Používame cookies. Viac informácií tu. OK
evittam
6. júl 2019

@elementissa Prednostna je MD matky ako pred RP tak aj pred MD otca. Nech je akokolvek mizerná. Po tvojej MD moze ísť na MD otec dietata na 28tyzdnov.
A nie nedá sa tebe čerpať MD kedy by sa ti to hodilo. Neber to ako hejt-ale to uz by robila každá a uz by v tom bol iny "bordel", staci ten co je.😉

evittam
6. júl 2019

@elementissa A ak teda platís len ZP tak pravdepodobne nemáš nárok na MD. Co bolo za posledne dva roky pred pôrodom co sa tvojej práce odvodov tyka? Tak ak nemáš nárok na MD tak muz môže nastupit na MD najskor 6tyzdnov po narodení dieťaťa. Ty si potom bez naroku na RP, platis ZP.

loginexistuje
6. júl 2019

nemas velmi co riesit podla tych parinfo nemas na materske narok tj budes dostavat RP odo dna porodu dietata a miz moze ist na matersku po 6 tyzdnoch od porodu
presne ako ti pise
@evittam

elementissa
autor
7. júl 2019

@evittam no ved práve preto sa pýtam. To, čo som čítala na nete, že zo zákona si môžeš vyčerpať MD kedykoľvek do 3 rokov veku dieťaťa, ale musí to byť súvislé obdobie tých 28 týždňov. Lebo manžel chcel vedieť ci sa to nedá prerušiť. Napriklad ja by som šla na tých 6 týždňov, on potom hneď po mne a ja by som si potom tých zvyšných 22 docerpala. To som vedela, že sa nedá. Ale nevedela som, že matka si môže čerpať len od narodenia do 28 týždňov. To sa tam nepísalo. Bolo tam, že kedykoľvek do troch rokov, ale súvislé obdobie

Takže ja na MD musím ísť ci chcem alebo nie na tých 6 týždňov? A keď chce byť manžel so mnou, aby sa naučil o malého starať, lebo potom už pôjde na MD on, tak ako sa to rieši? On sa vypíše na dovolenku /PN alebo tak, hej?

Včera mi manžel vravel, že čítal, že MD sa vypočítava na základe posledných 200 odrobenych dní pred pôrodom. Neviem teda ci je to pravdivé informácia alebo nie, ale na základe toho by bola moja MD 0,nakolko posledných 200 dní pred pôrodom si neplatím žiadne odvody, keďže som PN a teda poistenec štátu. Možno by mi dali z ľútosti nejakú almuznu (ako PN, ktorú mi platia necelých 50€),ale to sa absolútne nevyrovná výdavkom na dieťa. U nás má na materské nárok iba manžel.

A on keď nastúpi po tých 6 týždňoch, tak dokedy to oni spracuju a SP pošle peniaze?
Ďakujem

veronikaszabova
7. júl 2019

@elementissa ak na matersku nemas narok, budes po narodeni maleho poberat iba RP. Po 6t ty zrusis poberanie RP a muz pojde na matersku.

evittam
7. júl 2019

@elementissa Neviem kde cital o 200dnoch. Prepac ale pises strasne kraviny. To kde chodíte na tie "rozumy"?! Co takto si precitat zakon o SP?!
Plati co som uz napisala. Taktiez otec dietata ak by raz prerušil MD tak uz nema narok ju dočerpať inokedy.
VZ pre MD je hruby príjem z ktorého sa odvadzali odvody na NP za predchádzajúci rok tomu kedy nastupi na MD za predpokladu že pracuje u toho isteho zamestnávateľa.
Este raz sa spytam-co bolo u teba co sa prace tyka za posledné dva roky pred pôrodom?! Z coho ti pocitaju PN 50Eur? Ako SZCO nemas narok na MD nakolko neplatis a neplatila si odvody.

evittam
7. júl 2019

@elementissa Ďalej co sa tyka toho,ze chce zostať doma-no to záleží od zamestnávateľa ci mu poskytne dovolenku. A PN? On bude chory? SP ma 60dni na rozhodnutie.

evittam
7. júl 2019

@elementissa A z ľútosti nic SP nedava. Preco by mala? Z coho?! Ty neplatis odvody a chces cerpat z nicoho nieco? Zaujímavé zmyslanie.

elementissa
autor
7. júl 2019

@evittam prepáč, nemusíš sa rozčuľovať. Preto sa pýtam, lebo na internete v každom článku vycitas rôzne "rozumy" a ani jeden z nás nie je byrokrat, co by s tým pracoval. Tak snáď sa pýtam preto, lebo neviem ako to je a konfrontujem získané informácie s tými, ktoré som už nadobudla pred tým, aby som si overila ich pravosť. Nie všetci sme právnici a mame ten "dar" na studovanie všetkých možných zákonov. Sú aj ľudia, ktorí sa v tých formulacich strácajú a tak hľadajú informácie od niekoho, kto to poda zrozumitelnejsie. Niektorí chceme len proste po lopate vedieť ako to je a aké nás čakajú vybavovacky. A na to podľa mňa slúži internet. Keď neviem, snažím sa vygooglit. Ale ako vravíš, ty, potom ľudia prichádzajú na takéto "rozumy" a ti, co s tým očividne pracujú (ako napríklad aj ty), sa potom chytajú za hlavu. Ale niekedy si treba uvedomiť, že ľudia, ktorí nepracujú v určitej oblasti, nemajú o nej toľko informácií, nevidia súvislosti atď.,nie je to zle, každý sa vyzname v tom co robíme a preto sa nemusíš rozčuľovať, keď sa slušne pýtam. Ja viem, možno na tu istú otázku odpovedáš denne 50x...aj ja to robievam. A tiež mi to lezie na nervy. Ale od toho som ja odborník a klienti chodia po radu ku mne, lebo oni to nevedia. Aj keď im to musím často krát aj 10 razy povedať rôznym spôsobom.

Do októbra 2018 som pracovala na TPP, potom som bola do januára nezamestnaná, od konca januára mam evidovanu živnosť, od marca som PN kvôli tehotenstvu. Teraz je júl a PN ešte budem

evittam
7. júl 2019

@elementissa Ja sa nerozčuľujem. Nemám preco. A uz vobec nie som byrokrat. To musim byť byrokrat aby som sa vyznala v zákonoch?😀😀😀 Odpovede si dostala.
Kedy mas TP?

elementissa
autor
7. júl 2019

@evittam a PN neviem z čoho a ako mi to vyrátali. Platím si základné odvody tých 67€ mesačne ZP. Okrem živnosti mam ešte aj jednu dohodu, kam chodievame cca 10 dní v mesiaci na hodinku-dve. Oni za mna odvádzajú ekvivalentne k tomu odpracovanému casu aj sociálne aj zdravotne odvody. PN mam podľa rozhodnutia vyratanu na 1,7€ na deň. Však ja viem, že z ľútosti mi nikto nič nedá. Len hovorím, že ak tam aj je nejaký základ, z ktorého by sa mi MD dala vypočíta (podobne ako pri tej PN), tak ja tomu hovorím peniaze z ľútosti, kvôli tej výške. Len nejak almuzna, čo nepokryje ani slanú vodu. V prípade AK by mi nejakú MD vyrátali. Ja od začiatku počítam s tým, aj to tak píšem, že na MD nemám nárok

evittam
7. júl 2019

@elementissa Takže tebe vypocitali PN z dohody. A z toho budes mat aj MD. TP ak správne pocitam okolo konca oktobra. T.j.rovnaky VZ ako mas pre PN len 75% z neho.
ZP nemá nič spoločné s narokom na MD. Skoda,ze si neriesila skor. Mohla si mat aj max.MD.

elementissa
autor
7. júl 2019

@evittam tak ja sa význam v iných zákonoch, lebo s nimi pracujem. A keď sa niekto vyzná v niektorej oblasti, všimla som si, že takmer vo všetkých diskusiách k týmto témam radis dievčatám co a ako, tak predpokladám, že v danej sfére pracuješ. A keď nie, tak klobúk dolu, že máš také hobby, že máš nacitane zákony a ze ta to baví sa tým predierat. Ja kvôli svojej práci musím tiež ovládať viacero zákonov, ale tie, s ktorými nepracujem ma nejako extra nezaujímajú, nieto, že by som ich mala ešte dopodrobna rozpracovane a dokonale sa v nich vyznala 🙂 ale chvála Bohu, že su aj takí ľudia ako ty, ktorí vo voľnom čase študujú zákony lebo ich to bavi. Aspoň môžu potom pomôcť ostatným 🙂

evittam
7. júl 2019

@elementissa Lenze este raz-to nie su peniaze z ľútosti ale z toho co si odviedla. Ako si si zariadila tak mas. Nemôžeš cakat,ze budeš odvadzat odvody zo 100Eur/mesiac a dostanes MD 1000Eur. To stačí pochopit. Nemusíš byt ani byrokrat ci právnik. Len staci trochu zdravého rozumu.

elementissa
autor
7. júl 2019

@evittam aha, chápem. TP mam 27.10. Ok, takže z toho VZ 1,7 mi dajú 75% ako MD (1, 27). Chápem už. No... Ako vravím, ani na plienky 🙈 nevadí, tak to nejako tych prvých 6 týždňov vydržíme z rezervy a potom už pôjde muž,on bude mať veľmi dobrú MD a ja sa budem môcť vrátiť do prace.
Ďakujem za trpezlivosť aj vysvetlenie 🙂

elementissa
autor
7. júl 2019

@evittam to ja samozrejme necakam 🙂 ja som vedela, že nemám nárok na MD, na to mi moja nebyrokraticka VŠ stačí 🤣 to vôbec ani nebola o tom reč, či ja niečo dostanem alebo nie. Ja som rátala s tým, že 0, ty si mi teraz objasnila, že vlastne dostanem 38€. Ale práve preto som to chcela riešiť tak, aby mohol nastúpiť na MD hneď manžel, lebo on bude mať MD normálnu, preto som ja ani na tých 6 týždňov nechcela ísť. Lebo potom zase ďalšie papierovacky a oni kým to spracuju a kým nám prídu nejaké peniaze, tak krpec bude mať pol roka

evkao
7. júl 2019

@elementissa VZ nie je 1,7€ (to je vyska tvojej PN, ta sa vyrata ako 55% z VZ), a MD sa ti bude ratat ako 75% z VZ.
ak ti vyjde materska nizsia ako RP, poziadas na UP o dorovnanie materskej do vysky rodicaku

evittam
7. júl 2019

@elementissa Pracujem v podobnej oblasti. Ale nie priamo nepotrebujem tieto zakony k mojej práci. A rado sa stalo.

evittam
7. júl 2019

@elementissa Len pozor od narodenia dietata poziadas UPSVaR o doplatok do vysky RP.

evittam
7. júl 2019

@elementissa No a ako pises manzel dobre zarába tak hadam nepotrebujes tak moc peniaze od štátu....a hlavne almuznu.😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli