Ako získať najvyššiu materskú ?

jamika27
26. jan 2020

Dobrý deň, viem že to tu už viackrát bolo, ale zákony sa sa menia, preto sa chcem opýtať.

som zamestnaná a v júni nastupujem na MD. Materská sa mi bude počítať z priemeru mzdy za celý rok 2019. Viem si ešte navýšiť materskú ak sa ešte zamestnám napr. na dohodu, prípadne iný pracovný pomer tento rok? Bude sa mi počítať ku MD?

draik
26. jan 2020

Nič sa za posledných pár mesiacov nezmenilo, platí to, čo naposledy.

jamika27
autor
26. jan 2020

@draik čiže bude sa mi rátať a jkeď sa tento rok prizamestnám? či bude sa rátať len z minulého roka?

draik
26. jan 2020

@jamika27
Viď xyz tunajších diskusií, stačí si prečítať a nezakladať novú tému s tou istou otázkou. Vďaka za pochopenie a neplytvanie energiou tých, ktorí tu radia.

c_est_la_vie
26. jan 2020

@jamika27 z 2 zamestnani sa ti bude ratat materska iba ak splnis narok na materske u oboch, cize v kazdom musis byt minimalne 270 dni zamestnana.

Ak das vypoved v aktualnom zamestnani a stihnes odrobit inde 90 dni, tak z posledneho zamestnania. To uz ale nestihas ( mas vypovedku, na matersku nastupujes asi pocas aprila).

Materska sa bude ratat z toho z coho si platila dane, co je celkom fer 😏.

nicolle1000
26. jan 2020

@jamika27 posledné tri mesiace pred nástupom na materskú zamestnať sa u iného zamestnávateľa alebo zmeniť zmluvu na inú pracovnú pozíciu ( to si ale niesom 100% istá či stačí zmeniť zmluvu, ja som prestúpila do inej firmy) a dať si max príjem, v roku 2018 som mala niakych cca 1850 v hrubom.

luciab19
26. jan 2020

@c_est_la_vie materská sa rata z toho, čo platí odvody, nie dane

maricenkamari
26. jan 2020

@jamika27 posledne tri mesiace sa zamestnat inde na maximalny plat v hrubom. Ja som to tak robila doplacala som si odvody

c_est_la_vie
26. jan 2020

@luciab19 ked uz chceme byt detailisti, tak sa platia aj dane aj odvody 🙂.

luciab19
26. jan 2020

@c_est_la_vie nejde o detail. Ale daň s materskou nemá predsa nič spoločné. Mám živnosť 1 rok, odvody do socialky neplatím, daň však zaplatiť musím. Ale materskú nebudem mat. Takze tak.

dianittka
20. sep 2021

Ahojte baby, prosím vedeli by ste mi poradiť, ak by som chcela získať najvyššiu materskú a som zamestnaná a nezarábam 2000 e mesačne....musím dať tých 90 dní pred nástupom na materskú výpoveď a zamestnať sa inde, kde si zaplatím tie vysoké odvody....alebo by som si mohla napr. založiť živnosť a tak si zaplatiť odvody ??

luciab19
20. sep 2021

@dianittka zamestnať inde ale aspoň na 100 a viac dni nie presne na 90 lebo to už zamietaju

dianittka
23. sep 2021

@luciab19 ďakujem za odpoveď, predsa sa ešte spýtam, ak mám nástup na materskú vo februári 2022, tak tých cca 100 dní musí uplynúť ešte v roku 2021 aby sa započítali do posudzovaného obdobia ? teda do decembra 2021?