Musia sa zemiaky na slivkové gule vážiť?

natal12
28. aug 2012

Ahojte ked ste robili slivkové gule tak zemiaky vážili celé v šupke alebo nastruhané ? 🙂 Lebo neviem kolko mám dat varit v recepte je písane 800 g . Dakujem

maja1982
28. aug 2012

ja ich nikdy nevazim, robim to "od oka" 🙂 pridavam muku podla hustoty cesta 🙂) ale myslim, ze v recepte by to mohli byt uz uvarene, bez supky, resp. nastruhane ...

titkovamiriam
28. aug 2012

ja tiež nevazim-uvarim ,osupem,pretlacim a ostatne suroviny dam podla zemiakov,vajce,muku 😉 sol...

lucka1987
28. aug 2012

tiez davam od oka.. taky pomer aby som mala cesto akurat huste... 😉

molly28
28. aug 2012

..hoďte osvedčený recept na gule :D

zuj
29. aug 2012

uvarit zemiaky v supke, vychladnute nadrobno postruhat a zmiesit s hladkou mukou (bez vajca a soli), muku pridavat postupne a radsej vyvarit jednu gulku a ked sa nebude rozpadavat-pomer muky a zemiakov je dobry, ak sa rozpadne, treba pridat este muku, chce to prax 🙂

cherryl
29. aug 2012

nemusis vazit pokial mas cesto uz v rukach ci oku 😵 proste ked to uz poznas aku ma mat konzistenciu 😵 na 1x si ich v supke odvaz

ivv
29. aug 2012

robim zemiakove cesto aj zo zemiakov varenych v supke, ale aj z oskrabanych, rozkrojenych na kusky v osolenej vode (taketo mi pridu menej babrave na robotu). pretlacim cez lis (http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/7611...) na pomucenu dosku, pridam jedno vajce, stipku soli, a tolko polohrubej muky az vznikne kompaktne, nelepive cesto. menej tuhsie ako plastelina 🙂 no a potom sup rozvalat, rozkrajat na stvorce a do kazdeho zabalit slivku, alebo marhulu, alebo jahody, zalezi ake je obdobie. povarit v osolenej vode len tolko, co vyplavaju na povrch, vybrat, poliat roztopenym maslom, posypat komu co chuti a voila! 🙂 to iste cesto je super aj na pirohy s lekvarom, bryndzovo-zemiakovou plnkou, alebo sulance 😉 ak dlhsie stoji, zvykne rednut, cize zas premiesit s mukou, ale dost zalezi aj od odrody zemiakov.

a s vazenim si nerob trampoty.. z takmer kila zemiakov je ohromne mnozstvo guli.. 😝 neviem pre kolkoclennu rodinu ides robit gule, ale ja ked robim len pre nas troch, tak mi stacia tri-styri stredne velke zemiaky. inak niekto robi gule z menej cesta, take tensie, a jedla som uz aj gule co mali cesto hrube jeden centimeter 😅 aj od toho sa odvija spotreba cesta 😉
vela stastia 🙂

georgia333
7. nov 2012

zemiaky určite uvar v šupke, pretlač a postupne pridávaj múku do vtedy, kým sa ti cesto nespojí, nedávaj veľa soli, lebo inak cesto riedne, dobrú chuť