Bio potraviny a zdravé recepty pre detičky

lubiduch
12. dec 2012

Zakladam diskusiu pre maminky ktore varia svojim detickam s laskou a zo zdravych surovin. podelme sa spolu o skusenosti, recepty a zdrave nahrady nezdravych jedal 🙂

pia22
12. dec 2012

My sa drobca snažíme stravovať zdravo aj keď ideme "proti prúdu", mám o niektorých potravinách a doplnkoch album 😀 , bio cesta to asi nie je, ale zdravá cesta určite 😉

lubiduch
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lussy23
13. dec 2012

je tu aj sukromka. napíšte @estterka aby vás pridala do skupiny
@pia22
@lubiduch

verronicka
13. dec 2012

@lubiduch ja nakupujem BIO potraviny v DM drogerii. Mame 8mes. a papkali sme uz napr. kuskus, pohanku, ovsene vlocky, cerv.sosovicu...a aj instantne kase kupujem BIO.
Ale niesom zase az taky zastanca, ze musi to byt vzdy BIO...niektoru zeleninku kupujem hocijaku, ktora sa mi paci v obchodoch a je cerstva a neriesim ci je to BIO 🙂

ildici12
16. dec 2012

@lubiduch ja som jej normalne uvarila bielu ryzu potom rozmixujem s materskym mliekom. podla mna je zbytocne kupovat tie instatntne kase ked to mozes doma spravit za minimum namahy a este lepsie. neskor som to zacala robievat aj z natrualnej ryze 🙂 pripadne sa da kupit aj ryzova krupica, my sme ju kupovali v kauflande, nejakych 400g stalo okolo 0,80 eur 🙂

lubiduch
autor
17. dec 2012

@ildici12
no ved to som nevedela ale ze ci sa to vari iba s vodou a az potom prida mlieko, alebo sa to vari priamo v mlieku...

instantnu som kupovala ked sme boli na cestach, to zial nemam moznost niekde v hoteli varit. a ked to uz mam doma tak to pouzijem aj doma sem tam, ale radsej som ked mozem nieco uvarit malemu 🙂

lubiduch
autor
17. dec 2012

@verronicka
to bio nebio je vzdy take otazne. ked nieco kupujem v obchode ako vyrobok (caj, kasu, olivovy olej malemu)tak to sa snazim vyberat bio (ak sa da tak rakuske...v to mam najvacsiu doveru).
ovocie a zeleninu by som najradsej kupovala lokalnu..len co ked prechadzame na prikrmy v zime co je sezona nicoho ☹ tak sa snazim aspon v bioobchode kupit mrkvu,banany,jablka,bataty....aby som nemala pocit ze papa maly nieco vyzivne...

a pre mna najvacsia dilema je maso....nastastie teraz manzelova babka zohnala z dediny kralicie a kuracie...a ja som zohnala zase bio telacie. masa sa najviac bojim pri detoch. mne nevadi kupit si z obchodu, ale tomu malickemu telicku nechcem davat nejake na hormonoch chovane sliepky ☹

denaalubos
17. dec 2012

To ze to je oznacene Bio nemusi skutocnosti znamenat Bio... Neviem ci ste videle nedovno spravy na markize,ako predavaju kura v bio kvalite a ked prisli na farmu kontrolori,zistenia boli neskutocne,vypelichane sliepky zijuce v tme s chorobamy... No ostalo mi zle... Nemyslim tym ze mala sa stravuje zle,v ramci moznosti tiez sa snazim zdravo jej chystat...a tiez mame doma prave bio jogurty.... Len neviem ci keby ju krmim len Bio tak ci je to prave najzdravsie..

verronicka
17. dec 2012

@lubiduch kazdy ma nato svoj nazor a kazda mamicka sa snazi robit pre svoje dietatko to najlepsie, ci uz dava BIO alebo nie. Tiez sa snazim kupovat mu BIO, ale ked to nieje BIO ...nezruti sa mi svet a uvarim mu aj take 🙂 ako pisala @denaalubos pokial si nechovas a nepestujes sama aj tak nikdy nevies co je to zač, takze mozno v niektorych pripadoch to je aj asi jedno 😀 😀 😀

mimi21mimi
18. dec 2012

Ja nakupujem pre malu bio potraviny, ak mam moznost. Isto, nie vzdy musia byt fakt bio, ale beriem to tak, ze lepsie urobit nieco, ako neurobit nic a kupit nekvalitne... aj ked so zeleninou a ovocim je problem. Najma teraz v zime... niekolko zdravych receptov mam v mojom fotoblogu, aj ked som tam uz dlhsie nepridavala nove, musim nejake pofotene doplnit.
Tiez by som uvitala inspiracie. 🙂

lubiduch
autor
18. dec 2012

@denaalubos mas pravdu, to som videla, bolo to nechutne....proste clovek nikdy nevie, snazi sa dat dietatu to najlepsie a nakoniec by som kupila vajcia od skoro mrtvych bio spliepok (moj manzel sa "smial" ze preto su take zubozene lebo im chybaju tie hormony a antibiotika co normalne kurata dostavajhu....neviem ale ci to je zrovna na smiech 😎

lubiduch
autor
18. dec 2012

@mimi21mimi pozerala som tvoj album 🙂 fain inspiracie. vy sa stravujete vegetariansky?

mimi21mimi
18. dec 2012

@lubiduch No vegetarianka som ja, sem tam si dam rybu tak dvakrat do roka. A malu stravujem skoro vegetariansky. Ona moze len domace maso, ine jej robi zle, takze sem tam jej dam domace kurca.
A muz to je zas opacny priklad - klobasy, parky, salam, sunka, slanina... 😀

ildici12
19. dec 2012

@mimi21mimi ahoj prosim ta my sme na tom podobne ako vy, ze dcerka a ja sme vegetarianky, sporadicky jeme len maso, no moj muz je velky masozravec a robi nam dost velke problemy zosuladit to. ako to ribite? varis zvlast muzovi? lebo moj muz sa potom urazi ze my nejeme s nim maso a mame nieco ine :(

mimi21mimi
19. dec 2012

@ildici12 Nooo takto. Cez vikend uvarim v sobotu bezmasite jedlo a v nedelu varim na dvakrat. Byvame s mojim ocinom a on jedava maso s muzom, takze sa mi vyplati takto varit - to im ostane aj na pondelok. Cez tyzden varim pre mna, dceru a mojho ocina bezmasitoa muz sa naje v robote. 🙂 Sem-tam, ako dnes, navarim aj jemu na veceru, ale to fakt zriedakedy.

Akurat ked im varim ,tak si to musia ochutnat a dochutit sami 🙂

lubiduch
autor
21. dec 2012

@mimi21mimi a manzel ti nepinda do toho? 🙂
ja varim 1-2krat do tyzdna bezmasite, 1x do tyzdna mame rybku a zvysok musi byt maso k obedu 🙂

mimi21mimi
21. dec 2012

@lubiduch Nepinda vacsinou... ked chce maso, naje sa v robote a v nedelu ma maso tiez.... vecere mame studene vacsinou, to si da, co chce. Sem-tam ma podpichuje zo srandy, ci si dam klobasu alebo sunku, inak to zvlada.
Akurat malej musim dat pre klud v rodine sem-tam to domace kuriatko. Ale ked ho odmieta, tak jej ho nedam nasilu.

Tvojmu si nevysvetlovala vyhody takejto stravy? Zeby si apson ty a mala tak v klude jedla?

lubiduch
autor
21. dec 2012

Ja sa tak praveze stravovať nemozem, skúšala som. Mala som potom veľmi zle krvné testy. Neviem,nejak si moje telo nevie zobrat výživu len zo zeleniny. Možno to je spojené s tým že mam alergiu na BKM...a máme syna, ten bude asi po férovo :Dja sa skôr snažím to mäso len dobre kupovat, žiadne klobasky, slanina a tak.

mimi21mimi
21. dec 2012

@lubiduch Tak ja sa lepsie citim, dcera mi po tom konecne pribera, ona ma intoleranciu laktozy.
Tam nejde len o zeleninu, ale vhodne to doplnit strukovinami, obilninami, semenami, orechmi.... mne to prave prospieva. Ale tak ja som od malicka bola ten typ, ktory maso nemusi. Mam aj krvnu skupinu Acko a nedavno somcitala studiu, kde bolo popisane podla krvnych skupin stravovanie, co na mna sadlo.

lubiduch
autor
21. dec 2012

@mimi21mimi no praveze ja som tiez Acko a maso mi nikdy nechutilo, preto som istu dobu aj maso nejedla, bola som ale strasne unavena stale, taka malatna, odpadavala som, koza sa mi zhorsila. tak som sla k lekarke asi po pol roku a mala som dost rozbity organizmus podla vysledkov z krvi,tak som sa potom do masa nutila ze apson 1-2krat tyzdenne musi byt.
ked som otehotnela moje telo si maso a mliecne veci vyslovene pytalo v akejkovlek podobe (dokonca aj mliecne veci mi vtedy nerobili zle, nechapem...) no a ta chut mi zostala aj teraz, tak jem maso a citim sa super...

akoze jedla som aj strukoviny, ale nie soju (ta mi tiez robila strasne zle), tak mozno v tom bol problem neviem...

mimi21mimi
21. dec 2012

@lubiduch my sme zas mali obe ukazkove krvne obrazy. mne soja osobnw nechuti....ale mala lubi.

lubiduch
autor
2. jan 2013

mate nejaky vseobecny navod na uvarenie naturalnej ryze?
vyskusala som viacero znaciek a vsetky sa mi zdaju ze sa strasne dlho varia (aj hodinu)

mate nejaky zlepsovak?

zitaje
2. jan 2013

@lubiduch pololupana ryza sa vari dlhsie ako biela.
Zlepsovaky:
predtym namocit na noc
Pouzit tlakovy hrniec
Zmierit sa s tym, ze sa dlho vari 😀

mimi21mimi
7. jan 2013

@lubiduch Ja robim tu parboiled ryzu, ta sa robi rovnako dlho ako biela, ale je zdravsia... natural mi nechuti a varit sa da kratsie v tlakaci.

lubiduch
autor
14. jan 2013

dievcata mozno mi budete vediet pomoct.....mojmu malickemu sa objavuje jedna potravinova alergia za druhou ☹ zacalo to alergiou na BKM hned od narodenia, takze doteraz drzim dietu a nejem mliecne veci, lebo stale mu mlieko robi zle. prednedavnom sa nam strasne vysypal z panadolu jahodoveho, cize nam lekarka an pohotovosti vravela ze asi aj na jahody bude mat alergiu, co by nebol problem. ale zacali sme zavadzat lepok, dnes sme skoncili u pediatricky lebo je zase cely vyhadzany, tak musime nacas prestat (je mozne ze to este odznieva ta reakcia z panadolu z pred vyse tyzdna alebo pripadne na moju stravu-jedla som trochu viac orechov nez obycajne...) stale verim ze z toho vsetkeho vyrastie, ale nejak velmi neveim co mu varit. na obed ok, nejake masko a zeleninka, na desiatu ovocie papa ale na veceru okrm ryzovej kase ma nic nenapada...nejake myslienky, rady? 🙂

a este by ma zaujimalo ako riesite u deticiek v zime ovoxcie ktore nie je lokalne. maly je letne babatko, cize teraz ma 6,5mes a zavadzame postupne ovocko zeleninu. lekarka nam poradila aby do 10mes stihol vyskusat co najviac druhov kvoli tomu aby sa podchytili tie alergie, len neviem napriklad ze co ja viem teraz nie je sezona nicoho, mam cakat az na sezonu ked budu domace slivky, hrusky,...alebo mu dat radsej kupenu vyzivku? (som skor zastanca domacej varenej stravy, ale ak sa inac neda, tak zas nie som 100% proti kupovanemu ak je to bio, napr Hipp'

Dakujem za rady!

viescojes
15. jan 2013

Z čoho variť našim deťom? Čo škodí aj nám aj našim deťom? Čo vlastne jeme? Dajme deťom čo im patrí a buďme úprimní nielen k nim, ale aj k sebe samým. Pripravujeme na február sekciu Recepty. Navštívte nás na našej stránke.

mimi21mimi
16. jan 2013

@lubiduch Ahoj.... si si ista, ze z toho Panadolu je ta alergia na jahody? Moja mala ma intoleranciu laktozy a zle reaguje na vela veci, kde je chemia. Zrejme aj v tom sirupe je... Napr. nejaka tycinka s jahodami (musli, ale nie tie bio) ju nafuknu, ale na druhej strane, jahody zo zahrady jej nespravia nic... mozno je to pripad aj tvojho maleho.

lubiduch
autor
16. jan 2013

@mimi21mimi akoze na 100% ista som sii neni, povedala nam to lekarka na pohotovosti, ze sa s tym stretava pravidelne ze to je alergia na tu prichut jahodovu alebo pomarancovu. zatial toa ni nejdem nejak testovat 😀

ale viem ze to bola ina vyrazka ako mava ked porusim dietu na BKM, toto som este nevidela bol vyhadzany od hlavy po paty niekolko dni...na mlieko byva vyhadzany okolo ritky a pusinky a do vecera je to fuc....

jankula
17. jan 2013

@lubiduch ja by som určite nečakala až do leta a postupne pridávala ovocie, hoci aj Hipp. Veď oni majú kvalitné, bio výrobky. Aj ja ich občas dcérke kúpim ... a to aj zeleninové či mäsovo-zeleninové. Mrkva je vraj ako špongia na dusičnany a všetko zlé z pôdy vytiahne, tak to chápem a aj my počkáme radšej na našu prvú jarnú mrkvu zo záhrady. Hipp má všetku produkciu prísne a pravidelne sledovanú a kontrolovanú, nebála by som sa občas skúsiť niečo synčekovi dať. Leto je ďaleko a čím skôr sa s novými zložkami stravy stretne, vraj tým lepšie. Postupuj však opatrne a vždy pár dní počkaj na prípadnú reakciu, keďže už máte za sebou nejaké tie alergické reakcie. Ja verím, že to dobre zvládnete. Je super, že kojíš, snaž sa čo najdlhšie. Dlhodobé kojenie a kojenie počas zavádzania nových zložiek potravy znižuje riziko alergických reakcií. A neboj, určite z toho vyrastiete a zo synčeka bude chlap ako buk ;)

lubiduch
autor
27. jan 2013

@mimi21mimi mohla by si sem hodit sem tam nejaky recept? velmi ma zaujali tvoje fazulove a sosovicove jedla 🙂
chcem sa este spytat, niekde som citala ze ked sa strukoviny jedia velmi pravidelne, ze nenafukuju.

Ja pridavam svoj obja receptovy, bolo to fakt chutne a syte 🙂 Zapekane spaldove zrna so zeleninou.

Recept" v trochu osolenej vode uvarit spaldove zrna kym nie su makke (ja som robila z cca 80g). Ovarit brokolicu chvilku vo vriacej vode. Pripravit inu zeleninu, ja som dala 1 rajcinu, 1/2 cukine, 1 papriku. Dalej susene paradajky, ryzova smotana (kto nema alergiu moze byt normalna). v hrnci som pomiesala uvarene zrno. ovarenu brokolicu a zvysok zeleninym, dala som do zapekacej misky. rozslahala som vidlickou 1 vajicko so smotanou a ochutila (sol a nejake korenie podla chuti), zaliala som tym misku a dala piect (cca 1/2 hodku). Na vrch som dala este trochu syra (kto nema alergiu moze toho syra viac🙂)
a kedze som mala doma sunku ktoru trebalo zjest, dala som tam aj nakrajane 2 kolieska sunky.
boli to 2 porcie a dokonca to chutilo aj manzelovi, starsnemu masozravcovi!