Nikdy som nevarila skoro ročnému dieťaťu

30. dec 2021

Ahojte dievčence, na zaciatok prosím nesudte ma. Píšem anonymne, lebo sa hanbím veľmi za to čo idem písať.
Mám takmer ročné dieťa. Od kedy som začala prikrmovať ,vždy to boli hotové kupovane jedlá. Vždy to bolo jedlo v skle, ktoré som zohriala bud vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnke. Varila som preňho možno 3x za celú dobu čo papá obedy. Nemá s ničím problem, či už s kúskami, či s niektorým druhom zeleniny, či s nejakým mäsom. Zje proste všetko , na ranajky s nami papa pečivo, kaše, ovocie, jogurty, čokoľvek, aj tie hotove prikrmy masovo-zeleninove zje cele. Uvedomujem si , ako zle som robila. Čas už žiaľ bohu nevrátim a chcem to zmenit, chcem seba zmeniť.
Ja sa chcem naučiť varit a chcem aby malo domácu varenu stravu, buď čerstvé alebo by som varila na 2 dni. Prosím nájde sa tu mamička, ktorá mi napíše od A po Z ako na to? Jednoduche a rýchle chutné recepty, pre deti od jedneho roka?

didi2102
31. dec 2021

Pozri môj brat žije v UK dlhé roky,majú 2deti,tam je to bežné ,deťom nevarili,vždy kupovali,nik to neriešil,skôr bolo čudné prečo varia keď sa dá kupit,netráp sa nad tym
A od roka som varila detom,to čo nám , jasné niektoré.jedla som nevarila aby som nemusela variť 2x , napr segedínsky a take ale inak všetko rovnako menej soli a korenin

jaskolka
31. dec 2021

Rocne dieta už v podstate jedáva to, čo dospelí, ale menej soli, korenín, tukov.
To ze si dávala výživy v skle je úplne pohoda, vôbec sa nebicuj že si zla a nedbanliva mama. Iné by bolo keby ze ho tlačis cipsami, čokoládou, chrumkami
Co sa týka jedla, vy je dávate ako? Lebo ako píšeš, že malý zje všetko tak kľudne nech jedáva s vami. Ú nás napríklad malý ani inak jest dlho nechcel len musel vidieť ze ma to isté, ako my. Dokonca sa stalo ze som mu dala jeho čerstvé "menu" ryža, omáčka, mäso a on videl, že ocko ma zemiaky a kuracie stehno(bol to obed z predošlého dňa, muž proste chcel dojest) koniec, musel ochutnať z jeho taniera.
A tak som postupne prestala variť dvojmo, syn má 15 mesiacov a jedáva co my. Jedol už aj segedin, aj maďarský guláš, aj bryndzové halušky, a zemiakovy šalát mal tetaz premiéru.
Jedine co nedávam, sú huby.
Na začiatok ti najjednoduchšie je trebárs uvariť kuracie mäso a ryžu so šťavou, vývar so zeleninou, to sa ani nedá "nevedieť uvariť". Deti milujú obvykle kolienka, ryžu, s omáčkou, prívarky(rozvarit hocijakú strukovinu, hodiť maslo, hotovo). Môj napríklad zbožňuje aj zemiakové pyré s maslom, len tak, bez všetkého.

autor
1. jan 2022

@nelca0510 ďakujem ti veľmi pekne za komentár, či nám to neruinovalo rozpočet? Ani nie, ono da to vždy niekde stratilo, ja som po väčšinou objednavala z internetu z jednej stranky, kde maju taketo prikrmy pre decka Hipp alebo Hami väčšinou som nakupila tie výhodnejšie 3 alebo 6 balenia dajme tomu 10 druhov a striedala. Alebo som išla na nákup do lidla tam som vzala nejake skleničky, proste vzdy sa to pri tom veľkom nakupe stratilo. Tá sklenička za 1.2e ... prosim ta ako spravim ale tie sotecka? Ja som naozaj totalny zaciatocnik, varila som par krat ked este malo mixovane, takze som to hodila vsetko do 1 hrnca a vsetko zmixovala spolu, teraz uz nechcem mixocat ked papa kusky...

@mamamasama ďakujem taktiež za komentar. Tak ja som čakala, ze ma to ukameňujete, lebo som davala hotove prikrmy, ktore boli vylozene v regaloch v obchodoch kto vie aky čas a či som gramblava dať do hrnca jednu mrkvu a zemiak a variť to.. Ked môže byť každý deň čerstvé a pestré.

@dskjhfdlkdjhl ahoj dakujem ti velmi pekne za komentar, popozeram si nejake recepty tu na mk alebo na internete popozeram a pojdem do toho, dala som si novorocny zavazok tak ho chcem začať plnit. Fb ani insta nemam, tak budem hladat inšpiráciu kdekade inde 😊

@ewelinka21 ahoj ďakujem ti velmi pekne za radu, ako som vyššie pisala nemam fb, ani insta, ale budem hladat inspiracie aspon tu. Niekde začať musim.

@kittykat22 ahoj udeniny, sladkosti, ani bublinkove napoje nepije ani neje. Ani som neskusala davat ani to nemam v plane zatial. Udediny v nasej domacnosti moc nie su, sladkosti, nechcem vediet co by spravil nejaky cukor v tele ked teraz sa nezastavi a pije iba cistu vodu nic ine nechce a mliecko samozrejme. Jahody som davala vo vyzive napriklad jablko+jahoda, banan+jahoda... od sunaru su take kapsicky od 4 mesiacov a nikdy ziadna alergicka reakcia sa neprejavila.. med som nedavala ani nehodlam ani arasidy. A z nasej stravy neviem ci by sa dieta najedlo, ja varim dost nezdravo, myslim tym hranolky, pecene zemiaky, rezne, vyprazany syr, proste rychle polotovary, moj manzel neje zeleninu, takze nevarim nic so zeleninou a ked chcem nieco pre seba dajme tomu s hraskom, kukuricou tak si musim navarit zvlast. A ja chcem aby malo to dieta zdravu vyvazenu stravu, preto som to doteraz riesila takto. Ale uz sa chcem v tom polepsit. Taktiez polievky moc nevarim, takmer ziadne okrem mozno 3 dokolecka, pretoze muz to nezje a ja to nebudem varit sama pre seba, lebo poprve neviem odhadnut mieru, po druhe by som to jedla tyzden v kuse a po tretie aj tak by som to vyhodila do zachoda koniec koncov.

@marianarem ahoj dakujem ti velmi pekne za odpoved, ako som uvadzala vyssie, hanbim sa za to, lebo su to prikrmy v regaloch v obchodoch vylozene neviem aku dobu a ja to davam babatku jest. Preto som sa bala ze ma tu ukamenuju, ze som neschopna dat varit zeleninu s masom a zmixovat to alebo popucit vidlickou... ako mam naprijlad urobiť omacku? Alebo take sote? Moze sa takym detom zahustovat uz mukou? Zo strukovin ich nenafukuje? Ked vidim tu na mk niektore mamicky tak zavidim ako perfektne varia a ze maju cas na to, ja mam pocit ze niekedy nemam cas na nic, noe tak stat pri hrnci a rovit obed... niekedy mam pocit, ze v tomto som totalne zlyhala... byvame sami, tak nastastie nikto nevidi, ze je polroka od kedy prikrmujem na hotovych jedlach, ked ideme niekde na navstevu a obeduje tam, tak to vzdy uhram tak, ze ked niekam ideme tak jej nosim hotove.. proste klamem okolie.. za to sa hanbim... uz vidim ako by muzova 80 rocna babka pochopila ze malej nevarim...
Co sa mojho varenia tyka.. polievky moc nevarim, len 5 dokolecka..vyvar, kapustnica, falosna gulasova, sosovicova, brokolicova kremova a tak ked to tak spatne pozriem tak aj cesnacku spravim.. tak z polievok by sa dalo nieco vybrat.. ale to druhe, to je u mna totálna bieda.. to je tiez 5 jedal dokola. Muz neje zeleninu, k tomu ma alergiu na laktozu.. takze u nas je velmi obmedzena strava.. tym ze sa mi nechce vyvarat pre dvoch, tak som sa mu prisposobila a nas jedalnicek spociva z pecenych zemiakov, zemiakovej kase a rezna a ryze s masom kuracim na omacke.. este to som zabudla, ze muz zje iba kuracie mäso, to je kapitola sama o sebe. Ja som vzdy zjedla vsetko, len od kedy zijeme spolu tak som sa velmi pokazila v jedeni. Lebo sama sa mi neoplato varit. Neviem odhladnit mnozstvo, a aj tak to po 2 dnoch vyhodim lebo mi to ide hore krkom... preto da tesim, ze uz ma po roku a mozem varit pre nas dvoch a jemu zvlast muzovi.. len neviem uplne ze ako na to...

@evaachesa ďakujem, urcite pozriem, chxem aby sme sa spravovali zdravo a chcem aby vsetko dieta zjedlo a nic mi neodmietalo... ja som tak tiez bola vychovavana, sice to bolo metodou, "budes tu sediet, pokial to nezjes" ale naucila som sa ... my sme na um , radsej sa normalne naje ako mlieko ale to ma tiez niekedy vie odradit, ze ci sa netrapim zbytocne, ked z tej sklenicky to bude aj tak lepšie chutit a ja len stratim cas a peniaze pri hrncoch...

@dankabetka vyssie som pisala, ze nasa strava nevyzerala uplne normalne a nie vobec ako zdrava strava pre rocne dieťa, z toho by sa dieta asi ani nenajedlo, z reznov alebo z vysmazaneho syra, z objednanej pizze, atd atd.. na pocudovanie ja mam 55kg a muz 75... , tak ze by som chcela zacat od zaciatku pekne postupne zdravo varit pre ročné dieťatko..

autor
1. jan 2022

@zuzanka.zuzu ďakujem ti velmi pekne za tvoju odpoved, 100 ludi 100 chuti samozrejme, ja by som sa zbláznila leby to malo byt o jednozlozkovej strave, som rada, ze v tych hotovych bola aj ryza aj cestovina aj zemiaky aj kdeco so zeleninou a maskom a ze nema problem zjest nic.. len sa bojim, ze ked zacnem varit, nebude to to na co je zvyknuté dieta a bude mi to odmietať a ja budem varit a za staleho miesania vyhadzovat do zachoda..
@ibrunova ano pre naa dvoch varim, ale nezdravo sem tam nejaky paprikas, ryza s masom na omacke, ale velmi malo.. preto by som sa chcela napravit a zacat varit zdravo tak aby sme to mali vsetci a mohli vsetci. Nerada by som dieta napchavala kebabom z dovozu alebo pecenymi zemiakmi bez akejkoľvek vyzivovej hodnoty...
@danulicek dakujem velmi pekne za tvoju spravu 😊 tym ze u nas sa napriklad zelenina neje, teda muz ju neje, tak som sa prisposobila a nekupovala ju ani sebe, tak som mala v mrazaku, len z toho mrazaku ked som uvarila, nebola dobra ako cerstva.. ked som kupila cestvru a nestihla spotrenovat tak som ju vyhodila tak som sa kolko krat pytala, co mi je lacnejsie dat hotový prikrm za 1.2e -1.5e alebo nakupit zeleninu, maso bla bla bla za 5-6e a potom vyhodit? No jasne ze mi bolo aj lepsie kupit..
@taga pisala som vyssie, ze varim ale nie zdravo, nie kazdy den, niekedy vyuzijeme donasku, niekedy mame navarene na 2 dni.. a niekedy je to rychlovka.. za 20 minut uvarena, ze neviem ako by jedlo dieta s nami rezen aleno pizzu z donasky.. a ze mi aj bolo lacnejsie dat hotove za 1.2 e ako nakupit zeleninu, maso, strukoviny, polovicu vyhpdit lebo sa to nespotrebuje ako dat hotove.. nasa strava je totalne cele zle a chcem sa v tomto napravit...
@andreatytler dakujem velmi pekne za par receptov, necham sa rada inšpirovať je super ked mi to niekto napise takto od A po Z a ja sa chytim a skusim to uvarit.. fakt super, takto to potrebjjem dakujem velmi pekne.. pisala som vyssie ze je to tak 5 polievok dokolecka.. a ze muz neni boh vie aky stravnik, ze som sa mu sttasne prisposobila, ale uz to tak dalej nechcem a budem varit mne a dieťaťu a muzovi zvlast. Pisala som aj ako nezdravo som varila doteraz..
@miadi ďakujem velmi pekne za povzbudenie aj za recept za inšpiráciu ❤❤❤
@amelia89 ďakujem za odpoved, ako som pisala vyssie varim pre nas, ale nie moc zdravo, bud polotocary rychle alebo donaska alebo kde co.. chcem da napravit a zacat varit zdravo ked nie pte muza aspon pre mna s dieťaťom
@kataka10 ďakujem velmi krasne za povzbudenie, inspiraciu, totižto nemam fb, nemam sa ako nakuknut do tej skupiny, ale prosim ta napis mi ako spravim take sote? Postup? Alebo privarok? Rizoto? Nic z toho som nikdy nerobila, neviem vonec ako zacat .. Budem ti velmi moc vďačná.

autor
1. jan 2022

@ankare dakujem ❤
@didi2102 dakujem vyssie som pisala, ze varim ale nie moc zsravo, ziadna zelenina, vzdy vsetko len suche, moj muz je velmi slaby jedak.. preto sa chcem napravit zmenit a teda po roku varit spolocne aspon pre mna s dietatom, jemu budem varit separe alebo bude hladny
@jaskolka ďakujem to by som potrebovala par receptov pre inspiraciu, zahustujes aj mukou napriklad? S tym dosolenim na tanieri nie je problém, ja som nikdy moc nesolila. Pisala som ako varim, ze velmi nezdravo,to by som ani nechcela aby dieta jedlo s nami...

andreatytler
2. jan 2022

Tie kupovane detske prikrmy su zdrave... mne akurat pridu pridrahe. Nedavaj si hned od zaciatku privelke naroky. Skus navarit zdravo 1-2x do tyzdna a potom mozes aj 3-4x ak ti to pojde. Ja varim 1-2x do tyzdna na 2-3 dni. Muz to iste a ostatne dni jeme pizu, z fajnovej original talianskej restauracie, takze to dam s kludnym svedomim aj dietatu. Alebo aj burger, hranolky a to uz zase dietatu nedam. Na take dni mam uvarene a pomixovane prikrmy v mraznicke a bud to ma ako privarok alebo s chlebom, zemiakmi, ryzou a najvacsi hit su tie cestoviny.
Ozaj a najrychlejsie a najjednoduhsie zdrave jedlo pre dieta co poznam je mrazena uvarena kukurica s hraskom a k tomu na kocky nakrajany tvrdy syr.

marianarem
2. jan 2022

V tych kupovanych prikrmoch je naozajstna zelenina, naozajstne maso a ine suroviny. Ja som to malemu tiez parkrat dala, takze som studovala zlozenie a bolo to lepsie, nez som cakala. Mnohe su aj z bio surovin, co moja cerstva strava nebola.
No ale k tomu vareniu. Podla mna zacni niecim takym, co som napisala, sprav na pare nejaku zeleninu a zemiaky. Kludne k tomu aj prirodne rezne, malemu vyberies tesne pred koncom a vase osolis, okorenis. Parenu zeleninu si das aj ty, s maslom je super, manzel si moze parene zemiaky kludne este opiect na panvicke. Takto budes mat velmi malo prace navyse. Skusis, ci malemu takato strava zachuti, potom mozes pridavat omacky. Kludne sa mozu zahustovat mukou. Zemiakova kasa a ryza, co robis pre vas, to je v pohode aj pre maleho. Kuracie sote urob pre vsetkych, hod tam aj zeleninu - mrkvicku, hrasok alebo hocico, mamzel nech si povybera ciste maso.
Varenie strukovin nie je skoro ziadna robota navyse, takze to mozes spravit popri inom a mozes si dat aj ty. Ci maleho nenafukne, treba odsledovat, takze zacni mensim mnozstvom.
Dalsia moznost je k vasmu jedlu dokrajat cerstvu zeleninu, das si ty a maly, moze uz hocijaku. To tiez nie je vela roboty navyse.
Potom vela deti ma rado kremove polievky - hodis do hrnca roznu zeleninu, ochutis, povaris, zmixujes, irob taku, aby chutila aj tebe. Ostatne polievky, co pises, mozes dat aj malemu, len mu odober pred dovarenim a az potom osol pre vas.
Ak chces dat malemu ine maso ako kuracie, tak narob platky z kuraciny a trebara hovadziny, opec to spolu na panvici, mozes niecim ochutit, mamzel nech si povybera kuracinu.
A aky jedak bol manzel v detstve? Okrem tej laktozovej intolerancie, preco ma taky obmedzeny jedalnicek? Moze byt trochu problem, ze to maly po case zacne od neho odkukavat.
No a ze nestihas, tak to ani ja, neboj...ja mam varenie aj ako konicek, takze na to si cas vyhradzujem, z casu s malym uberat nechcem, no tak zase moja domacnost je tak trochu vybuch 🙂

kataka10
2. jan 2022

Na nete najdes kazdy recept, tak pogoogli.

evaachesa
2. jan 2022

Na zahusťovanie môžeš použiť kľudne aj instantné kaše ryžovú, ovsenú, pšenovú, ale tie úplne čisté napr od Ravity, prípadne špaldovú hladkú múku. Ja používam hrašku, prípadne úplne stačí keď len trochu pomixujem zmes čo varím a nemusím už nič pridávať.
https://www.bioland.sk/skroby-a-zahustovadla/hr...
https://www.pelia.sk/kase/ryzova-kasa-instantna/
Prípadne aj červená šošovica veľmi pekne zahustí a varí sa krátko. Môj nemá rád tu štruktúru, takže mixujem.
Veľmi ti odporúčam ten spomínaný webinár, veľa vecí sa dozviete a oveľa jednoduchšie sa ti bude začínať. Je to online takže vieš sa potom pýtať prostredníctvom chatu na všetko čo ti nie je jasné 🙂
Potom je veľmi dobrý webinár o čítaní etikiet a nakupovaní...ako sa vyhnúť ečkam a ako zistiť či sa jedná o dobré potraviny.
Ešte ako taký tip je veľmi super Miomat. Robím v ňom rýchle polievky, ovsené mlieko, kaše pomenej lebo liter kaše je pre nás zatiaľ veľa (vždy vieš urobiť len liter). Ak urobím hustejšiu polievku, tak ju viem použiť aj ako omáčku na cestoviny. Len tam nakrájame suroviny, okorenis, zaleješ vodou, zapnes a o 25 min máš hotovo l. Nemusíš miešať ani nič a máš to urobenie na správnej teplote pri ktorej sa zachovajú aj vitamíny...pri varení v hrnci to človek až tak neodhadne.
Dokonca ho majú aj v akcii.
https://mamigo.sk/miomat?gclid=EAIaIQobChMI56S5...

didi2102
2. jan 2022

Pozri aj to pôjde pomaly s jedlom netráp sa a skúšajú,nemusíš hneď každý deň variť iné,môžeš začať skúšať a napr opakovať jedlá až neskôr rozsirovat,píšem ti ako mama dieťaťa ktoré je hrozné malo a trápila som sa že až,že je muž bezlaktozovy nieje prekážka,dcére 1.5r začalo vadiť mlieko,tak sme prešli na bezlaktozove a varím tak pre všetkých,nepostretla som žiadnu zmenu a obmedzenie,kupujem len iné mlieko a smotanu ... To že muž vymýšľa tak nekomentujem,moja rada je že nevar pre neho,preboha je to dospelý chlap,môj tiež mal obmedzený jedálniček , len kuracie prsia a bravčové karé a nič iné,bohužiaľ som ho rýchlo naučila že buď si varí sám alebo nevymýšľa,aj taký vývar sa dá urobiť na milión sposobov-kuraci,morčaci,hovädzí,zajačik,zeleninovy , raz s rezancami,kolieskami,guličkami , postrúhanú zelenina, popucena,na kolieska na kocky a dieťa má.hned pocit inej polievky,alebo napr dnes máme vývar s haluškami,múka s vajíčkom a voda ... Mäso z polievky vieš využiť napr na rizoto,soté jednoducho ..olej,kuracie kúsky,kúsok soľ neaka bio vegeta,pomucis a miesas,ak nevieš zahustivat kúp si zemiakový škrob na omáčky,taký prášok dáš do vody ... K tomu opäť ryža,zemiaky,cestoviny ... Moje deti majú radi špagety,posekaš na drobno ,kúpiš bezlaktozovy syr,aj keď pre začiatok lenkecup,alebo podusis mleté mäso a kúsok kečupu ,voda ,kúsok soli a máš .. palacinky len tak čisté , rybka na prírodno v rúre so zemiakmi atď
Inak ak by som nestíhala varím večer na ďalší deň,robím to hlavne v lete keď chceme chodiť veľa von

didi2102
2. jan 2022

A u nás celkovo dcéra zbožňuje polievky,hocijaké,v podstate stále dookola to isté ale neako obmene,falošný guláš s pákou bez,zeleninová raz s.cestovivou alebo zemiakmi,fakt že hocijakú zeleninu postrúham,špenátová s haluškami,hrstkova,krupova,brokolicová,zemiaková

autor
3. jan 2022

Baby robim dnes na obed zemiakovu kasu, nam spravim rezne, mam vytiahnute z mrazaka kuracie prsia rozmrazene, ako ich mam pripravit na omacke aby som mohla dat aj malemu jest s nami?

marianarem
3. jan 2022

Ja by som spravila na prirodno, ale ak chces na omacke skus perkeltovu s mliekom/smotanou a mletou paprikou, to detom chuti. Mozes zahustit aj mukou. Inac mu mozes spravit hocijaku omacku okrem hribovej, len nech nie je velmi slana alebo stiplava.

autor
3. jan 2022

@marianarem dakujem velmi pekne a take ako to pripravit od A po Z? Mam osmazit to masko na oleji? A podliat vodou? Nechať dusit? A potom duchutit?

marianarem
3. jan 2022

Ak chces uplne na prirodno, tak presne ako hovoris, pripadne mozes na zaciatku este osmazit trochu cibulky a dusit aj s cibulkou. Ak chces spravit omacku, tak na konci vybrat masko, zmixovat trochu mlieka/smotany s troskou muky a s mletou paprikou (nech je to ale cele izbovej teploty) a vliat do hrnca so stavou z masa. Dobre premiesat, nechat tak minutu zovriet a je to. Podla potreby osolit.

didi2102
3. jan 2022

Ja varím jednoducho,dnes sme mali kuracie na prírodno,na panvicu olej,položila som kuracie prsia na olej a poprasila s múkou,pridala kus masla,posolila,ak chcem hustejšiu omáčku,do pohára dám múku s vodou napr 2lyzice a vylejem,povaríme kým nezhustne a hotovo,toto je môj základ,môžeš obmieňať prídas syr a máš syrovú,smotovu bezlaktozovu a smotonovu,môžeš pridať hocijakú zeleninu,mrazenú alebo len postrúhanú mrkvu napr

luccija
3. jan 2022

Ja každé mäso osolím, trocha korenia pre mimino asi nie, trocha cesnaku pretlačím, trocha horčice osmahneme na oleji nech chytí farbu a potom zalejem vodou, môžeš pridať hrášok, kukuricu, mrazenú zeleninu....dusis a na koniec dávam trošku masla.Niekto zahustyje múkou ja nie, skôr to mäso obalím v múke a tak opražím a omáčku mi zahustí....alebo zemiak postrúhas na drobno...a tak vieš urobiť či kuracie, karé....k tomu môžeš chlapovi spraviť volske oko,...z kuracieho takto opeceneho môžeš spraviť rizoto ..moje dieťa malo rado pyré a nie cestoviny a ryžu, lebo to bolo suché a nevedela dobre požut🙂