebadôvere . Je z toho sám znechutený, však niekto sa nevie vpratať do kože a on ma pre hlúposti iných trpieť, nepáči sa to áno jemu. Sám povie,že im je to jedno ..oni sa nepolepšia..tiež mal v triede kamošov,s ktorými si rozumel ..hold v susednej obci zrušili druhý stupeň , prišlo nový žiaci . Keďže chlapcov bol nepomer, len 8 ..rozdelili kamarátov,lebo nemôžu dať 4sikovnych do jednej triedy a 4lajdakov do druhej triedy ..zasa ich rozdelili ..otázka syna, mami prečo ? Ja aj on sme znechutení ,že stále je to o Tom ,že "blbci, lajdaci, darebáci .."sú opäť vo výhode. Potom máme čo ,? Že múdrejší ustúpi? Dokedy a prečo vlastne..potom sa čudujeme ,že vo viacerých vyšších pozíciách máme blbcov ..lebo? Otázka, mami , vieš ja im nedávam pocítiť ,že sú neslušní, nevedia,čo sa patrí..že som dobrí v matike fyzike atď..pomôžem ,keď nevedia , poradím a čo mám od nich ? Opak .. na telesnej nie som až takí dobrí ..ale rád si zahrám futbal ,len zasa to dopadne tak,že on má nonstop loptu a jemu robí radosť ,keď za ním beháme..povedala som mu: v tom prípade si sadni na lavičku a nech si s tou loptou behá sám ..ak ho to bude baviť..je smutné,že pedagógovia nevedia lepšie pracovať s deckami ..resp.je ich strašne málo

martato
autor
14. feb 2023

@januska12323 trpieť neustále za hlúposti iných ..to mu ubližuje ..mami,za to,že ja robím všetko ako sa patrí , rešpektujem pravidlá , iní nie a ani mňa , prečo ? Hnevá ho to samého,že to nie je spravodlivé ..aj keď mu vysvetlím,že taký je niekedy svet ..on sa opýta a prečo ?prečo to nemôže byť inak ..

lienka.7
14. feb 2023

@martato nie, nesúhlasila by som v žiadnom pripade. Ani ja neostávam "po praci" ked ma v nej pruser kolegyňa. Pokial si ucitelka nevie zjednat poriadok v triede sama, prečo by to mali robiť a nu ostatní žiaci???

martato
autor
14. feb 2023

@anjelicek26 vyjadrila som vyslovila svoj nesúhlas , že voči poctivým to nie je správny postoj..prečo tí šikovní majú trpieť pre pohodlnosť , lenivosť iných ..nie, zostal po škole, bol nervózny lebo z chémie chcel robiť projekt,ďalší ho čaká z fyziky ..chodí po škole na záhradu vybehať sa so psom ..poobede mal ešte hodinu gitary ..lajdaci možno nemajú iné aktivity len sa flakat poobede možno neviem ..nie je takýto trest nijak podložený ani účinný ..môj názor..áno za mojich čias to inak nebolo

martato
autor
14. feb 2023

@lienka.7 ako hovoríte, ....ale keď treba pomôcť a dá sa, rada pomôžem ..ale odtiaľ potiaľ

martato
autor
14. feb 2023

@lubkavargova1 aj my mu hovoríme, že život je boj ..súhlasím čo hovoríte ..dieťa vníma nasáva atď. Povedal mi dnes, mami pani učiteľka zabudla ,že má s nami slovenčinu , ona prišla na hodinu anj , že máme slovenčinu a my sme povedali,že nie ..že máme ANJ. Reku po škole vás nechá a ona nevie po pol roku , že kedy má hodinu s Vami ? Tak toto bol góóól .. decká celú hodinu samé ..paráda. ako sama obdivujem toto povolanie,ale niektorí by si zaslúžili ... čakám s čím príde zasa a hodím reč s inými rodičmi , čo oni vedia nevedia od detí a uvidíme kam to zájde, resp. čo s tým ..a toto tie decká vnímajú .."my máme všetko dodržiavať mami atď a dospelí si robia čo chcú .."