25% jednorázový príspevok pred ukončením rodičovskej. Viete o ňom?

sonya16
6. feb 2010

Takáto možnosť sa ponúka ženám, ktoré od nového roka, najskôr však od 2.1.2010 nastúpia do práce pred ukončením rodičovskej dovolenky. Ide o 25% z rodičovského príspevku, krát príslušné mesiace, čo je celkom slušné. Chcem sa opýtať, aké s tým máte skúsenosti, pretože keď som sa ohľadom tohto bola informovať na úrade, nevedeli mi k tomu nič povedať. Ale na SR už nič neprekvapí, hlavne že zákon platí od januára 😒

silvia123
6. feb 2010

neviem či je to slušné, lepšie bolo keď sa mohlo pracovať aj poberať RP ...

sonya16
autor
7. feb 2010

ta hej, ale odkedy je tam ET, myslím na ministerstve práce, soc.vecí a rodiny a myslím tým ministerku, tak to ide dolu vodou. Hlavne že našej menšine je dobre 😠

vieraj
7. feb 2010

no, ja som videla na urade prace na nastenke, ze je to len na pol roka od nastupu do prace.ale p. Mihal a pracovnicka z uradu, ktora je tu na MK mi napisala, ze je to do konca 3. roku. takze celkom fajn.
a este ak si babka vybavi zivnost moze poberat 164€ a to je tiez fajn.........preco to nevyuzit?

jamlia
7. feb 2010

Na stranke ministerstva aj u nas na upsvar su uz ziadosti k tomuto prispevku aj k prispevku na starostlivost o dieta, idem si to vybavovat asi o tyzden tak potom uvidim co z toho, ked som v januari vybavovala RP tak som napocitala 8 ziadosti a potvrden ia cestnych prehlaseni...

vieraj
7. feb 2010

jalia potom nas informuj prosim. ja rozmyslam nad vrateni msa do prace asi v septembri, tak dufam ,ze ten prispevo bude este platny. nieze zbadaju, ze vela minuli a urobia zmenu zakona ☹ 😠
inak to by bolo fajn dostat ale 1000€ a este aj prispevok 41€ alebo 164€- babka na zivnost.
ozaj ty davas kde dietatko?

sonya16
autor
7. feb 2010

no ja si nemyslím, že veľa minú. V podstate tým ušetria 75%, akokeby týmto motivovali, že "ženy, choďte do práce" 🙂 aby sme mohli niečo ušetriť, he.

jamlia - daj vedieť že čo a ako, čo k tomu potrebujem a pod. 😉

jamlia
7. feb 2010

drobca mi bude strazit kamaratka s babkou ale akosi sa bojime zalozit babke zivnost, aby som jej nenarobila problemy, este uvidim...potom sa ozvem

vieraj
7. feb 2010

vsak to, aj nasa babka sa boji zivnosti. je pravda, ze usetri, ale vela zien musi ist do prace skor a keby nic nedavali, tak sme nahrate....

sonya16
autor
8. feb 2010

no tak mňa dnes v práci čakalo tlačivko na žiadosť o jednorázový príspevok, poslala mi ho pani z ÚPSVaR, už som vypísala, dala potvrdiť a zaslala, tak som zvedavá, kedy to bude vybavené, ale hlavne, že ľady sa pohli 😉

macina31
6. júl 2010

takze dievcata vychadza to naozaj okolo 900 eur ale sranda je v tom ze ked nastupite do prace potrebujete vyplatit jaslicky a pokupit vselico drobcovi tak tie peniaze nedostanete.budete prvy mesiac pracovat prijem nebudete mat ziadny kedze rodicovsky vam zoberu,prispevok na starostlivost o dieta vam vyplacaju dozadu spatne raz za dva mesiace takze k nemu sa dostanete az na3 mesiac odkedy zacnete pracovat a vyplatu mat este nebudete a to krasne jednorazove startovne vam vela nepomoze lebo oni ho vyplacaju mesacne a to vychadza okolo 40 eur 😖 takze aby ste si nemysleli ze to bude take jednoduche a budete mat z coho zacat...nas stat je proste dokonaly a najma zakony a financna pomoc matkam je na posmech 😀

laluchova
7. júl 2010

ahojte babule, aj mna zaujíma táto téma, hladám všemožne na nete do kedy som povinná sa odlhásiť zo socoálky, zdravotnej a aj dochcodkového..kedže nastupujem späť do práce pred 3 rokom dieťaťa tiež ma zaujíma tých 25% na ktoré máme vraj nárok do dovršenia 3 narodenín...čítala som že sa to dá aj jednorázovo vyplatiť...ja som to poriešila tak že dcérka ide od sep. do školky a ja si od 2.8 už čerpám dovolenku nakoľko jej mám ajajíj, koleg mi poradili nastupiť od 2.dna v mesiaci a vraj dostname ešte celý rodičovský za august...a k tomu v sep už aj plat...takže asi tak...neveiete miniekto poradiť či sa dajú ísť odhlášky vybaviť aj skor ako nastupim do práce, pretože ideme k manželovým rodičom na 3tt a to je 500km od nášho bydliska...

macina31
7. júl 2010

no nie som si ista ze sa to da jednorazovo vyplatit.ja som ziadne take tlacivo nevyplnala a pani mi povedala ze to vyplacaju iba takto ale na kazdom urade samozrejme inac ved sme na slovensku 😉 niekde to ide a niekde nie ☹ myslim ze stat sa trochu isti ze to vyplaca mesacne pretoze vyplatia ti to naraz o pracu mozes prist hodis sa naspet na rodicovsku a potom im to vratis naspet ?alebo ti to odrataju z materskej alebo ako?pre nich je to jednoduchsie takto...ale bodaj by si mala pravdu...ja som tiez ratala ze to bude vyplatene naraz ale som sa preratala...

laluchova
7. júl 2010

a ako je to ked mi ide malá do školky to asi nemám nárok na ten 25% že...to mi budú len preplácať náklady na školku že jo...mám v tom taký hokej nevyznám sa v tom...

lucia31
7. júl 2010

@laluchova, ja som v praci od 2 jula(cerpam ale este dovolenku jul august) a mala ide tiez do skolky od septembra...ja som bola na urade prace,kde som poziadala o vyplatenie jednorazoveho prispevku, 25% zo sumy nevycerpanych rodicovskych prispevkov do 3rokov dietata (mas nan aj ty narok),dali mi tlacivo, to som bola potvrdit v praci, teda, ze naozaj nastupujem do prace..to bolo vsetko...cize rodicovsky mi este vyplatia za jul, v auguste mi pride k tomu aj vyplata...budem mat narok na preplacanie preukazatelnych nakladov za skolku od septembra do 3 rokov dcerky....este mi pani na urade povedala, ze tym, ze sa v auguste, kedy som uz sice v praci,no staram sa o dcerku ja osobne (kedze cerpam este dovolenku), tam mam narok na 25% z mesacneho rodicovskeho prispevku..aj na to som vyplnala jedno tlacivo

lucia31
7. júl 2010

@macina31,az teraz som si precitala tvoj prispevok..no,neviem, pytala som sa, kedy mi bude ten jednorazovy vyplateny, a bolo mi povedane,ze mozno aj v juli spolu s rodicovskym 😕 ...no, dam vediet, co a ako..

lucia31
7. júl 2010

..to tlacivo na jednorazovy prispevok je tu
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
vola sa ziadost o prispevok rodicovi

laluchova
8. júl 2010

lucia31, veľmi pekne ďakujem, chcem to vedieť takto a jod iných mamičiek...nakoľko na úradoch ti nepovedia všetko čo ti prislúcha...akokeby chceli nás mamičky oklamať...tak to by bolo super, keby som dostala aj tých 25% z zvyšných rp ktoré mi prislúchajú do 3r dcérky...bolo by to dobré štartovné a tak...ved ked ide žena po md do práce potrebuje toho viac ona i dieťa do školky a tak...ale to dobre poznáte všetky...ešte raz vdaka apotom informuj či ti to vyplatili...

laluchova
8. júl 2010

lucia31 ešte by ma zaujímalo do koľkých dní si sa musela odhlásiť zo sociálky je to do 8dní to viem a zo zdravotnej a dochodkového???a ešte musím osobne či stačí nejaké tlačivá???ideme na dovolenku koncom mesiaca a ja nastupujem na dovolenku v práci od 2.8..takže neviem ako to urobíme neveiš či sa to nedá skor s dátumom 2.8 odlhásiť???dík

lucia31
8. júl 2010

@laluchova, ja som nic take robit nemusela,myslim,ze to urobi zamestnavatel..

macina31
8. júl 2010

@lucia31 DAJ MI URCITE VEDIET.SOM ZVEDAVA 🙂

macina31
8. júl 2010

@laluchova JA UZ PRACUJEM A TIEZ SOM NIC TAKE NEROBILA.TO MA NA STAROSTI TVOJ ZAMESTNAVATEL

lucia31
8. júl 2010

...ano, prave som volala s ekonomkou, urobila to ona....

lucia31
8. júl 2010

@laluchova, prave pozeram,ze mas tiez tamarku a ma presne tolko mesiackov, ako moja 🙂

alla
8. júl 2010

Ahojte! táto téma ma zaujala, pretože práve niečo podobné riešim. Dcérka má 13.09.2010 tri roky a ja nastupujem do práce. Lenže keď začne chodiť do škôlky od 02.09.2010 a ja do práce až od 14.09.2010, dostanem ešte rodičovský príspevok na celý mesiac? Máte s tým niektorá skúsenosť ako to funguje?
A teoreticky - mohla by som si požiadať aj o ten 25%-tný príspevok na tie 2 týždne, keď ešte nebudem pracovať, ale ona už pôjde do škôlky? Vopred ďakujem za príspevky 🙂

lucia31
8. júl 2010

@alla,rodicovsky za september dostanes, narok na jednorazovy prispevok 25% ale nemas prave preto,lebo ti je este priznany rodicovsky...

lucia31
8. júl 2010

@macina31 , dam urcite, aj ja som teda zvedava 😉

laluchova
9. júl 2010

ahojte, lucia31 aj ja som si včera všimla že máš Tamarku , moja je narodená 9.5...
dnes som bola na urade a povedali mi že ked malá nastupuje do školky s dátumom 2.9., vraj lepšie by bolo keby aj 3 -5.9 že dostanem rodičovský za august aj september celý...som si myslela že ked už robím od augsta že za spe. nárok mať nebudem, ale mám, nakolko sa o nu starám ja...že sa pre mana nič nemení dali mi tlačivo o starostlivosti o dieťa že im donesiem potm v sep, potvrdenie o nástupe do školky s dátum 2-9- a neskor...a potom sa pre mna zmesní situácia a od oktobra by som mala dostať ten 25% zo zvyšného rp...to či mám alebo nemám ísť na zdravotnú a dochodkové mi povedať nevedela...ale naša ekonomka povedala že ona ma nahlasi ale nevie ako to je či musím ísť aj ja...

laluchova
9. júl 2010

a ešte som zabudla možem to urobiť aj skor ako nastupujem lebo vraj to nieje ani nejaká velká zmena či čo...donesieť mám len obnovenie prac.zmluvy,,,a potvrdenie kto sa bude o dieťa starať kým pojde do školky

klauduska
13. júl 2010

ahoj,ja som ho dostala,nastupila som do prace, o maleho sa mi stara manzel,robi na smeny,takze ho nikam nedavam,robim na polovicny uvazok.....mala by som dostavat 41eur RP,ale moja mamina ma zivnost a tak si ju rozsirila,spravili sme zmluvu a akoze sa mi o maleho mamina a tak dostanem 164.....+ jednorazovy prisdpevok, ktory mi spravil 1600,-eur... 😵
takze spokojna,tety boli zlate,ochotne.... 😉

gapa
13. júl 2010

@laluchova
ak si si dala v soc.poisťovni prihlášku, aby si bola dôch.poistená štátom, tak musíš dať aj sama odhlášku!!!
Mzdárka nahlasuje len ukončenie RD, ukončenie prerušenia RD ale nie ukončenie poistenia osoby riadne sa starajúcej o dieťa do 6rokov, ktorá je poistencom štátu, to je tvoja povinnosť.