Poraďte recepty pre domácu pekáreň

lodia
8. mar 2007

Ahojte devy!

Nemate skusenosti, ci zaujimave recepty s domacou pekarnou?..vcera mi pribudla v kuchyni domaca pekaren..dakujem za tipy a dobre rady, ktore sa u vas isto najdu..zaujimaju ma rozne druhy chlebov, ale aj kolacov..dakujem 😵 😵 😵

reruna
12. júl 2011

@alami tak škoda, že jsem si nepřečetla tohle o tom gelfixu dříve, koupila jsem si samozřejmě ten 2:1 a dala jsem to tam rovnou do pekárny s ovocem i cukrem a kys. citronovou naráz - a výsledek je tekutý džem, úplně voda...co s tím mám dělat? Můžu to ještě povařit znovu na sporáku chvilku? A mám tam ještě dát toho gelfisu? či co? mám jen 3 skleničky, ale teda nevím, co jinak bych s tím dělala, mazat na chleba to nejde....

adamko05
16. júl 2011

ahojte ženy
viete mi poradiť daku pekárničku, ktorá by bola na 1 kg muky??
to nie pre mna, ja mam svoju "staru dobru" pekáren... ale znama by chcela a nechce sa mi až tak hladať, či taka je... ak by ste niektorá vedeli, hodte link

vdaka

do pečenia 😵

dannynka
17. júl 2011

@alami vdaka za tip na džem z DP dnes eom skušala a podaril sa tuším 🙂 😉

lenka.pav
18. júl 2011

dievcata, ahojte. rada citam tuto diskusiu, inspiruje ma, len neprispievam. viem, ze ste tu spominali hamburgerove zemle, ale neviem ich najst. mozete mi, prosim, dat link na recept? boli by ste zlate. dakujem.

dannynka
18. júl 2011

@lenka.pav asi myslíš tieto 😉

lenka.pav
19. júl 2011

@dannynka, dakujeeeem!!! si zlata 🙂

reruna
20. júl 2011

Ahojte, tak rybízový džem se mi nakonec už nechtělo znovu převařovat, nechala jsem to tak, má to konzistenci hodně tekutého medu, namazat na chleba to v tenké vrstvě jde, tak ono se to nějakk zkonzumuje, do koláčů, do jogurtu a tak... ale propříště už to v pekárně asi nebudu mít odvahu dělat.
Dnes jsem pro změnu z rybízu udělala kynutý koláč s náplní tvarohovou, rybízovou a drobenkou, těsto tohle a je super, jen jsem dala méně oleje, než tam je, stačí tak 100 - 120 ml. http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=3470 kdo jste ještě nezkoušeli, tak vyzkoušejte, hodí se fakt na cokoli sladkého. Tvarohovou nápň jsem měla z tvarohu, vajíčka, vanilkového cukru, trochy mléka a cukru a smetanovovvanilkového pudinkového prášku.

reruna
20. júl 2011

ještě foto

alami
20. júl 2011

@reruna to je moje obľúbené cestíčko 🙂
škoda, že sa ti džem nevydaril, ja som akurát včera robila z čiernych ríbezlí a je super - ako vždy. Nemala si to ten malý sáčok 2.1? lebo ten sa musí najskôr zamiešať, minútu povariť až potom dať zvyšok cukru. či tam nenastala chyba. lebo ten polkg 2:1 extra, ten sa dáva hneď,tak neviem prečo by ti nezhustol, ale pekárňou to nebude 😉
a koláčik by mi nenapadlo takto "ako pizzu" 😅 super nápad 🙂 vyzerá fajne 🙂

ja som včera piekla tieto tvarohové buchty http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=6953

reruna
20. júl 2011

@alami no u nás na valašsku se pečou kynuté koláče s náplní a drobenkou takhle "jako pizza", říká se jim frgále a je to tu tradice, z toho těsta jsem měla 2 takové a jeden už je snězený🙂
a měla jsem ten malý sáček 2:1, tak to určitě bude tím... ale tak nevadí, sníme to i tak a možná příště teda vyzkouším tak, jak píšeš
ty tvarohové buchty vypadají taky dobře...

alami
20. júl 2011

@reruna my zvykneme piecť na okrúhlej zapekacej miske. ale takto som to ešte nevidela, to si to cesto teda len tak natiahla na okrúhly tvar? strašne je to sympatické 🙂

tak to bol ten problém, na tých malých sáčkoch je to v návode napísané, že najskôr zamiešať toto a až po minúte cukor, aj sem som to písala.

pifina
20. júl 2011

@alami @reruna dievcata, citam tu vasu diskusiu o dzemoch - ja som sice nerobila v pekarnicke, ale normalne, no pouzila som sacky 2:1 a kedze som davala cukor den vopred (uz som nemala sil varit v ten den), tak az pred varenim na druhy den som zistila, ze som mala dat najskor ten sacok a az potom cukor ... uz som nemala na vyber, tak som odobrala trochu stavy (studenej) a v nej som rozmiesala ten sacok 2:1 a potom som to normalne cele uvarila, hustota bola ok 😅 takze tolko moja skusenost 😅

reruna
21. júl 2011

@alami kulatou zapékací misku na koláč mám, ale jen jednu a na frgál je malá, já jsem to jen rozválela přímo na plechu rozvalovacím válečkem, aby to bylo co nejtenčí

alami
21. júl 2011

@reruna super 🙂 aj tá kombinácia tvaroh - ríbezle sa mi páči. + tá drobenka. to bude super kombinácia, osladí to tie kyslé ríbezle. Dnes kúpim tvaroh a zajtra pečiem 🙂

martuska75
21. júl 2011

pomoc pomoc pomoc !!!!! Nevedeli by ste mi skúsné pekárky trochu poradiť ako to mám robiť aby sa mi ten chlebík vydaril? Mám pekáreň už aspoň 2 roky, ale nejako sa mi nedarí. Hned ako som ju kúpila som robila pokusy a vydaril sa mi len tan prvý základný biely chlebík z knižky k pekárni a ten nám teda bohvieako nechutil a potom sa mi nejako nedarilo. Pekáreň som šmrdla do šapjzy, ale teraz tu čítam že ako vám to tu supoer pečie tak som sa rozhodla že jej dám ešte šancu. Aby som sa pozitívne nebudila kúpila som dokonca hotovú zmes z Lidlu ( slnečnicový chlebík) hodila som to tam podľa návodu ... a nič - zase len na vyhodenie. Chlebík je prepadnutý v strede: " Mě by jenom zajímalo kde udělali soudruzi z NDR chybu." Stráááááášne chcem aby sa mi už volačo podarilo upiecť!!!!!!!! Prosím- prosím hodte mi nejaký recept do pekárne ktorý sa nedá pokaziť !!!!!!! Inak už fakt ide z domu - mám len jedny nervy.
😝

alami
21. júl 2011

@martuska75 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 mala som rovnaké stavy pred pár rokmi 😀 😀 😀 soudruzi z NDR udelali chybu v návode. sú to recepty nie na naše múky, preto sa ti nedarí. Základ - dobrý recept, správny postup pridania potravín a správna teplota potravín.

Postup pridania potravín: najskôr tekuté, potom sypké, na vrch múky jamka do nej trošku kr. cukru, do nej droždie a jemne zasypať. soľ kdesi do rožku - nesmie prísť do styku s droždím, lebo ti nevykysne.
Teplota všetkých potravín najlepšie izbová, tekutiny mierne zohriate, tak aby nemali nad 50°C, inak droždie nevykysne
chlieb prepadne ak je veľa tekutín, alebo veľa droždia - rýchlo vykysne - kukáš, kukáš - tešíš a zrazu spľasne 😝
hneď ti dám aj výborný receptík 🙂

alami
21. júl 2011

@martuska75

no - dám ho z hlavy, nechce sa mi hľadať
SUPER CHLEBÍK z MMB
do pekárne daj v tomto poradí:
350ml mlieka + vody - najlepšie tak pol na pol
lyžica octu
lyžica oleja
300g hladkej múky T650
200g iných dobrých celozrnných múk napr celozrnná pšeničná, špaldová, grahamová a podobne (môžeš aj ražnú, ale tá je hutnejšia, na začiatok ju neskúšaj)
hore si sprav jamku, do nej pol lyžičky kr. cukru a do toho 1/4-1/3 kocky čerstvého droždia - rozmrviť, alebo 2 zarovnané lyžičky sušeného droždia
zasyp to jemne múkou
do rožku - ja to tak porozsýpam po krajoch 2 lyžičky soli - plytké, zarovnané, alebo jednu kopcom
rascu - tak 1 lyžičku kopcom
po zaznení signálu semiačka podľa chuti

zo začiatku - a ja až do teraz - sleduj hustotu cesta, musí sa ti spraviť pekná guľa, ktorá sa tam prevaľuje. nechaj popracovať, ak po čase nie je guľa, dosyp múku, alebo dolej vodu.

Tento recept používam vlastne stále, múku môžeš dať aj 500g T650 ak chceš biely chlieb, alebo akékoľvek iné k nej, ale minimálne tých 300g hladkej si nechaj vždy, aby ti cesto pekne vykyslo (celozrnné neobsahujú toľko lepku, preto tak pekne nekysnú) Do váhy 500g si môžeš k múkam dosypať aj klíčky, vločky, otruby... ale najskôr by som si upiekla tak ako som ti to napísala

nech sa ti vydarí, daj vedieť 🙂

a program základný 😉

martuska75
21. júl 2011

@alami díky určite to vyskúšam. Program základný je aký? Mám tam 1 na biely chlieb, 2 na francúzky a sedliacky a 3 na celozrnný Je to ten 1 - na biely chlieb? A mamá na staviť na chbelík 750 g alebo 1000 g. lebo v receptoch podľa knižky by to malo byť asi to kilo. Inak mne sa zdalo to cesto nejaké mazlave ale dala som podľa ceceptu pol kg tej múkovej zmesy a 350 ml vody a naši vraj nech nešpekulujem a robím podľa návodu. Presne najprv som sa tešila a bolo to pekne nadkysnuté a potom prááááásk a bolo po chlebíku. Len neviem či to bola tá voda alebo som dala zlý program. Nevedela som čo dať - tak som dala stred - tú 2-ku. Inak ani v strede sa mi nezdal celkom dobre prepečený. Inak pec mám Moulinex-ku. Memáš takú načo si dať pri nej bacha. Múka 650 - to je normálna hladká, alebo niečo špeciálne???

martuska75
21. júl 2011

a ešte jedna otázka pri ktorom hnetení prisýpaš tú múku - pozerala som a hnetie to 4 krát???

alami
21. júl 2011

@martuska75 T650 je obyč hladká, teda väčšinou bielozelený obal - teda nie je to 00špeciál hladká.
sranda, že nemáš základný program, tak potom ten biely ak by si dávala aj ražnú múku, daj si program celozrnný.
ktorú presne Moulinexku máš? idem to pozrieť. S Moulinexou robievam, máme ju na chate, na nej ale základný je. veľkosť by som volila na 1000g
dosypať hneď - len počkaj kým sa to spojí a už vidíš, ak by bolo riedke. to určite vidíš do 5 minút od začiatku programu.

zuzkat1
21. júl 2011

baby mam recept kam ide obycajna hladka muka...taka ta 00 spacial... ak ju nemam,lebo mm kupil t650ku tak co mam robit? mozem miesto hladkej muky pouzit aj T650? ci ta je vylozene len na chlieb?

martuska75
21. júl 2011

@alami Je na nej navrchu napísané že Moulinex Home bread a to je všetko. Prípadne mi hod časy toho základného programu ak to niekde máš aby som si porovnala a nastavila podľa toho. Program č1 je: 5 min hnetenie, 5 odpočinok, 20 hnetenie,39 kysnutie, 10 hnetenie,26 kysnutie, 15 hnetenie, 50 kysnutie, 48 pečenie a 60 ešte môže udržovať teplo (ak chcem).

alami
21. júl 2011

@martuska75 to je dosť dlhý program - akože = dobrý 🙂 základný býva okolo 3 hodín

http://domacipekarny.dama.cz/pekarny.php?a=list... ktorá to je?

martuska75
21. júl 2011

@alami Moulinex OW 300001
ahá a už som zistila že tá jednotka je tan základný ( 3:13)
😀

http://domacipekarny.dama.cz/pekarny.php?a=ukaz...

alami
21. júl 2011

@martuska75 no 😀 😀 😀 a máme to 😀 😀
to je tá istá, čo používam aj ja, mne sa na nej dobre pečie 🙂 keby som si kupovala novú, dosť možné, žeby som si práve túto.
ak by si nezohnala tú T650, tak daj hladkú špeciál. Niektoré baby tu píšu, že u nich tú múku nemajú. neviem prečo, u nás je v každom malom obchodíku. Ale aj v kauflande, Bille...tak dakde pozri 😉
určite napíš, či sa ti chlebík vydaril, budem zvedavá 🙂

martuska75
21. júl 2011

@alami Takže mám ten tvoj receptík piecť ked dám len hladku tak na 1-tke a ked dám špaldovú tak na 3-ke???? Tú múku asi viem kde dostanem kúpiť len sa tam musím vybehnúť. Ešte mám polovičku tej hotovej zmesy z Lidla - myslíš že stačí ubrať vodu???? a nechám to na tej 2-ke???? Určite dám vedieť ako pokračujú moje pokusy a či pekáreň ešte žije. 😀

alami
21. júl 2011

@martuska75 ak to bolo mazlavé, tak uber vodu, prípadne tam pri miesení dosyp trochu hladkej múky. piekla by som to na 1tke

ak je teda 1tka základný 😅 😀 tak môžeš kludne aj špaldový na nej piecť (na základnom) na celozrnný by som dala len z ražnej múky, ale zas, nepokazíš, ani keď to dáš na celozrnný aj na hladko-celozrnný pšeničný chlieb.
keby si robila komplet nejaký z celozrnnej múky (podľa iného receptu - čisto celozrnného niekedy), tak potom dávaj na program celozrnný. kým je tam tá hladká, stačí základný.

píšem ako maďar, či chápeš? 😅 😀

martuska75
21. júl 2011

@alami ale hej, jasné, chápem. Dúfam že aj pekáreň to pochopí že chcem konečne chlebík, inak letí 😀 😀 😀

reruna
21. júl 2011

@martuska75 ad směs z Lidlu - dej méně vody a kdyžtak ještě přisyp mouku, jak se to trochu spojí, tak uvidíš, jestli to je řídké nebo ne a ještě přidej trošku - tak půl lžičky sušeného droždí nahoru do důlečku před začátkem, ta slunečnicová smě je docela dobrá, i ten selský chleba.
Náš nejoblíbenější chleba, co se vždy podaří - 150 ml mléka, 200 ml vody, 2 PL olivového (nebo jiného) oleje, 1 PL octa (dávám jablečný), 1 ČL kmínu, 2 ČL soli, 150 g celozrnné mouky, 350 g hladké mouky chlebové penam nebo T650 nebo z Lidla(podle toho, co mám doma), nahoru do důlku 1 ČL sušeného droždí. Program základní, velikost 1 kg, kůrka střední. Můžeš přidat semínka jaké chceš po zaznění signálu. Je to ten super chlebík z mmb, takhle ho mám vyzkoušený a je strašně dobrý. Vše dávej v pořadí, jak je to napsané.