8 týždňov pred pôrodom - materská

sabinka2019
24. jan 2021

Ahojte, som tehotná a od začiatku tehotenstva som na PN. Nárok na materské mám len mi ju budú musieť doplácať do sumy cca 370€ (zvyšený rodičovský príspevok). Aspoň tak mi to tu bolo napísané.
Ide o to že ak nastúpim 8 týždňov pred pôrodom na materskú tak dostanem materskú vyrátanu z môjho platu lenže to mi vyjde cca 200€ a moja otázka je či mi doplatia tie 2 mesiace do sumy rodičovskeho príspevku keď ešte malý nebude na svete alebo nie?
Ak nie tak ak tomu dobre chápem vlastne sa mi neoplatí ísť skôr na MD keďže dostanem menej.
Ďakujem.

petamich
24. jan 2021

@sabinka2019 pocet tyzdnov pocas ktorych mas narok na vyplacanie MD je nemenny bez ohladu na to ci ides 6- alebo 8- tyzdnov pred porodom, to, ze ide niekto 8 neznamena, ze ma matersku o dva tyzdne dlhsie ale ze mu skonci "skor", cize od nastupu na MD budes mat narok na nejaku vysku a ak vravis, ze je to 200E a budu ti doplacat do vyssieho RP tak to tak bude bez ohladu na to, kedy na nu nastupis, po nastupe ti SP posle vymer a rozhodnutie

sabinka2019
autor
24. jan 2021

@petamich aha mne niekto vravel že keďže ešte dieťa nebude na svete tak tie 2 mesiace mi MD nebudú preplácať do zvýšeného rodičáku. Len to som chcela si zistiť.

petamich
24. jan 2021

@sabinka2019 to sa mi nezda ale nie som odbornik, mozno sa ozvu baby alebo skus pripadne zavolat do SocPoist, celkom mila na mna bola naposledy na infolinke

draik
24. jan 2021

@petamich
Len či to náhodou nie je tak, ako píše zadávateľka.. Keď už nie ste odborník, bolo by na mieste zvážiť písanie rád - inak zbytočne môže dôjsť k popleteniu zadávateľov otázok, prípadne až ku škode.

zojanka
24. jan 2021

@sabinka2019 rodičovský príspevok (doplatok k materskému) sa vypláca až od mesiaca v ktorom sa narodilo dieťa. Ale vypláca sa za celý mesiac, čiže ak sa dieťa narodí aj neskôr, napr. 31.5.2021 tak vám za máj dorovnajú materskú tak isto ako keby sa narodilo 2.5.2021.