Pečenie na prvé Vianoce

lubuska22
22. okt 2012

Ahojte Mamicky
uz sa to zase pomaly blizi a bude tu najkrajsi den v roku. A ja si zacinam robit hlavu z toho co budem piect. Su to prve vianoce co budeme spolu ako rodinka s manzelom a syncekom 🙂 dajte inspiracie co peciete a kedy zacinate 🙂 🙂 🙂

lucka1987
22. okt 2012

@lubuska22 u mna sa vsetky pripravy tykajuce sa Vianoc začínaju 1 decembra ( vyzdoba, vianocne piesne, mikulas, pecenie..) resp. kratko pred prvou adventnou nedelou.. O darčekoch som zacala rozmyslat uz dnes, kedze zoznam obdarovanych je dlhy. Ale darceky zacnem nakupovat az tak o dva tyzdne... co sa tyka pecenia.. tak to si vsetko nechavam na obdobie tyzden pred Stedrym dnom . 😉

lubuska22
autor
22. okt 2012

a kedy peciete medovnicky? a suche?

alenka600
22. okt 2012

@lubuska22 ja mam darceky spravidla premyslene v priebehu septembra a koncom oktobra uz cih mam aj kupene. Nevidim vobec zmysel v tom kazit si vianocne obdobie stresom z nakupov. Jednoducho ved kupovat mozem aj v lete, aj na jesen, nemusi to byt nutne len pred Vianocami no nie? Samozrejme nejaky sezonny zimny tovar je vynimka.
Vyzdobu zacnem robit okolo 1.12., alebo okolo Mikulasa.
Pecenie - radsej v klude a s radostou, ako vela a na efekt. Takze medovnicky a mandlove placky, popripade ked sa hecnem tak aj vanilkove rozky, viac nie.
Ak to maju byt naozaj najkrajsie sviatky, tak je dolezite stravit ich v pohode, klude a s radostou a nie nahanat sa od 20.12. s jazykom vyplazenym po kolena, aby bolo vsetko dokonale. Napr. minuly rok sme na Vianoce nemali ani kapustnicu, ani rybu, ani nic podobne. Lebo sa nam neplanovane o mseiac skor narodila dcerka 13.12. a ja som absolutne nemala ani v pazi nakupy potravin pred Vianocami, vyvaranie uz vobec nie. Svet sa nezrutil a sedeli sme v obyvacke s mm, pozerali na babatko, jedli sme husaciu pecen s chlebom co nam doniesli susedia a boli to najskvelejsie deluxe vianocne hody 🙂

artinn
22. okt 2012

Medovnicky s mojim mladsim synom. Spravim cesto a ostatne je na nom 🙂, len davam ich do truby a vyberam. Robiavam aj plnene orechy, tie zboznuje moj starsi syn, na ne potrebujes formicky oreskov.

ricko
22. okt 2012

Ahojte, u mňa tiež začína príprava na najkrajšie obdobie Vianoce hneď začiatkom decembra, hlavne preto, aby si malá užila stromček o niečo dlhšie, vyzdobíme ho už okolo Mikuláša. Darčeky už nakupujem, alebo si spisujem, lebo nás je riadna kopa. Tento rok sme sa všetci dohodli, že darčeky kupujeme len deťom a my dospelí si užijeme chvíle, keď sa stretneme pod jedným stromčekom u rodičov a pokecáme! Samozrejme pre manžela a rodičov si niečo krásne pripravím 🙂! S pečením začnem tak 2-3 týždne pred Štedrým dňom, ako prvé medovníčky a tak týždeň pred, upečiem linecké koláčiky a spravím grilážky a rafaello guľky a uvidíme čo ešte stihneme 😉 !

moni244
22. okt 2012

@alenka600 toto plánujem ja tohto roku, termín mám začiatkom januára, tak vianoce max. kapustnica a šalát, jeden koláč, stromček ozdobený od mikuláša a žiadne darčeky pre príbuznych, veď darček príde v januári :D

alenka600
22. okt 2012

@moni244 jej no vidis to, tak to mame spolocne - ja cakam tiez januarcatko 🙂 takze dcera v decembri prve narodky, potom Vianoce a potom dalsie babatko

zuzana76
22. okt 2012

ja zdielam vacsinu veci s
@alenka600 , darceky nakupujem uz teraz , piect zacnem zaciatkom decembra suche pecivo, od 18.12. potom take co nevydrzi dlho - ale maximalne 4 druhy, stromcek zdobime az v noci z 23 na 24. 12. Upratovanie robim priebezne uz od novembra, takisto si nachystam aj skor vyzdobu, napr teraz budeme mat stromcek zdobeny cely rucne vyrobenymi ozdobami, ktore vyrobim s detmi, tak to uz pomaly zhromazdujem material, aby sme coskoro zacali.

lucka1987
22. okt 2012

@ricko vidis a s tymi stromcekmi je to zaujimave.. niekto ho zdobi uz prvu adventnu nedelu... 😅

ja sice robim Vianocnu vyzdobu, no stromcek si nechavam na neskor.. ako deia sme vzdy zdobili stromcek 24 decembra ( mali sme zivy vzdy ). a az teraz ked sme sa s mm odstahovali na byt, tak sme ho z praktickych dovodov zdobili 23 decembra poobede. , no zasvietili sme ho az na druhy den... minuly rok sme mali prvy rok umely.. bolo to cosi ine.. dost luto mi bolo za nasim zivym, ale tn umely bol.. estetickejsi 😅 no ten zivy mal zas v sebe akesi caro ( chodili sme pren osobne do hory a doslova cele dni sme po tom spravnom patrali ) 😵

alenka600
22. okt 2012

@lucka1987
@zuzana76 aj moji rodicia robili stromcek vzdy az 24teho a dokonca tak aby sme ho ako deti nevideli, aby to bolo prekvapko. Velmi som to ako dieta ocenovala, ale teraz mi viac vyhovuje, ked sa zo stromceka tesim uz 3tyzdne pred Vianocami 🙂 Ja neviem, ale ja mam taky zvlastny pocit stale, ako keby Vianocne sviatky a cela atmoska skoncila toho 24teho vecer. Potom uz nemam tu naladu. Preto je pre mna krajsie skor to pred-vianocne obdobie.
A mimochodom hite nejake napady na rucne vyrobene ozdoby? lebo ja tie take chcem, minuly rok som mala susene kruzky citrin, pomaranc a tie hviezdicky - tusim sa do vola badian to korenie? A etse vesiam take slamene ozdobky, pripadne cervene maslicky
A tohto roku uz aj vyrabam vianocne pohladnice, uplne som uz prepadla tej nalade 😵

moni244
22. okt 2012

@lucka1987 aj ja som z domu zvyknutá zdobiť stromček až 24 decembra. my sme zdobili a mama v kuchyni varila a dopekala, aspoň sme jej nezavadzali, len tohto roku ho chcem ozdobiť skôr, preistotu

ricko
22. okt 2012

@lucka1987 Aj my sme ako malé zdobili stromček vždy doobeda na Štedrý večer s tatinom, mamina pripravovala večeru. Tiež sme malý živý, dnes máme umelý, ale vyzerá ako živý aj so šiškami, len tá vôňa ihličia chýba, preto dávam do váz čečinku, nech náš bytík aspoň trošku prevonia. Dnes mi je ľúto živých stromčekov po Vianociach ako si len tak ležia pri kontajneroch. Preto som zvolila umelý. Ale možno by bolo mať super aj živý, ale v kvetináči a potom ho niekde ísť s rodinkou zasadiť. 🙂

llia
22. okt 2012

Keď sa tu strhla debata o vianociach, tak čo pripravujete na vianočné večeru? My sme vždy robili šalát a kapra, ale môj muž moc kapra nemusí, toto budú 3 vianoce, čo spolu bývame. Predtým som robila pstruha a zemiaky, teraz už aj malý bude s nami papať a preto nechcem robiť šalát,lebo tam je majonéza a bez nej je to o ničom a pstruha máme hocikedy, aj dvakrát do mesiaca, tak by som chcela trochu prekvapiť a zjedinečniť tento vianočný chod. Ak máte dobrý osvedčený recept na rybu a nejaku prílohou, tak sem s ním🙂)Ďakujem.
Čo sa týka pečenia, tak pečiem asi tri dni predtým, suché nerobím a stromček máme tak 2 týždne pred vianocami urobený, pretože vianoce ubehnú tak rýchlo a keď sa naň pozrieme, tak nám primomína, že sa blížia vianoce. Skladáme ho hneď 2. januára, pre nás tým dňom je po vianociach a nemá význam mať ho tam dlhšie.

zuzana76
22. okt 2012

@alenka600 my ideme robit patchworkove gule a plnene orechy - teda polka skrupinky vyplnena latkou

lucka1987
22. okt 2012

@alenka600 ja som pohladnice mala nafotene .. 😉 .. stromcek taky zlato kremovej farby.. no a tie domace ozdoby sa mi tiez pacia.. badyan davam rada do vareneho vina 😉 kolieska citronu a pomaranca tiez.. tymto ovesavam vetvicky na spolocnej chodbe v bytovke 😀

lubuska22
autor
23. okt 2012

@lucka1987 krasnu pohladnicu mas to si robila sama?

no baby inspirujete ma ako si to vsetko rozplanovat:o) ja uz mam darceky nejake pokupene od septembra, teraz pomaly dokupujem tak dufam, ze do polovice novembra budu darceky uz komplet kupene aby som si december nechala na pecenie a zdobenie a hlavne aby sme si ten predvianocny cas uzili s mojim syncekom a manzelom:o)) 🙂
a ake druhy budete piect? 🙂

lucka1987
23. okt 2012

@lubuska22 no v podstate to moja mala sesternica , co este chodi na zakladku 😅 odfotili sme Mareka.. robili sme vtedy viac vianocnych fotiek.. robili sme to asi zaciatkom decembra.. potom to len dala do kolaze, a napisala text 😉 tento rok urobim to iste 😉

lucka1987
23. okt 2012

@lubuska22 v kolacoch tiez nemam este jasno, kezdze treza uz nejake aj drobec moze.. jednoznacne medovnicky budem robit, linecke ( zliepacne dzemom ) , nekaky rez s plnkou, grilazky, + jeden kysnuty ..napr nejake rozky plnene tvarohom, alebo nieco take.. co sa tyka slaneho, tab budem robit nieco aj z listkoveho cesta, take kolieska pizzove, alebo take nejake co ma napadne..

nefertiti16
23. okt 2012

ak chceš klikni na môj fotoblog - mám tam nejaké fotočky , ak by ťa niečo zaujalo pošlem receptík.....ja robím toho spústu na Vianoce, keďže sme veľká rodinka, tak pečiem vždy asi tak 20 druhov drobného pečiva.........a potom sa delíme aj so starkými a vymieňame 😉 ......tak že vždy máme aj niečo iné ako sme si my napiekli 😅

alenka600
23. okt 2012

@nefertiti16 Perfektne, mna by zaujimali tie kavove zrna, a tie burizonove gulicky. Posles mi prosim pekne recept? Alebo napises recept do fotoblogu? Dakujem!

nefertiti16
23. okt 2012

@alenka600 no pokúsim sa to pridať do fotoblogu 😉 ....trošku strpenia, lebo mám tu písať dosť receptíkov......ale do večera to bude 😉

alenka600
23. okt 2012

@nefertiti16 To neponahla vobec!!! Tie kavove zrna , to sa hlavne tesim. Mam velmi rada kavove dobroty, kavovu cokoladu, proste kavovu prichut. Este raz dakujem!