Pôrod a tehotenstvo vo Viedni - náklady

katstyle
5. mar 2021

Ahojte, rada by som sa informovala na koľko asi vyjde pôrod vo Viedni + celé tehotenstvo (myslím prenatalne vyšetrenia keďže nie všetko je hradené poisťovňou). Čo je hradené z Krankenkasse a čo treba platiť navyše? Ja žijem a pracujem vo Viedni už dlho ale o tomto žiaľ nemám veľa informácií.
Pripadne baby čo žijete v Rakúsku, máte aj súkromné zdravotné poistenie? Oplatí sa alebo si človek vystačí aj s klasickým štátnym zdravotným (ÖGK) poistením? Mňa manžel tlačí do súkromného pripoistenia ale nakoľko som už pravdepodobne tehotná (pozitívny test ale k doktorovi mám termin až o 2 týždne) tak by to znamenalo o to väčšie náklady za súkromné pripoistenie.

Aké pôrodnice vo Viedni odporúčate?

Budem vďačná za akékoľvek info. Ďakujem

kiki68
6. mar 2021

@katstyle ja nemam sukromne pripoistenie, ak mas gynekologa, co na zmluvu s Kasse, cize OGK tak nedoplacas nic, co sa doplaca je Combined Oscar test, morfo Ultraschall ( s vynimkou nemocnice), a Nipt test. Laboratorne vysetrenia su zadarmo, glukozovy Test je zadarmo. Porod v nemocnici ( registrovatesa treba do 10tt cez geburtsinfo alebo priamo v nemocnici je tiez zadarmo. Za epidural atd sa nic nedoplaca. Sonderklasse skrz coronu nie je mozne uplatnit. Mozes ist aj na sukromnu kliniku, tam uz je plna suma okolo 4-6 tis eur . Vysetrenia pre dieta sa u pediatra ci v nemocke nedoplacaju. Su plne hradene. Zazmluvnena Hebamme ( musis do 14tt zazmluvnit) sa doplaca cca 1400eur. Podla mna je to zbytocne vzhladom na corona rezim. Hlavne nemam co personalu vytknut. Rodila som v Rudolfstiftung Krankenhaus, nic sme nedoplacali, vsetko krylo poistenie. Aj Wasser geburt ( u mna nebol mozny) by krylo poistenie. Z mojho pohladu je ten standard v nemocnici postacujuci. Mali sme k dispozicii kavu,caj, sirupy,pomocky, tehu vankus. Cize nevidim dovod ist niekde do Goldenes Kreuz. Co radsej zaplatit su tie Combined Test a Morfoultraschall ( su v tom aj 3d Fotos a videa) , u mna to bolo bo Fetomed za 240 eur Oscar a 150eur Morfoultaschall. Nipt bol nifty plus v Gynela Med za 600 eur ( 100 eur je vratnych z OGK) . Ja mam gyndosa privatneho a teda som platila 140 eur za vysetrenie kazde, ale keby mam Kassenarzt nedoplacam vobec nic. Keby mam poistenie extra, tak to sice nieco kryje, ale zase to preplatim na tej poistke. Myslim ze to sukromne poistenie sa oplati u dietata a potom chronicky choreho. Lebo inak to velmi nevyuzijes. A nemocnicu som volila podla toho, ci je tam priamo neonatologia. Rudolfstiftung ma NICU hned tam , cize od porod nej saly je to asi par sekund cez chodbu a mozu dieta hned zachranovat. Komplikovane porody riesi AKH ( tam skoncis aj ked sa nieco skomplikuje v sukromnej klinike). Glukozovy Test som absolvovala v OGK Lab na Mariahilferstrasse a mozem len odporucit. Profylaxiu pre rh neg matky nedoplacas, hradi to poistovna. Rodila som jul 2020.

kiki68
6. mar 2021

A odporucam rodit v St Jozef ( hlas sa priamo tam ) a potom za mna teda Klinik Landstraße ( Rudolfstiftung), Klinik Nord ( byvala Semmelweis je tam ) , zo sukromnych Rudolfiner Haus. Najhorsi zo sukromnych je vraj Goldenes Kreuz. Ale to mam iba second hand skusenosti od inych bab. Ked chces prakticky Takt freeride Geburt tak Babyvilla Klosterneuburg

katstyle
autor
7. mar 2021

@kiki68 ahoj, ďakujem za dôkladne info, moc si mi už pomohla 🙂
Vidím to tak že to tiež nechám na štátnu nemocnicu. Za vyšetrenia za ktoré sa plati si samozrejme zaplatím. Stále sa ale nedostanem na sumu, ktorú by som platila cez súkromnú poisťovňu (vyjde to vyse 300/mesačne kde musí byť poistený aj muz a dieťa akonahle sa narodí a to na minimálne 3 roky, takže mega palka). A zase nie som z cukru že potrebujem mega luxus, ide o pôrod a nie o 5* hotel.
Takže s nemocnicou si bola spokojná? Do St Jozef si sa nedostala? Ja uvažujem nad kliník Nord - mám ju najbližšie ale aj ten St. Jozef vyzerá dobre, len je to odo mňa trochu ďaleko.
Nad Hebamme si neuvažovala či to padlo kvôli corone?

kiki68
7. mar 2021

@katstyle ja som to vzala podobne , ze to sukromne by bolo zbytocne a jedine v nemocnici teraz by z toho bola hebamme podla zelania ( no mozem to vies co ) . Nie na St Josef som sa nedostala , hoci moj gyndos je tam primar. Ale nelutujem, nakolko sa ta starostlivost az tak nelisi. Ja som isla cez ten portal, kedze sa to osobne vtedy moc nedalo uz . A tak som dostala z tych 3 moznosti zaskrtnutych Rudolfstiftung. A nelutujem, je to ako 5 star hotel z mojej skusenosti. Hebamme boli mile a fakt ze velmi zlate zeny. Ja nemozem zle slovo povedat. Po porode mi aj obed odlozili, cize na izbe som hned jedla obed po porode . Este mi to aj ohriali. Vies co,Cibulkova suwix hadr oproti mne, ved som sa tam mala ako kralovna. Na domov som dostala vsetky tie vlozky a kremiky a neviem co. Este po porode som tam tyzden a pol alebo dva chodila na laserovu terapiu ( zapalil sa mi jeden z par stehov) , ako poranenie bolo minimalne, len ten jeden sa zapalil. Kazdy den mi to hojili laserom a teda nemam Dole ani jazvu. Mozem povedat, ze tam robia zlate zeny. Vynimku vzdy najdes a vsade . Ale to mozes mat aj v sukromnej take to nestastie a konkretnu osobu. So zenami zaobchadzaju velmi pekne, muz pri porode je samozrejmost a ta podpora je tam ako keby ides na olympiadu. Velmi ma povzdbudzovali, muza tam spracovavali, ze ake diamanty mi ma kupit. Primar bol ok, bol zlaty, akurat medzi tymi babami posobil ako kastrovany kocur 😂 Sobasny List a taketo veci nenos, iba Pas a Mukipass, lebo rodny list vydaju iba provizorny bez mena dietata. Je tam iba chlapec alebo dievcatko uvedene. Ostatne uz musis sama uviest ako chces na magistrate podla toho Bezirku kde si rodila, nie kde byvas. Oni vyplnia iba papiere pre nich. Pohovor pred porodom bol cez telefon a potom osobne ( rizikove tehu a chceli usg hned ) a teda papiere z morfo ultrazvuk alebo nejake od gyndosa. A teda ja som bola velmi spokojna, z porodu mam super zazitok. Asi som mala aj stastie, ale to mas uz tak. Poznam baby, co boli v Goldenes Kreuz a ked doslo na komplikacie tak 15 minut nebolo lekara. Cize to stastie si nezaplatis nikde

vroni
7. mar 2021

Mam dve deti, neplatila som ani cent ani za morfológiu ani za ostatné vyšetrenia (kombi testy osobne považujem za veštenie z krystalovej gule, nemala som záujem), na SK som dopláca la Prenascan (stal o štyri stovky menej ako v AT). Mne sa narodili obe deti v Semmelweisovi a super, len v druhom prípade ma prevážali do Rudolfstiftung a teda to bola super otrasná nemocnica, horšiu som v AT nezažila. Tam by som neposlala rodiť ani mačku. Keď ti súkromné pripoistenie nepreplaca zamestnávateľ, tak sa to neoplatí. A keď by sa, nedaj boh, vyskytol problém, odvezú ta i tak do štátnej nemocnice.

kiki68
10. mar 2021

@vroni Semmelweis uz zial neni, vraj su v Klinik Nord, ale pocuvam na Nord aj dobre, aj zle. Vies to si tazko das dokopy. Ako ja nemozem na Rudolfstiftung zle slovo povedat. Ale pocula som aj zle , aj dobre. Tiez som nevedela do coho idem. Ja mam zly skusenost z KFJ, ale tiez je to len moja skusenost

vroni
10. mar 2021

@kiki68, toto je strašne individuálne. Mam skvelú aj zlu skúsenosť s AKH, zažila som perfektnú starostlivosť aj totálneho zmrda vo Wilhelminenspitali, ale z Rudolfstintungu nič pozitívne nemám. Raz sama a raz s dieťaťom, oba razy čistý otras. Odpustila by som im izby ako pre sardinky, rozmlatene wcka a sprchy z roku pána. Ale ze sa s polovicou personálu nedohovoris, lebo nevedia po nemecky ani zatat (na prijme to bolo zvlášť vtipné) a o pacientov nejaký mimoriadny záujem nejavia, na doktorov musíš polovat, tak to zase nemusím. Takže za mňa hocikde okrem Rudolfstintungu (v KFJ som nebola)

kiki68
10. mar 2021

@vroni ja mam opacnu skusenost: ziadne pacientky okrem mna a este jednej holky nehovorili nemecky. To bol dost zazitok, lebo s tou pani na izbe sa snazili dohovorit nemecky ( vyvolat jej porod) a ona nechapala. Ale mali neskutocnu trpezlivost. Jedine co ostalo ako hovorim su tie sprchy. Hoci oproti takej Antolskej su tie sprchy luxus. Teraz nemyslim porodnicu v BA, ale ine oddelenia. Wilheminen je teraz pre tehotne s Covid. Akh na nich som vela dobreho skrz pristup nepocula. Vraj maju velmi neosobny pristup. Momentalny Hit je St Jozef. V Rudolfstiftung su teraz na porodnici dve slovenske sestry a su velmi fajn. A su tam teraz take mlade Hebammen, tie su velmi empaticke tie holky z neviem kedy si tam rodila, lebo speed 5 rokov som citala hororove recenzie a vraj tam nejaku zenu predavkovali analgetikami. Vyzera, ze tam asi spravili trosku poriadky posledne dva roky . My tam mame znamu a ta je sestra na novorodeneckej Jiske.

vroni
10. mar 2021

@kiki68, môže byt, moje dieťa už má sedem. Ze nehovorili po nemecky pacientky by mi nevadilo, od tých som nič nechcela 😉, ale tie sestričky fakt boli otras. Hlavne Indky a Maďarky, kukali na teba ako telce a nechápali ani skrt. A každú jednu sichtu prezrali. Fakt, kedykoľvek si niečo potrebovala, sedeli na sesterni, na stole rozložené ako na tureckej svadbe a dzgali do seba množstva ako keby týždeň boli orat a nedostali pri tom jest. Morbidne ma to fascinovalo 🤣 Ale zmena mohla nastať, pripúšťam. V AKH som bola o niečo neskôr so škriatkom a boli fakt neskutoční, ale kolegyňa ich tiež ofrflala, že jej liezli na nervy. Asi je to fakt v oku pozorovateľa, tak držím palce, nech vyberieš dobre. Inak za mojich čias baby spievali ódy na Klosterneuburg a Mistelbach.

kiki68
10. mar 2021

@vroni no tak teraz je to tam rakuske osadenstvo, tie Hebamme boli vsetky rakusanky okrem jednej starsej ( povodne Polka vydata v at) , lenze ta tam je 30 rokov , to bola taka teta okolo 55 rokov mala. Iba jedna doktorka tam bola nejaka exoticka. Detske lekarky rakusanky a mlade . Vies co cele osadenstvo malo v priemere okolo 30tky, Mimo par kusov. Ako jedna tam bola taka neochotna, ale to sa dalo prezit. Podla mna by tam bolo prave vyhoda, keby vedia turecky a arabsky. Lebo to bolo trapenie. Este som sa tej mladeho rakusanky sestricky pytala, ze ci ako nemaju niekoho ze by pomohol prelozit a ona ze zial ne. Ze iba jedna lekarka vie turecky a ta tam nebola. Cize sa to tam muselo dobre pomenit. Jedine co je tam uplne ze peklo je ta cakaren na ambulancii pre tehotne. Inak tomu nemam co vytknut. Mozno tam nechcel nikto chodit rodit alebo co 😀 ja som citala tiez tie stare recenzie a hovorim muzovi, ze ja tam nejdem. Ze ideme do Doblingu radsej 😂 lenze potom som tam zacala chodit na vysetrenia ako rizikova a bolo to o inom