Jedia evanjelici na Vianoce majonézový šalát a rybu/rezeň?

tibor14
27. dec 2021

Jedia evanjelici majonézový šalát a rybu/rezeň alebo niečo také?Viem že zvyšok majú rovnaký ale nezistil som aké majú posledné jedlo

emalka
27. dec 2021

Jasne ze jeme 🙂 Ale hlavne je to o regionalnych zvykoch, tie nabozenske rozdiely su fakt minimalne 🤷‍♀️

vanda323
27. dec 2021

@tibor14 Anooo jedia

nevenka
27. dec 2021

My sme boli napoly - oco katolik, mama evanjelicka, byvalo sa u maminych rodicov, takze zvyky sa prisposobovali viac menej im. Ocino z domu mali zvyk, ze na Stedry den sa drzal post a neskor uz aj daco zjedli, ale v ziadnom pripade nie maso - neviem ci mali ryby, ale kapustnica bola postna a maso sa jedlo az po polnocnej svatej omsi. Takze, ked sa prizenil, bol celkom rad, ze u evanjelkov je kostol poobede po zotmeni a jedlo sa na veceru maso, klobasa. U nasich sa jedla kysla hribova polievka. Mama robi aj kapustnocu uz teraz. Oco na tom vie fungovat aj tyzden a nic dalsie nepotrebuje 🤣. No a klasicky salat. Niekolko par rokov si zvykli na lososa a my tiez tak. Ja som bola evanjelicka, posleenych 10 rokov som katolicka a zvyky mame v podstate rovnake. Rozdiel mame vacsi na Velku noc, kedze v piatok je velky post. To nasi nedodrziavaju. Mama chodi do kostola raz za cas len. Tak je to akor naozaj o tych regionalnych zvykoch a potom aj konkretnych rodin. Nam s muzom nechuti kapor, tak ho robit nebudeme. Robievam kyslu hribovu polievku, aj deti ju maju radi a na Silvestra potom kapustnicu. Muz ma kapustnicu potom 25.12. na navsteve u rodicov. Alebo u nasich. Nechce, aby som varila dvojaku, nech to nestoji. A mame malo miesta v chladnicke 😅. Takze je to o dohode...

simsalabim
27. dec 2021

Ano, kapustnica je postna a maso sa je az 25. Ale myslim, ze rozdiely su skor regionalne ako nabozenske.

vandica
27. dec 2021

Samozrejme, že jedia majonezovy salat. Teda my nie, lebo ja ho nemam rada, mame len ten obycajny zemiakovy, ale ked zila babka - silná evanjelička, kvoli nej sa robil majonezovy. A na večeru bolo zvykom u evanjelikov jesť hribovú omáčku, nie kapustnicu, a v našej rodine sa robí hribova omačka s klobaskou, takže už večer jeme maso, ale len v tej omáčke a druhé jedlo máme rybu.

janka1011
27. dec 2021

@tibor14 jasné, že jedia šalát, rezne, rybu, kto má čo rád. U evanjelikov nie sú žiadne obmedzenia ako u katolíkov, že kapustnica pôstna bez mäsa a pod.

hefo
27. dec 2021

@janka1011 Obmedzenia nie sú ani u katolíkov, to je tiež len taký zvyk. Povinný pôst je len na Popolcovú stredu a Veľký piatok.

tibor14
autor
27. dec 2021

@vandica Aj my jeme mäso už večer v rímskokatolíckej cirkvi ale jeme kapustnicu

tibor14
autor
27. dec 2021

@janka1011 Jj to viem ja som rímskokatolík ale napríklad normálne jeme na Vianoce mäso aj spolužiaci rímskokatolícky

tibor14
autor
28. dec 2021

@hefo Záleží hlavne aj od toho že či rímskokatolícka cirkev alebo gréckokatolícka lebo rímskokatolícka neprikazuje na Vianoce pôst a gréckokatolícka prikazuje

cacianka
31. dec 2021

Jedlo sa je podľa chuti, zvykov rodiny a nielen podľa cirkvi