Aká je možnosť, aby som dostávala materské po pôrode?

12lulu12
3. mar 2021

Dobrý deň, mám takú otázku baby.... S partnerom sa snažíme o bábätko, no kvôli korone som prišla o prácu, čiže som na úrade. Aká je možnosť, aby som dostávala materské po pôrode? Prvú podmienku a tou je odpracovaných 270 dní za dva roky mám splnenú ale dalšia podmienka je podľa internetových zdrojov tá, v čase vzniku nároku byť nemocensky poistená. Viem, že existuje dobrovoľné nemocenské poistenie ale ťažko sa v tom vyznať.. Neviete mi poradiť,aké sú podmienky, aký čas je potrebné platiť nemocenské a podobne? Takisto som som sa dočítala aj od tehotenskom, ktoré sa začne vyplácať od apríla. Ak by ste mi vedeli poradiť budem veľmi vďačná. Kvôli korone sme museli odsunúť svadbu ale bábätko už odsúvať nechceme. Ďakujeem

andula1988
4. mar 2021

@12lulu12 ak splnas za posledne 2 roky 270 dni tak vcase nastupu na matersku by som zalozila DNP.
Na tehotensku davku od 13tyzdna tehotenstva mas narok tiez len ako poistena takze ak zistis ze si tehotna treba si to poistenie zalozit. Ak chces mat narok na tie davky .... popripade Ti odporucam knihu materka od p.Mihala ako sa vies dopracovat aj k maximalnej materskej....
vela stastia aby sa cim skor podarilo 😊

12lulu12
autor
4. mar 2021

@andula1988 Ďakujem krásne 😊 len neviem, ako dlho treba to DNP platiť, je tam nejaká doba? Či stačí za ten daný mesiac? Viem, že ak by som chcela vyššiu materskú, tak je tam daný časový úsek 26 mesiacov myslím. Keďže som na úrade, podpora mi skončila teraz, ja som sa hneď na začiatku dala na rekvalifikačný kurz, ktorý je momentalne pozastavený kvôli korone, takže ani prácu si nemôžem nájsť, ak ho chcem dokončiť, tak nemám na nejaké vysoké DNP, takže vyššiu materskú riešiť nebudem, tým pádom stačí si založiť DNP na mesiac dopredu? Som v tom jeleň, na tých stránkach je to vážne písané ako pre profesorov 😅

andula1988
4. mar 2021

@12lulu12 napis mi sukromnu spravu

andula1988
4. mar 2021

@12lulu12 dnp 26tyzdnov nie mesiacov