Veľkonočná hrudka - história pokrmu

16. apr 2022

Ahojte. Poznáte niekto históriu tohto pokrmu? Žijem v zahraničí a dnes sa ma opýtali, či je to naše tradičné slovenské jedlo. Povedala som, že ho pripravujeme na Veľkú Noc, ale história mi nie je známa. Je naše? Vždy som hrdá na naše korbáčiky, parenicu, trdelník, bryndzu a iné výrobky. Neviem, či sa môžem chváliť aj hrudkou. 😊
Ďakujem

ibrunova
16. apr 2022

Slovenské tradičné asi nie. U nás sa napríklad hrudka nerobieva.

duracellko
16. apr 2022

preco by si nemohla? je to tradicne jedlo - ny vychode urcite, zo strany mojho otca sa robila na sladko a volala sa hrudka, o par dedin dalej zo strany mojej mamy sa robil naslano a volal sa syrek, a bolo to odjakziva

nikaeli
16. apr 2022

@ibrunova moja svokra jedáva na Vianoce šošovicovú polievku a jedávajú ju všetci v jej okolí, kapustnicu robieva až na Silvestra.. napriek tomu sa kapustnica traduje ako naše typické štedrovečerné jedlo.. myslím, že s hrudkou je to narovnako.. my to voláme syrek a je sladko.slaný 🙃

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
surama
16. apr 2022

@viestta Musim nesuhlasit, kedze som greckokatolicka. Hrudku robime z vajec, tak ako vsetci. 😃 Co sa tyka postu, tak nezacina Popolcovou stredou ako u rimskokatolikov, ale 2 dni skor - pondelkom a v ten tyzden je post od masa v pondelok, stredu, piatok a do konca postu uz iba stredy a piatky ( iba od masa). Ostatne dni sa nijak nepostime. Na velky piatok je post od vsetkeho zivocisneho s tym, ze sa raz na den mas najest dosyta, zvysok dna sa posti. Kosiky svatime az po vzkrieseni, t.j. v nedelu. 😉

dee01
16. apr 2022

@nikaeli ja tiež na vianoce šošovicovú a na silvestra kapustnicu a to mám taký zvyk od ,,seba,,..kedže na vianoce je toho jedla až až, ale nechcela som vynechať ani kapustnicu, takže podľa mňa..kto ako si spraví...mamina kapustnicu nerobievala vôbec napríklad...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
surama
16. apr 2022

@viestta Pokial si to tak ona nastavila a vyhovuje jej to, tak nevidim problem, ale vyslovene to tak u nas nie je. 🙂 Pascha je kolac, ktory sa pecie a potom sa svati, v podstate je to to iste ako vianocka, len je to maly bochnik...my sme ho doma vzdy kupovali 😃

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
surama
16. apr 2022

@viestta Presne mazanec, nenapadol mi ten nazov 🙂 Tak tak, kazdy po svojom 🙂

nikaeli
16. apr 2022

@viestta hrudka alebo syrek sa varí z mlieka a vajec, kým sa vajíčka nevyzrážajú ako praženica a potom sa zviažu a scedia cez plátno. Aká je to hrudka bez vajec?

maminkadeticiek
16. apr 2022

Ano,na severe,strede,zapade sa toto nerobieva.Je to vychodnaraky zvyk ale historiu nepoznam.Ale je to superrychlovka na pripravu.

lucinika
16. apr 2022

@maminkadeticiek môžem potvrdiť, som z Trnavy a teda o takom niečom počujem po prvýkrát

zuzanaam
16. apr 2022

@viestta a aký je rozdiel medzi vajcami a tvarohom? Veď oboje je živočíšneho pôvodu a je aj vegetariánske. Zmysel by dávalo, keby bola vtedy vegánka, ale to by nejedla tvaroh...

olivia1425
16. apr 2022

Typickým obradom Nedele Paschy je aj posvätenie paschálnych (veľkonočných) pokrmov, ktoré sa väčšinou koná vonku pred chrámom. Posviacajú sa pokrmy, ktoré sa budú jesť pri slávnostných raňajkách i neskôr cez deň (a prípadne i ďalšie dni), hlavne mäso, nafarbené vajíčka a hrudka (istý druh syra s vajíčkami)
Toto som nasla wiki
Myslim si.ze je to.nasa tradicia a podla mna sa.mozes chvalit hrudkou 🙂
Nikdy som nepocula o hrudke bez vajec to mam.dost blizko k pravoslavnym a greko
Na vychode je to velmi silna tradicia hrudka/svätenie kosika na zapade nepoculi ani o 1 z toho 😄
Pamätam sa akurat ze my "rimo" sme svätili vzdy v sobotu a pravoslavní museli cakat do nedele 🙂

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yvanielka
17. apr 2022

Nikdy som nejedla hrudku ani paschu ani veľkonočnú plnku, u nás na západe sa to nerobieva
Ale rada by som niekedy zažila takú východniarsku Veľkú noc 🙂

yvanielka
17. apr 2022

Takže skôr je to lokálna tradícia, resp. viazaná na určité regióny

mijo53
17. apr 2022

@duracellko ja robím na slano a voláme to hrudka, nikdy som ani neochutnala na sladko

yvanielka
17. apr 2022

@viestta
@surama Baby pascha a mazanec je teda to isté? Či je tam nejaký rozdiel? K čomu sa to jedáva?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
duracellko
17. apr 2022

@mijo53 ved hovorim, co dedina, ina tredicia, nasladko mierne osolit, hrozienka, skorica vanilka, k slanym udeninam taky chutovy doplnok, samozrejme cvikla, do tej sa zamiesava aj cukrova repa a chren - klasika, z otcovej strany struhali cviklu hrubsie, z maminej jemnejsie a varili aj rajcupu 🙂🙂🙂

mijo53
17. apr 2022

@duracellko čo je to rajcupa

duracellko
17. apr 2022

polievka zo sunkoveho vyvaru so stratenymi vajickami

mijo53
17. apr 2022

@yvanielka oveľa viac jedál či na Vianoce alebo Veľkú noc. Napr. Veľká noc dnes na vzkriesenie o 5:00 hod. do 7:30 už aj s posvätením košíka. V košíku sú surové vajíčka /u nás 3 ks lebo sme len dvaja/, maľované vajíčka varené, syr, hrudka, biely koláč /pascha/ údené, klobáska, slaninka, maslo, soľ, žihľava. Prvé jedlo máme praženicu so žihľavou a bielym koláčom, potom ostatné na mise + k tomu zemiakový šalát a cvikla. Zapáli sa svieca, kto môže aj malý prípitok a z každého jedla treba ochutnať

mijo53
17. apr 2022

@duracellko tak vývar som nechala tiež ale v mrazničke, aj vyvar z hrudky, bude dobrý na zemiakový prívarok, a šunkový do kapustnice

duracellko
17. apr 2022

a samozrejme paska resp. bily kolacok a ako bonus barancek z masla - to bola posvatna vec a babka ju zacala riesit aj mesiac pred VN, chcem sa vratit do tych krasnych pokojnych cias

autor
17. apr 2022

@duracellko to je presne Veľká noc akú poznám ja. 🤩

ibrunova
17. apr 2022

@duracellko ktovie, či popri toľkých prípravách boli naozaj pokojné 😃