Vysvedčenie ôsmačky

salamistka
23. máj 2017

Ahojte, moja dcéra je ôsmačka a doteraz mala samé jednotky, teraz jej hrozia možno aj dvojky...ja by som chcela, aby sa snažila mať stále jednotky, veď bude ich potrebovať, keď sa chce dostať na gymnázium, ona má však v tomto ročníku všetko na saláme, tvrdí mi, že ona to učivo vie, nemusí sa učiť, že veď dvojky, ktoré dostane za písomky, má preto, lebo sa pomýlila, alebo učitelia majú prísne hodnotenie, že dvojky sú veľmi dobré známky, iní spolužiaci majú na vysvedčení aj horšie známky, že ôsmy ročník je ťažší...lenže mne ide o to, že keď mohla mať doteraz jednotky a na konci osmičky už asi nebudú samé, tak sa zhoršila...tvrdí mi, že som na ňu prísna, pravdou je, že väčšina detí v jej veku má na vysvedčení aj dvojky a žiadny rodič z toho vedu nerobí, ešte sú deti aj pochválené...neviem, asi je chyba vo mne...ale na dcére vidím, že jej to je jedno, keď jej poviem, že budúci rok už sa bude treba chystať na monitor a na prijímačky, tak ju to netrápi...neviem, či ju nechať tak, veď dvojky sú super známky alebo na ňu tlačiť, aby sa neprestala snažiť...ďakujem za odpovede.

libka1
30. máj 2017

@dai osobne si myslim, ze trh prace si s hore spominanymi akoze inziniermi hravo poradi. Ak teda odhliadneme od roznych protekcnych ritolezov, co sa dostanu kdekade vdaka inym kvalitam ako su vedomosti 😅

stella333
30. máj 2017

@libawet Tak v praxi sa predsa pozera kto co vie a ako robi svoju pracu, nie ake mal znamky. Niektori ludia sa vedia len ucit ale v praxi su nulovy. A poznam aj takych co sa ucili asi koli rodicom neskor v praxi v podstate zostali na urovni ako vysli zo skoly, ziadna snaha o dalsie vzdelanie, ci napredovanie, ziadne vlastne ambicie.

dai
30. máj 2017

@libka1 presne tak... myslim ze ten trh aj ukaze co realne bolo dolezite sa ucit v skole - ja napr. viem ze kedze u nas sa pojde cez to gymnazium ( je to logicke pokracovanie skoly kde dcera chodi a kedze este nema nejake specialne nadstavenie tak pojdeme formou vseobecneho vzdelavania ) tak dcera nemoze mat z klucovych predmetov horsie ako 2 - doma mame heslo ze sa uci pre seba nie pre znamky ( ohranicene tou dvojkou🙂 ) - zaroven doraz s muzom kladieme na rozvoj vlastnosti ktore my mame pocit ze su potrebne preto aby raz deti mohli robit co budu chciet a mali sancu uspiet - a tie som uz menovala - vytrvalost, doslednost, sebamotivacia, snaha, dosiahnutie ciela etc. ... - v dosahovani tychto cielov je ale skola len jedna z mnohych prostriedkov - ked vidim ze sa dieta snazi a dostane 2 tak je to ok, keby napriek snahe dostane horsiu znamku tak sa zamyslam ci to gymnazium je spravna cesta etc. ..., cize u nas ide aj o vyber sportov, hier ktore sa doma hrame ( tie maju naucit aj prehravat a hladat kompromis ), sutazi ktore decka absolvuju ( aby sa naucili odprezentovat sa a pracovat pod stresom ) v neposlednom rade moznosti stretavat sa s ludmi z roznych socialnych vrstiev detto vedomostnych ci kulturnych - aby sa naucili akceptovat diverzitu a tolerovat
ono je to debata na dlho, podla mna na nete sa ani neda nieco taketo rozvijat - to je skor na face to face diskusiu - najlepsie s ludmi ktorym na deckach aj zalezi , rozmyslaju nad vychovou a buducnostou a su ochotni aj nieco pre tu buducnost spravit ( a tym nemyslim len nahukat na decko kvoli 2ke:-/ ) - a samozrejme aj vsetka ta snaha rodica nemusi priniest v konecnom dosledku uspech kedze zivot nie vzdy je spravodlivy😉

eliska13
30. máj 2017

@dai pekny nazor super!

sardinka336
30. máj 2017

@libka1 vieš čo ja by som to velmi nezaznavala tých inzinierov, neviem ako ekonomicka ale moj muz je technik a tam kto bol ,,blbý,, alebo na to nemal skratka sitom neprešiel. Z 1500!! prijatých uchadzačov skončilo asi 200...takze technika ma ešte aku taku kvalitu. Problém vidim v humanitných smeroch s titulmi Mgr. sa uz vytiera zadok.
Samozrejme ze trh si vyselektuje ludi, ale napr. moj manzel cele studia vedel ze chce pracovat v technike - logistika, sklady. Pracoval a brigadoval od 15tich v technike. Vysoku školu nepotreboval vobec lebo pracu mal, a dobre paltenu, ale spravil si ju lebo mu dala iny rozhlad a sam hovori, ze či sa nam to páči alebo nie, tak na dosiahnuté vzdelanie sa stale pozerá. A nielen u nas ale aj v zahraniči.
Apropo...brali sme si ,,blbý,, uver a aj tam pozerali na naše dosiahnuté vzdelanie. Skratka netreba to az tak zaznavat. Takze je to velmi zjednodušene povedané ze ,,ved učit sa netreba,, a sak ,,načo,,. No na to..ze so vzdelaním máš vzdy lepšie šance na uplatnenie. Smutné ze tu to treba nejako obhajovat čo daky afričania vedia davno a čo by dali za bezplatne školy? Tak extrem ja viem...
Ja to furt hovorim, školy musia sa zredukovat, spoplatniť pekne ako v USA so systemom pozičiek a potom si to budeme vazit. co je lahko dostupné si nikto nevazi a nema nejaku hodnotu...ako naše tituly.

libka1
30. máj 2017

@sardinka336 ja zrovna nie som zastancom toho co uvadzas v prispevku co mi adresujes, ze ucit sa netreba 😉 reagovala som na niekoho prispevok o inzinieroch. Uroven skol je taka aka je, najdu sa dobre, viac tych kde sa studuje vselijako. Ucila som sa sice dobre (dobre je 3, tie sa mi tiez obcas zadarili, cista jednotkarka som bola len na prvom stupni ZŠ), a nemam nejaku vyberovu skolu, ktora by bodovala v nejakych zoznamoch top skol... A v praxi sa mi celkom dari. Nemozem si stazovat, vydrela som si to sama a viac namahy som vynalozila prave v praxi, v skole ma to moc nebavilo, teda na strednej... VŠ system mi vyhovoval ovela viac ako stredoškolsky, ako aj to, ze som uz vedela ktorym smerom sa poberam a co je pre mna dolezite. To som fakt pri vybere strednej skoly ani len netusila, preto som sla ako vacsina takych na gympel.

libawet
30. máj 2017

@libka1 to nehovorím, ale niekedy je to aj o tých známkach a teda vedomostiach, prirodz. inteligencii a rozumiem, že VŠ nie je patent na rozum, no niekedy je to naozaj v práci cítiť, že blbec naozaj zostane blbcom a môže mať aj desať titulov, lebo je proste blbec...skôr tak som to myslela, a že väčšinou, keby sme mohli nahliadnuť do ich vysvedčení, tak by to bolo o tých "odratých ušiach".....

sardinka336
30. máj 2017

@libka1 sak gympel je nič...ziadne odborne vzdelanie, takze ine ani neostava len ist na VŠ alebo nadstavbu. A presne ako pišeš, vydrela si to sama. A tu je často kamen urazu u dnešnej mladeze. NIč sa im nechce a často im rodičia zametaju cestičku. Kazdý chce byt ,,ťažký podnikateľ,, v 20 rokoch sa vozit na Mercedese a robiť ,,čáva,, ale uz malokto chce makat ako kon aby to dosiahol. Idálne ked to cvaká ,,tata,,.
Moja dcera chce byt napr. kadernička. Ja jej hovorim ano, bud kadernička prečo nie? Dobrý kaderník ma ,,vybukované,,. Ale tým myslím dobrý kaderník kde sa spája aj perfektná robota, poradenstvo a psychologia - že vie komunikovat, vie ,,sa predat,, a zakazníci tam radi chodia. A to treba vybudovat. Skratka aj ked som kopáč kanalov tak nech som v tom dobrý, nech som ,,najlepší aký mozem byt,, v tom v čom som dobrý. Syn napr. pojde na gymko lebo zatial ho drží ze chce byt zubár. Hovorím fajn, my ti ako rodičia poskytneme podmienky, ale ty budeš najlepší aky mozeš byt. Neuspokoj sa s priemernostou lebo taký je kazdý. Bud excelentný v tom čo robíš. Daj tomu pridanu hodnotu. Najprv to vidia ,,len,, učitelia, že ty ,,robíš a máš niečo naviac,, a potom to uvidia aj tvoji zakaznici. Mne je v tomto blizky japonsky pristup. Si pozri ich školstvo. Doraz je aj na tom ako sa spravaju teda zodpovednost, spolupráca, riešenie problémov, práca v tíme. Deti si v školách sami upratuju triedy a podielaju sa aktivne na chode školy. To v nich buduje charakter a vlastnosti dolezite pre zivot. Nie ako naši ,,čvargoši,, dojde to domov, naje sa to a uz to ide gemblit...takto z nikoho nič nebude len povalač. A ak sa im niečo ,,nékcé,, tak ,,ved nemusis,,....mama to urobí, mama to vzdá lebo sa nebude s deckom natahovat tak si to radšej spravi sama....atd...

dai
30. máj 2017

@sardinka336 the devil is in the detail😉 suhlasim... na druhej strane by som tu nasu generaciu deti tak nezaznavala - poznam aj vela rodicov ktori idu tym spravnym smerom a taktiez vela snazivych deti ...
a to japonsko... neviem, ja som rada ze moje deti su deti - nerada by som z nich mala robotov:-/

yollanda
30. máj 2017

@vroni ja hovorim o 300 na sk

vroni
30. máj 2017

@yollanda, ah so.... Nejako som vycitala, ze tvoj muz je Rakusan, teraz mi to z tvojho prispevku nejako "zmizlo".....

yollanda
31. máj 2017

@vroni nieee, sme slovaci. Nuz robi na sk. Neviem ako vy, ale nas tu beru jak parazitov

vroni
31. máj 2017

@yollanda, to asi aj zavisi od miesta pobytu, taki dedinski patrioti vedia byt o hubu. Ja tu mam v pohode kamaratov, fajn robotu a minimum primitivov a proletarov na okoli, takze skor ja oznacujem za parazitov inych, nez by tak niekto oznacil mna 😇 😉 Moj muz skor zvykne bohovat, ze koncentracia blbcov je tu zvlast vysoka, ale on moze, on je miestny 😂😂😂
Fakt je, ze statne skolstvo sa prisposobuje tym najslabsim a tomu zodpovedajuco je statne vzdelavanie mizerne. Mame dieta na LFV a teda nemecke predmety ucia rakuski ucitelia, zvysok francuzski. Rozdiel v ucive, pristupe ci angazovanosti ucitelov je priepastny. Tento rok moje dieta dostalo novu nemcinarku - Nemku. Baba (ucitelka) je na infarkt, decka neovladali ani zaklady pravopisu, citanie s porozumenim len selektivne, slohy maximalne na stranu (prvaci na 8rocnom gympli) a ked to chcela podla nemeckych osnov dohnat, skoro ju z mesta zozrali, ze v Rakusku vyzeraju osnovy inak... I tak ich riadne vycepovala za ten rok, len mna oblieva hroza pri predstave, ze na buduci rok zase dostanu nejaku “iniciativnu“ Rakusanku... (ucitel sa meni kazdy rok)

sardinka336
31. máj 2017

@yollanda no sral ich pes...kazdy 12 rakušan je moslim, tých aj my berieme ako parazitov...

vroni
31. máj 2017

@sardinka336, aj oni 😀 😀 😀 Lenze zial, slovenskych parazitov je tu tolko, ze robia "meno" aj tej (som hlboko presvedcena, ze) vacsine slusnych Slovakov v AT....

ramone_666
11. júl 2017

Dnes nikto nepozerá na známky, to je jedna vec. Ďalšia vec; gympel nie je taká úžasná škola ako si ľudia myslia. Žiadna prax nič, len zabité 4 roky. Keď nebude chcieť ísť na výšku tak to bude mať riadne ťažké.
Nehovorím že každý musí mať obchodnú akadémiu, ale aj tak si myslím že OA dá človeku viac ako gympel.
A netreba robiť vedu zo známok; je x ľudí čo mali oveľa horšie známky ako nejaké dvojky a prišli na strednú a mali samé jednotky.
Ja som mala odjakživa problém s matematikou hlavne na strednej to bol boj. A prišla som na vysokú a matiku som dala v prvom semestri dokonca na C-čko.
Nestresuj zbytočne buď rada že je zdravá a šikovná.

womankc
11. júl 2017

@ramone_666 presne tak

zdeniciak
29. nov 2021

@salamistka dobrý den ako študent ktorý mal na zakladke samé jednotky (väčšinou kvôli výčitkám rodiča po iných známkach) dostala som sa na jedno z najlepších gymnázií v KE výčitka typu "nedostaneš sa na dobrú strednú školu ak budes mať aj ine známky ako 1" je úplne od veci poznám úžasných, inteligentných mladých ľudí ktorý sa napriek výčitkám rodičom a iným známkam ako 1 na to isté gymnázium dostali a nemajú problém. Na gymnáziu sa odzrkadlí co koho bavi a podľa toho sa odzrkadľujú aj známky

vladkotatko
29. jún 2022

@salamistka Madam, ste hrozne prísna, neuvedomujete si, ako sa dcéra cíti, dvojka je skvelá, asi ste mali ťažké detstvo