Sťahovanie do Rakúska so školáčkou

4. apr 2022

Ahojte.. Kvôli manželovej práci sa koncom školského roka sťahujeme do Rakúska -Tirolsko..
Mám dcéru (druháčku) a syna 2 ročného..O toho menšieho mi nejde,ten ešte nevie poriadne po Slovensky, má pred sebou škôlku a jazyk sa naučí perfektne,to viem.. Skôr sa strachujem o dcéru.. Tá nastúpi pravdepodobne do 3.rocnika už v Rakúsku a mám z toho mierne depky..Nevie reč, snažím sa s ňou o Tom rozprávať, tiež má z toho trochu strach..Je tu nejaká mamička, ktorá sa presťahovala do zahraničia so školákom?Ako to deturence zvládli?Ako pristupovali pedagógovia k dieťaťu, ktoré neovláda jazyk?Ja nemecky tiež neviem, ovládam iba angličtinu, mám strach aj z úloh,aj celkovo,nie kvôli mne,ale kvôli dcére.. Hľadám trochu povzbudenia 😐🤔

janocka
4. apr 2022

Zabezpec jej teraz intenzivny jazykovy kurz idealne s native speakrom a po prestahovani tiez pokracovat, nech ma nejake zaklady, kym zacne skola

katulienkas
4. apr 2022

Ahoj. Môj synovec keď nastúpil do školy v Rakúsku mal prvý rok len akoby individuálny plán.....veľa hodín nemčiny... každý deň asi tri hodiny....potom mal aj bežné predmety na ktorých len tak sedel a počúval.....za rok už vedel perfektne po nemecky ale ročník si zopakoval.....a ešte rok predtým ako tam šiel chodil na kurz nemčiny na SK

katinka71
4. apr 2022

Ahoj kde presne do tirolska ?byvame tu tiez

autor
5. apr 2022

@katinka71 ahoj 😊 Kufstein,vy ste kde?

autor
5. apr 2022

@janocka áno, zabezpečila som,ale myslím,že to nebude stačiť, respektíve, každá tá oblasť Rakúska má svoju Nemčinu a bojím sa,že sa to teraz naučí zle a bude ešte väčší problém.. Rozmýšľam, či nebude lepšie učiť sa reč priamo tam a správne..

autor
5. apr 2022

@katulienkas ja si myslím,že aj ona sa naučí nemčinu v pohode, mám strach iba z toho, že ten prvý rok bude vo veľkom strese..Ja ako dospelá by som bola, čo to musí urobiť s dieťaťom..Ale v kútiku duše si hovorím,že možno budem prekvapená a pôjde jej to lepšie,ako očakávam..bodaj by

katinka71
5. apr 2022

my sme dalej asi 50 km od Kufsteinu po dialnici na pri Schwazi,cim skor ju daj uz na sk na nemcinu v skole sa ucia hochdeutsch aby aspom pochytila moj je 4 na prvom stupni,cez prazdniny nech cim viac medzi detmi aby pochytila z tej nemciny narecia ,ak chces mozme sa aj stretnit moj nevie po slovensky,rozumie ale nehovori iba par slov,deti sa rychlo ucia,este z matematiky uz druhaci musia vediet nasobilku do 100,,su zariadenia kde ucia s detmi po vyucovani Schulnachhife,asi lepsie by bolo keby bola este druhacka tu,skor sa dostane do nemeckej gramatiky,,ale to uz zalezi od skoly a vas

autor
5. apr 2022

@katinka71 prihlásila som ju na nemčinu zatiaľ tu na SK,bude mať online hodiny každý deň 30 minút s native speaker..Tak hádam aspoň niečo za tie 3 mesiace pochyti..My sme žili aj v Nemecku,tam chodila do kindergarten, takže nejaké tie maličké základy v podobe skolkarskej nemčiny má.Vy ste tam ako dlho?Tvoj malý tam chodil už do škôlky asi, však?Keď nevie po slovensky..Ja mám ešte dvojročného syna,o toho strach nemám,ten tiež asi bude vedieť lepšie nemčinu ako slovenčinu.Bola by som rada,ak by sme sa stretli 🤗 je to potom lepší pocit,keď budem vedieť,že tam je niekto,kto aspoň stretkom pomôže

katinka71
5. apr 2022

moj sa tu narodil a doma hovorme po nemecky ,kedze muz je odtialto,ja som tu 15 rokov ,ulohy z nemciny robi snim muz,pre mna je tazka ta gramatika ale napriek tomu chodi sa ucit do Schulnachhife raz tyzdenne,radi si urobime vylet vlakom do Kufsteinu,blizko je krasne zoo vo Ebbs

autor
5. apr 2022

@katinka71 tak to máte super.Nemali ste problém s Nemčinou,ja sa toho desím,je to ťažký jazyk.. Hádam to zvládneme 🙏je tam inak dobrý život?Už by si sa nevrátila, však? Prepáč mi toľko otázok,ale nemám sa koho iného opýtať 😁 keď sa prestahujeme, napíšem ti,ak môžem,a dohodneme nejaký výlet

katinka71
5. apr 2022

Zije sa tu dobre a ci by som sa vratila?ja az tak nie ale muz by chcel ist na slovensko,kazde prazdniny cestujeme domov,napriek dialke aj tomu ze moj muz je rodeny tirolak,a po slovensky nevie ani ceknut,on sa vie dorozumiet aj bez znalosti schopny je komunikovat s mojou mamou cely den,

kristinuhro
3. máj 2022

Ahoj. Nemám síce školáka, zatial iba 7 mesačné miničko. Môj drobec sa tu narodil. Čítam že sa sťahuješ do Kufsteinu. Tak iba tolko som chcela, že my bývame vo Wörgl 😂. Wörgl je nuda, ale Kufstein je celkom fajn mesto pre deti aj pre dospelých. Bude sa vám tu páčiť 😃

popoluska139
13. máj 2022

Ahoj. Ja som tiez prisla za manzelom s dvoma detmi dcera nastupovala do 1.rocnika tiez bez nemciny a mensia do skolky tiez bez. My sme sem prisli cez letne prazniny tak sa trochu aklimatizovali a suseda ma deti s ktorymi boli denne vonka tak to trochu pomohlo a snazili sme sa im zaklady nejake davat farby cisla aby vedeli na zachod sa vypytat a take a ono to uz potom islo samo v kolektive sa deti ucia rychlo. V skolach su tu zvyknuti na to.My sme nedaleko Kufsteinu pri Sankt Johann in Tirol tak mi kludne napis ak nieco ☺️

leona45
7. júl 2022

Ahojte. Mozem sa spytat v akom pracovnom odvetví pracujete v Tirolsku? Ďakujem

kinderzwillinge
10. sep 2022

@autorka Prestahovali ste sa, mohla by si nam dat info, ako si spokojna so skolou, lekarmi a pod?? Dakujem