Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako sa počíta materská?

ellasom
31. okt 2012

Ahojte, prosim uvedte ma do obrazu. Ako je to s financiami pocas materskej? Chceli by sme zacat riesit babo, ale dost sa toho bojim ci vobec vyzijeme. Cely manzelov prijem pojde na uver, byt a ine ucty a vobec nemam predstavu ako to vsetko funguje a co "prinesiem" do domacej kasy ja. Viem, ze ak by sme mali babo v 2013, tak sa mi rata hruby prijem za 2012 a z neho nejakych cca 50%. To by mi vyslo asi na cca 250€(zatial ratam len v cistom, lebo neviem presne hruby). Odkedy do kedy sa to pocita? A po tych siestich mesiacoch- (od porodu?) je nejaka ina suma spolocna pre vsetkych? Ja som z toho totalny jelen. Prijem za rok 2013 budem mat zrejme podstatne vyssi- ak je to mozne, moze to vyjst na 480(tiez zatial ratany v cistom), tak neviem ci cakat a porod si naplanovat od januara 2014 a neskor (ked sa samozrejme zadari) alebo je to jedno. Prosim poradte a uplne podrobne 🙂

laqeeesha
31. okt 2012

No je to 65 percent z tvojej mzdy, na materskú nastupuješ cca 2 mesiace pred pôrodom, myslím že to je 34 týždeň, ale iba pokiaľ si zamestnaná ti bude chodiť materská....bude ti chodiť pol roka a potom prejdeš na rodičovský príspevok to je 200 eur plus prídavok na dieťa 20 eur. A to ešte aké vybavovačky budeš mať po pôrode..... 🙂

liz_lemon
31. okt 2012

@ellasom MD trva 34 tyzdnov, teda 8 mesiacov, dostavas 65% priemernej hrubej mzdy z roka, ktory predchadza roku, kedy pojdes na MD + dostavas rodinne pridavky, v r. 2013 budu 23,10 + tvoj partner si moze uplatnit danovy bonus, ktory je tento rok 21,03 (vyplaca sa mu vo mzde)
po skonceni MD, nasleduje RD, kedy dostavas rodicovsky prispevok (v r. 2013 bude 199,60) + uz vyssie spominane pridavky a danovy bonus
po porode dostanes prispevok pri narodeni + priplatok v celkovej sume cca 830 E

ellasom
autor
31. okt 2012

@laqeeesha @liz_lemon Dakujem 🙂

danadany
31. okt 2012

liz_lemon to super napísala ale dala sa spraviť ešte taká finta, že si bola pred nástupom na MD zamestnaná u iného zamestnávateľa aspoň 90 dní tak ti rátali materskú z toho príjmu, dalo sa tým super prilepšiť 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli