Zdravé raňajky

digysa
28. mar 2013

Dobre som si pozrela temy, aby som nerobila duplicitnu diskusiu. Posledna tema o ranajkach bola zamknuta a ostatne temy o ranajkach sa tykaju prilis malych deti.
Moja dilema je kazde rano pripravit zdrave, chutne a "roznorode" ranajky pre moje skolopovinne deti. Chcela by som, aby tato tema sluzila na inspiraciu.

Potrebujem to striedat pocas tyzdna ale nejako sa mi zda, ze robim stale tie iste ranajky.

Za kazdu radu a kazdy zaujimavy recept budem vdacna.......Fotografie su velmi vitane.......

aurelkan
30. mar 2013

@alami Ahoj, super 🙂 Ja mam kvasok jeden a krmim si ho vzdy takou mukou z akej potrebujem piect. Teda ked idem piect psenicny tak nakrmim psenicnou a o 3 dni chcem razny tak raznou. Nevadi mu to zatial 🙂 Asi by som nestihala starat sa o dva kvasky ale sesternica to riesi tak ako ty takze aj to sa da 🙂 Sleduj si ho, radsej nech je mierne hustejsi, nesmie byt riedky aby sa nepokazil. Napis ako sa dari, kludne aj do sprav.

niki18
30. mar 2013

Pridavam mojich par typov na ranajky....neviem ci su sice dostatocne zdrave, ale,mne chutia a perfektne ma nastartuju do kazdeho dna! !!!!! Tak napr.
Activia tvarohova s fitness cerealiami alebo este lepsie bb dobre rano cokoladove
Volske oko s celozrnou hriankou
Celozrne hrianky s maslom a dzemom
V lete ked je cerstva zeleninka chlieb s maslom a paradajky, papriky zo zahrady...
Raz za cas zhresim a dam si poriadny francuzsky croissant 😎
A skvela obmena nasho klasickeho chleba vo vajicku....vianocka vo vajicku....samozrejme netreba solit a radsej vianocku bez hrozienok....k tomu citronovy caj s medom a pre mna to su jednoznacne moje simply the best ! !!!!
Dodavam, ze kazde z tychto ranajok doplnam malym actimelom, cerstvou pomarancovou stavou a samozrejme horucim napojom, napr. ovocnym cajom, kakaom alebo teraz pocas tehotenstva napojom caro s mliekom....

Ci je to dostatocne zdrave, to uz necham na vas, v kazdom pripade priprava netrva dlhsie ako 10 - 15 min a mne aj babu dodaju energiu na cely den...ako z reklamy, hehe.... 😝

miskap2111
30. mar 2013

@josenka potvrdzujem s tými raňajkami v Belgicku. Chlieb (alebo croissant) jemne potretý maslom a na to tenký plát kvalitnej horkej čokolády, plus môj priateľ si dáva ešte na to plátok syra. Respektíve si to nepotrie maslom, ale roztierateľným syrom. 😀 A práve na Veľkú noc zvyknú raňajkovať také sladké pečivo, s tými plátkami horkej čokolády, plátkovým syrom a namáčať si to do horúcej čokolády. 😀 Takže zajtra ráno žiadna šunka, ale takéto zvláštne sladké raňajky. 🙂

lussy23
30. mar 2013

@briketa ďakujem. korianderovú vňať u nás určite zoženiem, ale ja ju nemusím, tak j uvynechám.

lussy23
30. mar 2013

@niki18 joj to ste ani nemali písať. Už tu jednu išli ukameňovať za nutellu. A aktimel, kakao a aktivia patria do rovnakej kategórie....

lussy23
30. mar 2013

@miskap2111 to si ani neviem predstaviť - pečivo + čokoláda + syr😀

miskap2111
30. mar 2013

@lussy23 🙂 je to prazvláštna kombinácia, hlavne ten syr tam. 🙂 Ale keď sa to namočí do tej horúcej čokolǎdy, tak sa ten syr v ústach rozpustí a je to zaujímavá chuť.

niki18
30. mar 2013

@lussy23 ahaa....dobre vediet....ale viacmenej je mi to jedno...hlavne, ze mne chuti! !!! 🙂

prasiatko30
31. mar 2013

Tak ja pridam moje prakticky kazdodene ranajky - mliecna kava a hrianka s olivovym olejom a cukrom alebo solou - a to hej pekne sa hrianka namaca do kavy mnami 😀

marcelatje
31. mar 2013

Moje raňajky numero uno!!!!! Ovsená kaša s ovocím.
Zdravé koláčiky z vločiek.
Jogurt s ovocím.
Pomazánky na rôzny spôsob so zelenikou.
Praženica z tofu - rýchle a chutné 🙂

digysa
autor
1. apr 2013

@marcelatje Perfektneeeeee....az som hladna... Ja som si dala dnes rano banan... 😒

digysa
autor
1. apr 2013

@niki18 Dakujem...uz aj som dostala napad na zajtrajsie ranajky.... davno som to nejedla...a spomina to aj @prasiatko30

Hrianky.... ( ja skor na slany sposob) 🙂 mnam

digysa
autor
1. apr 2013

Dievcata -----------------Jedna tema od ranajkach uz to bola zatvorena-------------- KOLI PARKOM.

Aby sme predisli akymkolvek urazajucim prispevkom, tak si hned ujasnime, ze PARKY nie su zdrave ani ako ranajky, ani obed, ani ako vecera.......

Ludia ich jedia, niektori pravidelne, niektori menej casto.....niektori vobec.... Pisem o tych klasickych parkoch.
Takze vyvarujme sa parkom 😅



A

libka1
1. apr 2013

super tema, su tu dobre inspiracie 😵 😵

u nas osvedcene a oblubene aj detmi:
- acidko s celozrnnym rohlikom,
- chlieb, maslo (pouzivame kravske, ine nam nechuti), vajicko natvrdo, zelenina
- chlieb, maslo, syr, zelenina
- raz do tyzdna mavame vzdy na ranajky kolac a k tomu mlieko, alebo kakao, kolace robim vacsinou jogurtove s ovocim, podla sezony cerstve alebo kompotove
- natierky: rybacia, vajickova, drozdova, cesnakova, avokadova, sunkovo-cesnakova, sem tam nejaka ina ale tieto su stalice
- jogurt s domacim lekvarom
- cerealie s mliekom, ale som leniva robit domace a tie obchodne sa mi moc nepozdavaju
- chlieb vo vajci, zelenina
- prazenica, zelenina, chlieb
- hrianka s cesnakom a syrom 😅 😅
- dusena zelenina (paradajky, papriky, cukina, cibula, atd.) k tomu chlieb
- sem tam kasa kvoli detom, nam to moc s manzelom neberie

prasiatko30
3. apr 2013

@digysa vyskusaj aj na katalansky sposob - zotries jednu paradajku - ako ked sa "rajbu" zemiaky na zemiakovu babu pridaju k tomu zo dve lyzicky oleje - teda podla toho kolko tam toho mas a sol, to si natries na hrianku - vynikajuce 🙂

adulina
6. apr 2013

@marcelatje mohla by si hodiť prosím recept na tu druhu fotku a aj na kolaciky z vlociek? Dakujem

marcelatje
6. apr 2013

@adulina

druhá fotka je koláč z vločiek 😀 😀 😀

OVSENÝ KOLÁČ
Ingrediencie
• 1 balík ovsených vločiek
• 1 l mlieka
• 100 g hrozienok
• orechy (ľubovoľné)
• ovocie – čerstvé (jablká, hrušky, čerešne,...)
• med na osladenie (asi 2 PL)
Postup
Do misky vlejeme mlieko, prisypeme ovsené vločky a necháme chvíľu postáť. Potom pridáme namočené hrozienka, podľa chuti posekané orechy, ovocie a med a vylejeme na vymastený a kokosom vysypaný plech. Upečieme v rozohriatej rúre.

Robila som ešte aj iný, len ten je dosť suchý, ale vhodný aj do mrazničky a dosť sýty, keď však narýchlo potrebujem niečo zjesť bez toho aby to bolo nezdravé dá sa to zjesť ak ho zapíjaš 😀 :
balík vločiek
3 tvarohy
hrozienka
vymiešať a piecť v rúre na 180°C do ružova

myslela si prvú fotku?
tam je ovsená kaša, pomelieš vločky aké chceš, dáš variť mlieko, môžeš pridať cukor či stéviu alebo hrozienka/borievky a uvaríš normálne kašu. Na vrch dávam maslo, kokos, hnedý cukor, ovocie, škoricu čo máš rada fantázii sa medze nekladú 🙂 niekto varí kašu vo vode, alebo mieša mlieko s vodou. Ovocie sa dá primiešať aj priamo do kaše 😉

marcelatje
6. apr 2013

Praženica z tofu so zeleninou a syrom. Opražím cibuľku na troche oleja, pridám vidličkou pretlačené lahôdkové tofu, kurkumu nechám 5 minút na panvici a dobrú chuť. Na obrázku je praženica so zeleninou tá sa trošku praží s cibuľkou a na vrchu je syr. Ďalšou variantou je pridať vajíčko, komu čo chutí 🙂

adulina
6. apr 2013

@marcelatje ked som to napísala som pochopila že to je ten kolacik, lebo ja robievam take malé kolaciky kruhove, tak preto som To napísala, a ďakujem 🙂

marcelatje
6. apr 2013

@adulina ja som robila aj také podľa receptu na nete, ale boli dosť mastné šlo tam dosť tuku tak ich už nerobím 😒

adulina
6. apr 2013

Ja robievam občas tieto ovsenne keksiky:
100g masla
50g cukru aký kto chce
150g vlociek
50g cukor praskovy/ten ja nedávam/
1/2 balicka vanilkovy
1 vajce
50g muka hladká
1/2 balíka prasok do peciva
Pripadne čokoládu, rôzne oriesky, hrozienka kto co lubi
Vlocky cukor trocha masla sa oprazi a nechá vychladnut
Zvyšok masla, praskovy cukor, vanilkac a vajce sa vymieňať do peny
Potom to všetko zmiešame a kladieme na plech s papierom na pecenie
10 minút pri 180 stupnov

adulina
6. apr 2013

@marcelatje ten kolacik vyskusam, vyzerá fantasticky

marcelatje
6. apr 2013

@adulina tie zasa vyskúšam ja 🙂 tie koláčiky odo mňa sú asi viac zdravé ako chutné 🙂 mne chutia, deťom až tak nie 😒

briketa
7. apr 2013

Doplnam co este nebolo
Cottage syr s ovocim ( vedu cucoriedky a jahody)
Cottage syr s rukolou a cviklou na toastoch - napad ,mojho brachaca ked bol na navsteve a strasne nam to chutilo.

briketa
14. apr 2013

@digysa. nedelny branch: nakrajas bagetu (starsia je lepsia) na kolieska, rozlozis ich na plech, pierkom potriet oliv. olejom a dat otoastovat do rury. Potom natriet kozim makkym syrom a cikcakovo pokvapkat vyzretym balsamicom ( uz aby bol taky hustejsi ako glazura) podavas na tanieri s mladym miesanym salatom ( dandelion, beet leaf, radiccio, edive, arugula) a nejaky lahky dressing ja som robila zo sampanskeho octu

patulu
14. apr 2013

Ja budem trocha mimo ale prosim vas ako dostanem do mojej trojrocnej dcerky aspon daku zeleninku..mrkva petrzlen v polievocke to hej..ale surovu zeleninu ako paradajky uhorky a vsetko ostatne nehrozi...skusala som na male kocky na chlebiku , zakamuflovane medzi sunkou hocicin neexistuje ze by zjedla..uz som hotova...
Ale parky sunka a rozne blbiny to basti jedna radost...:/

briketa
14. apr 2013

@patulu pokial zje ovocie, je to stale bez obav. vela deti ma tuto fazu. nenut, cakaj na neskor. davaj jej ovocie.

nanulik
14. apr 2013

Ahoj 🙂. Super tema casto neviem co na ranajky, ale medzi nase stalice patri
ovsena kasa, domaca ziadne instatne bafy:-P ,
jogurt s cerealiami
Mlieko s cerealiami
Chleba so sytom/sunkou/nieked na sladko s domacim dzemom, a raz za cas aj nutelu si dame,
Prazenica so sunkou
Natierky
Alebo celozrnne kaiserky so sunkou/syrom/dzem, med...
Omelety, alebo ak sa piekol den predtym nejky ko,ac tak to
Nie som velmi kreativny typ cloveka tak u nas len rokmi overena klasika...

patulu
15. apr 2013

@briketa dakujem tak budem skusat ...

libka1
15. apr 2013

@patulu rozmixovat do natierky co ma rada, ja tak kamuflujem cibulu do rybacej a minule som to malej prezradila a povedala ze rob to dalej mama, ta natierka mi tak chuti 😀 inac o cibuli nechce ani pocut 🙂