Homemade rastlinné mlieka

ildici12
11. dec 2012

Ahojte maminky, najde sa tu niekto kto doma robi ryzove, ovsene, spaldove atd. mlieko? bola by som rada keby sme sa podelili o recepty, postupy, mozno sa v tom zlepsime 🙂 🙂 tak na zaciatok by som pridavala ja ako robim ryzove a ovsene mlieko:
pol hrnceka naturalnej ryze varim cca 3 hodiny ( alebo v tlakaci 3/4 hodiny ) v 4 hrncekoch vody aby sa to dobre rozvarilo. a nasledne to len tycovym mixerom rozmixujem s pridanou vodou. z tohto mnozstva ryze mi vyjde cca liter mlieka, mozno viac
a ovsene robim tak ze 50 g ovsa dam namocit do vody na noc, na druhy den uvarim do zmaknutia, podla potreby pridam vodu a rozmixujem 🙂 tiez mi to vyjde na cca 1 ll "mlieka" 🙂 🙂

extrate
21. feb 2014

z akej ryze ste robili ryzove mlieko? teda asi blba otazka ale tu maju vela druhov ryze..

tomino29
26. mar 2014

Tiez som kedysi zvazoval soyabellu ked som chcel prejst z kravskeho mlieka na alternativy ale mozno vyrobit mlieko iba zo soje je dost obmedzujuce nemyslite? Najma pre muza...kvoli estrogenu :( potom som si kupil miomat z ich webu (www.miomat.sk) a nemozem si vynachvalit, popravde sojove uz ani nerobim a radsej si dam lieskove orechy alebo vami spominany mak ;)

salomuska
26. mar 2014

@tomino29 ahoj, soyabella ti urobí mlieko z hocičoho, ja osobne som sójové v nej ešte ani nerobila. ale ako pozerám na Miomat, vyzerá to veľmi podobne 🙂

tomino29
27. mar 2014

Tak ja uz som si vybral, ale dakujem za info... myslim ze este dlhy cas nebudem potrebovat nic nove, teda aspon dufam.

macocha
28. mar 2014

Ahojte, robil niekto aj sójové mlieko? Ja som skúsila podľa receptu zo starej vegetariánskej kuchárky, ale výsledok nie je ktovieaký 😒 Využijem na puding alebo kašu, ale na pitie mi nechutí. Tak či dosládzate, dosoľujete alebo čo? Na kupovaných píšu, že obsahuje aj olivový olej a štipku soli. Skúsila som pridať, je to lepšie ale stále chutí jednak dosť vodnato a jednak dosť strukovinovo. Mám to dlhšie variť? (V návode bolo namočiť sóju na 8-10 hod, rozmixovať, rozriediť /ale nenapísali presné množstvo, len že na hustotu mlieka 😒 /, potom variť 10 min za stáleho miešania a odstraňovať penu. Chcela som aj dlhšie variť ale zrovna začalo dosť kypieť tak som odstavila po 10 min na miernom plameni.)

macocha
28. mar 2014

Fíha, pozerám tie výrobníky rastlinných mliek, to vyzerá dobre. Kde to včerajšia moja hodinová tortúra s mixovaním, miešaním, dvojnásobným cedením cez plátno a následným čistením všetkého použitého 😅

Je to ozaj tak, že len nasypať a zapnúť program? Má to nejaký filter alebo sa to potom scedí cez sito? Či vôbec netreba cediť?

salomuska
28. mar 2014

@macocha soyabella ma dva filtre, mozes si vybrat podla hustoty sita. takze cedit nemusis. a programy su v zasade dva - jeden na varenie (napr. na to sojove mlieko, ryzove a pod.) a potom len mixovaci (napr. na makove mlieko a pod.). a este jeden nastavec na mletie - melie orechy, mak a pod. co sa tyka mliek, podla mna na pitie ich vacsinou treba dochutit, nechutia tak ako napr. tie z dm.

sima7777
29. mar 2014

@macocha ja mam tiez MioMat a mlieko cedim cez sitko (bolo sucastou balenia). Niektore mlieka nemaju skoro ziaden "odpad", ale napr zo soje zostava okara - z tej robim potom natierky a minule som robila hamburger, fakt chutny. Inak sa MioMat dost jednoducho urdziava, nema zabudovane sitka, vnutro je cele z nerezu. A okrem mliek robievam aj kremove polievky, nahadzes dnu ingrediencie a len stlacis gombik.

macocha
8. apr 2014

@salomuska @sima7777 Ďakujem. 🙂

nika1988
10. apr 2014

akým mixerom mixujete tie mlieka?

25daniela
10. apr 2014

@nika1988 ja som mixovala iba ponornym, a robila som iba makove, ale nam to az tak nechutilo, ja pouzivam najviac praskove sojove, vsetkych znaciek.

ildici12
autor
10. apr 2014

@nika1988 ja mixujem v robote, mam bosch mum. ale predtym som mala taky lacnejsi zo sencoru. ale poviem ti ze ten drahsi mi robi omnoho chutnejsie mlieka, silnejsi motor viac vytazi z tych surovin 🙂

nika1988
10. apr 2014

@25daniela no mi sojové nemožeme a makové sa chystám robit pokušala som sa robit kokosové bolo výborné krásne vonalo ale sa mi zdalo velmi vodové

nika1988
10. apr 2014

poradíte mi robila som kokosové mlieko len sa mi kokos nedal celkom vymixovat a bolo velmi vodové ale inak chutilo nám a krásne vonalo
ryžove robim stale a chutí nám

katkov
18. apr 2014

Ahojte, ja som dnes robila prvykrat ovsene podla Bukovskeho: 1/2 salky ovsene vlocky, 2 salky prevarenej horucej vody, nechat 4 hodiny mocit a potom precedit. On tam nic o mixovani nepise, ale je pravda, ze sa vela tekutiny este vyhodi s tym "maglajsom" vlockovym 🙂

siska53
18. apr 2014

Ahioj,je nejaky univerzallny postup na vyrobu takych mliek? Stroj nechcem kupovat,nemam ho kde dat,skor na,spestrenie jedalnicka..
raz som robila sojove,este za gymnazialnych cias,len sa mi to zdalo pracne. Ale vydarilo sa,chutilo dobre.

demo
18. apr 2014

@siska53 na noc namocit, rano rozmixovat na vysokych otackach a precedit cez platno, dobre povytlacat. Tiez nechcem ziadnu dalsiu haraburdu do kuchyne.

siska53
18. apr 2014

@demo a este jedna otazka-z coho vsetkeho sa to da robit? Mam,totiz aj jacmen,doma,ten zvyknem do polievky ci ako prilohu..

demo
18. apr 2014

@siska53 robim mandlove a makove (namaca sa nepomlety mak). Obilninove som nikdy nerobila, ale moze byt dobre ovsene, z jemnych ovsenych vlociek.
http://www.varimezdrave.cz/mandlove-mleko/

ikika
11. jún 2014

Ahojte baby, presla som aj ja na rastlinne mlieka... chcela by som si vyrobit spaldove... mate, please, nejaky dobry recept? Na nete som nic nenasla... 😕 😒

Ryzove a ovsene kupujem, no tiez sa chystam si ich vyrabat... 😵

tinka_21
1. júl 2014

Ahojte, aj my prechádzame na rastlinné mlieka, lebo u malej sa objavilo podozrenie na intoleranciu laktózy, tak už dvakrát som som robila mandľové mlieko, a malá s tým nemala najmenší problém, čomu sa veľmi teším 🙂
Akurát som si tak prepočítala, že z 50 g mandlí, ktoré stáli tuším 0,89 eur som mala asi 150 ml mlieka, a to sa mi zdalo teda veľmi málo. Robila som podľa receptu 1:4, čiže 50g mandlí a 200 ml vody, ale mlieka bolo menej, kedze zvyšok bola pena, odpad. Akurát že som to cedila cez sitko. No a to už sa zdá byť celkom drahý špás, ked si vezmem že malá by mi večer vypila fľašu, plus na obed kaša z ďalších 2dl.
Máte to tak aj vy?
A chcem sa ešte poradiť, cez čo je lepšie to cediť. Lebo s tým sitkom je to na nervy. Čo sa myslí plátnom? kde sa to dá zohnať?
Ďakujem!

@demo ... skúsim osloviť priamo teba, ďakujem 🙂

tinka_21
1. júl 2014

Teraz ešte čítam na jednej stránke:
"Všetci, ktorým sa mliečko na prvý raz podarilo, to už dobre poznajú. V priebehu niekoľkých sekúnd dokážete vypiť 2 dl orechového mlieka – je to akoby ste za pár sekúnd zjedli takmer 50-100 g orechov – teda na organizmus extrémna záťaž. Pocítite ju však až po 10 minútach, dovtedy stihnete vy alebo vaše dieťa vypiť ďalšie 2-4 dl, teda ďalších 100-200 g orechov... ; Preto prosím, S MIEROU! "

Koľko teda môžem dať malej? Koľko dávate vy?

ildici12
autor
2. júl 2014

@tinka_21 ahoj kupujes dost drahe mandle 🙂 hlavne ked to pouzivam takto vo velkom, odporucam ti kupovat cez eshop baliarne helpful tam pol kila kupis za cca 5 eur a to je rozdiel 🙂 aj ine veci su tam za bezkonkurencne super ceny 🙂 a co sa tyka cedenia ja pouzivam obycajnu utierku do kuchyne, neprepusti ten odpad da sa super vyzmykat a je lacna 🙂

tinka_21
2. júl 2014

@ildici12 ahoj, ďakujem že si mi napísala. Práve to som potrebovala, nejaký lacný zdroj ;) Pretože v obchodoch sú mandle drahé. a čo sa týka množstva, ktoré spotrebuješ, dávaš ho aj svojej malej? Koľko denne? Aby som svoju malú zas "nepredávkovala" a ešte jej nebodaj uškodila viac, ako kravským mliekom... Ďakujem 🙂

tinka_21
2. júl 2014

@ildici12 pozerám ten e-shop... 500g mandlí 6,24 eur , to vychádza 1,25 eur /100g, a to sa mi občas podarí natrafiť aj tu v bežnom obchode. Je to správna cena, či mávajú aj lacnejšie? Lebo keď si pripočítam poštovné, tak to už vyjde veľmi draho, škoda že nemajú poštovné zdarma pri určitej objednávke...

ildici12
autor
2. júl 2014

@tinka_21 my tie mlieka nepijeme na dennom poriadju len raz za cas ked si to mala vypyta.do varenia priznavam davam vacsinou kupovanu rastlinnu smotanu🙂 ale urcite je dobre striedat tie mlieka mozes jej urobit aj kokosove lieskoorechove kesu🙂 a co sa tyka eshopu neviem sa pozriet som na mobile ale potom museli zdrazovat ja som objednavala pred cca 2mesiacmi vtedy ma mandle stali 5 eur. ☹akcie nezvyknu mat ale veru to jr iz potom dost vysoka cena za tu cenu sa da kupit aj v obcho☹ ale ja zase vacsinou robim taku obrovsku objednavku za 40 eur a potom sa mi to oplati aj s postovnym🙂

tinka_21
3. júl 2014

@ildici12 jasné, ďakujem 🙂

demo
5. júl 2014

@tinka_21 rok a pol ročné dieťa má už pomerne bohatý jedálniček a tak ani s tym mliekom to netreba preháňať. Veď dospelý človek má zjesť denne asi tak desať orechov, viac nie. Dávala by som denne jednu porciu maximálnE. Okrem mandloveho je veľmi hodnotné aj makové. Ako plátno na precedenie používam obyčajnú bavlnenu detskú plienku. Zdroj vápnika je aj brokolica, všetka zelená listova zelenina, karfiol.

demo
5. júl 2014

@tinka_21 kašu môžeš robiť aj bez mlieka. Jeden tip: pokrajas jablcko na kocky, posypes jednou-dvoma polievkovymi lyžicami jemných ovsenych vlociek, podlejes trochou vody a premiesas. Dusis pod pokrievkou maximálnE 5 minút. Troska skorice. Rozmixujes, a na záver primiesas čajovú lyžičku kokosoveho oleja alebo ešte lepšie ghee - ktoré dodá maslovu chuť. Kaša je naozaj dobrá. Môžeš robiť variácie s kokosom, alebo prisypat trocha hrozienok. Jablká nahradiť marhulami atď.

vierki
10. júl 2014

ahojte, tiez uvazujem o zmene a kedze moja mala ma velku spotrebu mlieka a chcem prejst na chvilu na alkalicku stravu, tak hladam alternativy na vsetko zivocisne. chcem sa hlavne opytat ako dlho vam vydrzi mlieko v chladnicke? lebo by som si ho potrebovala urobit viac, aby som nemusela kazdy den. dakujem