Čo variť pred Vianocami?

h2
21. dec 2017

Ahojte dievčatá, všetky plánujeme, čo budeme variť a piecť na Vianoce, na 1. sviatok Vianočný, na druhý, na Silvestra... ale čo varíte pred Vianocami? Na štedrý deň na obed, alebo deň pred Vianocami? Dajte vaše tipy (najradšej na pôstne, bezmäsité jedlá, ale nemusí byť, hocičo, čo varievate pred Vianocami). Ďakujem. 😉

88bambulka88
21. dec 2017

Mne asi vyjde, že budeme mať....zapečene fazulové lusky so zemiakmi :D žiadne tradicie nič..len mi tak napadlo :D

andula77
21. dec 2017

@h2 dnes som akurat premyslala co varit aj v sobotu,navyse zajtra ma syn narod. Tak aj oslavujeme a skor na to da teraz pripravujem. Kef som bola mala tak sme mali stedry den postnejsi, moja mama len rano jedla rybk. Pomazanku a potom do vecere nic reso. Ochutnavala co varila..no ale deti tyrat nebudeme - potom zjefia vsetky kolace 😝 ale napr. Cestoviny s tvarohom su jednoduche a im chutia...je to taka zachrana ked neni cas a fantazia. Dned si vecer upeciem bsklazan s cukinou a mozzarelou aj to je dobre a lahke

zuzpar
21. dec 2017

U nas je to tak, ze v den vianoc na obed nejeme nic a ked uz nieco, tak len nieco male, zemiacky pecene alebo len nieco take po troske, ale snazime sa dodrziavat to, ze nejeme. V sobotu mam v plane urobit len obed a to by som chcela urobit len nejaky lahky salat 🙂

orieska325
21. dec 2017

Tyzden az 2 pred..rizoto,bramboracku,palacinky,cestoviny,dusena zelenina k tomu volske oko,vyvar,bryndzove halusky,sosovica mrkva zemiak mliecna polievka,tvarohove knedlicky,hraskova pol s halustickami..na stedry den ranajky a na obed dospeli len polievku a hladofka 😂😂detom urobim nieco lahke mozno rezance s tvarohom al.makom..

jasminet
21. dec 2017

my asi paradajkovu polievku s kolienkami - najmladsia teraz nic ine snad ani nezje 🙂 a detom asi len rizoto alebo co...prazenicu...volaco rychle -od hladu este u nas nikto nezomrel a ak by to hrozilo natriem im rohlik s maslom 😀 a budu mi vyzierat zemiaky zo salatu kym budem robit 🙂 ziadne tradicie na varenie pred vianocami nemame 🙂

katkaulic
21. dec 2017

Sosovicova polievka a makove rezance.

olivnik
21. dec 2017

aspon tyzden nejeme sladkosti, jeme bezmasite jedla a take fakt "chudobnejsie" ako zemiakový privarok,sosovicova polievka , zemiaky s kapustou, cestoviny s tvarohom a pod.. ale na vianoce rano vianocka 🙂 alebo kto co chce okrem masitych , na obed nic hoci dcerke niecom samozrejme sam ona je este malicka a na veceru o piatej uz asi kazdy vie

rony1
21. dec 2017

Tak ja na zajtra urobim hov.vyvar bude aj na sobotu.a rozmyslam lievance a v sobotu klasika halusky 😉..a na stedry den zrejme deti dojedia polievku a obed nevarim muz zvykne na obed uz vyjedat salat a ja kysnute co mama posle makovnik orechovnik stedrak...ja poctivo ten den dietujem len no muz nevydrzi ako asi kazdy..

jasminet
21. dec 2017

@rony1 ze poctivo ten den dietujem...vyjedam kysnute co mama posle 😀 😀

zabina27
21. dec 2017

My si na sobotu asi objedname pizzu, deti sa potešia 😀 zajtra spravím cesnacku, to bude aj na sobotu

janinah
21. dec 2017

sobota fašírky,nedeľa št. deň postíme na obed kapustníky a tvarohový kysnutý koláč,nedela nič,dojedáme z večere, pondelok morčacie dusené a slepačia polievka a popoludní šaláty,chlebíčky,mám dvoch Štefanov doma...

wetsel
21. dec 2017

@h2 dnes som ešte navarila, zajtra sa to podojéda, takže variť budem až v sobotu a to plánujem spraviť nejaké opekané zemiaky a k tomu asi vyprážaný syr a na štedrý deň držíme pôst, takže to bude len suchá strava a večer už štedrovečerná večera

mijo53
21. dec 2017

@janinah poposuvaj si dni, pondelok budeš dojedať z nedele, v utorok je Štefana, ja len zo srandy, neuraz sa

janinah
21. dec 2017

😉

mijo53
21. dec 2017

zajtra zeleninová polievka z dneška, asi zemiakové placky, sobota možno palacinky, nedeľa postíme, večera pestrá ale bezmäsitá až na ryby, v pondelok dojedáme, v utorok slepačia polievka, bravčové rezne, zemiakový šalát

h2
autor
21. dec 2017

@mijo53 Ahoj vďaka za odpoveď (aj všetkým ostatným, samozrejme). Zaujalo ma u Teba, že "v pondelok dojedáme". To akože na 1. sviatok vianočný nevaríš na obed? Máte normálne to, čo na štedrovečernú večeru?

sense
21. dec 2017

Dnes cestovina so sekanou, vecera polnicek salat vajce krutony, zajtra sme cely den prec takze restauracia, sobota pravdepodobne palacinky a vecer cchd a nedela su vianoce

bosorkabb
21. dec 2017

Sosovicovy prívarok, zemiakové placky. V nedeľu nič až večer.

belasy_motylik
21. dec 2017

My máme na Štedrý deň odjakživa pôst, bežné varenie sa vôbec nerieši, na raňajky pečivo s rybacou pomazánkou, kto chce si dá aj cez deň, ale iné do večere nie. Pravdaže drobec sa nepostí, jemu uvarím asi zeleninovú polievku a niečo ľahké druhé /alebo ak zostane z predchádzajúceho dňa/.

mijo53
21. dec 2017

@h2 áno, na Božie narodenie nič nevaríme, polievku máme kapustovú bezmäsitú s fazuľou, druhé jedlo na výber ha ha, my máme na štedrú večeru veľa chodov - oplatky s medom, kapustová s fazuľou, mačanka s hríbami /to je ako omáčka ale z kyslej kapustovej šťavy a hríby sušené so smotanou/ opekance /bobaľky, fučky s makom, všade sa tomu hovorí ináč/ , pirohy so zemiakmi a sušenými slivkami dobre omastené s maslom, ryby a zemiakový šalát t.r. budú pstruhy a vyprážané file, inokedy kapor, koláčiky, kávička, ovocie, takže prvý deň - Božie narodenie oddych

ostorha
21. dec 2017

@mijo53 Nemas v rodine niekoho z vychodu?lebo toto Vase zlozenie menu je ako od nas.My tiez mame oplatky s medom,kapustnicu bez masa so slivkami,macanku s hribami a smotanou na vrch osmazena cibulka,bobalky s makom,orechami,vyprazane file a salat a lahsia verzia kapor peceny s maslom a citronom a ktomu opecene zemiaky a domaca ,,tatarka s kyslej smotany.Okrem pirohov mame vsetko to co vy.

h2
autor
21. dec 2017

@mijo53 Fúha, tak to by som už asi ani ja nič nevarila. 🙂 Ja variť musím, príde mužova rodina na návštevu. Navyše bude s nami prvýkrát na Vianoce moja mama, príde už zajtra a odíde až v pondelok večer, preto som sa aj pýtala na tie predvianočné jedlá, potrebujem inšpiráciu na niečo, čím by som jej ulahodila (tým myslím niečo, čo mi neokritizuje). 🙂

breznica
21. dec 2017

@h2 a nepomohlo by keby si sa jej spýtala čo by si dala?moja mama to tak robieva keď má prísť môj brat,zavolá mu a spýta sa ho

lilyianka
21. dec 2017

@h2 ked som este byvala doma, tak na obed na vianoce bola rybacia polievka....
Muz ma zase zvyk, ze robili polievku zemiakovo hribovu na kyslo..tak robim tu....no a den predtym kto co najde..hlavne nic tazke...sestra pecie vianocky, tak aj tu mame

jasminet
21. dec 2017

@h2 a co tak klasicke pecene kura ryza... ziadne experimenty 🙂 a u nas sa na prvy sviatok vianocny dojeda zvysok zo stedreho vecera...

silverrko
21. dec 2017

U nas bude urcite na Stedry den sosovica aby sme mali cely rok peniaze, kapustnica zemiakovy salat ryba -pre dieta zemiaciky.Chleba -aby bol cely rok na stole a pod nim peniaze kt sa nedotknem az do 3 kralov. Ja tymto poveram verim mam pred nimi respekt.Na stole max vsetko od ovocia po cibulu cesnak med kolace proste vsetko.To tiez ostane na stole.Na druhy den rezne jelita ....klasika. 🙂

h2
autor
21. dec 2017

@breznica Ja keď sa jej spýtam, tak ona nič nechce, s ňou si nemáme robiť žiadne starosti, na ňu nech neberiem žiadne ohľady. Ale potom to aj tak nie je dobré, alebo, ak aj je, tak je toho príliš veľa, alebo ona by to varila ináč a použila by do toho niečo iné a to, čo som použila ja, by ona nikdy nepoužila... Napríklad z tu spomínaných receptov ma zaujali tvarohové rezance. Samozrejme by museli byť domáce (za normálnych okolností varím kupované) a určite by boli príliš hrubé atď. 😒

bebinka74
21. dec 2017

Zajtra urcite sosovicovy privarok a v sobotu bryndzove halusky, hlavne nieco bez maska, nakolko cez sviatky toho bude az az 😊

silverrko
21. dec 2017

@h2 joj a este som zabudla napisem si zoznam pre jeziska co by som chcela na vianoce pre celu rodinu (dam pod obrus)na dalsi rok a vzdy sa mi to splni😉

h2
autor
21. dec 2017

@jasminet To kura si myslela na prvý sviatok? Alebo pred Vianocami? Pred Vianocami by som to asi nerobila, skôr som chcela nejaké jednoduchšie jedlo. Na prvý sviatok mávame tradične hydinu, na druhý bravčové, takže v tieto dni plánujem kačacie prsia s brusnicovou omáčkou a kroketami a potom vyprážané rezne z panenky + zvyšok šalátu od štedrého večera. Kapra dojedáme tradične po nociach. 🙂