Čím zahusťujete?

miiriaam
31. mar 2020

Ahojte, prosim vas cim zahustujete? Mukou mi to pride nezdrave a nechuti mi to.. mate nejaku lepsiu zdravsiu variantu? Diky

brita7777
31. mar 2020

polievku aj krupicou mozes, niektore, ja teda inak moc nezahustujem

ysseba
31. mar 2020

Napr. keď robím zemiakový prívarok, tak dám veľa zemiakov a potom z nich časť vyberiem a rozmixujem a tak zahustím. Je to tak omnoho lepšie, plná chuť a navyše to má peknú do žlta farbu. Kapustnicu zahusťujem tak, že postrúham do nej zemiak. Alebo mäso na šťave so šampiónmi zahusťujem strúhankou. Paradajkovú polievku alebo omáčku nezahusťujem, radšej dám o pretlak viac a menej vody. No ale potom sú také jedlá - napr. perkelt, ktorý musím zahustiť múkou.

tulipanicek
31. mar 2020

Ja nic nezahustujem 🤷‍♀️

fokuska
31. mar 2020

@miiriaam A co konkretne?
Zeleninove polievky a omacky robim tak, ze dam naozaj vela zeleniny a do polievky cast rozmixujem, cast necham v celku a omacku rozmixujem celu a ta samotna zelenina tomu da hustotu.
K masu stavu nezahustujem, len co sa rozvari cibula, cesnak a toto doda trosku hustoty.
Privarky robim tak, ze nedavam mlieko ale kysle mlieko alebo smotanu, takze to tiez urobi samo hustotu.

A ine veci nezahustujem umelo, neznasam ked je nieco huste "nasilu" kvoli muke, solamylu a pod.

Ale ini pouzivaju ako som spomenula okrem muky, solamyl, alebo kukuricny skrob, postruhany zemiak, alebo krupicu, vegansku hrasku a pod.

sense
31. mar 2020

Zalezi co... omacky redukujem. Polievku zeleninou al zemiakom

miiriaam
autor
31. mar 2020

Ahaa,niektore veci pocujem prvýkrát.. tak dakujem 😊 .. neviem zahustit napriklad omacku k masu na stave.. ked dam muku vobec mi to nechuti a nepaci sa mi ze to zmeni farbu,cele je to take hutne a sama muka

evittam
31. mar 2020

@miiriaam Hraška, zeleninou.

fokuska
31. mar 2020

@miiriaam Maso na stave nezahustujem - ako zaklad urobim nadrobno pokrajanu cibulu opecenu na masti, k tomu cesnak, dam maso a napr. hovadzie samo pusti svoj vypek a ten je taky hustejsi. Tak isto divina sa zahusti aj sama a bravcove nechavam len na tej stave z vlastneho vypeku a cibule, cesnaku.

Sote (kuracie, bravcove) niekedy dam trochu paradajkoveho pretlaku, horcice, alebo smotanu, to urobi stavu trosku hustejsiu a da fajnu chut.

Alebo staci stavu/omacku redukovat a zhustne.

evittam
31. mar 2020

@ysseba Paradajkovu polievku poradím paradajkami, do perkeltu ak robis s kur.stehien davam v celku, na začiatku na kolieska mrkvu osmahnem s cibuľou a cesnakom, tiez dam hrašku, po uvarení maso vyberiem, mixnem a späť obrate maso.😉

evittam
31. mar 2020

@fokuska Presne, pripadne ak sa cibuľa s cesnakom uplne nerozvari tak mixnem. Tiez neznasam tie "mukoviny" ako moja teta-paradajkova polievka na 2l z jedného pretlaku a sama muka-bledoruzova mukova polievka....😝

ysseba
31. mar 2020

@evittam hmm 🤔 tak to je super tip, dakukem to urcite vyskusam 😉👍🏻

miiriaam
autor
31. mar 2020

@evittam hej presne ani mne to nechuti..
Vyzera to super co pisete,skusim.. no a ja som v tomto zaciatocnika,kedze od maminy som mala vzdy radu len mukou alebo zasmaskou,zatrepkou a neviem cim..

evittam
31. mar 2020

@miiriaam Ja tiez podobná "skola". Ale našla som alternatívy.😉

nika3136
31. mar 2020

@miiriaam
Su polievky, ktore sa mi nedari zahustit inak - napriklad hustu fazulovu (sosovicovu nemusis, ta zhustne sama), ale nie je to nic tragicke, na jeden hrniec 1PL lyzica muky. Paradajkovu nezahustujem, robim zo stavy a je akurat, kvapku smotany.
No omacku napriklad zahustujem solamylom (tiez musis vediet, kde sa to hodi a kde je naopak redsia lepsia), necham vyvarit vodu, popripade smotanou, syrovu omacku zahustujem struhanym syrom, zeleninovu polievku mixnutou zeleninou

fokuska
31. mar 2020

@evittam Hej presne take polievky a omacky, ze ani nevies co to ma byt, lebo chut ani necitis, len to ma "spravnu" hustu konzistenciu = je to syte :D

Na skoleni sme raz mali taku stravu, ranajky a vecere boli skvele, ale obedy - kazda polievka alebo stava k masu bola cista muka alebo solamyl. Ked si spomeniem na akoze hovadzi stroganov, kde boli 4 kusky masa a okolo toho priehladny solamylovy puding, akoze husta stava... az ma striasa :D

pralinka86
31. mar 2020

Tiez nemukujem.. okrem spomínaných ešte niekedy, napr k bravcovemu na zaver pridam zemiak postruhany, taky na kasu, to tiež super zahustí

miiriaam
autor
31. mar 2020

Pocula som aj o zahustovani vločkami,skusali ste to niektora?

pribinak
31. mar 2020

@brita7777 ale to je zase len múka, len v inej forme

fokuska
31. mar 2020

@miiriaam Akymi? Ja pouzivam jemne ovsene do zeleninovych fasirok, nie na zahustenie, ale na "objem". Kto nevie, ze tam su, tak ich ani neciti, len cistu zeleninu.

diewcatqoo
31. mar 2020

@miiriaam ano, ja zahustujem ovsenymi vlockami polievky. Nie vsetky, ale napr na zahustenie brokolicovej pouzivam stale ovsene vlocky. Nemam rada smotanove polievky, takze do brokolicovej pouzivam namiesto smotany ovsene vlocky

tosomja
31. mar 2020

Mliečne slahackovou smotanou.
Nemliecne nastrúhaným zemiakom.

sunny8
31. mar 2020

Drozdovymi vločkami 🙂