Tehotenský a materská v reťazovom pôrode

18. máj 2021

Dobrý deň,

nikde sa neviem dopátrať k odpovedi na moju otázku, tak to skúsim tu.

Momentálne poberám rodičovský priospevok na syna (2 roky), a taktiež som tehotná. Keďže som so synom otehotnela ešte počas vysokej školy, nárok na materskú som nemala, a preto poberám iba rodičovský príspevok.
Moja otázka je, či mám nárok pri druhom tehotenstve na tehotenský príspevok, a tiež na poberanie materskej, ak ide o reťazový pôrod?

Ďakujem za odpovede.

lucka_ke
18. máj 2021

tehotenské - nárok nemáš, potrebuješ mať 270 dní nemocenského poistenia v 13tt, keďže si nepracovala ani si si neplatila dobrovoľné poistenie, nevznikol ti nárok
materské - záleží, či si budeš platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, či to ešte stíhaš do pôrodu...

beatas515
18. máj 2021

Ak ste nemali materské pri prvom dieťati nemáte naň nárok ani pri druhom. Pokiaľ ste sa samozrejme cez RD nezamestnali alebo neplatili dobrovoľne poistne. Odporúčam knihy materská 2021 od mihala, tam sa dočítate viac. Je dostupna aj online.

nafka0483
18. máj 2021

Samotny retazovy porod nezarucuje narok na ziadne prispevky. Kazdy prispevok ma urcene podmienky, tak ako ti to napisala @lucka_ke
Napis kedy mas termin porodu a povieme ti ci este mozes ziskat narok.

autor
18. máj 2021

@nafka0483 termín pôrodu mám koncom decembra

nafka0483
18. máj 2021

Hmmm no ale ty vlastne nemas vobec ziadne dni poistenia, tak to dobrovolnym uz nestihnes :-/

autor
18. máj 2021

@nafka0483 čiže poberať budem iba jeden rodičovský na obe deti? Počas týchto dvoch rokov som mala prácu na dohody, ani z toho sa žiadne poistenie nezarátava?

beatas515
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nafka0483
18. máj 2021

Kym nedas presne a kompletne info, tak ti nevieme poradit. Ak si mala dohody, z ktorych sa odvadzalo nemocenske poistenie, tak je dolezite vediet presny pocet dni a potom by si to este vedela doplnit dobrovolnym poistenim aby si nazbierala dostatocny pocet dni.

A ano, rodicovsky prispevok poberas len jeden, pridavky na dieta budes mat na kazde.

beatas515
18. máj 2021

Treba si zistit ci ste boli počas tejto dohody nemocensky poistená a kolko dni. Ak nie tak tam už nieje pomoci. Potom odporúčam aby šiel na materskú partner/ manžel ak je zamestnaný alebo je SZČO a plati odvody a poberal na druhe dieťa materské a nasledne aj rodicovske on.

fefka
20. máj 2021

Ahojte.
Nechcem zakladat temu, uz som skusala aj v inej teme, ale nikto nereagoval...tak sa spytam tu, snad sa najde veci znala dobra dusa 🙂
- 20.4.2021 mi vznikol narok (13 tt, teda 27 t do porodu) na tehotensku davku. 270 odpracovanych dni dva roky pred vznikom naroku splnam, ale kedze som nezamestnana, nedostala by som ho ak nie som v čase nároku poistená, takže som sa pár dní pred tým dobrovoľne poistila.
Vie mi niektorá z Vás prosím povedať (ak mi dávku priznajú) - je potrebné si platiť DP počas celej doby poberania tehotenského, t.j.až do pôrodu ???
Lebo zatiaľ som sa dočítala, že musím byť poistená V ČASE vzniku nároku..ale nikde že počas celej doby...
Bolo by možne si napr.po mesiaci-dvoch DP zrušiť a neprísť o tehotenskú dávku ??

nafka0483
20. máj 2021

@fefka Ano, mozes zrusit a o davku neprides.

fefka
21. máj 2021

@nafka0483 Fakt? Vies to isto ?? 😀 Ja by som sa veelmi tesila, ak to vyjde, zatial si platim od polky aprila, akurat teraz mi prislo rozhodnutie ze mi priznavaju tehotenske tych 215€, a bolo by fajn neplatit z toho 180€ poistne 😁
Preto som ho zatial nerusila, cakala som na rozhodnutie...Ale teda mozem si ho hned zrusit??

lucka_ke
21. máj 2021

@fefka môžeš zrušiť a budeš v ochrannej lehote z dobrovoľného nemocenského poistenia, len si treba dať pozor pri nároku na materské, aby si mala tých 270 dní nem. poistenia ku dňu pôrodu

nafka0483
21. máj 2021

@fefka Ano, mozes ;) ako pise @lucka_ke spocitaj si ci odo dna porodu 2 roky spatne budes mat aspon 270 dni a ak ano, tak poistenie mozes zrusit, budes v ochrannej lehote.

fefka
21. máj 2021

Ďakujeeem!! 😘😘😘

fefka
24. máj 2021

Dneska som volala na socialnu v NZ, chcela som sa pospytovat ci mi vznikne narok na matersku v septembri a rovno ze sa spytam aj ci mi zoberu tehotensku po zruseni DP (viem ze ste mi potvrdili ze nie, ale viete, ked uz volam na urad..sak spytam sa...)
... Prepajali ma dookola asi pol hodinu, hovorila som minimalne so 6 ludmi, mam dalsich 5 tel cisel co mi nadiktovali na seba navzajom...pohadzovali si ma ako krumplicku...ale odpoved nevedel nikto, dokonca ani veduca... No co poviete zeny na toto ? 😀
Jedna pani si dokonca myslela ze pocas tehotenskej je zena oslobodena od platenia ako pocas materskej, co nasledne jej kolegyna o chvilu vyvratila...no sranda .. 😁

summersunny94
8. nov 2021

@nafka0483 ahoj prosím ťa budem mať 378,10 rodičovský príspevok (tak ako aj teraz pri dcérke) , ak som zamestnaná (nie som bez práce, mala som odpracovaných 270 dní NP) ale teraz som ešte doma s 2,5 ročnou dcérkou a nestihla by som reťazovy pôrod? Normálne by mi bola vyplácaná aj materská ako predtým , aj rodičovský príspevok ten vyšší 378,10€? Ďakujem vopred za odpoveď. 🙂

summersunny94
8. nov 2021

@nafka0483 lebo poviem príklad, dcérka dovŕši 3 roky v máji, a keď by som mala pôrod v auguste /v septembri, tak by som mala ísť medzi tým časom naspäť do práce , alebo by som mala ísť hneď na PN ? Lebo ja by som v tej práci nemohla ostať kvôli pracovnému času (nemal by dať kto dcérku do škôlky) asi radšej na PN len či by mi zostala tých 378,10?

nafka0483
8. nov 2021

@summersunny94 Ak si stale zamestnana, tak splnas obe podmienky cize budes mat matersku aj vyssi RP. Ak bude dovod na PN, tak budes na PN, ak nebude tak nastupis do prace, alebo vycerpas dovolenku a pod.

summersunny94
8. nov 2021

@nafka0483 áno som stále zamestnaná a keďže som bola počas prvého tehotenstva od začiatku takmer na PN (zdravotné dôvody) , tak musela by som byť aj pri druhom tehotenstve tak. Dobre to som teda chcela vedieť, že či budem mať aj matersku aj ten vyšší RP , ďakujem že si mi to vysvetlila.
A v takom prípade , keby niekto nenastúpi na PN , ale išiel by do inej práce, ako tam kde je zamestnaný, tak z dôvodu ukončenia zamestnania a následného začatia v novej práci, by už nebol nárok na vyšší RP a na materské však? 🙂 Teda rada od teba by bola zostať v práci kde som , a začať PN (keďže mám na to nárok kvôli zdrav.problemom) hneď po ukončení tých 3 rokoch čo som doma s dcerkou? 🙂

nafka0483
8. nov 2021

@summersunny94 Nemusis ostat v povodnej praci, mozes ju zmenit. Tam ide o dni nemocenskeho poistenia a o aktivne poistenie alebo ochrannu lehotu.
Pocas doby zamestnania dni nabiehaju dni poistenia. Pracu mozes pokojne zmenit a stale budes mat narok 🙂

manusik
14. feb 2023

@nafka0483 ahoj Nafka vidim ze mas prehlad a poradila si dievcatam ohladom TP aj Md chcem sa opytat da sa pri dosiahnut tehotenske aj tym ze sa dni nemocenskeho spocitavaju- tak ako pri MD ze ma zena napr.dve zamestnania a dni sa jej potom nasobia? Momentalne ma TPp a mala som cely januar aj dohodu napravidelny prijem /koli Md/ do istoty viac dni len neviem ci mi vyjde aj tehotenske ci sa to tiez tak zaratava, dakujem dufam ze som to napisala zrozumitelne

nafka0483
14. feb 2023

@manusik Ano, dni sa spocitavaju rovnako ako pri materskej, je jedno ci ide o narok na materske alebo tehotenske.

manusik
14. feb 2023

@nafka0483 super dakujemza rychlu odpoved tak mohla by byt sanca ze mi to vyjde potom ;) takze januar by sa mi tym padom mal ratat ako 62dni NP?

nafka0483
14. feb 2023

@manusik Neviem ako to je v pripade tvojej dohody. Ak si bola cely mesiac prihlasena v SP, tak ano. Ale to neviem ci si tak mala.

manusik
14. feb 2023

@nafka0483 dohodu som mala uzavretu od 27.12.2022 do 31.1.2023 🙂

nafka0483
15. feb 2023

@manusik Ide o to ci si bola prihlasena v SP. Ci nie len niektore dni a ci sa z takej dohody plati NP - to neviem, musis si overit.

manusik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz