Správne pripravené kysnuté cesto

gabi1234
12. máj 2014

Ahojte, dievčatá, vedeli by ste mi, prosím, poradiť, ako správne pripraviť kysnuté cesto?

gabi1234
autor
12. máj 2014

Ešte k téme, robila som osie hniezda a neostali dlho mäkké.

zutera
12. máj 2014

Davej jen zltoutek místo celých vajec a zůstanou dyl měkké 🙂

paskolinka
12. máj 2014

@gabi1234 suhlasim s @zutera, zltka su lepsie ako cele vajcia. dolezite je aj skladovanie, ak ich nechas na vzduchu odkryte, rychlo uschnu. treba prikryt potr. foliou alebo dat do uzatvaratelnej nadoby, prip. drzat aspon v zatvorenej rure...

zutera
12. máj 2014

@paskolinka tak tak 🙂

janinah
12. máj 2014

surové cesto pred pečením potriem rozšľahaným vajíčkom a po vybratí z rúry olejom alebo prepraženým maslom

0silvia0
12. máj 2014

podľa mojich skúseností kysnuté cesto nezostane dlho mäkké, najlepšie je v deň upečenia, maximálne tak ešte na druhý deň. Ja na osie hniezda používam toto cesto, je mastnejšie a tým pádom aj trvanlivejšie, len ho nechávam aj vykysnúť, v recepte sa nenecháva kysnúť:
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=4612

denisafono
12. máj 2014

@gabi1234 ja robim kysnute cesto podla tohto receptu-a je vyborne.750g HM (alebo hladká špaldová), 1kocka droždia, 2PL práškový cukor, 1vanilkový cukor, štipka soli, 200ml olej, 375ml vlažné mlieko. Kedysi som robila kvások zvlášť ale teraz to všetko dám dokopy do robota s hnetacími nástavcami. Dám múku, zapnem miešanie, pridávam všetky suché veci, rozdrvené droždie, olej a mlieko. Keď robím cesto na slano tak bez van. cukru, a práškový cukor iba 1KL. Vajcia nedávam. Pred pečením nepotieram ničím keďže v ceste je olej, Po vybratí potriem mliekom vrch. A buchty, osie hniezda, záviny sú úplne mäkké. Takto robím aj dukátové buchtičky. Rozválkam cesto na plech nechám 15min dokysnúť, potriem troška olejom a miešacou špachtlou urobím mriešku, my máme radi také menšie asi 1,5cmx1,5cm kocky.

0silvia0
12. máj 2014

@denisafono tvoj recept vyzerá super, tiež mám skúsenosť, že mastnejšie cesto zostane dlhšie mäkké 🙂