Nikdy som nevarila skoro ročnému dieťaťu

30. dec 2021

Ahojte dievčence, na zaciatok prosím nesudte ma. Píšem anonymne, lebo sa hanbím veľmi za to čo idem písať.
Mám takmer ročné dieťa. Od kedy som začala prikrmovať ,vždy to boli hotové kupovane jedlá. Vždy to bolo jedlo v skle, ktoré som zohriala bud vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnke. Varila som preňho možno 3x za celú dobu čo papá obedy. Nemá s ničím problem, či už s kúskami, či s niektorým druhom zeleniny, či s nejakým mäsom. Zje proste všetko , na ranajky s nami papa pečivo, kaše, ovocie, jogurty, čokoľvek, aj tie hotove prikrmy masovo-zeleninove zje cele. Uvedomujem si , ako zle som robila. Čas už žiaľ bohu nevrátim a chcem to zmenit, chcem seba zmeniť.
Ja sa chcem naučiť varit a chcem aby malo domácu varenu stravu, buď čerstvé alebo by som varila na 2 dni. Prosím nájde sa tu mamička, ktorá mi napíše od A po Z ako na to? Jednoduche a rýchle chutné recepty, pre deti od jedneho roka?

nelca0510
30. dec 2021

Ja len,nerujnovalo vám to rodinný rozpočet? Predsa len tie prikrmy nestoja pár korún. Od 1 roka môže prejsť cca na rodinnú stravu. Skús hlavne nejaké zeleninové sotecka s prílohou. Nejaké rizota,psenota a podobne.

mamamasama
30. dec 2021

A co je na tom zle? Castokrat je to zdravsie ako to, co serviruju poniektore maminy svojim detom.

dskjhfdlkdjhl
30. dec 2021

Citat vies, tak si vzdy den vopred vygoogii recept jedla, ktore by si si chcela uvarit, na dalsi den rano chod na nakup a var. Nie je to nic zlozite. Kazda nejako zacinala.

ewelinka21
30. dec 2021

Vsak si sama napisala, ze papa pekne aj pecivo, jogurty, ovocie, tie masovo- zeleninove prikrmy…
Ak sama nevies kde zacat tak odporucam na IG profil Marikine recepty, sem tam si zbehnem pre inspiraciu…

kittykat22
30. dec 2021

Dieta od 1 roka ma jedalnicek ako dospely clovek. Mala by si ale obmedzovat udeniny, sladkosti a ziadne bublinkove napoje. Tvoj syn moze v pohode jedavat to co jedavas ty. Davaj pozor na med, jahody a orechy. Su to alergeny.

marianarem
30. dec 2021

Nemas sa za co hanbit, tie kupovane prikrmy pre taketo male deti maju vacsinou dobre zlozenie. Nie je to ako keby si davala chipsy a cokolady.
Pre taketo male dieta mozes navarit uplne jednoducho - zemiaky a zeleninu na pare, k tomu tiez na pare alebo opiect na panvicke platok masa, uvarit vajicko natvrdo. Mozes trosicku posolit, posypat bylinkami, poliat maslom. Potom spominane rizota a tiez cestoviny s kuskami zeleniny a masa. Mozes zacat aj so strukovinami - kludne len vo vode uvareny cicer, sosovica, fazula, dochutis na tanieri, polejes olejom. No a popri tom mozes davat ochutnat to, co jete vy dospeli.

evaachesa
30. dec 2021

Veľmi odporúčam tieto webináre od čo jedia zdravé deti. Sú platené, no určite ti pomôžu. Ja som ich niekoľko absolvovala a fakt mi dosť rozšírili obzory. V januári budú mať jeden na tému, ako začať po 1 roku čo by sa akurát tebe mohlo hodiť:
https://cojediazdravedeti.sk/podujatie/1plus/
Prípadne hotové jedálničky na 1, 2 alebo 3 týždne:
https://cojediazdravedeti.sk/podujatie/denne-me...

evaachesa
30. dec 2021

A inak nič si z toho nerob...ja som malému varila, no preferoval do roka aj tak vo veľkej miere MM alebo príkrmy dmbio... koľkokrát som navarila fajnotky a on radšej zjedol ten kúpený 🤦no išlo ma poraziť 😂

dankabetka
30. dec 2021

Ahoj, netrap sa az tak... aj moja svagrina synovi nevari, ma tiez vsetko kupovane a bude mat rok, ale oni to maju celkovo doma tak, ze vari minimum jedla. Vsetko objednavaju na donasku a aj ked sme boli na navsteve, tak nevarila, ale nechali si vsetko uvarit a doniest.. su tak nastaveny, ale zas ona nezije na Slovensku. Ja som mojim detom varila ale ked som potrebovala , uplne bez vycitiek som dala aj kupeny prikrm. Nevidim v tom nic extra zle, v roku som presla na nasu stravu uz.

zuzanka.zuzu
30. dec 2021

😂 ja nepíšem ani ako anonym a som na tom rovnako 😂 ok, nie nikdy, ale môj drobec tie varené zemiaky nezje, ani ryžu, mäsko ani neochutná... najradšej má pečivo. a cestoviny - samé a suché 😀 čiže zoberiem zo sáčika za hrsť, hodím do vody na 10 minút a obed hotový 😀 proste on papá len jednozložkovú stravu tak načo mám vyvárať a komu? 🙈 navyše my sme sa pred bábom stravovali v reštauráciách a donáškou, nám to do rozpočtu našťastie nešlo, čiže my sme trošku inak zvyknutí a teším sa, keď bude drobec papať pizzu s nami 😂 ja som len toto chcela, recepty poradia ostatné... drž sa 😉

ibrunova
30. dec 2021

No a pre vás dospelých si už niekedy varila?

danulicek
30. dec 2021

Nemáš sa za čo hanbit. Ja to napíšem aj pod svojim nickom, že som prve prikrmy varila minimálne. Potom už neskor som dávala z nasej varenej stravy - jasne že nie segedin, ale ryžu a maso napríklad. S tým, že nám som dosolila potom. Ale úplne prvé prikrmy do roka mali na 90 percent kupované - obe deti.

taga
30. dec 2021

A co si jedla ty, ked si nevarila? A muz? Nerypem, len nechapem...

pallacinka29
30. dec 2021

@zuzanka.zuzu a potom sa budes divit, ked v skolke nebude jest normalne jedla, natierky, maso, zeleninu, lebo nepozna normalnu stravu… ale jasne, na vine budu kucharky, ucitelky a neviem kto este…

zuzanka.zuzu
30. dec 2021

@pallacinka29 ak nátierky (hlavne tie "škôlkarske" rybacia, póriková, držková) sú normálna strava tak ja normálnu stravu nejdem odjakživa 🙊 nikdy. fuj bleeeeee... a som tu 😉
a po druhé ja nie som autorka príspevku tak čo sa do mňa staráš?😨😂

pallacinka29
30. dec 2021

@zuzanka.zuzu pardon, jasne, normalna strava su suche cestoviny a pizza… vela zdaru pri stravovani a zivote…

andreatytler
30. dec 2021

To je v pohode ze si nevarila.
Vies varit aspon nieco? Ak ano, tak mu zacni davat to co varis pre vas. V tomto veku uz nemusis varit nic specialne. Len nedavaj prilis vela soli. Ja mam rada slane a tak davam menej soli a sebe osolim ked si nalozim.
Inac super jednoduchy recept je uvarit zeleninu (bataty, zukiny, mrkvu, brokolicu), rozmixovat, pridat par kvapiek olivoveho oleja a poliat tym uvarene cestoviny, ryzu.
Nas 2 rocky miluje udusene kuracie nohy. Len dam do hrnca masko, posypem granulovanym cesnakom a cibulou, osolim, okoreninm, zalejem trochou vody a udusim a niekey pridam na zaver smotanu a mas super omacku alebo mozarelu syr a mas syrovu omacku. Toto robim vtedy ked je nejake jedlo ktore syn nema rad.

nikpa
30. dec 2021

@zuzanka.zuzu normálna strava to je a hlavne je určite vhodnejšia a výživnejsia pre dieťa ako suché cestoviny a pizza. Ale chápem, je to pre teba jednoduchšia cesta, dať dieťaťu to čo chce a ešte máš s tým aj menej roboty akoby si mu mala variť výživné jedlá. Každopádne si jeho matka, je tvoja vec čo mu dáš jest.

koniarova
30. dec 2021

Ooooo, výživové poradkyne sa zbehli., 👍😁

petamich
30. dec 2021

@koniarova neviem, ja nie som nejaka moralistka ale napr. ja doma varim tak raz za tyzden, tiez si objednavame s manzelom obed a vecera uz sa nejaka zbuchne ale malemu prikrmy robim a robim kazdy den cerstvy - ono to zas nie je ukon hodny michelinovskeho kuchara hodit mrkvu, zemiak a povedzme kusok kurcata do aventu 🤷‍♀️ ano jasne tiez dostane aj z poharika, kedze nesezonne veci aktualne nezozeniem ale zasa....a to ja nie som ziadna eko bio enviro premotivovana matka roka

tym samozrejme nijak neodsudzujem ani sa nestaram do tych, co tak robia, kazda si vychovavame svoje dieta a je to na konci dna kazdeho vec

zuzanka.zuzu
31. dec 2021

@nikpa wtf??? ano, decku davam jest suche cestoviny lebo je s tym menej roboty, tak zajtra vynimocne urobim segedin nech sa mi moje ROCNE dieta pekne napapa 🙈

dpce som rada ze aspon nieco spapa a vy tu zo mna urobite zrudu co dieta drzi na suchych cestovinach 🙈🙏kks ja rozmyslam ci su niektore baby hlupe naozaj alebo narocky lebo poslednou dobou ta agresivita v spolocnosti totalne valcuje... henta palacinka do mna rype vo viacerych temach ale ze sa k nej este niekto pridal sa cudujem

miadi
31. dec 2021

Rocnemu uz Nemusis robit prikrmy ale uz skor normalne jedlo zdrave nemixovane kusky. Moj maly mà rad kuracie kridla. To len das 3-4 do truby a peces 40minut das dole z koze kosti a normalne tie kusky masa moze jest. K tomu trebars dusena brokolica. Ratatouille ti este nezje staci jednoduche veci. Namiesto vyzivky Daj ovocie kusky.. je super ze ti zje vsetko tak sa neboj skusat aj domacu stravu. Deti moc nexvyknu mat radi sosovicu.. Ja robim tu cervenu k cestovinam
@zuzanka.zuzu Skus k muslickam dat aj sosovicu alebo hrasok 😜. Domacu pink sauce urobis jednoducho.. niektore mamicky tu maju albumy s foto receptami prikrmov aj chces skor sa toto opytaj na ploche Nemusis sa hanbit napis ze pre inspiraciu Nemusis vysvetlovat ze si nikdy nevarila pre svoje dieta . Ja som bola polku zivota vegetarian no detom som zohnala aj zajace a tak 2-3 v prikrmoch zjedli no neskor uz nechceli hnusilo sa im 😅a nesudim Ta . Hlavne sa nesud ty. A smelo Skus domacu stravu.

amelia89
31. dec 2021

Ako neviem,ale niekedy je celkom fajn si uvedomit ze prve tri toky zivota su z hladiska vyziva pre dieta uplne klucove. Uplne staci sedliacky rozum. Kupovane prikrmy- akoze ok,su to veci kontrolovane ale ma to byt doplnok, ved dieta ma papat postupne tl co jeze vy v upravenej forme (vam nevaris nikdy nic?) Treba si trochu studovat aj trendy vo vyzive, nepocuvat babku z pred 30tich rokov, necitat si myty typu jahody a med sa nesmu do neviem kedy😰
Dieta ma skusat co najvacsia skalu potravin, rozne textury, chute aby si zvyklo postupne na nasu stravu. Tvoris mu zaklad na zvysok zivota.
Ak nevaris nic ani pre vas a fakt nevied ani zakladne recepty tak asi by som si kupila nejaku knizku alebo idealnr instagram kde mas inspiraciu po milu Jarmilu 😝

kataka10
31. dec 2021

Vobec sa tym netrap. Moj syn je teraz dobry papac a totiez preferoval kupovane do 1 roka. Potom som po roku zacala varit pre vsetkych to iste. Odporucam kuracie sote so zeleninou na rozny sposob, hlavne nech to ma stavu. Privarky su tiez vdacne. Rizota na rozny sposob. Polievky skus najprv kremove (brokolicova, hraskova, rajcinova, atd) Velmi dobra facebookova skupina je "Prve prikrmy nie vzdy podla tabulky". Zeny tam zdielaju recepty pre krpcov. Drzim palce 👍

oli18
31. dec 2021

@zuzanka.zuzu drzkova natierka?😂

nikpa
31. dec 2021

@zuzanka.zuzu ak niekto napíše iný názor ako máš ty tak hovoríš o agresivite. Ešte som ti napísala, že je to tvoje dieťa a je tvoja vec čo mu dáš, to je ozaj agresívne 🤦 Ale prečítaj si po sebe čo tu píšeš ty, lebo v tvojich príspevkoch s vyjadreniami WTF, Kks a neviem čo, sa už baviť o agresii môžeme... Takže ak chces mudrovat, začni od seba. A dobrú chuť k tomu segedinu, keď teda volaky uvaris.

taga
31. dec 2021

@zuzanka.zuzu zena, si mimo. V skolke sa deti stravuju zdravo a pestro, aspon v nasej. Za to suche cestoviny nemaju takmer ziadnu vyzivnu hodnotu, teda, cisty sacharid. Dieta potrebuje bielkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy, mineraly a urcite je spravna strava pre dieta dolezitejsia, ako pre dospeleho. Pretoze je vo vyvine. Jeho telo sa ma nastavit na spravnu stravu, dat mu spravny zdravy zaklad a nevyhovaraj sa ze 'moje dieta mi nic nezje...' to je taka hlupa vyhovorka, ze az! Biologia nepusti, ked je dieta hladne, normalne sa naje, pokial pred nejo matka polozi tanier a normalnou stravou. Ak je niekto agresivny, si to jedine ty, vies co, vybi to zo seba este na silvestra a v novom roku vela chuti do zivota aj do jedla zelam...

sojorez
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
31. dec 2021

@dôjdes ja mám jedného čo zle aj klince a druhého presne ako opisujes ty okrem tej abmk, začalo to od krpca, nechcel toto, nechcel hento, hefty ako ja som hladný na ryžu, ja som hladný na žemľu a podobne. Ale žiadne takéto jeho vymysli sme mu nikdy netolerovali a keď bolo treba, sedel za stolom aj hodinu ale zjedol čo mal naložené alebo proste zostal dobrovoľne hladný. Boli aj fázy, že ho napínalo, vtedy som povolila, to jesť nemusel, chápem že všetko mu chutiť nemusí ale myslím si, že aj stravovanie je vo veľkej miere o výchove. Deti skúšajú aj pri tomto, čo platí na rodičov aby som nemusel zjesť tamto a toto, koľko vydržia... Samozrejme, že su hlavne medzi deťmi jedinci ktorí si proste idú svoje za každých okolností ale neverím, že sa to deje len tak. No v tomto prípade netreba presviedčať všetkých okolo, že keď dávam dieťatu suche cestoviny, je to zdravšie ako pestrá strava. A aj jedozlozkova strava môže byť v pohode, ak je pestrá ale nie zložená z cestovín a pizze pre ročné dieťa 🤦 Tvoj syn keď je hladný, je zdravý a netrpí nechutenstvom tak potom je asi riadne tvrdohlavý a vie, že keď nepoľaví on, tak poľavis ty a nakoniec na ten tanier dostane to čo chce...

ankare
31. dec 2021

Kúp si daku knihu receptov a začni tak. 🙂 Držím palce!