Cesto mi nechce kysnúť

vasjar
14. nov 2023

Robím chlieb podľa receptu, kde písali hladkú múku, avšak ja som použila hladkú celozrnu. Keď sa robil kvások (na 100ml vody, 1 droždie), išla som podľa postupu, ale do 650g muky my kvások zo 100 ml vody nespravili cesto, všetko bolo sypké!
Tak som pridávala vodu. Avšak po celej noci mi vôbec cesto nenakyslo. Minimálne
Co s tým?

tanuuulka
14. nov 2023

@vasjar neviem poradit, kde nastala chyba, ale na porovnanie - na 1kg celozrnnej muky davam asi 650-700ml vody, tzn. na 650g by som dala okolo 450ml, aby chlieb pekne kysol a rastol.

chodec15
14. nov 2023

Posuchat toaletnym papierom. Staci sa pozriet, co to robi so zadkom ... ;)

vasjar
autor
14. nov 2023

@tanuuulka ved toto mi prišlo divne, ze iba 100 ml kvások a ďalej nič nebolo, ze voda

guudy
14. nov 2023

Skopiruj sem recept, lepsie sa bude radit 🙂
Kvasok sa robi tak, ze das drozdie do teplej vody a treba pridat aj lyzicku cukru/muky. Samotna voda s drozdim nespravi nic 🙂

petronellla87
14. nov 2023

@vasjar a kvasok ti napucal? Mne ked nechce cesto kysnut ,pichnem ho do truby🙂

vasjar
autor
14. nov 2023

@petronellla87 ani kvások napucal

vasjar
autor
14. nov 2023

@guudy tak som spravila...
Co teraz s tým cestom

simca06022011
14. nov 2023

divny recept, ale teda k veci, nie je dovod aby ti drozdie+cukor+voda neurobili kvasok... nieco bolo zle uz tam.
Cesto ak miesis a nezda sa ti tuhost, pridas vodu pocas miesenie, to je v poriadku (a aj je to v recepte uvedene)

petruldo
14. nov 2023

@vasjar ten recept je zlý, ak ti nenakysol kvasok, tak bolo zle aj droždie. Toto tak sliepkam, keď to upecies tak to bude akurát osuch,

katarinkalilly
14. nov 2023

To cesto už nezachrániš,jedine vyhodiť a nanovo urobiť.Ja teda robím zemiakový chlieb,ale v tvojom recepte sa píše,že do cesta máš pridať vodu,mala by sa ani nie moc horuca,ani nie moc letná. A pomaly sa voda pridava.

petruldo
14. nov 2023

@vasjar spaldova múka saje menej ako pšeničná. Celozrnná sa správa inak ako biela a vody potrebuje viac. V postupe sa píše že doliat vodu podľa potreby, tak by to malo na tú bielu špaldovu múku stačiť.
Teda do budúcna odporúčam sa držať receptu, hlavne ak niesu skusenosti. A ak droždie nenakysne v kvásku tak v cesto toho tiež moc nespraví.

vasjar
autor
14. nov 2023

@simca06022011 kvások mi spravilo, ale potom to cesto s múkou už nenakyslo

guudy
14. nov 2023

@vasjar mrzi ma to, ale toto je prosto zly recept. Suhlasim, ze z toho bude akurat posuch pre sliepky. :(
Zacni jednoduchym chlebom, bez oleja, zeleniny a vsetkych tych divnosti…ked sa naucis zaklady, mozes experimentovat 🙂

isis234
17. nov 2023

@vasjar až teraz to čítam... V budúcnosti,, ak ti nenakysne, pridaj za lyžičku sody bikarbony
Vyskúšaj tento chlebík.. https://varecha.pravda.sk/recepty/domaci-chlieb...
alebo ..https://varecha.pravda.sk/recepty/irsky-chlieb-... .. NEMIESIŤ, ..len VIDLIČKOU zamiešať suroviny