Oplatí sa variť alebo objednávať obedy?
Nemate prosim niekto porovnanie? Tie, ktore zijete v meste a musite vsetko kupovat (nemate nic domace).
Cez tyzden sme doma dvaja dospeli + 1d 3r, dcera 6r ma obedy v skole. Obcas zajdeme na obed, ale chcela by som vyskusat mesiac iba na tom. Problem je, ze neviem, kolko pri vareni na tie obedy miniem (suroviny, cas, benzin, elektrina). Dva obedy nas stoja 8-10€, maly sa naje z nasich porcii, polievky varim doma vzdy, to by sme nebrali, navari sa vela a za relativne lacno. Vikendy by som varila, ked je doma aj starsia.
Na 20 dni to vychadza 160-200€ na obedy cez tyzden. Je tato suma ok? Varia dobre, chutne, davaju tam aj dost zeleniny, klicky atd, samorejme zeleninu, ovocie, mliecne vyrobky... este doplname. Dakujem
Je to Vaše rozhodnutie. Keď Vám chutí, ste spokojní s kvalitou, chuťou a množstvom, tak sa určite neoplatí variť pri tej cene doma. Niektoré jedlá sa ani nedajú navariť v malých množstvách tak dobre ako keď sa varia vo väčšom. Plus to máte každý deň čerstvé a môžete si dať aj rôzne. Ten čas, ktorý by si trávila v kuchyni, sa dá naozaj využiť lepšie.
Otázka je či mas čas variť, ja som mávala take terno že neviem kedy by som vyvarala a muž chodieva s kolegami v robote. Tam si nik nebral z domu u nich v robote.Takze u mna by to bolo len 1 jedlo variť, to by sa neoplatilo. A večer tým pádom nikdy nejedzme z obeda, max manžel , deťom ani mne varená večera nechuti.
@veselo_neveselo Robime to naopak. Obed normalnt a polievka aj na veceru, pripadne kto co ma chut aj varene. Jasne, ze ked varim tam sa u nas na veceru opat je obed, ale v podstate si nemyslim, ze je to nutne, potrebne a aj zdrave sa opat vecer napchat.
Tu narazame aj na fakt, ze moj muz zje vsetko - az na rozmocene veci ako zemlovka, chlieb v polievke a huby. Ja od detstva prirodzene vynechavam zivocisne potraviny, ak ich zjem tak ako sucast - napr nepijem mlieko ale pouzivam do varenia, nezjem vajicka ale pouzivam hlavne do cesta na pecenie /moji doma jedia a normalne im robim prazenicu atd/, tiez nejem syry, nejem ine maso ako kuracie, nemam rada sladke obedy iba ak dezert - max napr jednu buchtu alebo pol buchty na pare, trosku dukatovych atd, moj muz a deti opak
Tym padom sa mi pri kupovanych obedoch paci aj to, ze mozeme mat rozmanitu stravu a kazdy to svoje.
Ja som ale skor chcela vediet ci ma niekto financne porovnanie, lebo ja viem, ci mi chutia kupovane obedy alebo nie, to mi tu nik nemusi pisat ze to isto nie je dobre
Chcem skor naozaj mierit na to, ci sa oplati a ked si niekto rata naozaj kazdy cent, kolko varenie doma stoji, co mam sancu na 20 dni navarit do 200€ so vsetkym
Záleží, či rada varíš a chce sa ti. Samozrejme, finančne sa vždy viac oplatí variť doma, ale niekedy sa človeku proste fakt nechce. Možno môžeš variť len raz, dva razy cez týždeň a ostatné ísť sa najesť do bistra.
Áno v tom je restika fajn, že každý si dá svoje obľúbené. Úprimne víkendové varenie sa stále prispôsobuje deťom a mužovi a nikdy nie mne, tak pokial je v restike niečo na čo mam chuť , tak si kúpim menu. Ale nie každý den. Ale je pravda že keď si uvaris sama, je to lacnejšie
Neješ nič živočíšne, a objednáš si živánsku? Prosím ťa z čoho je tá živáňska z tofu?
@katica06 Byvam v malom meste. Mame tu Jednotu a male Tesco. Ked chcem nakup niecoho vacsieho a nechcem jedine prsia z Tesca, chodime do mesta 30km (a 30spat)
@katica06 Citas prosim co pisem? Ci len rychlo okomentovat? Muz mal zivansku a ja kura na kuriatkach. A tiez nepisem, ze nejem nic zivocisne 😃
Ja sa cez tyzden stravujem prevazne donaskovou sluzbou, jedlo stoji okolo cca 6,50€ a vacsinou je to taka porcia ze minimalne jedno dieta to za mnou este dojeda, teraz mam za 5 eur 3 kuracie rezne + zemiaky takze viem ze ostane aj synovi.
Varim cez vikendy kedy sa stale ale musim prisposobovat detom lebo sice rovnaka vychova ale total odlisne chute a tak malokedy je podla mojho lebo chcem aby sa najedli.
Ano ak by som varila doma vyslo by ma to lacnejsie, ale nemam chut dookola jest 3 dni pomaly rovnake jedlo, lebo varit malo sa mi neoplati a teda ani sa mi nechce kazdy den po 8 hodinovej praci, po nasledovnom uceni sa s detmi este pri sporaku stat. Mozno by som usetrila peniaze ale takto setrim cas a kazdy den si vyberam nejake ine jedlo.
Vpodstate by ma to rovnako stalo keby som sa stravovala v kantine v praci, tam jedlo stoji tiez okolo 6,50€.
Deti mi aj tak vecer velmi varene jedlo jest nechcu, ak tak skor polievku alebo nejake vajicka alebo jogurty a podobne.
Ja od detstva prirodzene vynechavam zivocisne potraviny,
Tak a to kura je čo?
@221girl Osobne neviem varit z toho, co mam doma, varim podla receptov. Chcela by som sa naucit aj vyuzivat zbytky, ale podla mna to bud mas v sebe alebo nemas 😃 Neviem ci sa mi to podari. Ano, paprikas robim aj ja, je to jedno z menej narocnych jedal, to si neobjednavame, akurat tam este ide cibula, davam 2 smotany a cele balenie malych kuracich prs (co je 600g cca), to mame vzdy na dva dni.
Pofla mňa si sa už rozhodla. Chod to toho. Ja by som to nerobila už len skrz toho, že za s mužom stravujeme inak, zdravo, a dbáme na to, čo v tom jedle je. A často jedla ktoré jeme, ani nie sú v ponuke v bežných restikach. Preto keď už ideme napr na večeru ci obed, radšej cestujeme ďalej a dáme si tam, nie v našom meste. A ty ak si presvedčená, skúste to. Stratiť nemôžete nič.
@katica06 Vysvetlila som ako vynechavam. Takze necitas. A mlieko je co? A vajcia su co? A smotana? Atd atd. Ja to normalne pouzivam len nepijem mlieko samotne, kefir, jogurty, syry, nejem omelety, prazenice, vajcia ma tvrdo. Ale jedavam to v jedlach ak je to zakomponovane tak, ze napriklad vajce necitim ako v hocijakom salate, ked je na tvrdo a na kocky
Daj nam nazov Bistra kde menu stoji 4e.
Verím tomu, že určite si vieš zrátať 2+2 a že ti z toho vyjde, že varenie doma je určite lacnejšie. Že keď kilo karé kúpiš za 4€, vieš, že si doma vypražíte toooľko rezňov, že sa s nimi ešte aj ohadzovať budete môcť a u vás v bistre by ste mali za 8€ dva rezne. Navyše budeš vedieť, že to nie je vysmažené na týždennom prepálenom oleji. A verím tomu, že benzín by si nemíňala len kvôli tomu kilu karé, ale by si ho minula tak či tak, pretože do obchodu asi chodíte aj bežne. Jednoducho povedané.... nechce sa ti variť. O ničom inom to nie je 🙂
@natalka13 Nie je to menu, polievka je zvlast
Ty si rozhodnutá, že nebudeš variť a budete sa chodiť stravovať do reštaurácií a tu čakáš, že ti to baby "požehnajú" a povedia ako ekonomicky uvažuješ. Keď si schopná tu vypočítavať, že do perkeltu potrebuješ aj cibuľu a ideš si to započítavať do nákladov, neviem si predstaviť ako vyzerá perkelt kde na 600 g mäsa idú dve smotany 🙄 Spočítaj si, z čoho asi je uvarené jedlo, ktoré ti bistro predá za 4€ a v cene sú zahrnuté suroviny, energie, mzda a ešte na tom musia aj zarobiť. Dochutia to tak, že ti to bude chutiť, ale sedliackym rozumom musíš prísť na to, že to nie je nič moc. Ale teda ak sú pre teba dôležitejšie tie ušetrené € ako to, aký bordel dávaš jesť sebe a svojej rodine, tak pokračuj. Na tvojom mieste by som sadla za internet, našla recepty, spísala nákupný zoznam a skúsila plánovať. Určite navaríš hodnotnejšie jedlá ako menu za 4€. Za dve jedlá dáš 8€ a za tú sumu kúpiš mäso, že z neho urobíš rezne až ti pôjdu ušami a nie dva plátky mäsa. 🙄
Veď vyskúšaj a uvidíš.. ja by som to neskúšala, lebo nás rozpočet nechcem úplne vyčerpať..
Mám tri deti, muža zväčša na HO.. obed majú síce v skole, ale aj tak doma denno denne varím, lebo proste neje sa len obed, ale aj večera a každý deň mať suchú sa proste nedá. cez víkend keď pracujem sa zväčša niekde najeme a to sú iné pálky.. práveže ja sa snažím to obmedzovať, len teda po odpracovanej skorej rannej smene ešte variť - z tej predstavy mi je na grcanie..
Vždy je lacnejšie doma varit, lebo veď v cene obeda z restiky nie sú započítané len suroviny , ale aj práca..
Pozrela som koľko stojí obed v školskej jedálni pre dospelých zamestnancov školy. 4€. Neviem si predstaviť, že v takej cene dokáže hospodáriť podnik zamerany na zisk.
Tak kupované denne menu samozrejme stojí viac, však logicky aj gastro musí mať zisk, platia nájom zamestnancov a ešte aj sa živia.....
ja si obed do prace varim doma.. menucko (najlacnejsie) stoji v tackovni v ramci budovy kde pracujem 6,90 (bez polievky/obalu). ak by som mala dat kazdy den 7 eur na obed, to mam 35 eur do tyzdna/cca 140 za mesiac a to iba obedy.v ked si urobim nakup za dajme tomu 10-15 eur, tak mi to vyjde na styri dni jedla miesto dvoch obedov v kantine
@zltalienka a to majú nato určite aj nejakú dotáciu, nie?.
No to je velmi lacne 4e. My na krajnom vychode mame lacne menu, 5,50e obed a viem, ze dalej na zapad to ide 7e+
Ja by som na restauracnej strave cely mesiac nebola, pre mna napr.byva presolena. Obcas ano, ale kazdy den nie. Doma viem z coho varim a v restike neviem zdroje odkial maju suroviny.
@ysseba Viem si zratat 2+2, aj ked rezne z kare nerobime vobec. Praveze ma zaraza, ze dospele zeny mi napisu cenu za maso a je to hotovy obed? Akoze bez urazky, ale ved ten rezen sa musi tiez obalit (vajcia - kolko stoji 10ks aktualne, struhanka, olej, priloha, korenie, energie)
A navyse
Tie sumy sa mi vobec nezlucuju s tym, co ludia pisu o zdravej a vyvazenej strave. Lebo ani tieto rezne nie su zdrava hitparada (moje deti maju radi kuracie ale nie 2-3dni po sebe, uz ich potom spracovavam napr dp tortilly ale aj tie su so zeleninou drahe ako slak), ked chces hustu polievku a nechces muku tak musis napr mixnut zeleninu atd. Varim takto kremove polievky ze robim zeleninovy zaklad, opeceny krasne do hneda, pridavam napriklad hrach a v zavere rozmixujem. Netreba do nej nic ale ide tam kvoli tomu kopec zeleniny a opat to nie je najlacnejsie a ani polievka ktoru chces nonstop na obed aj veceru 3 dni.
Niektore zeny su ako supy 😃 pritom mozno za cele manzelstvo neodvarili tolko muzovi ako ja, nakolko pracuje sam na seba, v praci sa uz dlhe roky nestravuje. Preto viem, ze rezen nie je len z masa
@a_alexandra_a Ja som zvykla robiť aj z mletého mäsa fašírky a z pol kg sme mali aj na dva dní, aj dieťa to chcelo. Alebo som robila rezne z karé alebo z kracích prs a tiež sme to mali aj na dva dni. Alebo z krkovičky také mäso s paprikou a rajčinou (belehradský guláš) a k tomu si môže dať jeden deň napr. knédlik a druhý deň ryžu.
Keď začne variť, tak sa v tom dá zdokonaľovať.
@a_alexandra_a Ja cakam cisla, nie citove vylevy 🙂
Anonym a prečo tu energiu ktorú investujes do tejto diskusie, (kde tá evidentne irituju odpovede) neivestujes do toho že by si si spísala koľko ťa vyjde jeden obed doma a či to je menej/viac ako v tom vašom bistre?
@janickacrazy deti majú dotáciu, samozrejme. A zase hocikto nemôže ísť na obedy do školy. Žeby som sa ja mohla vystravovať za 4€. Ja by som za túto sumu obed brala. Ale len taký, čo mi chutí 🙂
@a_alexandra_a
Neocakavam pozehnanie od teba a dost si trufas, ked mas dojem, ze nejaky clovek je povinny zit podla teba. Ano, na Slovensku su ludia, ktori rataju kazdy cent, chces mi prispiet? Mozem ti poslat cislo uctu. Je pre mna dolezite nakrmit rodinu, ale zaroven zit ekonomicky, v dnesnej dobe mnoho rodin obracia kazdu korunu a ano, rataju aj cibulu, ktoru musia kupit. Je ti to smiesne? Mne to vtipne nepride, taketo ako ty si asi potrebuju podvihat ego, ze ziju ekobioraw, super, tlieskam ti a posielam klucenku 🙂 pisala som cisto pragmaticky, chcem cisla nie nazory. Mna uprimne tvoj nazor nezaujima, prepac

Čas, benzín tak hľadáš výhovorky.Ja objednávam Tesco a, keď nie tak idem raz týždenne na väčší nákup.Kupim viac druhov mäsa, rybu, ovocie, chlieb, pečivo zamrazim a len vyberám...každý má svoj štýl.Ked si už vypichla tu klobásu tak jedna lepšia stojí okolo 2,50 eura si to zober, ze zivanska je Max 120 gr mäsa vždy sú tie menucka menej gramov mäsa väčšinou vidím 100,120 pár plátkov slaniny, koliesok klobásy.
@sissy27 to sú tí, čo sú potom v relácii na nože, že ledva prežívajú, lebo za 4...,6 eur navariť obed okrem veľkej jedálne je, že nič nezarobia a tým pádom šetria na vsetkom.Ine je, že sused si nosí obed z VW kde majú veľkú jedáleň čo má majiteľ Medúsy ci tej druhej gastro skupiny a varia pre 2,5 t ľudí a tam to už pri tej nízkej cene obedu ide