Ako správne variť ryžu aby bola sypká?

lara1705
20. máj 2010

Ahojte, podte sa pridať zo svojimi skusenosťami vo vareni ryže.Ako ju varite vy aby bola sypka? Ak taka tema už je, tak ma presmerujte.

natalka13
7. okt 2016

dolezity je hrniec, ale aj ryza kazda sa vari inak.
na indukcii sa mi naj osvedcil IKEA 365+ , 1diel ryze omytej, 1,5dielu vody,sol troska oleja, a. echiam bublat 15min,vypnem.
nechapem naco do ryze bujon, neje sa samotna ale s niecim co ju dochuti-omacka.
cinania ju ani nesolia,kedze fakt sa dochuti omackami.

latvia
20. okt 2016

@ludmilaikov nechcem ta strasit, ale glutaman je to posledne ,co by ta malo trapit 😉 ani netusis, kolko chemikali mas v pitnej vode, kolko hormonov v nej plave, kolko toxickych latok denne vdychujes, kolko skodlivych latok do seba prijimas, ak sa kremujes, vonavkujes, sprejujes, ak pouzivas mikrovlnku kolko zdravych veci v nej zabijes, ak ides na opekacku co vsetko do seba absorbujes, este ani ta zelenina, co by si si dopestovala v zahradke nie je cista od toxinov, pokial nezijes v oblasti bez civilizacie. ze kazda zelenina a ovocie co kupujes, aspon tak predpokladam, je striekana latkami, aby to dlho vyzdrzalo, ze maso je macane vo vselicom, a predpokladam ze si vsetko nepestujes a nechovas sama doma....ze mas doma plastove okna, ktore nie su najzdravsie a chodis medzi ludi, ktori maju kopec chorob, plesni, bakterii a virusov. ze obcas vojdes do restauracie a netusis co vsetko ti pridali do taniera..... nechce sa mi menovat dalej vsetky veci, asi vies, kam tym mierim... nejem vegetu kazdy den, nepatri do mojej beznej kuchynovej vybavy, pouzivam ju obcas, s rozumom a nestresujem sa, ked obcas nieco "zle " do seba vopcham. 🙂 opomeniem to ziarenie, co by som absorbovala keby som googlila na nete clanky o vsetkych jedoch, ktore su skryte vo vyrobkoch 😅 chapeme sa, ze?

ludmilaikov
20. okt 2016

@latvia "Zdravé" je vždy to, čoho je na svetovom prípadne domácom trhu prebytok. Raz margarín, inokedy kokosový olej, repkový olej, mlieko či vajíčka...... Výrobca či majiteľ danej komodity si kladné zverejnenie posudku zaplatí.

latvia
20. okt 2016

@ludmilaikov suhlasim, preto je jedno ci varis ryzu s vegetou , bez alebo ju nejes vobec 🙂

rogerkafedererka
29. okt 2016

@latvia Dakujem krasne 🙂 Konecne ryza ako ma byt 😉

tina183
14. sep 2017

@tamka84 ahoj tamka síce to je dosť dlhá doba od tohto príspevku , ale môžem sa ťa opýtať akú ryžu kupuješ? Ďakujem som už zúfalá ako sa mi nedarí ju dobré uvariť a našla som dnes toto tak skúsim podľa teba len to že akú používaš😘 ďakujem za odpoveď

tamka84
15. sep 2017

@tina183 ja pouzivam BASK guľatozrnnu. Inak zádrhel môže byť aj v hrnci v ktorej ryžu varíš. Ja som vyskušala z tescomy taky s keramickym povrchom a veru bola tvrda a nedala sa mi dovariť.

amyqce
15. sep 2017

odporucam iba BASK cerveny obal 😉
moja mama robi vzdy lepsiu a varime ju rovnako, ona ma elektricky sporak, ja klasika plamen. aj hrnce mame rovnake 😎

tina183
16. sep 2017

@tamka84 ja používam klasické Tescoma a veruze som naposledy robila bask strednozrnu a to bola najväčšia katastrofa akú som kedy s ryžou mala😀 no šla som podľa návodu na obale. Musím skúsiť podľa tvojho návodu😉mňa tá ryža raz o nervy pripraví lebo ja mám strašne rada ryzu a neviem si ju normálne urobiť☹

tina183
16. sep 2017

@amyqce tá červená je strednozrna že? Možno je problém práve aj tým že mám indukcnu platnu, a ako ju robievas ty?

tiper24
16. sep 2017

ked zacne vriet voda dat do vody troska oleja premiesat a vysypat ryzu a plamen na uplne minimum a takto pomaly varit a kostovat ci je uvarena

tina183
16. sep 2017

Dik vyskúšam aj toto var sa mi to raz podarí😉 vždy som varila dlhozrnu tá sa mi podarila vzdy, ale ani manžel ani syn ju nechcú že im chutí klasika gulatozrna a tu ani za pána dobré uvariť 😢

tiper24
16. sep 2017

je jedno aky mas hrniec, ide o to dat do vody olej a varit na uplne malom plameni je to jednoduche

tina183
16. sep 2017

Vždy davam olej nechám zovrieť a stisim na minimum keď sa voda odparí vypnem a nechám dôjsť a je ako blato a dokonca polovica rozvarena a polovica tvrdá nerozumiem čo robim zle

tiper24
16. sep 2017

tak davas malo vody 🙂 ja varim v 3,5 l vody 350 g ryze cca

vevesh
16. sep 2017

@tina183 skusim ti dat trochu iny recept, kde ryza je stale sypka....takze vela vody + sol, nechat zovriet a vlozit ryzu a stisist teplo (pri elektrickom na polovicu, pri plynne na najmensie) a nechat povarit do 3/4 (este musi byt trosilinku tvrda ryza). Scedit a dat naspat do hrnca a prikrit alobalom a na to poklicku pokial urobis olej. V panvici si ohriat olej (musi byt horuci) a vyliat to na uvarenu ryzu (pozor prska to) a prikryt znova alobalom, a dat na 10 sekund na pec a cca 5-20 minut odstat podla stavu ryze.

amyqce
17. sep 2017

@tina183
na teply olej ju 2-3 minutky premiesavam, potom nalejem 2-nasobok horucej vody+lyzicku soli rozmiesam a 20 minut. casto miesam, po 10 minutach necham chvilu aj bez pokrievky. co najslabsi plamen. ja nechavam este 20 minut odstat zakryte, mama nenechava. gulatozrnnu neviem ani ja, vzdy sa inak podari.
ryzovar nemate? oplati sa?

nellita
17. sep 2017

Ja ryzu pecuem,je fajn chrumkava

zaneta7
17. sep 2017

@tina183 ahoj, akurat citam prispevky, ja som mala vzdy problem s ryzou, robila som podla svokry, ale nikdy nebola taka, aka mala byt, lebo som ju miesala. Teraz robim podla kolegyne do hrnca dam trochu oleja, oprazim nadrobno pokrajanu cibulku, dam zovret vodu, do hrnceka dam ryzu, zaparim vriacou vodou v sitku, potom dam do hrnca, osmahnem s cibulkou a pridam vriacu vodu 2 hrnceky, pomiesam a pridam vegetu a zakryjem pokrievkou. Necham varit cca 15 min a ked je voda odparena vypnem a je hotovo 🙂

wmeraw
17. sep 2017

Ten postup čo si robila a záver na 20 min do rúry vyhriatej

silesias
17. sep 2017

Je tu vela vela receptov ako robit spravne ryzu. Ano uvarena je vzdy sypka ale pokial ju mate nechat do druheho dna zlepi sa - aspon mne vzdy. Ako urobit aby bola i na druhy den stale sypka?

tiper24
17. sep 2017

@silesias normalne dat do plastovej dozy a bude sypka aj treti den

oli18
17. sep 2017

@vevesh veľmi zložitý proces 🙂

tina183
17. sep 2017

@vevesh vy ste tu všetky super fakt díky za rady poskusam😉

laura0
17. sep 2017

@tina183 ja som si kupila hrniec na ryzu a odvtedy sa mi podari vzdy perfektne...

tina183
17. sep 2017

Aká značka?

tina183
17. sep 2017

@laura0 ak môžem teda poprosiť🙂

ema234
17. sep 2017

@lara1705 oprazim ryzu na oleji, potom pridam horucu vodu, nie studenu a este cibulu osupanu napichanu klincekmi, tak robime my a je vyborna a sypka 🙂 Varim 15 minut na maluckom ohni a dalsich 5 minut nechat vypnute a zakryte.

laura0
17. sep 2017

@tina183 ja mam presne tento http://www.sencor.sk/specialny-hrniec-na-vareni... ,ale je ich vela druhov ,odkedy ho mam ryzu mam vzdy vybornu ,poradila som ho uz aj kamoskam a tie si tiez pochvaluju.Inak este by si mohla vyskusat jasminovu ryzu tu varis ako cestovinu vo vacsom hrnci vo vode podla navodu a je sypka a dobra...maju ju aj v lidli 0,5 kg balenie stoji 0,99 eur.

ema234
17. sep 2017

@laura0 naco hrnce, treba vediet bez toho 🙂